Kako bomo to zimo plačevali položnice? Podražitve nas skrbijo, pravijo potrošniki. Da bodo lahko plačali položnice, bodo nekateri manj denarja namenili za hrano. Plačati bo treba, poudarjajo, saj jim bodo sicer odklopili elektriko, ogrevanje.
Kot prvi je več kot 10 odstotkov višjo položnico za elektriko napovedal Petrol. Odziv predsednika vlade Janeza Janše pa: "Ta podražitev elektrike, ki si jo je privoščil Petrol, je neupravičena." Potrošnikom pa svetuje, naj spremenijo ponudnika, "kar bo tudi lekcija za tiste, ki špekulirajo". A tudi drugi ponudniki ne skrivajo, da bodo že letos ali pa v začetku prihodnjega leta prisiljeni dvigniti cene.
Zakaj pa so se cene sploh začele dvigovati? V primeru plina je šlo za kombinacijo več dejavnikov, tudi naraščanje svetovne konkurence, razlagajo ekonomisti. "Prav tako pa so skladišča po Evropi tudi nekoliko bolj prazna. Nič tragičnega, a običajno bi v tem letnem času pričakovali, da bodo skladišča plina po Evropi na ravni 95-odstotne napolnjenosti, smo pa trenutno recimo na 77-odstotni napolnjenosti," pravi Marko Pahor, z ekonomske fakultete. Posledično nastajajo strahovi, ki cene poganjajo navzgor, razlaga.
Ekonomisti sicer ocenjujejo, da bi se cene plina, pa tudi elektrike, lahko umirile že v sredini prihodnjega leta. "V zadnjih nekaj dneh smo zaznali tudi to, da so se cene že začele spuščati. Če gledamo dolgoročne pogodbe, sploh dobave v spomladanskem času, so te cene že precej nižje, zato je pričakovati umirjanje," pravi Pahor.
A nekaj lahko naredimo tudi sami. Energetski svetovalci pravijo, da je možno privarčevati recimo pri elektriki. "Predvsem moramo poskrbeti, da naprave, ki jih uporabljamo v gospodinjstvu ne delujejo po nepotrebnem. To velja za razsvetljavo, za televizor, ki je velikokrat prižgan, čeprav nismo niti v prostoru," svetuje energetski svetovalec Peter Petrovčič.
Kaj pa ukrepi vlade? Janša pravi, da je eden od ukrepov tudi energetski vavčer za ogrožena gospodinjstva, možnost, ki jo navaja tudi Evropska komisija.
Kot pravi energetski strokovnjak Peter Novak, ima premier prav glede tega, da bodo uporabniki v primeru prekomernega dviga cene izbrali drugega ponudnika. "Petrol ima sorazmerno majhno proizvodnjo elektrike, ki jo kupuje na prostem trgu. Ker nima dolgoročnih pogodb, verjetno so se mu iztekle, je padel v t. i. evforijo dviga cen in ne more drugače, kot da potrošnikom, ki jih oskrbuje in za katere je obvezan, dvigne ceno," pravi.
Ob tem dodaja, da so tudi regulacija marž in energetski vavčerji realna možnost, ki jo predvideva tudi evropska skupnost. "Me pa skrbi, ker evropska skupnost ni poiskala vzrokov za naraščanje cen nafte in plina in elektrike, ker v glavnem gre tu za špekulativne zadeve. Kdor je sklepal dolgoročne pogodbe za dobavo, te osebe letos niso bile prizadete. Prodajalci, ki so na trgu špekulirali, pa sedaj ne morejo biti več konkurenčni," razlaga.
Kot pojasnjuje, je problem trga z elektriko zelo specifičen, saj morajo imeti ljudje elektriko v vsakem trenutku, tisti, ki obljubljajo, da jo bodo dobavljali, pa morajo to tudi izpolniti.
Novak se strinja tudi z ekonomisti, ki napovedujejo, da gre pri dvigu cen za začasen pojav: "Ta zadeva je začasna, izzvenela bo nekje do pomladi." A ob tem je dejal, da bodo špekulanti še naprej izkoriščali zimo, da ima Organizacija držav izvoznic nafte OPEC težave z dobavo dogovorjenih količin nafte in da tudi gospodar nad evropskim plinom – ruski GASPRO ne stoji križem rok. "Če bodo šle cene navzgor, jih bo dvignil tudi on."
Energetski strokovnjak ob tem izpostavlja tudi, da je prehod na obnovljive vire energije edina dolgoročna dobra rešitev, da se izognemo povišanju cen. A ob tem dodaja, da novi viri energije zahtevajo tudi nove vire investicij ter da brez velikih investicij ne bo mogoče znižati cen elektrike in drugih goriv. "Zato lahko pričakujemo, da bomo imeli cene celo poletje nekoliko višje. Ne bodo pa visoke, saj je goriva, nafte, plina, tudi elektrike dovolj," pravi in dodaja, da je vprašanje le, kako se bo to na trgu uravnavalo. "Tu pričakujem boljšo dolgoročno politiko evropske skupnosti, ki bo omogočala oskrbo potrošnikov, ne da bi v prvi meri upoštevala liberalni pristop na trgu."
KOMENTARJI (165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.