Po besedah Matjaža Hana je bila glavna tema pogovora z evropskim komisarjem za notranji trg Bretonom energetska draginja. "Jasno sem povedal, kaj je Slovenija že naredila na tem področju in kaj pričakujemo od Evropske komisije. Strinjala sva se, da je trenutno pomembna absolutna solidarnost in sodelovanje med vsemi članicami in tudi komisijo," je minister povedal na novinarski konferenci za slovenske dopisnike v Bruslju po koncu dvodnevnega obiska.
Veseli ga, da komisija tako kot Slovenija razmišlja o regulaciji cen tako elektrike kot plina, saj trg ne deluje več.
Evropska komisarka za konkurenčnost Margrethe Vestager mu je obenem zagotovila, da bo komisija podaljšala začasni okvir državnih pomoči gospodarstvu v celotno prihodnje leto. Poleg tega namerava ta okvir prilagoditi na novo regulacijo trga z energenti.
Izpostavila je sicer, da zaradi krize ne smemo prenehati slediti dolgoročnim ciljem. Vzporedno moramo skrbeti za nadaljnji razvoj gospodarstva, tudi z nadaljevanjem zelenega prehoda. Če ga ne bomo izvedli, bi lahko po mnenju komisije energetska kriza traja še dlje časa, so navedli na ministrstvu za gospodarstvo.
S tega vidika je komisarka tudi pripravljena razmisliti o dodatnem predlogu Slovenije, da bi uredba EU o splošni skupinski izjemi za državne pomoči omogočala kombinacijo dodeljevanja regionalne pomoči in pomoči malim in srednje velikim podjetjem za investicije ter pomoči podjetjem za raziskovalno-razvojne projekte.
Ministra je evropska komisarka pozvala, naj Slovenija pošlje svoj predlog glede pomoči gospodarstvu. "To se mi zdi ključno," je na novinarski konferenci povedal Han. Dodal je, da mu je komisarka Vestager zagotovila, da želi, da bodo vse pomoči in sheme delovale za vse države enako. Gospodarski minister je napovedal, da bo Slovenija svoj predlog komisiji poslala konec prihodnjega tedna.
"Regulacija bo sprejeta v nekaj tednih in na podlagi te regulacije cen se bo šlo v spreminjanje shem oziroma prilagoditev shem za posamezne države. Potem bomo države vedele, kje približno bo cena električne energije omejena in kje bomo morale nato intervenirati s svojimi lastnimi sredstvi," je povedal Han. Del sredstev pa bodo članice prejele tudi povrnjen s strani komisije.
Slovenska vlada bo prihodnji teden Evropski komisiji posredovala tudi podatke o tem, kaj je že storila za soočanje z energetsko draginjo in koliko jo je to stalo, pa tudi kaj namerava še storiti. Samo v letošnjem letu je po oceni ministra temu namenila že več kot milijardo evrov sredstev, pri čemer pa niso upoštevana državna poroštva za energetska podjetja.
Na pomen enotnosti v EU je minister Han opozoril tudi spričo napovedanih novih sankcij proti Rusiji, o katerih razpravljajo države članice. Sankcije so sicer po njegovem mnenju potrebne, vendar niso pomagale pri umiritvi razmer, niti niso pozitivno vplivale na evropsko gospodarstvo.
Svoj dvodnevni obisk v Bruslju je minister za gospodarstvo sklenil danes s srečanjem z evropskim komisarjem za pravosodje Didierjem Reyndersom. Dogovorila sta se, da bosta sodelovala pri prenosu evropskih direktiv v slovensko zakonodajo. Han je na novinarski konferenci po srečanju zagotovil, da bo ministrstvo do konca leta odpravilo zaostanke pri prenosu direktiv, pri čemer pri nekaterih Slovenija zamuja že več kot dve leti.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.