Državni zbor je na predlog koalicije sprejel dopolnilo, po katerem mora vlada za obdobje veljavnosti znižanja DDV zagotoviti regulacijo cen energentov, za katere bo veljala regulacija cen na 1. september 2022. To trenutno velja za cene elektrike in plina. Cilj zakona je zagotoviti, da bodo potrošniki v času največje porabe energentov, torej v času kurilne sezone, dodatno razbremenjeni posledic podražitve energentov, je povedal državni sekretar na ministrstvu za finance Tilen Božič.
Po predlogu bo stopnja DDV na dobavo električne energije, zemeljskega plina, lesa za kurjavo ter na daljinsko ogrevanje za vse uporabnike v obdobju od 1. septembra letos do 31. maja 2023 znižana z 22 odstotkov na 9,5 odstotka.
Gre za enega od ukrepov za naslovitev draginje, je dejal in izpostavil, da znižanje DDV spremlja regulacija cen elektrike in plina, kar bo zagotovilo, da se bo znižanje DDV odrazilo v znižanju cen za končne uporabnike, ne pa v višjih trgovskih maržah. Sprejeto znižanje DDV na energente bo po navedbah državnega sekretarja v obdobju trajanja ukrepa pomenilo okoli 130 milijonov evrov manj proračunskih prihodkov.
Evropska direktiva ne dovoljuje znižanja DDV na kurilno olje, poslanci predlog SDS zavrnili
Poslanci so zavrnili predlog SDS, da bi se DDV znižal na pet odstotkov in da bi znižanje veljalo tudi za kurilno olje. Po evropski direktivi sicer DDV na kurilno olje ni dovoljeno znižati, vendar pa je več poslancev izrazilo pričakovanje, da bo vlada ukrepala in zagotovila primerljivo nižje stroške tudi za tiste, ki za ogrevanje uporabljajo kurilno olje. V SDS so navajali podatke statističnega urada, da kurilno olje kot energent za ogrevanje uporablja okoli 14 odstotkov gospodinjstev v Sloveniji.
Božič je glede morebitne regulacije tudi cen ogrevanja dejal, da ministrstvo za infrastrukturo pripravlja študijo, ki naj bi bila končana do konca meseca in ki naj bi pokazala, kakšni ukrepi, vključno z morebitno regulacijo cen, bi bili smiselni za dodatno znižanje stroškov ogrevanja.
Koalicija je znižanje na pet odstotkov zavračala, saj da mora imeti država na voljo sredstva za morebitno dodatno ukrepanje. Po Božičevih besedah bi znižanje na pet odstotkov pomenilo dodaten izpad prilivov v višini okoli 50 milijonov evrov. Premier Robert Golob je v ponedeljek dejal, da se jim zdi znižanje na pet odstotkov nepotrebno, proračunska sredstva pa da bodo, če bo to potrebno, raje uporabili za znižanje DDV na hrano.
NSi si je želela bolj celostnega ukrepanja vlade
Tudi v NSi so med razpravo napovedali podporo predlogu, si pa po besedah Jerneja Vrtovca želijo bolj celostnega ukrepanja vlade ob draginji, med drugim tudi z znižanjem DDV na osnovne življenjske potrebščine, posebej hrane. Vrtovec je tudi med drugim izpostavil predvidene davčne spremembe, ki da bodo zmanjšale prihodke ljudem, ki jih želi vlada z znižanjem DDV razbremeniti.
V NSi so za današnjo obravnavo želeli vložiti predlog dopolnila, po katerem bi se znižal DDV tudi na hrano, a je bil nepravilno vložen, ker predlog zakona govori o znižanju DDV na energente, tako da poslanci predloga dopolnila niso obravnavali.
V koalicijski Svobodi po besedah Andreje Živic ocenjujejo, da je začasno znižanje DDV na energente smiseln ukrep, ki bo pomagal razrešiti trenutno situacijo. Smiselno se jim zdi tudi, da se ukrep sprejema hkrati z regulacijo cen, s čimer da se izognejo, da bi se del znižanja prelil v trgovske marže, namesto da bi se poznal v denarnicah državljanov.
Prav tako so podporo napovedali v SD, ki so prav tako izpostavili nujnost hkratne regulacije cen. Menili so, da bi znižanje stopnje na pet odstotkov pomenilo maksimalen javnofinančni strošek, hkrati pa zaprtje manevrskega prostora za morebitno kasnejše ukrepanje. Je pa tudi Soniboj Knežak (SD) izrazil pomislek, da se ni našlo rešitve za kurilno olje. "Ne vem, ali je to birokratski lapsus," je dejal o določilih direktive in izrazil pričakovanje, da se bo do kurilne sezone na ravni EU našlo rešitev.
Miha Kordiš (Levica) je dejal, da je znižanje DDV za čas kurilne sezone primeren ukrep, a ob dogovoru za hkratni regulaciji cen. Si pa v Levici za zmanjšanje stiske ljudi želijo "pravične" davčne reforme še letos ter tudi regulacije cen hrane in kurilnega olja. Menil je tudi, da bi morala država v celoti prevzeti oskrbo z energenti in jo obravnavati kot javno dobro.
Odbor je na predlog koalicije in po opozorilu zakonodajno-pravne službe DZ z dopolnilom črtal določilo, da bi lahko vlada veljavnost ukrepa sama podaljšala še za leto dni. DZ bo o predlogu zakona glasoval danes.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.