Direktor Savdske nacionalne banke (SNB) Amar Al Hudajri je v sredo zjutraj dejal, da njihova banka kot največja delničarka v prihodnosti ne bo več mogla finančno podpirati mednarodne švicarske banke, če bo ta potrebovala nova likvidnostna sredstva.
"Gre za regulativno težavo. Preprosto ne moremo, ker bi potem presegli 10-odstotno mejo," je povedal direktor. Trenutno si namreč savdska banka lasti 9,9 odstotka delnic mednarodne švicarske banke. Ob tem je Al Hudajri še povedal, da "je (švicarska banka, op. a.) zelo močna" in da so njeni novi načrti obetavni, poroča Reuters.
Vrednost delnic Credit Suisse sicer pada že osmi dan zapored, v zadnjem letu pa je izgubila že tri četrtine vrednosti. Včeraj se je spustila za pet odstotkov, delnica je bila vredna 2,12 švicarska franka (približno 2,2 evra). Pod dva švicarska franka (približno dva evra) na delnico so vrednosti največje švicarske banke prvič padle v sredo zjutraj. Novica o sprva 15-odstotnem padcu delnic je že tako pretreseni evropski finančni trg pognala še globlje v rdeče številke. Čez dan se je vrednost znižala na 1,68 švicarskega franka na delnico oziroma za 26 odstotkov, za trenutek je bil padec 30-odstoten. Delnice omenjene švicarske banke tako nizke vrednosti niso imele že od leta 1980, poroča Guardian.
V torek je druga največja švicarska banka z nekajdnevno zamudo objavila (neobetavno) poročilo za leto 2022. V njem so izpostavili, da se je količina sredstev v lasti banke v zadnjem lanskem četrtletju še naprej zniževala. Prejšnji mesec je sicer Credit Suisse zabeležila tudi največjo letno izgubo po kriznem letu 2008.
A predsednik Credit Suisse Axel Lehmann prav tako ne pričakuje, da bo banki finančno pomagala država. Ob tem je poudaril, da težav ne moremo primerjati s propadom ameriške Silicon Valley Bank (SVB), predvsem zato, ker zanju velja različna regulacija. Je pa drugi največji švicarski banki likvidnostna sredstva v primeru krize obljubila nacionalna švicarska banka (SNB).
Švicarska banka v rdeče številke vleče celoten evropski bančni sektor: se bo ponovilo leto 2008?
Ekonomist Nouriel Roubini opozarja, da bi lahko hujša kriza Credit Suisse spominjala na propad ameriške banke Lehman Brothers, ki je leta 2008 sprožila učinek domin, zaradi katerega je propadla vrsta podjetij in posameznikov.
Tržni analitik pri City Indeks Fawad Razaqzada opozarja, da med stroko stopnja zaskrbljenosti, da se bo ponovila kriza iz leta 2008, narašča. Ob tem napovedi za prihodnost niso rožnate, izpostavljajo.
V nasprotju s tem direktor Credit Suisse zatrjuje, da sta težavi ameriške in njihove banke povsem različni. A pozor – upad vrednosti delnic švicarske banke se prav tako pozna v širšem evropskem finančnem prostoru. "Trg je neukrotljiv. Premikamo se od težav ameriških bank k težavam evropskih bank, v prvi vrsti z mednarodno švicarsko banko," je ponazoril vodja institucionalnih strank pri banki Banca Ifigest v Milanu Carlo Franchini. "To v rdeče številke vleče ves evropski bančni sektor," je še povedal.
Na evropskih borzah so osrednji indeksi namreč že od jutra v rdečem. Indeks najpomembnejših podjetij Eurostoxx 50 je bil okoli druge ure popoldan 3,32 odstotka pod izhodiščem, nemški DAX je izgubil 3,27 odstotka vrednosti, francoski CAC beleži 3,6-odstotni padec, italijanski indeks FTSE MIB pa je v sredo padel za 4,6 odstotka.
Padec se pozna tudi pri vrednosti delnic bank iz teh držav. Francoska banka Societe Generale je izgubila 12 odstotkov vrednosti, konkurenčna BNP Parinbas pa deset odstotkov. Za odstotek manjši je bil padec vrednosti nemške Deutsche Bank, Commerzbank zaznava 8,7-odstotni upad vrednosti.
Ameriško-evropski finančni trg je sicer, kot že omenjeno, v rdeče številke zašel že v prejšnjem tednu po propadu ameriške banke SVB. V začetku tega tedna je največji padec vrednosti delnic utrpela Deutsche Bank, vrednost delnice je na borzi v Frankfurtu padla za deset odstotkov. V Londonu so banke Barclays, Lloyds in NatWest izgubile do pet odstotkov, nato pa so se izgube zmanjšale. Francoska banka Societe Generale je izgubila več kot pet odstotkov, BNP Paribas pa več kot tri odstotke.
Komisarka McGuinnes: Evropski bančni sektor v dobri kondiciji
Kort pravijo na Evropski komisiji, pa dogajanje vse od propada SVB zelo pozorno spremljajo. Ob tem je evropska komisarka za finančne storitve, finančno stabilnost in kapitalske trge Mairead McGuinness dejala, da je vpliv dogajanja na EU omejen. Ob tem je komisarka zagotovila, da je evropski bančni sektor v dobri kondiciji. V zadnjih letih je okrepil svojo odpornost, nadzirajo ga nacionalni in evropski regulatorni organi, je poudarila.
Dogajanje v ZDA pa po njenem kaže na to, da je treba razmisliti, kaj se lahko evropski bančni sektor iz tega nauči, med drugim na področju kriznega upravljanja bank in depozitov. Razmisliti je torej treba, kakšne nauke lahko EU potegne iz propada bank, ki niso bile pod nadzorom glede likvidnosti, je dejala.
Komisarka je ob tem zagotovila, da dogajanje v ZDA nima nikakršnih neposrednih vzporednic z evropskimi bankami, širša situacija pa kaže, kako se gospodarske in finančne razmere spreminjajo po svetu in tudi v Evropi. Pri tem je opozorila, da izziv za finančno stabilnost predstavljata inflacija in rast obrestnih mer.
Propad banke SVB, ki predstavlja največji bankrot neke ameriške banke po letu 2008, ko je kolaps banke Lehman Brothers sprožil svetovno finančno krizo, je spodbudil današnjo razpravo evropskih poslancev. Ti so med drugim opozorili, da je dogajanje v ZDA sprožilo alarm in da se mora tudi EU zavedati tveganj.
Evropski poslanci so poudarili tudi potrebo po učinkoviti regulaciji bančnega sektorja in večji odgovornosti bank ter menili, da je treba vzpostaviti stabilno okolje, ki bo ščitilo zagonska podjetja in omogočilo vlaganja v ta sektor.
KOMENTARJI (234)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.