državljansko

Med urejanjem parka odkrili množično grobišče
30. 04. 2025 09.20
V predmestju Soluna so v začetku leta med urejanjem parka delavci naleteli na množično grobišče iz grške državljanske vojne. V grobišču so našli posmrtne ostanke 33 ljudi, ob teh pa tudi ženski čevelj, torbico in druge predmete. Svojci žrtev povojnih pobojev oblasti prosijo za DNK analizo. Gre za prvo množično grobišče iz povojnega obdobja, ki so ga odkrili v Grčiji.

SDS vložila zahtevo za referendum o pokojninah umetnikov, Vrečkova: To je sramota
31. 03. 2025 16.12
SDS je v DZ vložila zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku za izjemne dosežke umetnikov, podprto z več kot 47.000 podpisi volivcev. Prvopodpisani pod pobudo, poslanec SDS Andrej Hoivik, je prepričan, da bodo na referendumu, za katerega pričakujejo, da bo v maju, zbrali potrebnih več kot 340.000 glasov proti. Koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko meni, da je zahteva za razpis referenduma sramota za SDS, "ki si je upal iti tako daleč v poniževanju dela umetnikov".

Satelitski posnetki mostu, ki se je v potresu zrušil v nekaj sekundah
30. 03. 2025 11.35
Mjanmar je med državljansko vojno v petek prizadel močan potres, ki je terjal vsaj 1700 smrtnih žrtev. Dejansko škodo še ugotavljajo, saj sta komunikacija in transport po državi otežena. Razsežnost uničujočega potresa razkrivajo tudi satelitski posnetki.

Najdba na Vipavskem bi lahko odstranila tančice s 1600 let stare skrivnosti
21. 03. 2025 16.45
Točna lokacija znamenite bitke pri Mrzli reki, ki se je najverjetneje na območju Vipave zgodila leta 394, je bila več kot poldrugo tisočletje neznana. Kot so povedali v Narodnem muzeju Slovenije, pa nas od tega odkritja morda loči le kratek čas. Na arheološkem najdišču v Budanjah so namreč našli več predmetov, ki bi lahko razkrili lokacijo.

Prva podpisnica pobude o tem, zakaj je boj za varen splav še vedno pomemben
08. 03. 2025 11.47
Zastavljeni cilj – zbrati milijon podpisov po vsej Evropi – so dosegli v le nekaj mesecih. "Ni me presenetilo, v kampanjo sem verjela in resnično sem se razveselila tega mejnika," pravi sociologinja Marjeta Mencin, ki je bila tudi prva podpisnica pobude za varen in dostopen splav v EU. A boj s tem še ni končan, ta se šele začenja, poudarja sogovornica, s katero smo se pogovarjali ob 8. marcu. Politična klima se namreč spreminja iz dneva v dan, v vzponu je radikalna desnica, ki, kot poudarja, s seboj prinaša tudi patriarhalne težnje. Zakaj je pravica do splava in pravica ženske do odločanja o lastnem telesu tako pomembna?

Črnogorski študenti po strelskem pohodu grozijo z državljansko nepokorščino
26. 01. 2025 08.30
Črnogorski študenti so v soboto izvedli nov protest v Podgorici, na katerem so terjali odgovornost vladajočih za smrtonosni strelski pohod na Cetinju 1. januarja. Če vladajoči ne izpolnijo njihovih zahtev, ki vključujejo odstopa pristojnega ministra in podpredsednika vlade, grozijo z državljansko nepokorščino.

Od Alje do Žana: drugo srečanje šol, ki slišijo otroke
13. 01. 2025 11.20
V okviru projekta "Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi", ki ga izvajajo Fundacija Alma, Slovenska filantropija in Zveza Anita Ogulin in ZPM, je uspešno potekalo že drugo srečanje pedagoških delavcev izbranih desetih osnovnih šol, namenjeno krepitvi duševnega zdravja otrok in ustvarjanju vključujočega šolskega okolja.

Smrt na volišču na Reki, starejši moški se je zgrudil
12. 01. 2025 16.10
Hrvaške medije, ki spremljajo tamkajšnji drugi krog predsedniških volitev, so napolnile novice o tragediji, ki se je zgodila na enem od volišč na Reki. Tam je umrl starejši moški. Sprva so poročali, da se je zgrudil po oddaji glasovnice, z volilne komisije pa so nato sporočili, da je umrl, preden je opravil svojo državljansko dolžnost.

Vodja sirskih upornikov: Sirija ne predstavlja grožnje, odpravite sankcije
19. 12. 2024 19.33
Vodja sirskih islamističnih upornikov Ahmed al Šara je dejal, da je država zaradi vojne izčrpana, ter zatrdil, da Sirija svojim sosedam ali Zahodu ne predstavlja grožnje. In kako bi izgledala nova Sirija? Šara zagotavlja, da Sirija ne bo postala novi Afganistan, Zahod pa poziva k odpravi sankcij. "Žrtev in zatiralec ne bi smela biti obravnavana na enak način," pravi.

Negotova prihodnost družine Bašarja al Asada
14. 12. 2024 16.16
Zdaj, ko uporniki pod vodstvom islamistične skupine Hayat Tahrir-al Sham oblikujejo prehodno vlado, je prihodnost odstavljenega predsednika Bašarja al Asada, njegove žene in njunih treh otrok negotova. Pobegnili so v Rusijo, kjer so jim ponudili azil, a kaj jih čaka? Malo verjetno je, da bo Asad zapustil Rusijo in odšel v državo, kjer bi ga lahko izročili nazaj Siriji ali kateri koli drugi, ki bi ga lahko obtožila kaznivega dejanja.

Zmagovalka Turčija, dobitnik Izrael, poraženec Iran, Rusija si skuša oprati roke
13. 12. 2024 10.23
Je 13-letne državljanske vojne v Siriji konec? Malo verjetno. Je pa brez dvoma zaprto veliko poglavje z naslovom Bašar al-Asad. Kdo so zmagovalci in poraženci ob strmoglavljenju oblasti družine, ki je Siriji vladala od leta 1971?

Prihodnost Sirije v rokah razdrobljenih uporniških skupin
09. 12. 2024 11.15
Svetovni voditelji po odstavitvi predsednika Bašarja al Asada upajo na stabilno prihodnost Sirije. Ta bo odvisna predvsem od uporniških skupin, ki so tokrat delovale enotno z enim skupnim ciljem, vendar so v svojem bistvu razdrobljena mešanica skupin z nasprotujočimi si ideologijami in dolgoročnimi ambicijami.

Kdo je Asad, ki je Siriji s trdo roko vladal skoraj četrt stoletja
08. 12. 2024 12.05
Sirski predsednik Bašar al Asad, ki naj bi, potem ko so uporniki zavzeli Damask, pobegnil iz države, je Siriji s trdo roko vladal skoraj četrt stoletja. Na oblasti je leta 2000, ko je bil star 34 let, nasledil očeta Hafeza.

Uporniki zasedli tudi Hamo, Asad v vse bolj negotovem položaju
06. 12. 2024 12.01
V samo desetih dneh ofenzive je pripadnikom islamistične skupine Hajat Tahrir al-Šam uspelo prevzeti nadzor velikim kosom sirskega ozemlja. Po padcu Alepa je sedaj pod njihovim nadzorom tudi milijonska Hama, četrto največje sirsko mesto. Sirska vojska je sporočila, da se je "zaščita življenja civilistov" umaknila iz mesta, ki mu je grozila obkolitev. Oblasti so v vse večjih strateških težavah. So Asadu šteti dnevi?

Burgerji, teksaška vodka in orokavičeni Bernie v Ljubljani
06. 11. 2024 10.35
250 ljudi v večernih toaletah je v torek zvečer napolnilo prostorno sobano v kleti enega izmed ljubljanskih hotelov. Po stenah so visele ameriške zastavice, pladnji so se šibili pod znamenitimi burgerji. V kozarcih sicer ni bil znameniti viski, je pa bil koktejl z vodko iz Teksasa, obarvan v rdečo ali modro. Torej v dve barvi, ki sta zaznamovali ta večer. Oči vsega sveta so bile namreč v zadnjih urah uprte v ZDA, kjer so se rdeči republikanci in modri demokrati potegovali za tako želene ključe Bele hiše.

Moč slave: lahko peščica zvezdnikov odloči zmagovalca ameriških volitev?
04. 11. 2024 06.24
V zadnjih dneh kampanje za predsedniške volitve v Združenih državah Donald Trump in Kamala Harris volivcem namenjata še svoje zadnje besede. Bitka bo kmalu odločena, možnosti pa sta le dve: Bela hiša bo morda dobila povratnika ali pa čisto prvo predsednico v zgodovini ZDA. V katero smer se bo nagnilo volilno telo, bomo tako lahko videli že čez nekaj dni, že zdaj pa je jasno, v katero smer se nagibajo hollywoodske in glasbene zvezde. Kako veliko moč imajo slavni in ali lahko tudi dejansko odločijo zmagovalca volitev?

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky
03. 11. 2024 16.00
Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Od predsednika, ki je to bil le 32 dni, do grešnega kozla za veliko depresijo
27. 10. 2024 07.00
Vloga ameriškega predsednika se je skozi stoletja močno spreminja, od ustanovnega očeta Georgea Washingtona do sodobnih izzivov s katerimi se sooča Joe Biden. Vrhovni poveljnik države ni oblikoval le nacionalne politike, temveč je odražal tako kulturne, družbene kot politične tokove po celem svetu. Kakšne so bile prelomne odločitve in trajna zapuščina predsednikov, ki na svetovno politiko vplivajo še danes?

Izrael in Hezbolah nadaljujeta medsebojne napade
17. 10. 2024 08.00
Izraelska vojska je znova napadla okolico mesta Tir in dolino Beka v Libanonu, potem ko je tamkajšnje prebivalce pozvala k evakuaciji, poročajo lokalni mediji. Hezbolah je z raketami napadel izraelske tanke ob meji. Vojaška ladja, ki deluje v okviru mirovne misije ZN v južnem Libanonu (Unifil), pa je pred libanonsko obalo sestrelila dron. Pred tem je ameriško obrambno ministrstvo sporočilo, da so njihove sile napadle skladišča orožja hutijevcev na območju Jemna, ki jih nadzoruje šiitska uporniška skupina.

Se Logar res politično osamosvaja?
11. 10. 2024 20.08
Kakšno politično usodo Anžetu Logarju napoveduje Gregor Virant, edini politik, ki se je politično osamosvojil od Janeza Janše in postal pomemben faktor na domačem političnem prizorišču? Virant ocenjuje, da s tem rastejo možnosti za oblikovanje desne vlade po naslednjih volitvah. Pa verjame, da Logar res nima zakulisnega dogovora z dolgoletnim šefom SDS? Se bo projektu pridružil še en odpadniški poslanec največje opozicijske stranke? Kaj pravi Dejan Kaloh?

'Ne čakam, da mi zgodovina oprosti ... pomembno je, da nam Bog oprosti'
28. 09. 2024 10.15
V izraelskem letalskem napadu je bil ubit vodja Hezbolaha. Kdo je bil Sajed Hasan Nasrala, prvi človek Hezbolaha, zaradi katerega je Izrael izvedel močan napad na gosto poseljen predel Bejruta? Veljal je za eno najmočnejših arabskih šiitskih osebnosti na Bližnjem vzhodu in je pustil trajen pečat na sodobnem Libanonu, arabsko-izraelskem konfliktu in širši regiji.

Postavili tri mostove, zdaj jih bodo rušili. Občina vložila tožbo
09. 09. 2024 15.34
Dobra novica iz Slovenj Gradca: našli so rešitev še za drugo družino, ki ji je lanskoletna ujma vzela dom. In slaba: porušiti bodo morali tri kolesarske mostove, ki imajo neustrezen naklon, in zgraditi nove. Občina je zoper projektanta vložila tožbo. V Strugah medtem zahtevajo izgradnjo pločnika in postavitev javne razsvetljave, saj se je na slabo razsvetljeni in prometni cesti prejšnji teden že poškodovala krajanka.

Pri 117 letih umrla najstarejša oseba na svetu
20. 08. 2024 13.20
V Španiji je umrla najstarejša oseba na svetu, 117-letna Maria Branyas Morera, je sporočila njena družina. Španka, rojena v ZDA, od koder se je v začetku 20. stoletja vrnila v domovino, je doživela dve svetovni vojni, zadnji dve desetletji pa je preživela v domu za starejše.

Drugi del Costnerjeve Ameriške sage umaknjen iz kinematografov
18. 08. 2024 13.51
Prvi del serije vesternov Kevina Costnerja Obzorja: Ameriška saga se prihodnji teden seli na eno izmed pretočnih storitev. Novica o tem, da si ga bo mogoče ogledati na domačih zaslonih, je zaokrožila v dneh, ko bi v kinematografe moral priti drugi del sage, a so ga z velikih platen umaknili, poročajo filmski portali.

Johnny Cash prvi glasbenik s kipom v stavbi ameriškega kongresa
09. 08. 2024 09.00
V ameriškem Kapitolu bodo prihodnji mesec odkrili kip glasbenika Johnnyja Casha. Z bronasto skulpturo, ki jo bo ustvaril umetnik Kevin Kresse, bo "mož v črnem" postal prvi profesionalni glasbenik, ki bo dobil kip v stavbi ameriškega kongresa, kjer bo postal del nacionalne zbirke kipov. Odkrili ga bodo 24. septembra.

Na seznamu za odstranitev 116 objektov na levem bregu Savinje v Letušu
16. 07. 2024 13.47
Osnutek sklepa o določitvi objektov v občinah Braslovče in Šmartno ob Paki, predvidenih za odstranitev zaradi poplavne ogroženosti, predvideva odstranitev 116 objektov na levem bregu Savinje v Letušu, so povedali v vladni službi za obnovo po poplavah in plazovih. Pripombe na osnutek zbirajo do konca meseca. Pripombe na osnutek zbirajo do 7. avgusta.

Turneja madžarskega 'mirovnika'
13. 07. 2024 09.53
Turneja madžarskega "mirovnika" Viktorja Orbana se je zaključila, po obiskih Kijeva, Moskve, Azerbajdžana, Pekinga, Washingtona in celo Mar-a-Laga pa evropski in ameriški voditelji niso preveč zadovoljni. A Orban je prepričan, da mir v "rusko-ukrajinski vojni ne bo prišel sam sebe, ampak ga mora nekdo vzpostaviti". In je ta nekdo prav on?

'Naredimo konec prilagajanju zgodovine trenutnim političnim interesom'
24. 06. 2024 16.37
Slovenija bo v torek ob 33. obletnici osamosvojitve praznovala dan državnosti, že danes pa so po državi potekale številne slovesnosti. Časi pred osamosvojitvijo niso bili lahki, a smo znali videti svetlo prihodnost, je na proslavi ob dnevu državnosti poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Zdaj so na obzorju temni oblaki, nanje moramo biti pripravljeni, a prebrodimo jih lahko le skupaj. Zato moramo vsak dan dokazovati, da smo skupnost, je pozvala.

Vsi Putinovi prijatelji: kdo so zavezniki Rusije?
23. 06. 2024 07.16
Severna Koreja, Vietnam ... Obiski ruskega voditelja Vladimirja Putina kažejo na vzorec, po katerem vse od napada na Ukrajino zavezništva išče pri voditeljih, ki jim je blizu vladanje s precej trdo roko. Rusija se trudi vzpostaviti mrežo zaveznic, s pomočjo katerih bi se izogibala zahodnim sankcijam in skušala oblikovati novo pomembno zavezniško skupino. Kdo vse sodi v "nov Putinov krog"?

Življenje žene brutalnega vodje Islamske države
10. 06. 2024 08.21
Na dan je prišel intervju z vdovo Abuja Bakra al-Bagdadija, vodjo skupine Islamska država. Umm Hudaifa je bila njegova prva žena, v času, ko je izvajal brutalno vladavino nad večjim delom Sirije in Iraka. Zdaj je zaprta v iraškem zaporu, kjer jo preiskujejo zaradi kaznivih dejanj, povezanih s terorizmom.