Po številnih sankcijah Zahoda proti Rusiji in nalogu Mednarodnega kazenskega sodišča za aretacijo Vladimirja Putina zaradi invazije na Ukrajino so bila mednarodna gibanja ruskega voditelja precej omejena. A to ne pomeni, da ruski predsednik sedi doma. Odkar je dobil peti predsedniški mandat na volitvah, kjer ni bilo resnih tekmecev, se je odpravil na pet mednarodnih obiskov: v Belorusijo, Uzbekistan, na Kitajsko, v Severno Korejo in zdaj še Vietnam.
Medtem ko Zahod ostaja zavezan pomoči Ukrajini in zaostruje sankcije proti Rusiji, Putin krepi svoja zavezništva. DW je sestavil seznam ključnih podpornikov Rusije – tako tistih, na katere se Putin še vedno lahko zanese, kot tistih, od katerih lahko po potrebi zahteva usluge.
Kitajska
Glavna trgovinska partnerica Kitajska je pred invazijo na Ukrajino napovedala partnerstvo brez omejitev, od takrat pa je močno okrepila sodelovanje z Rusijo. Da je bila zaradi tega tarča zahodnih kritik, Kitajske ne moti. Tudi sicer je kitajsko stališče do Ukrajine bilo daleč od nevtralnega. Kitajske ni bilo na mirovni konferenci v Švici, prav tako naj bi države vzpodbujala, naj se konference ne udeležijo. Kitajska Rusiji kot posrednica pomaga do blaga, ki ga potrebuje ruska vojaška industrija, prav tako pa komunistična Kitajska vidi Rusijo kot strateškega partnerja za boj proti svetovnemu redu, ki so ga postavile ZDA in njihovi zavezniki.
Severna Koreja
Severna Koreja, ki je pod voditeljem Kim Džong Unom močno izolirana od sveta, je z Rusijo podpisala obrambno partnerstvo, ki utrjuje, kar je severnokorejski diktator imenoval močno zavezništvo, vključno z zavezo o vzajemni obrambi, če bi bila katera od držav napadena.
Rusija potrebuje vso vojaško pomoč, ki jo lahko dobi, zelo militarizirana Severna Koreja pa je tista država, ki bo oskrbovala Rusijo brez vprašanj. Za Kima pa je pomemben vsak zaveznik, ki ga lahko dobi.
Belorusija
Belorusija je najbližja in najbolj predana zaveznica Rusije – nekateri bi lahko rekli celo marionetna država, ki jo nadzira Rusija – ima številne pogodbe in sporazume z Rusijo, ki je njena največja gospodarska partnerica.
Belorusija je od Rusije odvisna na več ravneh, od uvoza nafte in plina do gospodarskih subvencij.
Ruske enote in vojaška oprema so redno nameščeni v tej državi, beloruski voditelj Aleksander Lukašenko pa je dovolil Rusiji, da ima v državi tudi jedrsko orožje.
Iran
Iran je tako kot Rusija pod strogimi mednarodnimi sankcijami zahodnih držav. Državi imata močno gospodarsko in vojaško zavezništvo. Po podatkih obveščevalnih služb Združenih držav sta Rusija in Iran opazno okrepila vojaško sodelovanje, potem ko je Rusija napadla Ukrajino.
Iran je Rusiji dobavil brezpilotna letala in strelivo, ki sta ključnega pomena za rusko vojsko.
Sirija
Sirija je ruska trdnjava na Bližnjem vzhodu, predsednik države Bašar al Asad pa je velik oboževalec Putina. Sirija se močno zanaša na rusko vojaško podporo: Rusija je vzpostavila redno vojaško prisotnost v državi, da bi Asadu pomagala pri soočanju s trenutno državljansko vojno.
Asad je dejal, da je vojna v Ukrajini "popravek zgodovine in ponovna vzpostavitev ravnovesja, ki je bilo v svetu izgubljeno po razpadu Sovjetske zveze", Sirija pa je podobno kot Belorusija in Severna Koreja glasovala proti resolucijam ZN, katerih namen je prepričati Rusijo, naj ustavi invazijo, poroča DW.
Vietnam
Vietnam in njegova komunistična vlada sta zadnja država, ki je okrepila vezi z Rusijo. Podpisali so strateški obrambni sporazum z Rusijo, medtem ko je bil Putin na azijski turneji, med katero je poskušal izboljšati ruski mednarodni doseg ter razpravljati o trgovini, obrambi in vojni v Ukrajini.
Vietnam se je izogibal obsodbi ruske agresije v Ukrajini. Med obiskom je vietnamski predsednik To Lam Putinu čestital za njegovo ponovno izvolitev in ga pohvalil za doseganje domače politične stabilnosti.
Kaj pa takšen seznam držav pomeni? Medtem ko nekateri menijo, da odraža, kako zelo izolirana je Rusija, drugi svarijo, da gre za seznam držav, ki bi lahko skupaj močno ogrozile svetovni red in globalno varnost, pa čeprav bi na Zahodu marsikatero od teh držav opisali kot problematično.
KOMENTARJI (413)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.