davčna osnova

Kripto po novem obdavčen? Ministrstvo predlaga 25-odstotni davek na dobiček
17. 04. 2025 12.37
Kot vse kaže, bo trgovanje s kriptovalutami v Sloveniji že kmalu obdavčeno. Ministrstvo za finance namreč predlaga 25-odstotno stopnjo za dobičke od kriptosredstev in izvedenih finančnih instrumentov.

Slovenija, periferija Hrvaške?
10. 04. 2025 06.00
Poslovanje velikih korporacij prek družb s sedežem na Hrvaškem, zapiranje družb ter premiki managerjev iz Slovenije v Zagreb. Je razlog davčna optimizacija ali boljša reorganizacija v dobro strank, kupcev, kar poudarjajo v družbah, v katerih združujejo slovensko in hrvaško upravo? Vsekakor občutljiva tema, o kateri nekatera podjetja niso želela govoriti z nami.

Kakšne bi bile obdavčitve nepremičnin in za koliko bi se povišala neto plača?
24. 12. 2024 19.33
Finančni minister Boštjančič vztraja: z novim nepremičninskim davkom bi se zmanjšal črni trg, višina najemnin bi padla, razbremenili bi delo. Pa bi res? Kako mu odgovarjajo kritiki? Ali gre za nov udarec srednjemu sloju, ki je desetletja varčeval, da bi nekaj lahko zapustil otrokom?

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?
10. 10. 2024 06.00
Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Finančni Popkast: Aktivno trgovanje in davki
30. 11. 2023 08.05
Vlagatelj, ki doseže desetodstotni letni donos, se lahko pohvali, da je nadpovprečno uspešen. Aktivni trgovci lahko desetodstotni donos dosežejo v enem dnevu. Zaslužki so lahko višji, vendar je višja tudi stopnja tveganja. Statistično kar devetdeset odstotkov trgovcev začetno naložbo izgubi.

Obvezni zdravstveni prispevek naj ne bi zniževal osnove za dohodnino
16. 11. 2023 13.15
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje se bo s prihodnjim letom preoblikovalo v obvezni zdravstveni prispevek, določa novela zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki je predvidela, da bo prispevek zniževal osnovo za dohodnino. Po predlogu novega interventnega zakona ministrstva za zdravje pa prispevek osnove ne bi zniževal.

ECB kritična do bančnega davka, ki ga načrtuje vlada
09. 11. 2023 09.35
Davek na bilančno vsoto bank, ki ga v zakonu o obnovi načrtuje vlada, lahko vpliva na zmanjšanje kreditiranja v Sloveniji, v mnenju opozarja Evropska centralna banka. Da tovrstni davki ne smejo poslabšati kreditiranja in škodovati solventnosti bank, je opozoril tudi podpredsednik ECB.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?
24. 08. 2023 17.03
Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

Občine, kmetje, podjetja, delavci: kako bo pomagala vlada?
11. 08. 2023 07.25
Veljati začenjajo prvi interventni ukrepi po poplavah, združeni v noveli zakona o preprečevanju posledic naravnih nesreč. Med njimi so predplačila občinam, širši obseg upravičencev do pomoči v kmetijstvu, višja sila in čakanje na delo za zaposlene in podjetja, pomoč samozaposlenim, izredni dopust za prostovoljce in dan solidarnosti.

'Nov zdravstveni prispevek bo za okoli 100 milijonov evrov zmanjšal prihodke iz dohodnine'
07. 07. 2023 20.26
Na ministrstvu za finance so potrdili, da bo nov obvezni zdravstveni prispevek, ki bo 1. januarja 2024 nadomestil dopolnilno zdravstveno zavarovanje, vplival na zmanjšanje prihodkov z naslova dohodnine, po njihovi oceni za okoli 100 milijonov evrov. Glede na polno zaposlenost in rast plač ocenjujejo, da ta učinek v letu 2024 ne bo prišel do izraza.

Visoki davki, višja kakovost življenja?
15. 05. 2023 06.00
Medicinska sestra, učitelj in visoko izobraženi specialist – jedro javnega zdravstva in šolstva ter gospodarstva. Iz prve roke o tem, kaj te kadre vodi iz Slovenije v tujino, konkretno v Avstrijo, na Finsko in na Češko. V kakšnih zdravstvenih domovih, šolah, podjetjih delajo? Bi se vrnili domov ne glede na to, koliko davkov jim pobere država? Kaj dobijo v zameno v novi domovini? In kaj bi jim morala ponuditi Slovenija?

'Če bodo obdavčili popolnoma vse, je to popolnoma napačen pristop'
16. 03. 2023 13.50
V poslanskih skupinah opozicije se bojijo, da bo davčna reforma, o kateri so se ta teden pogovarjale vladne stranke, dodatno obremenila državljane. Izračunov sicer še ni, a kot pravijo v NSi, lahko glede na dosedanje delovanje koalicije, ki ima velike potrebe in veliko obljublja, pričakujemo nove davke in višanje obstoječih.

Nove podrobnosti davčne reforme: bomo torej plačevali več ali manj?
15. 03. 2023 18.35
"Povprečen Slovenec po vladni davčni reformi v svoji denarnici ne bo imel nič manj kot do zdaj, kvečjemu več," obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Pa bo res? Vlada dosedanjo dohodninsko logiko obrača na glavo in bo pri izračunu upoštevala vse dohodke posameznika. Poleg plače tudi regres, nagrade za uspešnost, prevoz na delo in socialne transferje. Nepremičnine pa naj bi po novem progresivno obdavčili glede na njihovo vrednost.

'Izhodišča davčne reforme smo pustili odprta, ker želimo javno razpravo'
15. 03. 2023 06.00
Z novim letom nov način obdavčitve prihodkov, z letom 2025 davek na nepremičnine. To sta napovedi, ki najbolj odmevata po današnjem vrhu koalicije. Kakšna so izhodišča za spremembo plačevanja davkov tako pri dohodnini kot pri premoženju, nam je povedal finančni minister Klemen Boštjančič.

Vlada bi obdavčila tudi regres, božičnico, potne stroške in socialne transferje
14. 03. 2023 06.22
Cilj izhodišč za davčne spremembe, ki jih je ministrstvo za finance danes predstavilo koaliciji, je enostaven, pregleden in razumljiv davčni sistem, v katerem se davki plačujejo glede na ekonomsko moč posameznika, je ob robu koalicijskega vrha dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Glavne spremembe bodo pri dohodnini in obdavčitvi nepremičnin. Osrednja izhodišča glede sprememb pri dohodnini so, da se s ciljem večje enostavnosti resno razmišlja o sistemu neto obdavčitve dohodka, torej sistemu davčnih odbitkov namesto obstoječih davčnih olajšav.

Golob razkril novosti glede zdravstvene in davčne reforme
24. 02. 2023 06.00
Protesti se kar vrstijo, premier Robert Golob pa je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil, da je treba nepravičen plačni sistem spremeniti v celoti, ne po posameznih skupinah. Glede zdravstvene reforme je napovedal, da pričenjajo s tremi projekti: digitalizacijo, prenovo ZZZS in nacionalnim klicnim centrom. Slednji bo začel delovati s 1. marcem, državljani pa bodo na brezplačni telefonski številki informacije glede osebnega zdravnika dobili takoj. Po njegovi napovedi bodo davčne spremembe v veljavo stopile 1. januarja 2025, dajatve pa bodo za lastnike ene nepremičnine ostale enake. Spregovoril je še o dogajanju v Policiji, draginji in tem, ali bo dokončal mandat.

SDS vložil predlog za razpis posvetovalnega referenduma o zakonu o dohodnini
17. 11. 2022 12.28
DZ je opravil razpravo o predlogu novele zakona o dohodnini, glasovanje o njenem sprejemu pa bo opravil na eni od prihodnjih sej. Pred tem mora namreč odločiti glede predloga za razpis posvetovalnega referenduma, ki ga je tik pred glasovanjem vložila poslanska skupina SDS. "Nekateri se ne morejo sprijazniti s porazom na volitvah," je komentiral premier Robert Golob.

Obarvano gorivo, olajšava za mlade in velike spremembe za normirance
26. 09. 2022 21.24
Vlada je na dopisni seji potrdila zakonodajni sveženj davčnih sprememb, s katerimi v delu posega v spremembe, sprejete marca letos v prejšnjem mandatu DZ, prinaša pa tudi nekatere nove rešitve. Večje spremembe davčne zakonodaje medtem na Ministrstvu za finance napovedujejo za prihodnje leto, veljati pa naj bi začele v 2024.

'Denar, ki je bil namenjen vsem zaposlenim, bo dodeljen le določenim'
26. 09. 2022 16.33
Reprezentativne delodajalske organizacije so v dopisu nagovorile ministra za finance Klemena Boštjančiča, naj iz obravnave umakne predlog sprememb Zakona o dohodnini. Menijo, da bodo parcialne spremembe neto prihodke državljanom zmanjšale, denarja, namenjenega razbremenitvi vseh, pa bodo deležne le določene kategorije predvsem v javnem sektorju.

Posebna olajšava za mlade, prevetritev sistema normirancev
22. 09. 2022 15.30
Vlada je obravnavala predloge sprememb več zakonov s področja davkov. Po izračunih ministrstva za finance se bo zaposlenemu z minimalno plačo neto letna plača prihodnje leto glede na leto 2023 zvišala za 478 evrov, v primerjavi s trenutno veljavno ureditvijo za leto 2023 pa bo višja za 318 evrov. Zaposleni s povprečno plačo bo imel leta 2023 za 130 evrov višje izplačilo glede na letošnje leto, glede na trenutno ureditev za leto 2023 pa bo izplačilo nižje za 130 evrov.

Boštjančič: To ni čas, v katerem bi razbremenjevali tiste z najvišjimi dohodki
02. 08. 2022 06.00
Vlada je v javno obravnavo poslala novelo zakona o dohodnini, ki prinaša kar nekaj razbremenitev pri obdavčitvi, pa tudi dvig najvišjega dohodninskega razreda iz 45-odstotne obdavčitve na 50-odstotno. Splošna davčna olajšava se bo s 1. januarjem dvignila na 5000 evrov, potem pa se bo njeno dvigovanje, za razliko od zakona, ki je bil sprejet v času Janševe vlade in je predvideval dvig splošne olajšave do leta 2025 na 7500 evrov, ustavila. Novela prinaša posebno olajšavo za mlade, pa tudi 25-odstotno dohodnino za dohodke, ki jih lastniki dobijo z oddajanjem svojega premoženja v najem, po zdajšnjem zakonu je ta obdavčitev 15-odstotna. O podrobnostih smo se pogovarjali s finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem.

Vlada za petodstotno obdavčitev ob unovčevanju virtualnih valut
07. 04. 2022 15.10
Vlada je na tokratni seji sprejela predlog zakona o debirokratizaciji obdavčitve unovčenja virtualnih valut, ki uvaja obveznost plačevanja davka od vrednosti unovčenih valut. Predlog zakona tako predlaga petodstotno davčno stopnjo na vrednost unovčenih virtualnih valut nad zneskom 10.000 evrov letno, veljal pa bi za vsa unovčenja po začetku veljave.

Finančna pomoč in solidarnostni dodatki: kdaj, komu in kako do njih?
17. 01. 2021 15.38
Komu pripada krizni dodatek v višini 200 evrov? Kdo lahko uveljavlja oprostitev plačila DDV in kateri dodatki so izvzeti iz osnove za plačilo dohodnine? Kdo vse lahko računa na solidarnostne dodatke? In kako je z vračanjem neupravičeno prejete pomoči? Sedmi paket protikoronskih ukrepov je prinesel kar nekaj ugodnosti, s katerimi poskušajo ljudem olajšati breme epidemije. Pripravili smo njihov pregled.

Zaradi plačila DDV podjetja računalnike raje zavržejo kot donirajo
15. 12. 2020 09.18
Zaradi šolanja na daljavo številni šolarji potrebujejo svoje računalnike. Te bi lahko donirala številna podjetja, a bi pri tem morala plačati davek, zato se raje odločijo, da bodo še uporabne računalnike zavrgli. Na Fursu pa pravijo, da lahko donatorji za donacije, ki niso priznane kot odhodek, uveljavljajo zmanjšanje davčne osnove v davčnem obračunu z uveljavljanjem olajšave za donacije.

Vlada sprejela zakon, ki bo znižal davek na avtomobile
19. 11. 2020 19.49
Vlada je sprejela predlog zakona o davku na motorna vozila. Predlog predvideva spremembo kriterijev za obdavčitev motornih vozil. Pri novi odmeri davka bo ključen okoljski vidik. Električna vozila ne bodo obdavčena, za večino kupcev pa se bo davčna obveznost zmanjšala.

Komu še pomoč zaradi epidemije, vlada obljublja: Nikogar ne bomo pozabili
29. 03. 2020 15.37
Vlada je razširila nabor upravičencev do pomoči zaradi epidemije novega koronavirusa: rednim študentom pripada krizni dodatek v višini 150 evrov, izplačan bo do 30. aprila. Velike družine s tremi otroki bodo poleg dodatka, ki ga že prejemajo, po predlogu prejele še dodatnih 100 evrov, družine s štirimi ali več otroki pa 200 evrov. Do enkratnega dodatka v višini 150 evrov bodo upravičeni tudi prejemniki denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka.

Karantena v Italiji povzroča težave pri izvozu slovenskega mleka
10. 03. 2020 12.57
Ministrica Pivčeva je poudarila, da karantena, ki jo je uvedla sosednja Italija že povzroča prve težave, predvsem v sektorju pridelave mleka. Prvi načrti predvidevajo, da se mleko tako predela v mleko v prahu, kapacitete za to naj bi imele Pomurske mlekarne. Ministrstvo pa že pripravlja prve ukrepe za pomoč živilsko-predelovalni industriji, oblikovali so koordinacijsko skupino.

Vlada odločila: regres bo že letos višji
28. 03. 2019 10.40
Regres bo višji že letos, je odločila vlada. Sprejeli so namreč predlog sprememb o dohodnini, med katerimi je tudi razbremenitev regresa za letni dopust v višini do 100 odstotkov povprečne plače. Tistim, ki so regres že izplačali, pa bodo vplačane akontacije dohodnine povrnili.

Osnutek obdavčitve nepremičnin: katoliška cerkev si želi izjem za nepremičnine v lasti cerkva
07. 11. 2018 13.23
V petek naj bi ministrstvo za finance predstavnikom koalicije predstavilo izhodišča nepremičninskega davka. Prihodki tega naj bi ostali izključno občinam, za določene izjeme pa se že zavzema katoliška cerkev.

Koalicija zagrizla v davek na nepremičnine
22. 10. 2018 12.57
Koalicija naj bi v usklajevanje že dobila osnutek nepremičninskega zakona, ki so ga obljubljale že predhodne vlade, a je zaradi posega ustavnega sodišča vse skupaj klavrno propadlo. Tokrat obljubljajo, da bo drugače in da bomo prvi davek plačali leta 2020.