Kot je na novinarski konferenci po današnji seji vlade pojasnil minister za finance Andrej Šircelj, predlog zakona "pomeni znižanje davka na motorna vozila za zelo veliko večino vseh modelov avtomobilov in motornih koles". Davek, ki danes temelji tudi na vrednosti vozila in predvsem na moči motorja, se bo spremenil. Po novem bo osnovni in najpomembnejši kriterij "emisijski" – torej vrsta goriva, izpust CO2 in do določene mere tudi moč motorja, je pojasnil finančni minister. Električna vozila ne bodo obdavčena.
Po izračunih finančnega ministrstva se bo davčna obveznost kupcev v povprečju zmanjšala za več kot 65 odstotkov. "Povprečni davek za motorna vozila po starem zakonu znaša približno 460 evrov, po novem predlogu zakona bo povprečni davek znašal približno 160 evrov. To pomeni skoraj trikrat manjše davčno breme," je pojasnil Šircelj.
Predlog zakona ukinja tudi dodatni davek na luksuzna vozila. "Za to ni nobenega razloga danes, zato ker so vozila popolnoma normalno blago, ki ga danes uporablja velika večina ljudi in s tem je dejansko vozilo obdavčeno izključno v odvisnosti onesnaževanja," je dejal minister. Dodatni davek za vozila s prostornino motorja nad 2,5 litra je bil uveden leta 2012. Zaradi večje obdavčitve so takšna luksuzna vozila lastniki vse pogosteje registrirali v tujini, to pa je imelo negativne posledice na državni proračun.
Po novem bo za vsa vozila določen enotni davek, s čimer se prenavlja tudi lestvica za odmero davka. Trenutni zakon bo predvidoma veljal še do 31. 12. 2020.
Tudi pri novem davku bodo veljale nekatere izjeme, tako denimo starodobniki ne bodo obdavčeni, prav tako ne bodo obdavčena motorna vozila, ki se uporabljajo za šport ali intervencijska vozila. Davka bodo oproščene velike družine, torej tiste družine s tremi ali več otroki, za motorna vozila, ki jih bodo kupovale enkrat v treh letih. Poleg tega ne bodo obdavčena vozila, s katerimi se vozijo invalidi.
Ministrstvo je predlog pripravilo zaradi nove metodologije merjenja izpustov, ki bo uveljavljena z letom 2021. Sedaj je osnova za davek prodajna cena motornega vozila, po predlogu bo pri njegovi odmeri odločilna okoljska komponenta. Obdavčitev se bo izračunala iz vsote obveznosti glede na izpuste ogljikovega dioksida ter obveznosti glede na emisijski standard euro.
Trenutno davek na motorna vozila prispeva okoli 45 milijonov evrov v državni proračun. "Mi ocenjujemo, da bo po novem tega finančnega učinka okoli 16 milijonov evrov," je dejal Šircelj.
Na ministrstvu pričakujejo, da se bo tudi zaradi znižanja davčne obremenitve pospešila prodaja motornih vozil. Epidemija covida-19 je namreč vplivala na slabšo prodajo avtomobilov, kar kažejo tudi statistični podatki.
Če vas zanima okvirna višina davka po novem zakonu, lahko preverite z enostavnim kalkulatorjem, ki so ga izdelali avtomobilski navdušenci: www.canadoc.si/dmv.
KOMENTARJI (318)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.