bolnišnica ptuj

Nepravilnosti pri obravnavi in zapleti vodili v smrt 49-letne pacientke

12. 03. 2024 09.50

V Splošni bolnišnici Ptuj in UKC Maribor sta bila zaradi smrti pacientke opravljena izredna zunanja strokovna nadzora, ki sta pokazala več nepravilnosti pri obravnavi. 49-letnica, ki so jo zdravili zaradi vnetja žolčnih kanalov in žolčnih kamnov, je po številnih zapletih umrla zaradi zastoja srca. Strokovna komisija je ugotovila, da je najverjetneje doživela septični šok, ki ga zdravnica v mariborskem kliničnem centru ni prepoznala.

Zaradi stavke prestavili oziroma odpovedali več kot 6900 zdravstvenih storitev

09. 02. 2024 16.24

V prvih treh tednih stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so v bolnišnicah skupaj odpovedali oziroma prestavili vsaj 6903 termine zdravstvenih storitev. Stanje je po ustanovah različno - v nekaterih bolnišnicah je na določenih področjih odpadlo tudi do 30 odstotkov storitev, v drugih pa storitev sploh niso odpovedoval.

Ministrica za zdravje: v eni od bolnišnic delež umaknjenih soglasij višji od 50 odstotkov

31. 01. 2024 15.31

Z zaostritvijo stavke so zdravniki začeli umikati soglasja za nadurno delo. Delali bodo največ 48 ur na teden in ne več kot 16 ur neprekinjeno. Ministrica za zdravje je dejala, da v sedmih bolnišnicah ni nihče umaknil soglasja, Psihiatrična bolnišnica Ormož od stavke odstopa, v eni od bolnišnic pa je delež umaknjenih soglasij višji od 50 odstotkov. Prav tako je potrdila, da je v eni od bolnišnic direktor umaknil soglasje zdravnikom za delo pri drugem delodajalcu.

Posledice stavke zdravnikov: v Novem mestu odpadla slaba polovica obravnav

27. 01. 2024 14.41

Bolnišnice po dveh tednih zdravniške stavke poročajo o različnih obsegih odpadlih zdravstvenih storitev – v UKC Ljubljana jih je po prvih analizah odpadlo med dva in tri odstotke, v novomeški bolnišnici pa povprečno od 40 do 45 odstotkov. V nekaterih bolnišnicah se bojijo uresničitve napovedi o umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo.

Še pred odprtjem nove ptujske urgence zalilo kletne prostore

29. 10. 2023 10.18

Predvidoma decembra bo ptujska bolnišnica kot zadnja v državi odprla dolgo pričakovani urgentni center in tako prebivalcem Spodnjega Podravja omogočila enako zdravstveno obravnavo, kot jo imajo že leta ostali bolniki v Sloveniji. Še pred odprtjem je zaradi napake kletne prostore zalilo, za kar je odgovoren izvajalec, ki bo škodo tudi pokril.

Pri odpravljanju posledic neurja poškodovane najmanj tri osebe interventnih in vzdrževalnih služb

20. 07. 2023 06.59

Zahodni del Slovenije je zvečer prešla nova nevihtna linija z močnim vetrom in nalivi, nato pa se je čez noč ozračje umirilo. Gasilci trenutno na terenu odpravljajo številne posledice neurij, lokalne oblasti pa ocenjujejo nastalo škodo. V sredo je bilo sicer zabeleženih več kot 2200 intervencij. V jeseniški bolnišnici so obravnavali za tretjino več pacientov, elektrodistribucijska podjetja pa po državi pospešeno odpravljajo škodo.

Zdravnik iz javnega sistema dela še pri osmih zasebnikih

03. 05. 2023 07.41

Šest bolnišnic smo zaprosili za podatke, koliko zaposlenih zdravnikov ima soglasja za opravljanje zdravstvenih storitev izven bolnišnice, torej še v drugih javnih zavodih, pri koncesionarjih ali zasebnikih. Kar 718 zdravnikov dela še v drugih ustanovah, največ soglasij delodajalca ima zdravnik, ki dela še v osmih enotah, trije zdravniki imajo po sedem soglasij, štirje šest, deset zdravnikov pa dela še v petih zdravstvenih enotah. Nekateri tako s popoldanskim delom lahko letno zaslužijo tudi več kot 100 tisoč evrov, spet drugi ustvarijo za kar 250 tisoč evrov prihodkov.

'Lokalni šerifi so se šli pogajat v Ljubljano'

13. 03. 2023 06.00

Ptujska bolnišnica je po skoraj 10 letih dočakala urgentni center. Druge regijske bolnišnice so jih zgradile že leta 2015, a za zidovi so centri ostali brez vsebine, kadra je premalo ali ga ni. Se ponavlja zgodba takšnih nepremišljenih investicij? Se je zaradi 'lokalnih šerifov', kot jih imenuje ptujski strokovni direktor, Slovenija asimetrično razvijala? Na Gorenjskem se medtem nadaljuje že leta dolg boj med občinami za novo bolnišnico. Katera občina – Kranj, Jesenice ali Radovljica – jo bo dobila?

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih

10. 03. 2023 06.00

Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici

13. 09. 2022 06.00

Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

Bolnišnice zaradi naraščanja okužb uvajajo omejitve obiskov

19. 07. 2022 15.00

Pristojni v številnih slovenskih bolnišnicah so se zaradi porasta okužb z novim koronavirusom odločili, da omejijo obiske. V nekaterih so jih prepovedali in dopustili izjeme, drugje so jih omejili na eno zdravo osebo v določenem časovnem intervalu ali jih omogočili po predhodnem dogovoru. V večini bolnišnic je ob tem zopet obvezna uporaba zaščitnih mask.

Negovalni dom covid-19 predvidoma na območju Ptuja

15. 04. 2022 11.46

Negovalni dom covid-19, ki ga je vlada uvrstila v načrt razvojnih programov za obdobje 2022–2025, bodo predvidoma zgradili na Ptuju. Namenjen bo bolnikom po težkih poškodbah glave, hrbtenice in za rezervne kapacitete v primeru ponovnih epidemij.

Na covidnih oddelkih tudi pacienti, ki so sicer hospitalizirani zaradi drugih bolezni

26. 01. 2022 08.16

Na covidnih oddelkih bolnišnic zdravijo tudi s koronavirusom okužene bolnike, ki bolnišnično zdravljenje sicer potrebujejo zaradi drugih bolezni, so potrdili v več slovenskih bolnišnicah. Po besedah strokovnega direktorja ptujske bolnišnice Teodorja Pevca gre za navodila zdravstvenega ministrstva. Slednja bi se lahko v prihodnje spremenila.

Ob tveganem stiku karantena za zdravstvene delavce s simptomi

06. 01. 2022 14.48

Ob zmanjšanem številu razpoložljivih zdravstvenih delavcev posameznemu zaposlenemu, ki je imel tvegan stik, a ne kaže znakov bolezni, ni treba v karanteno, je v svojih priporočilih navedel NIJZ. Tretjo fazo organizacije dela so v sredo razglasili v ptujski bolnišnici, danes jo bodo v celjski, v kratkem pa predvidoma tudi v šempetrski.

V nedeljo ob 1657 PCR-testih potrdili 282 novih okužb

13. 09. 2021 09.42

V nedeljo je bilo po pričakovanjih opravljenih nekoliko manj testov kot običajno: ob 1657 odvzetih brisih je bilo s PCR-testom potrjenih 282 novih okužb z novim koronavirusom, kar predstavlja 17 odstotkov pozitivnih testov. V bolnišnicah se trenutno zdravi 312 covidnih bolnikov, od tega jih je 74 na intenzivni terapiji. Umrla je ena oseba s covidom-19.

Šest faz, šole bodo odprte, zapiranje pri 300 bolnikih na intenzivni negi

31. 08. 2021 12.01

Svetovalna skupina za covid-19 je pripravila predlog omejevalnih ukrepov glede na različne faze epidemije. Po neuradnih informacijah predlaga, da bi se v kriznih fazah širilo obvezno izpolnjevanje pogojev PCT. Medtem pa si prizadevajo, da bi bile šole ves čas epidemije odprte. Prehod v določene faze bo odvisen od števila hospitalizacij covidnih bolnikov, na ministrstvu za zdravje predlagajo, da bi meje različnih faz sovpadale s strategijo za bolnišnično obravnavo covidnih bolnikov.

V četrtem valu za covidne bolnike predvidenih 926 bolniških postelj

24. 08. 2021 14.33

Po strategiji ministrstva za zdravje je za zdravljenje covidnih bolnikov v četrtem valu epidemije predvidenih skupno 926 postelj, od tega 762 navadnih in 164 za intenzivno nego. Določenih je šest faz in merila za prehod v vsako izmed njih. Od ponedeljka sicer velja peta faza.

30.000 žrtev gradu groze: Smrdelo je po zažganem mesu in kosteh

09. 05. 2021 07.00

Leto 1941. Šest tednov po nemški zasedbi slovenske Štajerske Marburger Zeitung zapiše: "Obisk državnega zdravstvenega vodja dr. Contija v Spodnji Štajerski lahko označimo za pomemben dogodek na področju zdravstva. Prelomni dosežki nemške zdravstvene službe so znani preko meja velikega nemškega rajha in bodo sedaj tudi v Spodnji Štajerski učinkovali v korist vsega prebivalstva". Kako zlovešča resnica se je skrivala za temi besedami, bo več najbolj ranljivih Slovencev kmalu občutilo na lastni koži.

Glede domnevno spornih nabav zaščitne opreme zaslišali tudi Poklukarja

14. 04. 2021 16.55

Tudi današnje pričanje direktorjev nekaterih bolnišnic pred preiskovalno komisijo DZ je pokazalo, da se je večina bolnišnic v prvem valu epidemije koronavirusa zaradi pomanjkanja zaščitne opreme znašla v stiski, nekatere tudi zaradi projekta sanacije. Nabave opreme so se večinoma lotevale same in niso čakale na pomoč države.

247 novih okužb: bolnišnice bodo postopno začele redni program

22. 02. 2021 09.13

V Sloveniji so pristojni v nedeljo potrdili 247 novih okužb z novim koronavirusom. Opravili so 1428 PCR- in 8551 hitrih antigenskih testov. Umrlo je osem covidnih bolnikov. Bolnišnično oskrbo zaradi covida-29 trenutno potrebuje 584 oseb, na intenzivni negi so 104. Število hospitaliziranih pada, prav tako tudi število umrlih, zato je ministrstvo za zdravje pripravilo izhodno strategijo za covid bolnike. Zdravstveni sistem se bo, kot pričakujejo, postopno lahko pričel ukvarjati z rednim programom. Kako pa padec števila covidnih bolnikov vpliva na samo delo v bolnišnicah?

Po okužbi v komi že od sredine decembra. Družina: Hvala zdravnikom

08. 02. 2021 15.05

Za družino 72-letnega Zdravka iz okolice Ptuja se je kalvarija začela, ko se je okužil z novim koronavirusom. Čeprav je bil pred okužbo popolnoma zdrav, je zbolel za hudo obliko covida-19. Medtem ko se še vedno bori za življenje, njegova družina pravi, da se želijo zdravnikom – ne glede na razplet – zahvaliti za vse, kar so v tem času že storili zanj.

Upad števila novih sprejemov v bolnišnico: 'To je lahko dober znak'

15. 11. 2020 09.29

V soboto smo v Sloveniji opravili 3563 testov na novi koronavirus in potrdili 920 novih primerov okužbe. To pomeni, da je bil delež pozitivnih testov 25,8-odstoten. Umrlo je 32 covidnih bolnikov. Bolnišnično zdravljenje potrebuje 1261 oseb s covidom-19, kar je največ do zdaj. Direktor Univerzitetne klinike Golnik Aleš Rozman je ob tem dejal, da je trenutne epidemiološke razmere težko z zanesljivostjo interpretirati. "Če je številka pri sprejemih v bolnišnico v zadnjih dneh vendarle odraz zmanjševanja števila obolelih, pa je to dober znak," meni.

Potrdili 1084 okužb, v murskosoboški bolnišnici ne zmorejo več

10. 11. 2020 07.13

V ponedeljek je bilo od 4457 testov pozitivnih 1084, je sporočila vlada. Delež pozitivnih je tako znašal 24,32 odstotka, kar je več kot dan prej. "A še vedno več kot 10 odstotnih točk manj, kot je znašal dva tedna nazaj," je pri tem poudaril vladni govorec Jelko Kacin. "Čeprav se približujemo že 1200 pacientom, je vse pod nadzorom," je zatrdil koordinator za covidne bolniške postelje Robert Carotta. Medtem iz murskosoboške bolnišnice poročajo, da so dosegli maksimalno zasedenost bolniških postelj, zato so jim na pomoč priskočile druge bolnišnice.

Zdravstvenemu osebju v ptujski bolnišnici ne primanjkuje vode

30. 10. 2020 18.33

Direktorica Splošne bolnišnice Ptuj je na širšo javnost naslovila dopis, v katerem je med drugim zapisala, da bodo hvaležni tudi za podporo v obliki kakšnih dobrin, kot so voda, sokovi in podobno. Na zapis so se takoj odzvali tudi domačini, ki zdravstvenim delavcem pošiljajo vse, kar lahko. Preverili smo, ali je res možno, da ostane zdravstveno osebje celo brez pitne vode in ugotovili, da gre pravzaprav za nekoliko neposrečeno komunikacijo bolnišnice, ki pa lahko s takim pozivom precej prestraši javnost.

V nedeljo opravili 909 testiranj in potrdili 39 novih okužb

28. 09. 2020 09.55

V nedeljo so ob 909 opravljenih testih potrdili 39 okužb z novim koronavirusom, kar predstavlja 4,3 odstotka pozitivnih testov. V CUDV v Črni na Koroškem znova poročajo o porastu okužb: potrdili so jih pri skupno 45 stanovalcih in 16 zaposlenih. V Pegazovem domu starejših v Rogaški Slatini je okuženih 25 stanovalcev in šest zaposlenih, en stanovalec je konec tedna umrl. Nove okužbe beležijo tudi v DSO Ljubljana – Šiška. Minister za delo Cigler Kralj kljub naraščanju okužb v domovih ocenjuje, da novi ukrepi še niso potrebni.

V skrajnem primeru 171 intenzivnih postelj in 394 ventilatorjev za covid bolnike v 13 bolnišnicah

22. 09. 2020 06.00

V zadnjem tednu se je število hospitaliziranih covid bolnikov podvojilo, včeraj jih je bilo že 70, na intenzivni terapiji 15. Stroka se boji navala velikega števila bolnikov hkrati. Kdo jih bo zdravil, kje, koliko intenzivnih postelj in ventilatorjev imamo na voljo? Naredili smo analizo 13 bolnišnic in ugotovili, da bi lahko s skrajnimi napori, večina manjših zgolj ob odpovedi rednega programa in s tem neizogibnega daljšanja čakalnih dob, zagotovili 171 intenzivnih postelj. Kakovostnih ventilatorjev je celo dvakrat več - 394, kot so bolnišnice sposobne zagotoviti prostora in zdravniško-sestrskih ekip. Zgovoren podatek je, da v intenzivni terapiji UKC Ljubljana za 10 bolnikov na dan potrebujejo kar 61 zdravnikov in sester.

Nove okužbe v domovih za starejše, 29 milijonov za dodatne zaposlitve

17. 09. 2020 15.12

V sredo so pristojni opravili 3070 testov in potrdili 104 okužbe s koronavirusom. 62 bolnikov se zdravi v bolnišnici, od tega jih je 11 na intenzivni negi. Iz bolnišnice so odpustili eno osebo, umrla pa je ena oseba s covidom-19, kažejo podatki vlade. Število aktivnih primerov okužbe je prvič preseglo tisočico, trenutno jih je v državi 1026. V DSO Danice Vogrinec MB je skupaj 47 okuženih, zabeležili so pet novih okužb. Ena nova okužba se je pojavila v VDC Tončke Hočevar. V Pegazovem domu starejših v Rogaški Slatini pa so zabeležili še dva primera koronavirusa med stanovalci.

Dva krvodajalca stokratnika na Ptuju

04. 08. 2020 17.16

Na Enoti za transfuzijsko dejavnost Ptuj so gostili krvodajalca stokratnika. V klub stokratnikov sta vstopila 64-letni Janez Golob iz Ptuja, ki je kri prvič daroval leta 1976, ter 53-letni Drago Furek iz Hajdine v občini Draženci, ki je na krvodajalski stol prvič sedel leta 1984. Vodja ETD Ptuj Božislava Majcen Vivod se jima je z zdravstvenim osebjem za to plemenito dejanje zahvalila.

Pojasnila ptujske bolnišnice glede premestitve starostnikov, ki je niso želeli

29. 05. 2020 18.24

Ko je ministrstvo za zdravje seznanilo vodstvo ptujske splošne bolnišnice, da bodo tja premestili 40 oskrbovancev DSO Ljutomer, je ta odločitev naletela na nasprotovanje zaposlenih. Minister Tomaž Gantar je zato načrt o premestitvi opustil. Sedaj je vodstvo bolnišnice svojo takratno komunikacijo označilo za ponesrečeno in neprimerno. Kot so pojasnili, njihovega prihoda niso zavrnili, zato obžalujejo, da je javnost to spregledala.

Bolnišnicam od razglasitve epidemije 150 milijonov evrov posojil za likvidnostne težave

20. 05. 2020 18.52

Ministrstvo za finance je bolnišnicam in javnim zdravstvenim zavodom od razglasitve epidemije 12. marca odobrilo za 150,96 milijona evrov posojil za premostitev likvidnostnih težav iz sredstev enotnega zakladniškega računa države. Največ, za 143 milijonov evrov posojil, so odobrili Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).