Močne nevihte, ki so se po Sloveniji pojavljale že prejšnji teden in v torek, so v sredo popoldne dosegle zahod države, nevihtna linija je nato v nekaj urah prešla večji del države. Največja tragedija se je zgodila na Bledu, kjer je podrto drevo padlo na dva sprehajalca, pri čemer je ena oseba umrla, druga je huje poškodovana.
Pri odpravljanju posledic neurja po Sloveniji poškodovane najmanj tri osebe
Medtem ko so v kranjskogorski občini veseli, da se v času intervencije med posredovalci vsaj za zdaj ni zgodila nobena nesreča, pa so bile po državi pri odpravljanju posledic neurja v sredo poškodovane najmanj tri osebe interventnih in vzdrževalnih služb.
Kot so sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje, se je pri posredovanju poškodoval gasilec, v bližini naselja Korita v občini Trebnje pa je udar električnega toka pod daljnovodom v gozdu poškodoval delavca elektro podjetja. Gasilci so pomagali pri prenosu ponesrečenega iz gozda do reševalnega vozila. Poškodovanega so na kraju oskrbeli reševalci nujne medicinske pomoči in ga v nadaljnjo oskrbo prepeljali v novomeško bolnišnico.
Policijska uprava Kranj medtem poroča o delovni nesreči v Zgornji Beli, kjer je ob opravljanju vzdrževalnih del po neurju električni tok poškodoval delavca.
Močni sunki vetra so v več krajih podirali drevje in odkrivali strehe, motena je bila oskrba z električno energijo. Podrto drevje je marsikje oviralo promet, ponekod je voda zalivala objekte, predvsem na območju Metlike in Črnomlja pa je padala debela toča. Zvečer so državo znova zajele nevihtne celice, ki pa niso bile tako silovite.
Uprava RS za zaščito in reševanje je včeraj ugotovila približno 2218 dogodkov na območjih regijskih centrov za obveščanje Brežice (167), Celje (577), Koper (33), Kranj (280), Ljubljana (294), Maribor (166), Murska Sobota (47), Nova Gorica (16), Novo mesto (70), Postojna (8), Ptuj (166), Slovenj Gradec (58) in Trbovlje (5). Gasilci iz 432 gasilskih enot so odstranjevali podrta drevesa, drogove za električno napeljavo in telekomunikacijo, prekrivali odkrite strehe stanovanjskih, gospodarskih in drugih objektov, prečrpavali vodo iz poplavljenih prostorov in cestišč ter sodelovali pri evakuaciji občanov iz ogroženih območij.
Močan veter je podrl tudi veliko število dreves na cesto, ki vodi iz Zgornje Radovne v dolino Krma v občini Kranjska Gora, kjer je ostalo ujetih več oseb.
Sredino vremensko dogajanje je precej razdejanja za seboj pustilo na Celjskem in Dolenjskem, tam je med drugim območje naselja Griblje v občini Črnomelj zajelo močno neurje s točo. Posredovalo je 125 gasilcev, ki so na kar 46 objektih pokrili strehe s strešniki in folijo. Na Dvoru v občini Žužemberk pa je močan veter razkril tudi streho gasilnega doma, domači gasilci so jo pokrili s strešno folijo in strešniki.
Strehe je razkrivalo tudi drugod v regiji, med drugim v Novem mestu na dveh večstanovanjskih objektih, v Črnomlju pa je močan veter poškodoval kovinski del obrobe strehe vrtca. Tudi tam so na pomoč priskočili gasilci, kaže poročilo novomeške izpostave uprave za zaščito in reševanje.
V Celju 166 intervencij
V Celju in Šmarju pri Jelšah je sredino neurje pustilo resne posledice. V celjski občini je 21 lokacij huje prizadetih, za sanacijo bo potrebna težja gradbena mehanizacija. Gasilci, civilna zaščita in javna podjetja so na delu od zgodnjih jutranjih ur, v sredo zvečer so intervenirali na lokacijah, kjer je bilo najhuje.
Sodelovali so Poklicna gasilska enota Celje z 28 poklicnimi gasilci ter reševalnim psom in 11 prostovoljnih gasilskih društev iz Gasilske zveze Celje s 154 gasilci. Škodo danes v sodelovanju z gasilci odpravljajo tudi predstavniki javnih podjetij Zelenice, VO-KA in Simbio. Kot je povedal celjski župan Matija Kovač, so bile v roku ene ure po neurju skoraj vse ceste prevozne, razen tistih, kjer je bilo treba s kakšno posebno intervencijo še zagotoviti varnost pešcev. Do srede zvečer sta praktično promet in življenje v mestu potekala normalno, je dejal Kovač.
Po njegovi oceni bo škoda kar velika, največ je poškodovanih dreves, posledično tudi nekaj streh, na katere so padla drevesa, tudi nekaj manjših objektov je porušenih. Poudaril je, da največ dela danes čaka še službe Elektra Celje, Prostovoljna gasilska enota (PGE) Celje pa načrtuje okoli 25 nujnih težjih intervencij skupaj s civilno zaščito in občinskimi javnimi podjetji, ki pomagajo pri odpravljanju tistih najnujnejših posledic.
Celjska civilna zaščita je v sredo v Celjskem mladinskem centru ponudila prenočišče tistim, ki zaradi hudo poškodovanih ali uničenih streh niso mogli ostati doma. Zaenkrat te možnosti ni izkoristil nihče, je še dejal Kovač.
Na nujnem sestanku celjskega župana ter predstavnikov PGE Celje, Civilne zaščite Celje, Javnega podjetja Zelenice, VO-KA Celje, Simbia in komisije za elementar so imenovali petčlansko komisijo, ki bo na terenu pregledovala škodo in s tem pomagala pri organizaciji nadaljnjega odpravljanja posledic neurja. V sredo je prihajalo do motenj pri oskrbi z električno energijo in posledično tudi pitno vodo, težave so na celjski občine popolnoma odpravljene pri vodooskrbi, ponekod je še nekaj težav na električnem omrežju.
Regijski center za obveščanje Celje prejel 2919 klicev
Prav na območju Celja so zabeležili tudi največ klicev občanov. Regijski center za obveščanje Celje je namreč po torkovih neurjih zabeležil največ klicev v državi, in sicer 2919. V regiji je prizadetih kar 27 od 33 občin, največ škode pa je zaradi odkritih streh, podrtega drevja in napak na električnem omrežju, je ministrstvo za obrambno sporočilo na Twitterju.
Razmere ne Celjskem si je ogledal tudi državni sekretar Rudi Medved, ki je dejal, da je obrambno ministrstvo pospešilo postopke, "da bi občine kar najhitreje dobile sredstva za odpravo posledic, vlada bo dopolnila zakonodajo." Pohvalil je sodelovanje vseh zaščitno-reševalnih služb in dejal, da ima Civilna zaščita na voljo dovolj sredstev za odpravo posledic, zlasti folije.
Predvidoma v soboto bodo v sodelovanju s krajevnimi skupnostmi in mestnimi četrtmi organizirali čistilno akcijo ter pozvali občane, da pomagajo pri čiščenju vej in listja.
V Šmarju pri Jelšah požar v stanovanjski hiši
Šmarska občina pa danes nadaljuje z odpravljanjem posledic sredinega neurja z močnim vetrom, ki je razkril več deset objektov, med drugim tudi tamkajšnjo osnovno šolo ter podiral in lomil drevesa po celotni občini.
Gasilci so občanom pomagali pri prekrivanju razkritih objektov s folijo, marsikje so na pomoč priskočili tudi sosedje. Zaradi podrtih dreves je bilo začasno nekaj cest zaprtih, danes so vse ceste po občini normalno prevozne. V sredo zvečer so šmarski gasilci še pogasili požar v stanovanjski hiši, pri odpravi posledic neurja pa so posredovali gasilci Prostovoljnih gasilskih društev Šmarje, Mestinje, Kristan Vrh, Sladka Gora in Šentvid pri Grobelnem.
V Splošni bolnišnici Jesenice večji priliv pacientov
Za 24ur.com so v jeseniški bolnišnici pojasnili, da so v sredo obravnavali od 25 do 30 odstotkov več pacientov glede na povprečje dnevnih obravnav v preteklem mesecu. Predvsem po 14. uri so zaznali večji priliv poškodovanih, katerih vzrok poškodbe je bil povezan z neurjem.
V večini primerov so obravnavali lažje poškodbe, dve osebi pa sta težje poškodovani, zato sta ostali na nadaljnjem zdravljenju v bolnišnici.
V. d. direktorice Petra Rupar je za STA povedala, da je neurje odpihnilo del strehe bolnišnice na stavbi E in posledično zalilo zgornja nadstropja. Bolnišnica obratuje nemoteno, zasilno so rešili tudi težave s streho. "To je najstarejša stavba v naši bolnišnici. Streho je dvignilo približno v tretjinskem do polovičnem obsegu, in ker je bil zraven tudi naliv, je voda zalila tretje nadstropje oziroma mansardo. V tem nadstropju so administrativni prostori in prostori za osebje, ki smo jih z določenimi prilagoditvami danes že uspeli sanirati, samo klinično delo in oskrba pacientov pa ni popolnoma nič prizadeta, tako da bolnišnica Jesenice danes dela povsem normalno," je dejala.
Ruparjeva je glede poškodb dejala, da je kar nekaj poškodovancev neurje zajelo v času njihovih prostočasnih aktivnosti, predvsem na kolesih, na kopalnih območjih in v planinah. Eni osebi je skala padla na nogo in ga močno poškodovala, drugega pa je veter odpihnil s poti pri sestopu s Triglava. Helikopter je moral posredovati petkrat.
Brez električne energije nekaj tisoč odjemalcev
Delavci elektro podjetij, ki so zaradi neurij v zadnjem tednu dni veliko časa na terenu, tudi po sredinem neurju odpravljajo okvare na omrežju. Na območju Elektra Maribor je brez napajanja z električno energijo še okoli 160 odjemalcev, na območju Elektra Ljubljana še okoli 1977, na območju Elektra Celje pa 119 uporabnikov.
Na območju Elektra Maribor je bilo zjutraj brez napajanja z električno energijo 2900 odjemalcev, medtem pa so precej okvar že odpravili.
Na območju Elektra Ljubljana je zaradi neurij v preteklih dneh bilo danes ob 8. uri brez električne energije 2245 uporabnikov, ob 10.30 okoli 2200, največ na širšem območju Kamnika. Na terenu so vse razpoložljive ekipe, ki odpravljajo okvare, sporočajo iz Elektra Ljubljana in odjemalce prosijo za razumevanje.
Na terenu so tudi elektromontažne ekipe Elektra Celje. Ob 6.30 je bilo brez napajanja na celotnem omrežju Elektra Celje še 665 uporabnikov, medtem pa so večino napak že odpravili in je bilo ob 11. uri brez električne energije še 167 uporabnikov, največ na območjih distribucijskih enot Slovenj Gradec in Krško.
Elektro Primorska odpravila vse napake na omrežju
Brez dobave električne energije je bilo do zgodnega popoldneva tudi še nekaj odjemalcev Elektra Primorska. Kot so pojasnili v družbi, je bilo zjutraj brez električne energije še okoli sto odjemalcev na Tolminskem ter v okolici Ilirske Bistrice in Pivke, delavci so odpravljali tudi napake v Kneških Ravnah, kjer je brez elektrike 19 odjemalcev, in a območju Ilirske Bistrice, kjer napajanja ni imelo 44 odjemalcev.
Nekaj pred 15. uri so iz Elektra Primorska sporočili, da so odpravili vse defekte in napake na omrežju in vsem uporabnikom omrežja Elektra Primorska zagotovili oskrbo z električno energijo.
Na omrežju Elektra Gorenjska je ekipam že v sredo v večernih urah uspelo zagotoviti oskrbo z elektriko vsem odjemalcem na Gorenjskem. So pa sporočili, da so še danes čez dan možne kratkotrajne prekinitve na poškodovanih območjih, saj ekipe odpravljajo posledice poškodb, ki so nastale na omrežju.
Uporabnike prosijo, da se ne približujejo poškodovanim območjem, z napravami pa naj ravnajo, kot da so pod napetostjo.
Ob tem so spomnili še, da je strateški cilj družbe Elektra Gorenjska, da čim več omrežja poteka pod zemljo v t.i. kablovodih, kar zmanjšuje možnosti poškodb zaradi ekstremnih zunanjih in vremenskih vplivov. V tem trenutku ima podjetje pod zemljo že več kot 87 odstotkov nizkonapetostnega omrežja in skoraj 69 odstotkov omrežja na srednjenapetostnem nivoju, letno pa oba deleža povečujejo.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.