V Sloveniji smo v soboto odvzeli 3563 brisov na novi koronavirus, pri tem pa potrdili 920 novih okužb, je sporočila vlada. Delež pozitivnih testov počasi pada, čeprav je še vedno relativno velik. V soboto je bil 25,8-odstoten. Umrlo je 32 bolnikov s covidom-19.
V bolnišnicah se je v soboto zdravilo 1261 bolnikov s covidom-19, kar je največ do zdaj. So pa po podatkih, ki jih je objavila vlada, v soboto iz bolnišnic odpustili 44 oseb. V enotah intenzivne terapije se je v soboto zdravil 201 bolnik s covidom-19, medtem ko so jih v petek tam zdravili 206.
Po podatkih sledilnika za covid-19 je v Sloveniji trenutno 19.381 aktivnih primerov okužbe, kar je približno dva odstotka manj v primerjavi s petkom. Nekoliko je padla tudi 14-dnevna pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev in znaša 925.
Skupno je bilo do zdaj v Sloveniji potrjenih 55.042 okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je 797 covidnih bolnikov.
Med občinami, v katerih so v soboto potrdili največ primerov okužb z novim koronavirusom, so bile poleg Ljubljane (79) tudi občine Maribor (50), Kamnik (33), Bovec (29) in Ptuj (28). Najvišji delež aktivnih okužb z novim koronavirusom pa so tudi v soboto beležili v občini Rogašovci, kjer je ta znašal 3,583 odstotka.
Rozman: Izogibal bi se lažnega optimizma, trende je treba spremljati kakšen teden ali dva
Po besedah direktorja Univerzitetne klinike Golnik Aleša Rozmana se razmere težko z zanesljivostjo interpretirajo, ker so v zadnjih 14 dneh večkrat menjali način testiranja zaradi velikega števila testov in pozitivnih oseb. Poskušali so ohranjati prostor za teste predvsem tistim, ki jih najbolj potrebujejo.
V zadnjih dveh ali treh dneh so opazili trend umirjanja pri sprejemih v bolnišnice, a je to po njegovih besedah morda varljivo. Kot je pojasnil, gre morda le za to, da so bili tisti bolniki, ki so na robu tega, da pridejo v bolnišnico, napoteni v domačo oskrbo. V bolnišnicah je namreč relativno malo prostora, tudi na intenzivnih oddelkih.
Druga možnost pa je po Rozmanovih besedah ta, da se epidemija resnično umirja in smo vendarle na nekem platoju. "A to še ne pomeni, da si lahko oddahnemo, ker smo s tem, če je to plato, prišli povsem do roba zmogljivosti zdravstvenega sistema, kar zadeva covid-19. Prav veliko rezerv trenutno ni," je v izjavi za STA opozoril Rozman, sicer tudi član strokovne svetovalne skupine za covid-19.
Ob tem svetuje, da se sklepa na podlagi vsake številke, saj potrebujemo trende, ki so vsaj na nivoju enega tedna. "Če je številka pri sprejemih v bolnišnico v zadnjih dneh vendarle odraz zmanjševanja števila obolelih, pa je to dober znak," je dejal.
Po njegovem mnenju smo zadnje tedne ves čas na istem, ko poteka javna razprava o potrebi za ukrepe in je "razpoloženjska vojna". "Morda je vendarle dobro pustiti, da strokovnjaki in odgovorni o tem odločijo, da to malo bolj poslušamo in sprejemamo, tako kot druge države, ki se kolikor toliko uspejo dogovoriti, kaj bodo naredile," je svetoval.
Ob oskrbi bolnikov s covidom-19 je namreč opozoril še na druge bolnike, ki potrebujejo zdravniško oskrbo, ter na podatke o številu umrlih. "Ne vem, zakaj bi se ukrepi morali sproščati, medtem ko imamo eno najhujših situacij na svetu, kar trenutno zadeva covid-19," je še ugotavljal Rozman.
Logar: Računamo, da se bo umirjanje pokazalo v sedmih do desetih dneh
Na račun dozdajšnjih in novih ukrepov bi se umirjanje epidemije moralo pokazati v sedmih do desetih dneh, ocenjuje doktorica Mateja Logar z Infekcijske klinike. Vrha po njenih besedah še nismo dosegli, smo na nekakšnem platoju, ko se epidemiološka krivulja še vedno lahko obrne navzgor ali navzdol.
"Virusa v populaciji je še vedno veliko. Se pravi, da ne smemo biti zelo optimistični, da smo že zmagali, da smo že vse dosegli, kar je potrebno," je dejala.
Janša: Gorenjska potrebuje nove zdravstvene kapacitete in vlada je odločena, da jih zagotovi
Predsednik vlade Janez Janša pa je bil danes na obisku v Splošni bolnišnici Jesenice, kjer se je srečal z vodstvom bolnišnice. Kot so zapisali v sporočilu, objavljenem na vladnih spletnih straneh, je premier ob tej priložnosti dejal, da Gorenjska potrebuje nove zdravstvene kapacitete čim prej in da je vlada odločena, da jih zagotovi.
Premier si je ogledal tudi gradbena dela, ki potekajo v bolnišnici. Ekipi Splošne bolnišnice Jesenice pa se je zahvalil za odlično, požrtvovalno delo v težkih razmerah, ki jih prinaša epidemija koronavirusne bolezni.
V jeseniški bolnišnici trenutno potekajo dela za energetsko in požarno sanacijo. Na Gorenjskem pa sicer že nekaj časa pozivajo državo k izgradnji nove regijske bolnišnice. Da se je ob epidemiji znova pokazalo, da Gorenjska potrebuje novo moderno bolnišnico, z večjim številom postelj in pravilno razporeditvijo prostorov, je pred dnevi opozoril tudi koordinator za covidne bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta.
Kot je dejal, je jeseniška bolnišnica premajhna. Ima približno 200 funkcionalnih postelj za približno 130.000 prebivalcev, po evropskih standardih posteljnih kapacitet na število stalnih prebivalcev pa bi jih potrebovali 600. Poleg tega stavba, zgrajena pred več kot 70 leti, tudi arhitektonsko ne ustreza več sodobnim standardom medicinske oskrbe.
V nocojšnji oddaji 24UR v rubriki Fokus pa boste lahko prisluhnili glavnemu epidemiologu v državi Mariu Fafanglu, ki pravi, da smo trenutno "na zelo težki točki epidemije". "Smo tudi v obdobju, ko malo težko razberemo svojo sliko in to, kje točno smo. Nekako smo dosegli svojo mejo kapacitet testiranja, in to pomeni, da tista luč, s katero smo si razsvetljevali pot, da bi vedeli, kaj nas čaka, ni več tako močna. In to je problem pri napovedovanju, kaj je še pred nami," je dejal.
KOMENTARJI (1564)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.