V nedeljo so v Sloveniji ob 909 testih potrdili 39 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil 4,3 odstotka. V bolnišnicah zdravijo 79 bolnikov s covidom-19, 16 na intenzivni negi, dva bolnika sta umrla, tako da se je skupno število umrlih dvignilo na 149. V državi je po podatkih Sledilnika Covid-19 trenutno 1.639 aktivnih okužb, skupno pa so doslej okužbo potrdili pri 5.388 osebah.
Zadnji podatki kažejo, da je med 16 bolniki s covidom-19, ki potrebujejo intenzivno nego, 11 takih, ki so na ventilatorju.
Največ okužb so v nedeljo potrdili v starostni skupini od 35 do 44 let, in sicer dvanajst. Osem novih okužb je med starimi od 25 do 34 let, ena manj pa v skupini od 15 do 24 let. Po štiri okužbe so potrdili v starostnih skupinah od 45 do 54 in od 55 do 64 let, dve v skupini od 75 do 84 let ter eno v skupini od 5 do 14 let.
Največ novih okužb z novim koronavirusom so v nedeljo potrdili v Ljubljani, kjer je trenutno okuženih 348 občanov oziroma 0,118 odstotka prebivalcev. Po enega ali dva nova primera so odkrili še v 26 občinah po državi. Najvišje deleže aktivno okuženih imajo v občinah Črna na Koroškem (0,945 %), Log - Dragomer (0,547 %) in Pivka (0,502 %).
Virus se najbolj širi v domovih za ostarele, bolnišnicah, šolah in delovnih organizacijah
Vladni govorec Jelko Kacin je na novinarski konferenci poudaril, da so novi rezultati izredno netipični. Okužbe so razšpršene po vsej državi. Virus se še vedno najbolj širi v domovih za ostarele, bolnišnicah, šolah in delovnih organizacijah. Nove primere okužb so med zaposlenimi zabeležili v UKC Ljubljana in UKC Maribor ter v bolnišnici v Slovenj Gradcu.
Več novih okužb so potrdili tudi v domovih za starejše, je na današnji vladni novinarski konferenci dejal Kacin. Tako so čez vikend tri nove okužbe zabeležili v Pegazovem domu v Rogaški Slatini, kjer je skupno okuženih 25 stanovalcev in šest zaposlenih. V Domu Danice Vogrinc Maribor imajo okuženih 42 stanovalcev in 23 zaposlenih. V Centru za usposabljanje, delo in varstvo Črna na Koroškem pa je okuženih 45 uporabnikov in 16 zaposlenih. V Koroškem domu starostnikov je stanje nespremenjeno, okuženih ostaja sedem stanovalcev in štirje zaposleni, trije okuženi stanovalci se zdravijo bolnišnici.
Pojavilo se je več okužb pri novih izvajalcih. V domu starejših občanov v ljubljanski Šiški so zaznali okužbo pri stanovalki, zaposleni in študentki, okužbe med seboj niso povezane. Preventivno so naredili 83 brisov stanovalcev in 37 zaposlenih, vsi brisi so negativni, je še naštel Kacin.
Okužbo so potrdili tudi v enoti Muretinci Doma starejših občanov Ptuj in v domu starejših SeneCura Radenci. V omenjenem domu je karantena preventivno odrejena sedmim zaposlenim. Dve okužbi so potrdili tudi pri zaposlenih v Domu počitka Mengeš.
Bolnišnice kar v telovadnicah?
"Glede na to, da se število prehladnih obolenj tako kot vsako leto v tem času že povečuje, bodo podatki, ki jih bomo imeli v prihodnjih dneh, ključni za podajanje ugotovitev vzorcev širjenja virusa v Sloveniji," je ocenil Kacin.
Po njegovih navedbah je pripravljen načrt "znatnega povečanja bolnišničnih kapacitet; v ta namen je bila opravljena tudi reorganizacija Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana". Na podoben način bi se lahko po mnenju Kacina organizirale tudi druge bolnišnice, a hkrati je opozoril, da to prinaša negativne posledice za redne dejavnosti bolnišnic in zdravstvenih domov.
Potrdil je, da gredo razmišljanja tudi v smer, da bi se za bolnišnice uporabilo objekte, ki se jih doslej ni uporabljalo v ta namen, kot primer je navedel telovadnice, bi se tam organizirala večja bolnišnica. "To je vsekakor boljša možnost, kot pa da imamo kup majhnih oddelkov po različnih bolnišnicah," je ocenil. Pojasnil je še, da je razprava o namestitvi v kontejnerje v zimskem času presežena in da je bolje uporabiti novejšo telovadnico.
Na vprašanje, kako bo organiziran inšpekcijski nadzor nad zasebnimi druženji, pa je odgovoril, da je za natančen odgovor prezgodaj, saj je najprej treba zagotoviti zakonsko podlago.
Cigler Kralj: Novih ukrepov v domovih starejših za zdaj ne bo
Minister za delo Janez Cigler Kralj je danes obiskal nekatere institucije pod njegovim resorjem v Litiji in Domžalah. Seznanil se je z razmerami na terenu, predvsem v domovih starejših, na področju socialnega dela in brezposelnosti.
Kot je pojasnil, je ministrstvo vodstvom domov naložilo, da v kolikor ocenijo, da je lokalna epidemiološka situacija zahtevna, uvedejo tudi omejevanje stikov ali obiskov in drugih vrst dejavnosti. V primeru pa, če bi bil dom neupravičeno zaprt prekomerno, lahko razmere na predlog ministra preveri socialna inšpekcija.
Trenutno kljub naraščanju števila okužb v domih starejših po ministrovih besedah z zdravstvenim ministrstvom ocenjujejo, da so ukrepi, ki so jih zastavili v protokolu po izkušnjah prvega vala epidemije, dovolj za uspešno zajezitev širjenja virusa v domovih starejših.
Prvi ukrep je tako obisk strokovne ekipe ministrstva za zdravje in ministrstva za delo, ki preveri razmere, prostore in ekipo in vodstvu ter zaposlenim poda navodila. Drugi, hkratni ukrep pa je, da se prve okužene, prve pozitivne iz doma umakne v bolnišnice, ne glede na to, ali zdravljenje potrebujejo ali ne. S tem se dom lahko ustrezno prostorsko in kadrovsko pripravi na zagotovitev rdeče in sive cone, je navedel minister.
V CUDV Črna na Koroškem okuženih 45 stanovalcev
V Centru za usposabljanje, delo in varstvo (CUDV) Črna na Koroškem je danes število okuženih z novim koronavirusom poraslo na 45 uporabnikov in 16 zaposlenih, je za STA povedala direktorica centra Dalja Pečovnik.
Konec tedna so v organizacijski enoti Peca, na dislocirani lokaciji v Centru šolskih in obšolskih dejavnosti Mežica, vzpostavili rdečo cono, kjer so namestili vse okužene uporabnike iz centra z namenom, da zagotovijo ustrezne pristope in da lažje obvladujejo zadeve, je pojasnila Pečovnikova.
Trije uporabniki centra so po njenih navedbah na zdravljenju v bolnišnici, a je njihovo zdravstveno stanje stabilno, večina okuženih uporabnikov ima lažje simptome okužbe, nekateri so celo brez kakršnih koli znakov bolezni.
CUDV Črna, v katerem prebivajo osebe z motnjami v duševnem razvoju, s svojimi z dislociranimi enotami in dnevnimi centri skrbi za okoli 300 uporabnikov in ima okoli 250 zaposlenih.
Nove okužbe tudi v Pegazovem domu in DSO Ljubljana – Šiška
V Pegazovem domu so imeli konec tedna med stanovalci tri nove okužbe, je za STA povedala direktorica Pegazovega doma Kristina Kampuš. V rdeči coni doma je nameščenih 17 okuženih stanovalcev, trije se zdravijo v bolnišnici.
V Pegazovem domu imajo 130 stanovalcev, od tega se dva že nekaj časa zdravita v bolnišnici, zaposlenih pa je 75 oseb.
Okužbo so zabeležili tudi v Domu starejših občanov (DSO) Ljubljana – Šiška. "V petek, 25. 9. 2020, je bila potrjena okužba s covidom-19 pri eni zaposleni osebi in v soboto, 26. 9. 2020, pri enemu od stanovalcev. Takoj smo vzpostavili kontakt z epidemiološko službo NIJZ," so zapisali na spletni strani.
Na OŠ Mežica zaradi okužbe pri kuharici odpovedali šolska kosila
Na mežiški osnovni šoli so za ta teden odpovedali šolska kosila, saj so okužbo s koronavirusom potrdili pri eni od tamkajšnjih kuharic, je sporočilo vodstvo šole.
KOMENTARJI (246)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.