Okužbe z novim koronavirusom so v sredo potrdili v 42 občinah po državi. Največ okužb so odkrili v Ljubljani, in sicer 29. Sledita Kranj z desetimi in Maribor z devetimi okužbami.
Iz Celja poročajo o šestih primerih, v Braslovčah, Kamniku in Slovenskih Konjicah pa so potrdili tri nove primere. Po starostnih skupinah je največ, 26, okužb med starimi od 35 do 44 let. Poleg tega je 21 okužb v starostni skupini 45–54 let, 15 v skupini 25–34 let, 13 v skupini 15–24, devet v skupini 55–64, osem med starimi od 65 do 74 let, po tri med starimi od pet do 14 let in od 74 do 84 let ter šest med starejšimi od 85 let.
Vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin je pred današnjo sejo vlade dejal, da sta med primeri okužb, potrjenimi v sredo, dva iz tujine - iz Avstrije in Gruzije. Med primeri, ki so jih epidemiologi preiskali do jutra, sta dve tretjini izhajali iz lokalnih prenosov, ena tretjina pa je neznanega izvora.
Nove okužbe v domovih za ostarele
Jelko Kacin, vladni govorec, je na novinarski konferenci povedal, da je pozornost vlade trenutno usmerjena v preprečevanje primerov izbruhov v domovih za starejše: "Situacije, kot se nam je zgodila v Hrastniku si ne želi nihče. Dobrobit stanovalcev mora biti v središču vseh sprejetih ukrepov."
Covid Sledilnik poroča, da so tri okužbe potrdili pri stanovalcih domov za starejše, osem okužb pa pri zdravstvenih delavcih. Novo okužbo so potrdili v Domu upokojencev Ptuj. Okužena delavka ni bila v neposrednem stiku s stanovalci in drugimi zaposlenimi, ki skrbijo za starejše, so zapisali na spletni strani doma.
V DSO Danice Vogrinec MB je zdaj skupaj 47 okuženih, zabeležili so pet novih okužb, ena nova okužba se je pojavila v VDC Tončke Hočevar.
V Pegazovem domu starejših v Rogaški Slatini so v sredo odvzeli še nekaj brisov stanovalcem in zaposlenimi. Okužba z novim koronavirusom je bila potrjena pri dveh stanovalcih, kar pomeni, da je v domu okuženih že 15 stanovalcev in trije zaposleni, je danes povedala direktorica doma Kristina Kampuš.
Vse okužene stanovalce so že v torek premestili v bolnišnice. Zaradi potrjene okužbe je bilo v novomeško bolnišnico premeščenih deset stanovalcev, dva sta na zdravljenju v šempetrski bolnišnici, eden pa v ljubljanskem kliničnem centru.
"Stanovalci, ki so trenutno v bolnišnicah, se bodo predvidoma čez nekaj dni vrnili v Pegazov dom in bodo nameščeni v t. i. rdečo cono, ki jo v domu vzpostavljamo v tem času. Gre za povsem ločeno skupino, brez stikov z ostalimi stanovalci v domu. Po protokolu Nacionalnega inštituta za javno zdravje bodo vsi stanovalci ponovno testirani čez sedem dni," je pojasnila Kampuševa.
Dejala je, da je večina stanovalcev z okužbo brez simptomov, nekateri pa imajo blažje simptome okužbe.
V domu so zaradi izbruha okužbe primorani izvesti nekatere začasne premestitve, da bi preprečili možnost prenosa okužbe. Zdravstveno stanje ostalih stanovalcev v domu pa je brez sprememb, je še dejala Kampuševa. V domu imajo 130 stanovalcev, od tega se dva že nekaj časa zdravita v bolnišnici, zaposlenih pa je 75 oseb.
Medtem pa imajo v Domu starejših sv. Jožef v Celju okuženo eno zaposleno osebo, novih okužb ni, prav tako novih okužb ni niti v Domu Nine Pokorn na Grmovju pri Žalcu, kjer prebivajo ljudje s težavami v duševnem zdravju. V tem domu je tako že od prejšnjega tedna okuženih osem stanovalcev in dva zaposlena.
Razmere v mariborskem domu starejših se umirjajo
Direktor mariborskega doma starejših Danice Vogrinec Marko Slavič je na izjavi za medije povedal, da imajo po tretjem testiranju ta trenutek v domu 28 okuženih stanovalcev in 17 zaposlenih. Kot opaža sam, se trend počasi umirja. To je signal, da smo z ukrepi širjenje epidemije v domu uspešno omejili, je dodal.
Zdravstveno stanje okuženih stanovalcev, ki so ostali v domu, je dobro, v bolnišnici pa se zdravijo trije stanovalci. V domu se še vedno soočajo s kadrovsko stisko, trenutno pa jim je uspelo priklicati na pomoč nekaj upokojenih delavcev. Danes sledi tudi organiziran poziv prostovoljcem. Njihovo delo sicer ne bo posegalo v strokovne kompetence.
Dodatnih 29 milijov evrov za zaposlitve v domovih za ostarele
Državni sekretar Cveto Uršič je na današnji novinarski konferenci vlade predstavil ukrepe, ki so jih sprejeli na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Zaradi povečanja števila okužb se je povečalo tudi število okužb v domovih za starejše občane. "Večina okužb prihaja v domove, kjer so poleg starejših tudi invalidi in otroci s posebnimi potrebami. Okužbe pridejo od zunaj," pojasnjuje. Glede na to je pomembno, da vsi ravnamo samozaščitno, je pozval državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Cveto Uršič.
Po njegovih besedah je ključno, da se stanovalce domov s sumom na okužbo umakne v negovalne bolnišnice, kjer naj ostanejo do sedem dni.
Vlada je zagotovila 29 milijonov evrov za 550 dodatnih zaposlitev v domovih za ostarele. "Domovi imajo velike težave pri iskanju kadra. Zato smo dopustili možnost, da se delo omogoči tudi preko študentskih napotnic in se vključi upokojene, seveda mlajše, ki niso ogroženi. Postopki za kadrovanje lahko že tečejo," pravi Uršič.
"Težave v domovih so posledica dogajanja v zadnjih 10, 15, 20 letih, ko država ni namenjala zadostne poznosti tako prostorskim kot tudi kadrovskim težavam. Opozoriti je treba tudi na nizke plače na teh profilih," je dodal Uršič.
Ministrstvo za zdravje je po Uršičevih besedah oblikovalo interdisciplinarno delovno skupino, ki bo lahko pogledala, kako naj se dom reorganizira, da bosta zagotovljena varnost in zdravje stanovalcev in zaposlenih. Določilo je tudi posebno številko, na kateri bo mogoče dobiti vse potrebne informacije.
Na sprejem bolnikov s covidom-19 se pripravlja tudi slovenjgraška bolnišnica
Ob naraščanju števila bolnikov s covidom-19, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, so se danes tudi v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec začeli pripravljati na vzpostavitev rdeče cone, kamor bodo lahko sprejeli bolnike s covidom-19. Medtem je zaradi potrjene okužbe v karanteni razred dijakov Šolskega centra Ravne na Koroškem.
"Ker se kapacitete bolnišnic, ki so bile določene za covid bolnišnice, hitro polnijo, smo se danes začeli pripravljati tudi na vzpostavitev rdeče cone pri nas," je pojasnila v. d. direktorice Splošne bolnišnice Slovenj Gradec Alenka Jezernik Skudnik. Kdaj bodo lahko sprejeli prve bolnike s covidom-19 in koliko, še ni znano. Usmeritve v zvezi s tem bo bolnišnici dalo ministrstvo za zdravje, je dodala. Trenutno so sicer razmere v bolnišnici po njenih besedah obvladljive. Vzpostavljeno imajo razmeroma majhno sivo cono, zaenkrat pa so vse bolnike s covidom-19 premestili v za to določene bolnišnice.
"Ključnega pomena pri tem je, da lahko v našem mikrobiološkem laboratoriju sami opravljamo teste na SARS-CoV-2 z rezultati v eni uri, zato smo lahko paciente hitro usmerili na pravo mesto," je še pojasnila v. d. direktorice bolnišnice.
V koroški bolnišnici medtem po spomladanskem odstopu Janeza Lavreta z mesta direktorja še naprej iščejo direktorja s polnimi pooblastili. V sredo se je iztekel rok za prijavo na razpis, ki so ga objavili 1. septembra. Kakšen je bil odziv na objavljen razpis, v bolnišnici še ne razkrivajo, saj se bo z rezultati najprej seznanila razpisna komisija. Naslednja seja sveta zavoda, ki se bo prav tako seznanil z rezultati razpisa, je sicer predvidena za prihodnjo sredo, 23. septembra.
Na Koroškem je trenutno zaradi potrjene okužbe pri zaposleni osebi v karanteni do konca tedna celotna podružnična šola v Kotljah. Od danes dalje pa je po poročanju spletnega portala Večer Koroška zaradi potrjene okužbe pri eni dijakinji v karanteni do vključno 23. septembra tudi razred dijakov četrtega letnika Srednje šole Ravne, programa strojni tehnik. Po poročanju portala Lendavainfo pa je zaradi potrjene ene okužbe v karanteni do vključno 23. septembra tudi en razred Dvojezične osnovne šole I Lendava. Neuradno naj bi bila okužena ena izmed sedmošolk, navaja portal.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.