Priporočila za obravnavo zdravstvenih delavcev s sumom na okužbo ali po izpostavitvi okužbi z novim koronavirusom, objavljena na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), predvidevajo tri faze organizacije dela glede na razpoložljivost zdravstvenih delavcev.
Tretja faza organizacije dela tako nastopi, ko je število razpoložljivih zdravstvenih delavcev zmanjšano, zmožnost zagotavljanja zdravstvene oskrbe pa ogrožena.
Priporočila v tej fazi predvidevajo, da zdravstveni delavec po tveganem stiku z osebo, okuženo s koronavirusom, nosi običajno zaščitno delovno opremo (najmanj zaščitno masko) glede na delovno mesto in naslednjih 14 dni skrbno spremlja svoje zdravstveno stanje. Karantena za delavca v tej fazi torej ni predvidena.
Če zdravstveni delavec v 14 dneh po tveganem stiku dobi simptome covida-19, navodila poudarjajo, da mora nemudoma nehati opravljati delo, ki je tvegano za prenos na bolnike in sodelavce. Ob tem naj delavec skladno s protokolom zdravstvene ustanove opravi test na koronavirus.
Če se je visokotvegan stik zgodil že pred več dnevi, NIJZ zaradi ugotavljanja morebitne okužbe svetuje takojšnje testiranje. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da zdravstveni zavodi delujejo v skladu z priporočili NIJZ, po katerih lahko služba za preprečevanje bolnišničnih okužb v vsakem javnem zdravstvenem zavodu izdela protokol, ki je prilagojen lokalnim epidemiološkim razmeram. Je pa večina bolnišnic res razglasila tretjo fazo, ki je predvidena, ko je zdravstvenih delavcev premalo, so navedli.
Tretja faza organizacije dela
Direktorica Splošne bolnišnice (SB) Ptuj, Anica Užmah, je potrdila, da so tretjo fazo razglasili v sredo.
Iz SB Celje so sporočili, da bodo tretjo fazo razglasili danes. "Vendar pa bomo odločitve glede vključenosti zaposlenih, ki so imeli visokotvegan stik, v delovni proces sprejemali individualno, glede na izpostavljenost in specifičnost delovnega procesa," so poudarili. Ob tem so pojasnili, da lahko takšni zaposleni delo opravljajo pod določenimi pogoji, kot so redno testiranje, zaščita s posebno osebno varovalno opremo ter samozaščitno obnašanje med odmori za malico in v garderobi.
Strokovna direktorica šempetrske bolnišnice, Dunja Savnik Winkler, je v sredini izjavi za medije povedala, da naj bi direktor bolnišnice Dimitrij Klančič tretjo fazo razglasil v kratkem. Navodila NIJZ sicer določajo še prvo in drugo fazo. V prvi fazi, ko je na voljo dovolj zdravstvenih delavcev, delavec po tveganem stiku deset dni ne sodeluje v delovnih procesih, pri katerih bi se lahko virus prenesel na bolnike ali sodelavce.
V drugi fazi, ko je število razpoložljivih zdravstvenih delavcev omejeno, pa se delavec iz delovnih procesov, pri katerih bi se lahko virus prenesel na bolnike ali sodelavce, po tveganem stiku umakne za sedem dni.
Ob tem priporočila navajajo, da za zdravstvene delavce, cepljene s poživitvenim odmerkom cepiva, "odstranitev iz delovnega procesa ni potrebna". Priporočajo pa, da se testirajo takoj po tistem, ko prejmejo informacijo, da so bili v tveganem stiku, še enkrat pa čez dva dni.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.