Koliko je bilo preklicev soglasij?
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je po vrhu koalicije na Brdu novinarjem dejala, da v sedmih bolnišnicah ni nihče umaknil soglasja, je pa Psihiatrična bolnišnica Ormož sporočila, da od stavke odstopa. Je pa v eni od bolnišnic delež preklicanih soglasij višji od 50 odstotkov.
Direktor umaknil soglasja, ki zdravnikom omogoča delo pri drugem delodajalcu
Ministrica je še dodala, da se je v eni od bolnišnic (neuradno naj bi šlo za novomeško bolnišnico) direktor odločil, da umakne soglasja, ki zdravnikom omogoča delo pri drugem delodajalcu.
Ob tem so na ministrstvu dodali, da so direktorji bolnišnic že pripravljeni na morebitne spremembe v organizaciji dela, če bo to potrebno. Kot je povedala ministrica, so direktorji na sestanku dejali, da bodo v večini bolnišnic delo organizirali v turnusih in tako zagotovili zakonsko določeni minimum.
Na ministrstvu za zdravje so ob tem oblikovali posebno skupino, ki spremlja stanje glede umika soglasij, je pojasnila. Absolutnih številk umikov pa še nimajo, Prevolnik Rupel napoveduje, da jih bodo zbrali čim hitreje.
Po besedah ministrice je eden od direktorjev že začel umikati soglasja zdravnikom za delo pri drugih delodajalcih. Da bodo v primeru umika soglasij zdravnikov za nadurno delo umaknili soglasja zdravnikom za delo pri drugih izvajalcih ali o tem razmislili, je že prejšnji teden napovedalo več vodstev bolnišnic.
Zaradi 30-dnevnega roka pri uveljavitvi preklicev v UKC Ljubljana v prihodnjem mesecu večjih odstopanj ne pričakujejo
"Ker Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana ni 'stranka v postopku', temveč talec dogajanja, se UKC ne želi javno opredeljevati do stavke in zahtev," so poudarili v največji slovenski bolnišnici.
Ob tem so napovedali, da bodo ocene vplivov preklicev na organizacijo dela podali v naslednjih dneh. "Na kratko lahko povemo, da glede na to, da umik soglasij začne učinkovati 30 dni po vložitvi, v naslednjem mesecu ne pričakujemo večjih odstopanj, kasneje pa bo delo urejeno tako, da bo kljub umiku zagotovljen zakonski minimum," so pojasnili.
V UKC Maribor do poldneva 227 preklicev soglasij
Predstavnik sindikata Fides v UKC Maribor Boris Rižnar je dejal, da je 227 zdravnikov kliničnega centra do poldneva že podalo umik soglasij za nadurno delo, kar so po njegovi oceni skoraj vsi s soglasjem. Preklici teh soglasij po njegovih besedah v veljavo stopijo v roku 30 dni. Dejal je, da bodo umiki "znatno" vplivali na čakalne dobe bolnikov, izboljšali pa bodo delovne razmere zdravnikov. "Zdravstvo je funkcioniralo le zaradi več dela zdravnikov," je poudaril Rižnar.
V ptujski bolnišnici doslej preklice soglasij oddala polovica vseh zdravnikov
Vodja Fidesa v Splošni bolnišnici (SB) Ptuj Borut Kostanjevec je preklice soglasij predajal ravno med snemanjem izjave za STA. "Zdaj imam v roki 30 soglasij od 60 zaposlenih zdravnikov, ki jih vročam v tajništvo. En oddelek mi še manjka, ker jih bodo dali naknadno," je pojasnil. Manjka tudi še nekaj preklicev specializantov, ki krožijo tudi v drugih zdravstvenih ustanovah. Od specialistov, ki tudi dežurajo, je soglasja preklicala večina, je pojasnil.
Glede uveljavitve preklica soglasij je dejal, da so po zdravniški stavki leta 2017 nekateri zdravniki podpisovali soglasja za nadurno delo, ki jih je pripravilo ministrstvo za zdravje. Preklici teh soglasij po njegovih besedah v veljavo stopijo v roku 30 dni. So pa nekateri zdravniki od tedaj podpisovali tudi soglasja, ki jih je pripravil Fides. Preklici soglasij, pripravljenih s strani sindikata, pa v veljavo stopijo takoj, je pojasnil Kostanjevec.
Na vprašanje, kako bo preklic soglasij po njegovi oceni vplival na delovanje ptujske bolnišnice, je odgovoril, da v kolikor bi se stavka nadaljevala, na nekaterih oddelkih že v roku treh dni ne bo več mogoče organizirati dela po zakonskih normativih.
V SB Celje preklic podpisala večina zdravnikov
Sindikalna zaupnica Fidesa v SB Celje Mateja Grat je pojasnila, da je preklice soglasij za nadurno delo tam podpisala večina zdravnikov. Vložili jih bodo do konca delovnega dne. V celjski bolnišnici bo sicer umik soglasij začel učinkovati po 30 dneh od umika, je danes medijem sporočilo vodstvo bolnišnice.
V soboški bolnišnici bodo preklice vodstvu predali v četrtek
Predstavnik Fidesa v SB Murska Sobota Borislav Vrbanec je poudaril, da so se s kolegi zdravniki dogovorili, da bodo preklice soglasij vodstvu predali v četrtek. V soboški bolnišnici je po njegovih besedah sicer več kot polovica zdravnikov, ki opravlja tudi dežurno delo, podala preklice soglasij.
V času snemanja izjave je imel pri sebi 40 preklicev soglasij, nadurno delo pa sicer po njegovih besedah opravlja med 80 in 100 zdravnikov. Dokončna številka podanih preklicev bo znana v četrtek. V vodstvu so po njegovih besedah sicer izrazili pričakovanje, da bodo preklici v veljavo stopili čez 30 dni. A to po njegovih besedah velja za "stara" soglasja.
V slovenjgraški bolnišnici na nekaterih oddelkih preklice podalo več kot 90 odstotkov zdravnikov
V SB Slovenj Gradec je sindikalni zaupnik Fidesa Vasja Kašnik doslej zbral 68 umikov soglasij, v času snemanja izjave za STA pa je še en preklic pričakoval po elektronski pošti in se pripravljal, da bo soglasja odnesel vodstvu bolnišnice.
Po njegovih besedah je na oddelkih, predvsem tistih, ki zagotavljajo neprekinjeno zdravstveno varstvo, ponekod soglasja preklicalo več kot 90 odstotkov zdravnikov. Izpostavil je pediatrijo, ortopedijo, travmatologijo, kirurgijo in ginekologijo. Skupno je preklice soglasij podalo med 70 in 80 odstotki vseh zdravnikov od tistih, ki delajo nadure, je pojasnil.
Kakšne težave bodo preklici predstavljali za delovanje bolnišnice, mora povedati vodstvo, je dejal. "Zna biti pa kar težava pri razporejanju na delovišča," je dodal.
"Kot smo se pogovarjali bomo šli po 30 dneh, ko začnejo ta soglasja veljati kot sobotno oziroma nedeljsko delo v obliki dežurstev, kar pomeni, da bomo izvajali samo nujne zdravstvene storitve in okrepili delo v urgentnem centru," pravi direktor slovenjgraške bolnišnice Janez Lavre, zato bo odpovedanih, ocenjujejo, kar 60 odstotkov rednih ambulantnih obravnav.
V jeseniški bolnišnici preklice soglasij podalo več kot 60 zdravnikov
Predstavnik Fidesa v jeseniški bolnišnici Andrej Rupel je napovedal, da bo vodstvu bolnišnice danes predal več kot 60 preklicev soglasij. Gre za večino zdravnikov, ki so doslej opravljali nadurno delo, je pojasnil.
Glede uveljavitev preklicev je povedal, da bo treba preveriti, ali bodo soglasja v veljavo stopila takoj ali po 30 dneh. Na vprašanje, kakšen vpliv bo imel preklic soglasij, pa je odgovoril, da bodo imeli na nekaterih oddelkih, ki so kadrovsko podhranjeni, zelo veliko problemov.
Zastopnik Fidesa Jure Klanjšček iz SB Nova Gorica je dejal, da je do opoldan 38 zdravnikov umaknilo soglasje za nadurno delo. Ocenil je, da bo soglasje umaknila več kot polovica vseh, ki imajo soglasje. Umik soglasij bo vplival na delo v operacijskih dvoranah, saj anesteziologov že tako primanjkuje, poleg tega bo treba več zdravnikov iz specialističnih ambulant preusmeriti na delo na urgenci, kjer je treba zagotoviti nemoteno delo. "Verjetno bo kader, ki bo moral pokrivati urgenco, izpadel iz drugih nenujnih delovišč," je komentiral Jure Klanjšček.
Da je soglasja umaknilo 38 zdravnikov, je za STA potrdil tudi v. d. strokovnega direktorja novogoriške bolnišnice Erik Sedevčič. Kot je dodal, gre za 38 odstotkov zaposlenih v bolnišnici.
V kolikor bi prišlo do večjega števila umikov soglasij, bo to pomenilo krčenje ambulantne dejavnosti, predvsem subspecialistične, močno bi bile okrnjene tudi elektivne obravnave hospitaliziranih pacientov. V skrajnem primeru bi bili v bolnišnici primorani zagotavljati le nujno medicinsko pomoč, nujno zdravljenje in neodložljive zdravstvene storitve, je pojasnil.
O umiku soglasij zdravnikom za delo pri drugih izvajalcih pa za zdaj še ne razmišljajo, je navedel.
Dodatne nenujne storitve bodo odpovedane tudi v Splošni bolnišnici Novo mesto, kjer je soglasje prekinilo 41 odstotkov zdravnikov oziroma okoli 91 zdravnikov. "To pomeni, da bo odpovedanih nekje 10-20 procentov nenujnih zdravstvenih storitev, predvsem specialistične ambulante in nennujne operativne posege," je pojasnila direktorica bolnišnice v Novem mestu Milena Kramar Zupan.
Pojasnili so, da bo umik soglasij vplival tudi na preklic dela zdravnikov, ki delajo še pri drugih delodajalcih.
V brežiški bolnišnici bodo v primeru večjega števila preklicanih soglasij v celoti odpadle ambulantna dejavnost in naročene operacije
Direktorica SB Brežice Anica Hribar je dopoldne pojasnila, da preklicev soglasij še ni prejela. Preklici soglasij bodo po njenih besedah pomenili oteženo zagotavljanje zdravnikov za nujne storitve in neprekinjeno zdravstveno varstvo. Oboje namreč morajo zagotavljati 24 ur 365 dni v letu.
"V tem delu nastaja največ nadurnega dela, delno pa tudi za izvedbo specialistične ambulantne dejavnosti in operativnega programa, vendar za slednje le v manjšem obsegu," je pojasnila.
Glede na število zdravnikov, ki bodo preklicali soglasja, bo odvisno, ali bodo še lahko zagotavljali neprekinjeno zdravstveno varstvo in nujno medicinsko pomoč. V primeru večjega števila preklicev soglasja bo to pereč problem. Specialistična ambulantna dejavnost kakor tudi naročene operacije pa bodo praktično v celoti odpadle, je opozorila Hribarjeva.
V ZD Ljubljana je soglasje za nadurno delo umaknilo 13 od 423 zdravnikov in zobozdravnikov
Če bi se število umikov soglasij za nadurno delo povečalo, bi to lahko vplivalo na delovne procese v dežurni službi, so ocenili.
"Umik soglasij za zdaj ne predstavlja večjih težav pri načrtovanju dežurstev na splošni nujni medicinski pomoči ali pediatrični nujni medicinski pomoči ZD Ljubljana," so pojasnili v sporočilu za javnost. Če bi se število umikov soglasij za nadurno delo povečalo, bi to lahko vplivalo na delovne procese v dežurni službi, saj v redni službi ljubljanskega zdravstvenega doma zdravniki ne opravljajo nadur.
Zdravniki, ki so umaknili soglasje za nadurno delo v času, ko ima javni zavod potrebo po delu, ki presega obveznosti iz polnega delovnega časa za javnega delavca, ne morejo delati izven zavoda oziroma po podjemni pogodbi, so še poudarili.
Strani do novih zaključkov danes nista prišli
Namestnik vodje vladne pogajalske skupine Denis Kordež je po današnjih pogajanjih s sindikatom Fides povedal, da sta strani razpravljali o različnih stvareh, a na žalost nista toliko zbližali stališč, da bi lahko rekli, da se stavka zaključuje. Tudi v Fidesu so po pogajanjih dejali, da strani do novih zaključkov na pogajanjih nista prišli. Sindikalni zaupniki Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so vodstvom bolnišnic sicer začeli predajati preklice soglasij za nadurno delo zdravnikov. Ker si prizadevajo, da se stavka čim prej vsaj zamrzne oziroma zaustavi, bodo s pogajanji predvidoma nadaljevali tudi v četrtek, natančen termin bodo s sindikatom še uskladili, je dejal Kordež. "Kot rečeno, na današnjih pogajanjih nismo prišli do točke, kjer bi lahko stavko zaključili," je poudaril.
Predsednik Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides Damjan Polh pa je dejal, da strani do novih zaključkov danes nista prišli, zato so predlagali nadaljevanje pogajanj v četrtek.
Na vprašanje, ali torej pogajanja postajajo bolj intenzivna, je odgovoril, da je to želja Fidesa, saj stavka poteka že tretji teden. "Mislim, da izčrpuje vse nas - državljane, zdravnike, pa tudi vlada mislim, da ni preveč zadovoljna z našimi nastopi," je ocenil.
Fides bo podatke predstavil čez dan ali dva
Sindikalni zaupniki Fidesa so sicer danes začeli vodstvom bolnišnic predajati preklice soglasij zdravnikov za nadurno delo. Zaupniki so imeli po besedah Polha danes s tem veliko dela, zato bo sindikat lahko natančne podatke predstavil čez dan ali dva.
Polh, ki je zaposlen v izolski bolnišnici, je sicer tudi sam preklical soglasje za nadurno delo, a bo njegov preklic začel veljati v roku 30 dni.
Na vprašanje, zakaj bodo nekateri preklici v veljavo stopili takoj, nekateri pa po 30 dneh, je odgovoril, da naj bi se pred leti ob uveljavitvi novih delovnih mest spremenili obrazci soglasij za nadurno delo. Takrat so delodajalci zdravnikom v podpis ponudili nove pogodbe za delo, z njimi pa tudi nova soglasja.
Pri Fidesu temu niso dali velike pozornosti, na obrazcih, ki so jih pripravili v sindikatu, pa sicer določbe o 30-dnevnem zamiku uveljavitve preklica ni. "Naj bo to kot neko opozorilo vladi, da se lahko tudi to zgodi," je poudaril.
Na vprašanje, ali bi zdravniki znova podpisali soglasja, če bi se denimo nekaj dni pred iztekom 30-dnevnega roka vlada in Fides dogovorila, je odgovoril, da meni, da se bodo mnogi premislili in soglasij več ne bodo podpisali. Je pa to njihova individualna odločitev, na katero sindikat po besedah Polha nima vpliva.
KOMENTARJI (179)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.