Število covidnih pacientov, ki potrebujejo bolnišnično obravnavo, se še naprej povečuje. V bolnišnicah zdravijo 20 covidnih bolnikov več kot dan prej, intenzivno zdravljenje potrebujejo štirje več. Najmlajši hospitalizirani s covidom-19 je star 24 let, najmlajši, ki potrebuje intenzivno terapijo, pa 28 let, je sporočila vlada.
Po besedah vladne govorke Maje Bratuše, ki je danes vodila novinarsko konferenco o covidu-19, je bilo konec tedna v bolnišnice sprejetih 55 covidnih bolnikov, v domačo oskrbo so jih odpustili 16.
Opravili so tudi 6374 hitrih antigenskih testov na okužbo z novim koronavirusom, katerih pozitivne izvide pa potrjujejo še s PCR-testi.
V primerjavi z dnevom prej sta se sedemdnevno povprečje potrjenih okužb in 14-dnevna pojavnost povečala za 7. Po podatkih NIJZ število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh namreč znaša 462 (v soboto 455), povprečje potrjenih primerov v zadnjih sedmih dneh pa 841 (v soboto 834). V primerjavi z dnevom prej se je sedemdnevno povprečje potrjenih okužb povečalo za sedem, za prav toliko se je povečala tudi štirinajstdnevna pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev.
"Nedeljski podatki sicer veljajo za netipične, a včeraj je bilo potrjenih 282 novih okužb, kar je 47 več kot v nedeljo pred enim tednom. To kaže, da se epidemiološke razmere v državi hitro poslabšujejo," je dejala vladna govorka. Po oceni NIJZ je trenutno v državi 9791 okuženih. Nazadnje smo okoli 10.000 aktivnih okužb našteli v začetku maja letos.
"Z enim odmerkom je v Sloveniji trenutno cepljenih 58 odstotkov oseb, starejših od 18 let, oziroma 49 odstotkov celotne populacije. Z vsemi potrebnimi odmerki pa je cepljenih 53 odstotkov, starejših od 18 let oziroma 44 odstotkov celotne populacije," pravi Bratuša. Med starejšimi od 50 let je medtem polno cepljenih 66 odstotkov prebivalcev, z enim odmerkom pa 70 odstotkov prebivalcev, še kažejo podatki vlade.
V UKC Ljubljana medtem jutri, 14. septembra, začenjajo cepljenje zaposlenih proti covidu-19 s tretjim odmerkom. To se bo izvajalo na cepilnem mestu Leonišče.
Iz Univerzitetnega kliničnega centra Maribor sporočajo, da jim je v cepilnem centru zmanjkalo cepiva Johnson & Johnson. Še vedno pa se lahko ljudje cepijo s cepivom proizvajalcev Pfizer/BioNTech. Med obema cepivoma bo znova mogoče izbirati od vključno četrtka, 16. 9., ko bo cepivo Johnson & Johnson spet na zalogi.
"Sicer kot običajno vabimo ljudi, da se v UKC Maribor brez predhodnega naročanja cepijo proti SARS-CoV-2 v centru pred stavbo Oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja (stavba 6). Cepljenje poteka vsak delavnik od 8. do 22. ure. Za vas bomo pripravili tudi evropsko digitalno covidno potrdilo. Če boste želeli, boste lahko k nam prišli tudi po drugi odmerek cepiva."
Dodali so še, da imajo trenutno 58 hospitaliziranih covidnih bolnikov, od tega jih je na intenzivni negi 21, 37 pacientov pa je na akutnem oddelku.
Splošna bolnišnica Ptuj je medtem z današnjim dnem postala tudi covidna bolnišnica. Sprejeli so tri covidne bolnike, je potrdila direktorica bolnišnice Anica Užmah. Trenutno imajo na voljo deset navadnih postelj za bolnike s covidom-19, po potrebi bodo dodajali tudi postelje za intenzivno terapijo.
Užmahova je tudi pojasnila, da bodo morali glede na potek epidemije v 7–10 dneh vzpostaviti kapacitete za intenzivno zdravljenje covidnih bolnikov. Če bo potrebno, bodo ob slabšanju epidemiološkega položaja v državi dodajali dodatne navadne in intenzivne postelje. Glede na strategijo je predvidenih največ 25 postelj.
O morebitnem krčenju rednega programa zaradi sprejema covidnih bolnikov še ne razmišljajo. Če bodo vzpostavili intenzivni covidni oddelek, pa bodo verjetno morali krniti redni operativni program. Namreč omejitve so predvsem v kadrovski zasedenosti, ob vzpostavitvi intenzivnih postelj pa jim bo primanjkovalo predvsem intenzivistov, da bi lahko še izvajali nenujne operacije.
UKC LJ ponuja delo študentom
Ljubljanski UKC pa je zaradi kadrovske stiske objavil oglas za delo, v katerem k pomoči pozivajo študente medicine in zdravstvene nege.
"Ob izrazitem poslabšanju epidemioloških razmer in posledično povečanem prilivu covidnih pacientov v bolnišnico v UKC Ljubljana potrebujemo večje število študentov zdravstvene nege (končan prvi letnik študija) in študentov medicine (končan prvi letnik študija) za pomoč pri zdravstveni obravnavi bolnikov na covidnih in necovidnih oddelkih. Delo poteka v 7- ali 12-urnih delovnih izmenah, po dogovoru pa lahko tudi krajši čas."
Za delo na oddelkih potrebujejo študente, ki bi lahko delali vsaj dvakrat tedensko, za obdobje vsaj enega meseca oziroma dlje. Za delo na necovidnih oddelkih ponujajo urno postavko v višini 6,34 evra na uro neto, to je 7,50 evra bruto, za delo na covidnih oddelkih pa 7,60 evra neto, to znese devet evrov bruto, in 30-odstotni dodatek za neposredno delo s covidnimi pacienti.
Pogoj za delo na covidnih oddelkih je polno cepljenje.
Kontaktna oseba za študente medicine je Jana Stare. E-naslov: jana.stare@kclj.si, telefonska številka: 01/522-51-81.
Kontaktna oseba za študente zdravstvene nege je mag. Maja Klančnik Gruden. E-naslov: maja.klancnik@kclj.si, telefonska številka: 01/522-39-98 ali 01/522-22-14.
Pogoj PCT od srede praktično povsod
V soboto je vlada brez kakšnih dodatnih pojasnil sporočila, da bo od srede dalje pogoj PCT veljal praktično povsod – za obisk banke, pošte, bencinskih servisov, celo zdravnika (če ne gre za nujne primere). Kako bo to videti v praksi, sta na vladni novinarski konferenci pojasnila državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar in državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Simon Zajc.
Vindišar je na konferenci opomnil, da je število dnevno potrjenih okužb prejšnji teden večkrat preseglo tisoč. Določen delež bolnikov bodo v naslednjih štirinajstih dneh sprejeli tudi v bolnišnice, zato so prejšnji teden "začeli največjo mobilizacijo slovenskih bolnišnic za covidne namene do zdaj", pričakovati je tudi pomembno zmanjšanje rednih programov.
"Zaradi bolnikov s covidom-19 moramo prerazporejati kadre, izgubljamo veliko prepotrebnega prostora, medicinsko osebje pa nam izgoreva. Zavedati se moramo, da v bolnišnicah ne ležijo le covidni bolniki, ampak tudi drugi, ki jim moramo zagotavljati zdravljenje," je poudaril. Trenutno covidne bolnike sprejema deset bolnišnic, konec tedna pa jih bodo začeli zdraviti tudi na Ptuju.
KOMENTARJI (535)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.