škrk

Proteinska manija – nujna ali zdravju škodljiva?
02. 01. 2025 12.29Poplava beljakovinskih oz. proteinskih izdelkov – krofi, pudingi, napitki, čokoladice, kruh, celo voda z okusom. Praktično ni več živila, ki ne bi imel svoje proteinske različice na trgu. So izdelki s proteini – za katere bomo običajno plačali več – tudi bolj zdravi? Ali potrošniki zgolj nasedamo agresivnemu marketingu, da se lahko sladkamo brez slabe vesti? Si lahko s pretiranim uživanjem tovrstnih živil celo škodimo?

Olja – potvorbe, zavajanje in vprašljiva kakovost
19. 10. 2024 10.58Vsak prebivalec Slovenije doma porabi slabih 7 in pol litrov jedilnega olja na leto – od klasičnih in široko uporabnih – bučnega, oljčnega, sončničnega, lanenega, konopljinega, orehovega in arašidovega. Olja so pomemben del uravnotežene prehrane, a niso vsa enako kakovostna.

Neskladnih živil je iz leta v leto več. Koliko pa je tudi nevarnih?
09. 12. 2023 07.06Odpoklic za odpoklicem: zamrznjene jagode, mandarine, soja, fižol, paradižnik, rdeča pesa, kurkuma. To so neskladna živila, ki so jih morali samo v novembru umakniti s prodajnih polic. Lani je bilo takšnih živil 127, leto pred tem 131. Največ so jih morali umakniti zaradi prisotnosti različnih onesnaževal, težkih kovin, mikotoksinov, pesticidov. Je torej hrana vse bolj nevarna, škodljiva za naše zdravje? Nas mora zaradi tega skrbeti? Res vemo, kaj jemo? Kakšen je sploh nadzor hrane? Kako potekajo analize? Kako za zdravo in varno hrano skrbijo kmetje, kako dobavitelji in trgovci? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Na Hrvaškem s polic umikajo Coca-Colo, v Sloveniji zaenkrat še ni razloga za skrb
08. 11. 2023 07.43Potem ko so iz bolnišnice na Reki sporočili, da so sprejeli bolnika zaradi suma opeklin požiralnika, ki so nastale po zaužitju gazirane brezalkoholne pijače, o novih domnevnih primerih zastrupitve poročajo še iz Zagreba, Varaždina in Splita. Vzorce pijač analizirajo na Hrvaškem inštitutu za javno zdravstvo, inšpekcija pa je začasno prepovedala prodajo nekaterih pijač. Prve neuradne informacije so kazale, da naj bi bili vzorci onesnaženi s kislino, zdaj pa so ugotovili, da je voda Romerquelle ustrezala vsem predpisom. Vodja sektorja za nadzor hrane na inšpekciji za varno hrano, Nadja Škrk pa je dejala, da razloga za skrb v Sloveniji ni.

Nov odpoklic mandarin iz doline Neretve, uprava izvaja poostren nadzor
06. 11. 2023 16.24Uprava za varno hrano je na podlagi informacije hrvaških oblasti o distribuciji s klorpirifosom onesnaženih mandarin hrvaškega porekla v Srbijo minuli teden poostrila nadzor, ta pa bo poostren tudi ta teden, in sicer tako pri dobaviteljih kot v maloprodaji. Zaradi presežene vrednosti klorpirifosa pa je mandarine iz prodaje sedaj odpoklical tudi Hofer.

Kritike ravnanja uprave: varna hrana, ne pa skrb za prehranjevalne navade
19. 09. 2023 07.00"Če je EU nekaj prepovedala, tega ni prepovedala na pamet, ampak na osnovi dolgih analiz. Če tega ne sme biti v hrani, pač ne sme biti, tudi ene molekule ne," je glede pesticidov v spornem sadju jasna Vida Čadonič Špelič. Opozarja, da je naloga Uprave za varno hrano (UVHVVR) varstvo potrošnikov, del tega pa je tudi obveščanje javnosti o vseh morebitnih odstopih od normalnosti. Da so čakali tako dolgo, je po njenem prepričanju narobe. "Da bo uprava skrbela, kaj bodo ljudje jedli, kakšne navade imajo, ni njihova skrb. Oni morajo zagotoviti varno hrano potrošnikom," pa odgovarja na pojasnila uprave, da bi lahko takšne informacije vplivale na to, da bi potrošniki vključili manj sadja in zelenjave na dnevni meni.

Uprava za varno hrano še vedno ne razkriva, kje so prodajali sporno sadje
18. 09. 2023 12.30Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo (UVHVVR) se je po razkritjih, da so v breskvah in slivah, ki so se prodajale v slovenskih trgovinah, našli pesticide, znašla pod plazom očitkov, ker ne želi razkriti, kje so se te prodajale. Konkretnih odgovorov o tem, kje se je prodajalo sadje s presežnimi vrednostmi pesticidov, tudi na tokratni novinarski konferenci niso podali. Kot so znova poudarjali, je zagotavljanje varnosti živil in obveščanje potrošnikov odgovornost nosilcev živilskih dejavnosti, ki morajo okrepiti notranji nadzor.

Skupni vir okužb s salmonelo je bil biftek iz istega obrata v Sloveniji
25. 01. 2023 13.03Preiskave in analize, ki jih je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin skupaj z Nacionalnim inštitutom za zdravje izvedla na odvzetih vzorcih okuženih s salmonelo in tatarskega biftka, so potrdile domnevo, da je bil skupni vir novembrskih okužb najverjetneje prav biftek iz obrata Fingušt, Mesnine Štajerske. Okužbe so se pojavile v osmih od devetih slovenskih regij, nobenega primera niso zabeležili le na območju Nove Gorice. Epidemičnega seva Salmonele enteritidis, ki je krožil pri nas, niso zabeležili v nobeni drugi državi, od koder so poslali povratno informacijo.

Kaj so pokazali nadzori nad prodajalci sadja in zelenjave na stojnicah?
13. 01. 2023 10.43Inšpektorji so v nadzoru prodajalcev sadja in zelenjave na stojnicah odkrili več kršitev, zato potrošnike opozarjajo, naj živila kupujejo na organiziranih mestih, kjer organizator poskrbi za optimalne higienske pogoje ter vodi evidence prodajalcev, s čimer se zagotavlja pogoje za preverjanje sledljivosti.

Okužbe s salmonelo v štirih regijah, tudi v Ljubljani
23. 11. 2022 09.14V vzhodni Sloveniji so zaznali povečano število okužb s salmonelo. Do zdaj je potrjenih 19 primerov, ki jih obravnavajo območne enot NIJZ Ravne, Murska Sobota, Celje in Ljubljana. Epidemiološka preiskava je še v teku, so pa vzorce vzeli v enem od mesno pridelovalnih obratov, ki med drugim proizvaja tudi biftek. Čeprav neposredne povezave med okužbami in mesnim izdelkom še niso potrdili, je okuženim skupno zaužitje prav tega živila. Kot kaže, naj bi se okužili v času martinovanja.

Povečano povpraševanje po kalijevem jodidu v luči jedrskih groženj
31. 10. 2022 19.18Strah pred jedrsko grožnjo je Evropo spodbudil k nakupu večjih količin tablet kalijevega jodida. O nenadnem povečanju povpraševanja po jodu v svojih lekarnah poročajo Romunija, Bolgarija, Poljska, Belgija in celo Hrvaška. V Belgiji so na primer jodove tablete brezplačne za vse prebivalce, v Franciji, kjer njihovo proizvodnjo nadzoruje vojska, prodajo določa vlada. Številne evropske države kopičijo zaloge, prav tako Združene države Amerike. Ameriška vlada je nedavno napovedala nakup ogromnih količin kalijevega jodida zaradi potencialne zaščite prebivalstva v primeru jedrskega napada. Googlovo iskanje za kalijev jodid se je konec februarja kmalu po ruski invaziji na Ukrajino močno povečalo, zdaj spet narašča. Kako je pri nas? Kdo je upravičen do teh tablet in kdo ne? Kakšni so negativni učinki in ali jih imamo dovolj?

Ste zaužili katerega izmed odpoklicanih izdelkov? NIJZ pomirja, da je tveganje nizko
24. 08. 2021 18.05Že več kot 150 izdelkov je trenutno na seznamu iz prodaje umaknjenih živil zaradi nevarnega in v Evropi prepovedanega etilen oksida prisotnega v aditivu za živila, znanem tudi kot rožičev gumi, in so ga zaznali v posameznih slotih aditiva E410. Med umaknjenimi izdelki je največ sladoledov, sadnih jogurtov in kefirjev, najdejo pa se tudi krofi, radler z okusom grenivke, sadne pijače, piškoti, rezine soljenih svinjskih pleč in živila, katerih sestavina je ingver.

Vsak član gospodinjstva povprečno poje 27 kilogramov kruha na leto
03. 04. 2021 06.00Na trgovskih policah je na desetine različnih vrst moke – od bele, črne, polnozrnate, 'kruhove' in ajdove do moke manitoba. Vsak član gospodinjstva v povprečju poje skoraj 27 kilogramov kruha na leto, slabih 7 kilogramov čajnega peciva in piškotov in dobrih 12 kilogramov kosmičev, zdroba in moke vseh vrst. Jemo kakovostno in zdravo? Je najdražje res tudi najboljše? Ste za velikonočno potico izbrali najprimernejšo moko? Se hit epidemije – drožemanija – nadaljuje?

Skok mu je spremenil življenje: 'Kot bi imel zabetonirane noge'
22. 08. 2018 19.51Nick je bil star 17 let, ko mu je skok na glavo popolnoma spremenil življenje. "Zaslišal sem tisti škrk, ko kosti počijo, se zdrobijo, po vsem telesu me je stresla elektrika," se spominja usodnega trenutka. Še vedno ima občutek v mišicah, a vseeno ne more hoditi. S svojo zgodbo želi druge odvrniti od nepremišljenega početja.

Slabša usposobljenost zaposlenih najpogostejši razlog za nepravilnosti v javnih kuhinjah
28. 09. 2015 18.33Potem ko so inšpektorji v 40-odstotkih javnih kuhinj odkrili nepravilnosti, na Upravi za javno hrano poudarjajo, da nepravilnosti niso bile tako velike, da bi morali kakšno ustanovo zapreti. Razlogi za nepravilnosti so različni, najpogostejši pa je slaba usposobljenost zaposlenih.

'Že leta 2008 ni bilo zahteve po stiku z odprtim morjem'
20. 05. 2010 13.33SDS kot glavno slabost arbitražnega sporazuma izpostavlja, da Sloveniji ne zagotavlja stika z odprtim morjem, a tudi sporazum, ki ga je leta 2008 predlagala Janševa vlada, ni vseboval zahteve, da ima Slovenija stik z odprtim morjem.

'Žlahta' v sodnem svetu?
30. 06. 2009 14.33V Janševi SDS opozarjajo: imenovanje in razreševanje sodnikov bo v rokah sina, tašče, notarja z visokim zaslužkom, ki so vsi močno povezani z LDS.

Milijonski zaslužki notarjev
13. 06. 2008 08.30Notarka Nada Kumar, ki zaposluje 10 ljudi, je lani zaslužila več kot milijon evrov bruto.

Bodo preprečili zaprtje meje?
08. 05. 2008 11.27Zaprtje meje, ki ga je napovedal Zavod 25. junij, ni tako enostavno. Na mejnem območju je namreč gibanje omejeno.

Na sodišče zaradi hrušk?
29. 04. 2008 11.45Proizvajalec hrušk, ki so bile polne pesticida, je priznal, da je zavestno uporabljal rastni regulator, zato so ga ovadili.

Türk predlaga nove ustavne sodnike
13. 03. 2008 17.59Predsednik za štiri prosta mesta na ustavnem sodišču predlaga Mitjo Deisingerja, Jasno Pogačar, Jana Zobca in Ernesta Petriča.

Kdaj novi ustavni sodniki?
31. 01. 2008 16.47Rok za zbiranje prijav za ustavne sodnike se je že iztekel, Türk pa bo imena predlagal v prihodnjih tednih.

Grad razrešen
29. 01. 2008 13.28Poslanke in poslanci so z mesta ustavnega sodnika soglasno razrešili Franca Grada.

Šturm: US ni v krizi
14. 12. 2007 12.00Grad je ob predlogu za razrešitev opozoril na preobremenjenost in zasutost Ustavnega sodišča z bagatelnimi zadevami.

Imenovali le eno ustavno sodnico
20. 11. 2007 07.35Poslanci so na tajnem glasovanju izmed štirih ustavnih sodnikov za novo sodnico potrdili le Marto Klampfer.

Tratnik predsednik Ustavnega sodišča
09. 11. 2007 10.32Na Ustavnem sodišču so za novega predsednika izvolili sodnika Jožeta Tratnika. Podpredsednik bo Ciril Ribičič.

Türk s fakultete, Peterle iz Strasbourga?
09. 11. 2007 15.40V primeru izvolitve bi Türk zapustil fakulteto, Peterleta pa bi v evropskem parlamentu nadomestil Kokalj.

Drnovšek predlagal nove kandidate
08. 11. 2007 14.38Predsednik države Janez Drnovšek je državnemu zboru predlagal nove kandidate za ustavne sodnike.

Čebulj: V DZ so neresni
29. 10. 2007 09.29Predsedniku ustavnega sodišča se zdi izvolitev le enega od petih ustavnih sodnikov s strani DZ neresna.

Sladka tožba Slovenije
17. 07. 2007 13.21Proizvajalec Munchmallowa bo tožil Slovenijo, Hrvaško in BiH zaradi umika izdelka iz prodaje. Piškoti naj bi bili okuženi s salmonelo.