Za vrati državnega logističnega centra v Rojah je shranjena manjša količina tablet, na katere smo že skoraj pozabili. Po začetku vojne v Ukrajini so znova postale aktualne. Tablete kalijevega jodida za prebivalce so sicer shranjene v osmih bolnišnicah po Sloveniji. Uprava za zaščito in reševanje pa tu hrani le tablete za intervencijske enote.
Negotovost, v kateri se je znašla Evropa, je sprožila skrbi in strah tudi v Sloveniji. A tablete kalijevega jodida pri nas niso dostopne v lekarnah. Izjema so le prebivalci znotraj 10-kilometrskega območja okoli nuklearke. Da je že prejela vprašanja o takšnih tabletkah, je priznala tudi predstojnica Klinike za nuklearno medicino UKC Ljubljana Katja Zaletel. "Vendar teh tablet nimam pri sebi," je dejala.
V Kliniki za nuklearno medicino bi sicer po državnih načrtih v premeru jedrske katastrofe kontaminiranim osebam nudili oskrbo. "V UKC zalog za potreb centra nimamo. Zgolj skladiščimo tablete za naše državne rezerve," je povedala.
Pristojne službe sicer zagotavljajo, da je tablet kalijevega jodida v Sloveniji dovolj. "Ob enkratni izpostavljenosti potrebujemo približno milijon in pol tablet, če bi izpostavljenost trajala en teden, ko bi bilo treba v določenih subpopulacijah odmerke ponavljati, pa je potrebnih dva milijona," je pojasnila.
Na Finskem tablete javno dostopne
Drugače je na Finskem, kjer so tablete javno dostopne. Po pozivu tamkajšnjega ministra za zdravje, naj si prebivalci priskrbijo omenjene tablete, je teh zmanjkalo le v nekaj urah. "Niso predvideli takega odziva, zato jim je v lekarnah za določen čas zmanjkalo tablet kalijevega jodida. Imajo pa teh tablet dovolj na zalogi, tako kot jih imamo tudi v Sloveniji," je situacijo na Finskem pojasnil direktor Uprave RS za varstvo pred sevanji Damijan Škrk.
V primeru črnega scenarija bi zeleno luč za njihovo razdelitev pri nas dala civilna zaščita. "Pomembno je, da se te tablete zaužije pravočasno, pravočasno pa pomeni nekaj ur, preden bi nas oblak dosegel," je dejal Škrk. Podobno tudi Zaletelova, da so tablete učinkovite le, če jih vzamemo nekaj ur prej ali pa po izpostavljenosti sevanju. "Njihova zaščita deluje samo 24 do 36 ur," je dodala.
Ob tabletah je tudi tabela, ki prikazuje točno določene odmerke zdravila, ki ga je treba zaužiti glede na starost. Tablete se lahko aplicira vsem starim od prvega dneva po rojstvu pa vse do 40. leta starosti. "Po 40. letu imajo te tablete tudi negativne kontra indikacije," je opomnil Škrk. Po tej starosti so namreč zelo pogoste ščitnične bolezni, kalijev jodid pa bi v tem primeru delovanje ščitnice občutno poslabšal.
Tablete delujejo tako, da z neradioaktivnim jodom nasitijo ščitnico in s tem preprečijo vstop radioaktivnem jodu. Starejši pa se lahko zaščitijo z redno uporabo jodirane soli. "Po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije z okoli šestimi grami dobimo v telo dovolj joda," pa je povedala Zaletelova, ki je ob tem dodala, da podatki za Slovenijo kažejo, da Slovenci dosegamo bistveno višje vnose soli v svoje telo, tudi nad 10 gramov.
'Najbolj občutljivi so otroci do petega leta starosti'
Ključno je, da pred radioaktivnim jodom zaščitimo nosečnice, doječe mame in majhne otroke. "Najbolj občutljivi so otroci do petega leta starosti," je pojasnila predstojnica klinike.
Vendar pa na žalost ne gre za magične tablete, ki bi nas zaščitile pred vsemi sevanji. "To niso neke univerzalne tablete, ki bi nas ščitile pred sevanjem. Poskrbijo samo za eno, sicer zelo pomembno, ampak ozko področje," je jasen Škrk.
Poleg tablet kalijevega jodida je zato kot zaščitni ukrep predvideno zaklepanje, evakuacija ter zaščita hrane, vode in krme.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.