Slovenija

Šturm: US ni v krizi

Ljubljana, 14. 12. 2007 12.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Grad je ob predlogu za razrešitev opozoril na preobremenjenost in zasutost Ustavnega sodišča z bagatelnimi zadevami.

Ustavni sodnik Franc Grad je predsedniku ustavnega sodišča Jožetu Tratniku izročil zahtevo za predčasno razrešitev s funkcije. Kot je na novinarski konferenci pojasnil Grad, bo na ustavnem sodišču ostal do 31. januarja 2008. Opozoril je na preobremenjenost in zasutost US z bagatelnimi konkretnimi zadevami.

Grad je napovedal vrnitev na Pravno fakulteto.
Grad je napovedal vrnitev na Pravno fakulteto. FOTO: POP TV

Za razrešitev se je Grad odločil tudi iz osebnih razlogov, saj mu bolj leži ukvarjanje z abstraktnimi zadevami. Napovedal je vrnitev na Pravno fakulteto v Ljubljani. Predsednik ustavnega sodišča bo o zahtevi za razrešitev obvestil predsednika republike, ta pa bo državnemu zboru predlagal Gradovo razrešitev. Potem bo stekel postopek imenovanja novega ustavnega sodnika.

Če novi sodnik ne bo imenovan do 1. februarja, bo US delovalo v okrnjeni sestavi do njegovega imenovanja, je pojasnil Tratnik. "Njegovo nagnjenje k delu na fakulteti je pretehtalo," je Gradovo odločitev komentiral Tratnik. Predsednik ustavnega sodišča bo o zahtevi za razrešitev obvestil predsednika republike, ta pa bo državnemu zboru predlagal Gradovo razrešitev.


Grad: Nujne so sistemske spremembe

Po Gradovih besedah so se razmere od takrat, ko je sprejel kandidaturo za ustavnega sodnika, spremenile. Zanikal je, da bi kandidaturo sprejel zato, da bi demonstrativno odstopil. Kljub vsemu pa Grad upa, da bo od tega kakšna korist. Novela zakona o ustavnem sodišču naj bi namreč razbremenila ustavne sodnike, vendar se po njegovih besedah to ni zgodilo. Pripad konkretnih zadev (ustavne pritožbe) še vedno narašča, je dejal Grad in dodal, da se US zaradi "pravdarstva" Slovencev vse manj ukvarja s svojim temeljnim delom, to je presoja ustavnosti in zakonitosti zakonov.

US je že večkrat opozorilo na to, vendar po Gradovih besedah "ni videti, da bi se politike, ki ima v rokah škarje in platno, to kakor koli dotaknilo". Tak odnos politike do US pa se jasno izraža tudi pri kadrovanju sodnikov, ki samo znižuje ugled US, je poudaril Grad. Ocenil je, da mora nujno priti do sistemskih sprememb, marsikatero pristojnost US pa bo treba preseliti drugam. Po Gradovih besedah US ni v krizi, saj deluje neverjetno dobro in učinkovito. Kriza je v sistemu, je dejal Grad, ki se glede ocen stanja na US strinja z bivšim ustavnim sodnikom Matevžem Krivicem.

Grad, ki se je s pravom ukvarjal kot profesor in je vajen ukvarjanja z abstraktnimi zadevami, je med osebnimi razlogi za odhod z US navedel, da mu ne leži delo s konkretnimi primeri. To je po njegovem mnenju delo za drug profil pravnika. Napovedal je, da se bo kot profesor tudi v prihodnje ukvarjal s preučevanjem US, svoje znanje pa je pripravljen ponuditi pri morebitnem iskanju rešitev za razbremenitev US in za nov način imenovanja sodnikov.

Ostali ustavni sodniki ostajajo

Predsednik US je zatrdil, da ostali ustavni sodniki ne razmišljajo o predčasni razrešitvi. V ponedeljek poteče mandat še Zvonku Fišerju. Ker njegov naslednik še ni izbran, bo skupaj z ustavnima sodnikoma Mirjam Škrk in Janezom Čebuljem še naprej opravljal funkcijo ustavnega sodnika do izvolitve novih sodnikov. Tratnik je pojasnil tudi ravnanje v primeru, da bodo ustavni sodniki, ko bo imelo US nepopolno sestavo, glasovali štiri proti štiri. Kot je dejal, bodo v takem primeru odločanje o tej zadevi preložili na čas, ko bo US spet v polni sestavi.

Grad in Tratnik sta kot problematično omenila tudi imenovanje ustavnih sodnikov v državnem zboru. Vendar je bila ob pisanju ustave po Gradovih besedah to najboljša rešitev. "US mora biti diskreten organ. Že dejstvo, da ustavne sodnike volijo v DZ, vzbuja napačen vtis, saj so sodniki strokovne in ne politične osebe," je dejal Grad. To je treba po njegovem mnenju spremeniti. Grad pričakuje, da bo kandidatov za ustavne sodnike dovolj, vendar se sprašuje, ali bo dovolj primernih kandidatov.

Krivic pozdravlja odstop

Gradova odločitev je sporna, ker je bil komaj izvoljen in ker je v sedanji sestavi US eden redkih strokovnjakov s pravnih fakultet,
Gradova odločitev je sporna, ker je bil komaj izvoljen in ker je v sedanji sestavi US eden redkih strokovnjakov s pravnih fakultet, FOTO: Jani Dolinšek

Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic pozdravlja odstop ustavnega sodnika Franca Grada kot protest zaradi preobremenjenosti ustavnega sodišča (US) in vedno slabše kadrovske zasedbe. Gradova odločitev je sporna, ker je bil komaj izvoljen in ker je v sedanji sestavi US eden redkih strokovnjakov s pravnih fakultet, ki so nujno potrebni za kakovostno delo US, je dejal Krivic. To je njegova osebna odločitev, je dejala nekdanja ustavna sodnica Dragica Wedam Lukič in dodala, da jo obžaluje.

Osnovna je kakovost kandidatov, je poudaril Krivic in izrazil upanje, da predsednik republike kot predlagatelj ne bo popuščal pred to kadrovsko krizo. Najslabše bi bilo, če bi predsednik republike, ker boljših kandidatov za ustavne sodnike ne bo, predlagal slabe. "Bolje je, da sodišče nekaj mesecev dela brez zadostnega števila sodnikov, da se bo kriza do skrajnosti zaostrila, šele takrat bodo politiki morda pripravljeni narediti tisto, kar je nujno," je ocenil Krivic.

Preobremenjenost US in vedno slabša kadrovska zasedba po besedah Krivica povzročata razmere, v katerih na US ni več mogoče resno delati. Krivic za izboljšanje razmer na US vidi dva nujna pogoja.

Prvi je korenita razbremenitev US. "Ne taka, kot je bila narejena z zadnjim zakonom. To je samo blažitev, ne pa rešitev problema," je dejal Krivic. Radikalna razbremenitev je možna samo po ameriškem vzoru, da US dobi pravico, da med tisoči zadev samo izbere 100 ali nekaj 100 pomembnejših za resno in kakovostno odločanje. Ta korak je po besedah Krivica mogoč samo z ustavno spremembo.Drugi korak pa je bistveno povečanje plač ustavnih sodnikov. "Ker vrhunski pravniki na drugih področjih zaslužijo neprimerno več in jih na tako delo, s temi plačami ni mogoče dobiti," je prepričan Krivic.

Šturm: Odstop ne bo sprožil krize

Minister za pravosodje Lovro Šturm je na današnji novinarski konferenci na vprašanje o morebitnem odstopu ustavnega sodnika Franca Grada dejal, da so taki odstopi že bili in da ta ne bi povzročil krize na ustavnem sodišču. "Gotovo je zelo škoda, če bi do tega prišlo, saj je Grad uveljavljen in cenjen sodnik," je še ocenil Šturm.

V tem primeru bi bila naloga predsednika republike, da predlaga novega kandidata. Krize pa po mnenju Šturma ne bi bilo, saj ima vsak ustavni sodnik tudi tri strokovne sodelavce, ki bi v času iskanja novega sodnika nemoteno delali naprej.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tisk
15. 12. 2007 04.24
kriss174, imas popolnoma prav s "so vsi razpoložljivi primerki praktično še komunistični kader". Huje je to, da so tisti, ki so na US Komunisticni kader. Veliko nam je se potrebno, da se bo to spremenilo. Ceprav si Krivic zeli sprememb po zgledu Ameriskega US, so njihovi sodniki vse prej kot bivsi komunisti. Prav zato s tezavo verjamem, da bi se taka sprememba k zmanjsanju primerov in zvisanju plac (kar po moje oboje ima svojo tezo) lahko izboljsala US vrste in ali kakovost njihovega dela.
mac4_m
14. 12. 2007 20.26
mogoče pa gospodu ne ustreza delo, ko vemo koliko delajo nekateri po fakultetah. Bagatelne zadeve..ipd. Nas v službi nihče nič ne vpraša, pač delo je treba opraviti, ne se pa cmerit nekaj...
Tonček Balonček
14. 12. 2007 17.34
Ko bosta Jambrek in Jerovšek na svojih "univerzah" sproducirala dovoljšno število pravilno usmerjeni in izobraženi ter pravoverni kader, bo ta problem ustreznih in moralno politično primernih kandidatov odpadel, saj bo lahko Turk že čez slabo leto lahko izbiral, kolikor bo hotel, tako da bo rekonstrukcija ustavnega sodišča res globoko zaorala.
kriss714@amis.net
14. 12. 2007 15.25
Klasik, problem je v tem, da so vsi razpoložljivi primerki praktično še komunistični kader. Žal.
Uporabnik113189
14. 12. 2007 15.08
Ta koalicija je pa res izbirčna kot nevesta, ki se nikakor ne more odločiti katerega bi izbrala. Na stara leta je pa teta. Že polovico leta izbirajo ustavne sodnike in jim prav nobeden ni všeč. Še tisti ki so ga izbrali je na hitro odšel. Očitno jim ustreza razsulo v državi in uvajanje nezakonitosti, druge razlage ni. Ali pa bi bili radi teta, jajc tko nimajo.
kriss714@amis.net
14. 12. 2007 14.57
Za kozlat, pa taka pravna država. A vržemo ven razpis za najugodnejšega okupatorja?
kosir_maks
14. 12. 2007 13.37
Za Hinka poznavalca RKC je kadrovska struktura 8 proti 1 v korist levakarjev edino merilo , da bi lahko rekel da JJ ne obvlada sodstvo ! Vse kar je več kot en desničar na ustavnem sodišču je nedopustno !!! LOl ,LOL ,LOL
kosir_maks
14. 12. 2007 13.33
Očitno protestira nad tem, da so levičaji v premajhni večini na ustavnem sodišču ! Lažje bi delal , če bi bila kadrovska sestava 8 proti 1 v korist levičarjev , taka kot pred nekaj leti !!!
K_K
14. 12. 2007 13.28
lutkar grad: ali ob povabilu drkolame nisi vedel kaj te čaka? klinc pa taki pravni strokovnjaki.
hinko.murovec@siol.net
14. 12. 2007 12.53
Še eden, ki mu je Slovenskega neodvisnega ( JJ ) sodstva čez glavo. Edino pametno vsaj ne bo lutka sedanje oblasti. LP
Tonček Balonček
14. 12. 2007 12.52
Škoda, da se za tako potezo ne odloči tudi naš malteški nadstrankarski vitez, mogoče bi mu bolj ustrezalo abstraktno delo na fakulteti...