Kot je pojasnila Najda Škrk z uprave za varno hrano, je etilen oksid plin, ki se uporablja za sterilizacijo medicinskih pripomočkov in opreme. V nekaterih tretjih državah pa ga uporabljajo tudi za zaplinjevanje kmetijskih izdelkov, kot so zrna rožičevca, sezam, začimbe, kar pomeni, da posledično kasneje pristane v živilu. Ker je plin, ga v živilu ne moremo zaznati, pride pa v stiku z živilom do reakcije in nastane njegov metabolit, ki ga uspemo zaznati, saj ostane na kmetijskem pridelku oziroma živilu, je razložila.

Na seznamu odpoklicanih živil je vsak dan več artiklov, a javnost pravzaprav težko pride do informacij o tem, če mediji ne pogledamo na vašo spletno stran in preverimo. Je takšen sistem obveščanja zgolj na spletni strani uprave za varno hrano učinkovit? Kot odgovarja Škrkova, je seznam zelo dolg, kar je posledica tega, da tona aditiva, ki se uporablja v zelo majhni količini, povzroči onesnaženje mase izdelkov: "Primarno so za obveščanje pristojni odgovorni proizvajalci, trgovci, distributerji. Obvestila visijo tudi na prodajnih mestih, tudi mi pa sledimo informacijam in na enem mestu zbiramo vse, da lahko potrošniki tukaj pridejo do relevantnih informacij."
Nizka zaskrbljenost za zdravje ljudi
Urška Blaznik z NIJZ razlaga, da je aditiv prisoten v nizki koncentraciji, prisotnost etilen oksida v živilu je še manjša, zato ocenjujejo, da gre za nizko zaskrbljenost za zdravje ljudi. Vsekakor pa prisotnost take snovi ni sprejemljiva, zato tečejo takšni postopki, da se zagotovi varnost potrošnikov, čeprav niso enostavni za proizvajalce. Zavedati se moramo, da z zelo raznoliko prehrano poleg živil uvažamo tudi tveganja, ki jih nosimo s seboj, poudarja.
"Trenutno nimamo zadosti podatkov, da bi določili varno vrednost uživanja za potrošnike, študije na živalih so pokazale, da je to rakotvorna snov, zato take snovi ne dobijo dovoljenja za namensko uporabo pri pridelavi hrane. Pri dolgotrajni izpostavljenosti bi se lahko povečalo tveganje za razvoj nekaterih dodatnih oblik raka in nekaterih drugih neželenih posledic za zdravje ljudi."
Na Zvezi potrošnikov Slovenije menijo, da je sistem obveščanja potrošnikov potreben prenove. V takem sistemu je nujna dvosmerna komunikacija, poudarjajo. Če imate takšen izdelek doma, tudi če je odprt, ste upravičeni do vračila celotne kupnine, vsekakor pa izdelka ne uživajte več.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.