zdravstvena unija

Potres v Mjanmaru: število žrtev preseglo 2000, ranjenih 3900
01. 04. 2025 08.27
Število žrtev po potresu z magnitudo 7,7 v Mjanmaru je preseglo 2000. 200 budističnih menihov je zdrobil propadajoči samostan, 50 otrok je umrlo, ko se je zrušila učilnica vrtca, 700 muslimanov pa je pod zrušenimi mošejami umrlo med ramazansko molitvijo.

Hezbolah z balističnimi raketami nad Izrael, v Gazi ubitih najman 41 ljudi
14. 10. 2024 07.11
Iz Libanona je proti Izraelu znova poletelo več raket, v osrednjem Izraelu, vključno s Tel Avivom, pa so se oglasile sirene. Zračna obramba je prestregla več izstrelkov. V izraelskih napadih v Gazi je bilo po podatkih bolnišnic v nedeljo ubitih najmanj 41 ljudi, med njimi najmanj 13 otrok. V povračilnem napadu šiitskega gibanja Hezbolah z brezpilotnimi letali na vojaško oporišče na severu Izraela so bili medtem v nedeljo ubiti štirje izraelski vojaki, več kot 60 ljudi pa je ranjenih.

Pogajanja glede sporazuma WHO zaključena brez preboja
24. 05. 2024 20.58
Dolgotrajna pogajanja pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) o novem sporazumu glede preprečevanja pandemij so se zaključila brez končnega dogovora. Sporazum naj bi države članice WHO po napovedih potrjevale na bližajočem se zasedanju generalne skupščine WHO, vendar je to po današnjem razvoju dogodkov malo verjetno.

Bo Slovenija podpisala nov sporazum glede pandemije, ki ga akademiki kritizirajo?
23. 05. 2024 09.58
Generalna skupščina Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) bi na zasedanju, ki se bo začelo prihodnji teden, lahko odločala tudi o novem sporazumu glede preprečevanja pandemij in spremembah mednarodnega zdravstvenega pravilnika. Na ministrstvu za zdravje ob tem poudarjajo, da dokumenta ne bosta posegla v suverenost držav članic.

Tonin, Joveva, Tomčeva in Prebilič ostro o ugledu, zelenem prehodu in Palestini
10. 05. 2024 06.00
Začele so se predvolilne kampanje za evropske volitve, ki bodo po mnenju mnogih za Evropo prelomne. Kaj naj v teh napetih razmerah zastopajo slovenski evropski poslanci? Podpirajo priznanje Palestine? Rezultat evropskih volitev bo odmeval tudi na notranjepolitičnem področju. Če stranke vladajoče koalicije na volitvah veliko izgubijo, pridobi pa SDS, se bodo prav gotovo pojavile zahteve po predčasnih parlamentarnih volitvah. O vsem tem in še čem so več spregovorili Romana Tomc, Irena Joveva, Matej Tonin in Vladimir Prebilič.

29 nedonošenčkov iz Gaze prepeljali v Egipt
20. 11. 2023 06.55
Iz glavne bolnišnice v Gazi so v Egipt prepeljali 29 nedonošenčkov, ki so v izjemno kritičnem stanju. Na območje Gaze je sicer prispela tudi prva terenska bolnišnica. Z območja pa prihajajo nova poročila o žrtvah izraelskih napadov. Tokrat naj bi bila tarča Indonezijska bolnišnica na severu enklave, pri čemer je bilo po navedbah tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubitih 12 ljudi. Svet mora v luči vojne med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas nujno ukrepati in doseči umiritev razmer, pa je ob obisku diplomatov arabskih in muslimanskih držav v Pekingu dejal kitajski zunanji minister. "Dokler ne bosta obstajali dve državi, kot to zahtevajo Združeni narodi, v tej regiji ne bo miru," pa je opozoril predsednik Afriške unije.

Zdravila in osnovne zdravstvene zaloge že na poti v Gazo
14. 10. 2023 16.33
Letalo z zdravstvenimi potrebščinami za prizadete prebivalce v Gazi je pristalo v Egiptu, ob meji z Gazo. Humanitarna pomoč med drugim vključuje zdravila in medicinski material ter osnovne zdravstvene zaloge za potrebe 300.000 ljudi, so navedli pri Svetovni zdravstveni organizaciji. Evropska unija je sporočila, da bo potrojila humanitarno pomoč Palestincem v Gazi. Kmalu naj bi se začela evakuacija ameriških državljanov, Savdska Arabija pa je prekinila pogovore o normalizaciji odnosov z Izraelom.

Putin: Zahod ima le en cilj – uničiti Rusijo
26. 02. 2023 12.13
Po obletnici ruske invazije v Ukrajini še naprej potekajo spopadi med ukrajinskimi in ruskimi silami. Boji se odvijajo okoli Bahmuta, kjer ruske sile skušajo še naprej prebiti ukrajinsko obrambo, obkoliti mesto in ga zavzeti. Vodja ruske skupine plačancev Wagner Jevgenij Prigožin medtem trdi, da so njegovi borci zavzeli vas Jagidne na severnem obrobju Bahmuta. Ruski predsednik pa pravi, da želi Zahod uničiti Rusijo.

EU bo kupila 110.000 odmerkov cepiva proti opičjim kozam
14. 06. 2022 13.34
Evropska unija bo kupila skoraj 110.000 odmerkov cepiva proti opičjim kozam, je sporočila evropska komisarka za zdravje Stela Kiriakides. Prve dobave državam članicam se bodo po njenih besedah začele konec meseca. Kot je še povedala komisarka, bodo ministri EU za zdravje razpravljali tudi o cepivih proti covidu-19.

Ukrajina izdaja Knjigo krvnikov, ki bo popisovala vojne zločine
08. 06. 2022 07.25
Več kot 1000 ukrajinskih vojakov in tujih plačancev, ki so se predali v Mariupolu, so premestili v Rusijo, kjer jih čaka preiskava. Rusija je medtem Kijevu predala trupla 210 ukrajinskih borcev, uspelo pa ji je vzpostaviti tudi kopenski koridor do Krima. Ukrajina pa je sporočila, da uvaja posebno knjigo, Knjigo krvnikov. Gre za seznam dokazov o vojnih zločinih, za katere Kijev trdi, da so bili storjeni med rusko okupacijo, je dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. "To so konkretna dejstva o konkretnih posameznikih, ki so krivi za konkretne krute zločine nad Ukrajinci," je dodal.

Novi napadi na zahodu Ukrajine, civilisti iz Azovstala dosegli varen pristan
03. 05. 2022 10.05
Avtobusi z rešenimi civilisti iz Mariupola so prispeli v ukrajinsko mesto Zaporožje, kjer so jih pričakali zdravstveni organi in prostovoljci. Združeni narodi so potrdili, da je bila evakuacija civilistov uspešna, saj so v varen pristan prispeli konvoji s 101 civilistom. Njihov cilj je bil predvsem rešiti ženske in otroke. Ostali civilisti in vojaki, ki so obtičali v jeklarni Azovstal, pa so tarče nenehnega obstreljevanja, zmanjkuje jim vode, hrane in streliva. Nadaljujejo se tudi napadi na jugu in vzhodu Ukrajine, nove eksplozije pa so odjeknile tudi v zahodnem ukrajinskem mestu Lvov. Ukrajinski parlament je medtem nagovoril britanski premier Boris Johnson, ki je dejal, da gre v tej vojni za boj dobrega proti zlu.

ZDA: Sprejem do 100.000 ukrajinskih beguncev, milijarda pomoči, nove sankcije
24. 03. 2022 16.58
ZDA so napovedale nov paket sankcij proti ruskim zakonodajalcem, oligarhom in podjetjem v luči invazije na Ukrajino. Prav tako je Bela hiša sporočila, da nameravajo sprejeti do 100.000 ukrajinskih beguncev in zagotoviti dodatno milijardo dolarjev humanitarne pomoči tistim, ki jih je vojna prizadela. Medtem sta se skupina sedmih gospodarsko najbolj razvitih držav G7 in EU zavezali, da bosta blokirali transakcije ruske centralne banke z zlatimi rezervami. S to potezo želijo preprečiti, da bi se Moskva izognila zahodnim sankcijam, je sporočila Bela hiša.

Na meji s Poljsko umrlo že najmanj deset ljudi, Lukašenko napovedal pomoč otrokom
13. 11. 2021 10.31
Na zunanji meji EU v Belorusiji je ob temperaturah blizu ledišča obtičalo na tisoče migrantov, zaradi nevzdržnih razmer je umrlo že najmanj deset ljudi. Nevladne humanitarne organizacije opozarjajo, da grozi humanitarna katastrofa. Beloruski diktator Aleksander Lukašenko, ki se sooča s kritikami, da je on tisti, ki je migrante spravil v sedanji položaj, je danes napovedal humanitarno pomoč, predvsem otrokom. Med drugim bodo uredili skupne šotore, v katerih bodo delili hrano.

Veselje in razočaranje v Nemčiji: semafor ali Jamajka?
27. 09. 2021 06.13
Zmaga za SPD in Olafa Scholza, velik poraz CDU/CSU in Armina Lascheta, na koncu stranka ni dominirala niti v njegovi zvezni deželi. To je razplet nemških volitev. Zdaj pa se začenja faza iskanja koalicije, ki naj bi bila vse prej kot preprosta. Obdobje velikih, dominantnih strank je namreč končano, glavne niti so pravzaprav v rokah Zelenih in FDP. Odločili bosta tudi, kdo bo kancler.

Zdravstvena unija: milijarde evrov, skupna naročila, novi organi
16. 09. 2021 09.46
Evropski poslanci so podprli razširitev pristojnosti Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni, ki jih želijo z nalezljivih bolezni razširiti tudi na hude nenalezljive bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, bolezni dihal, rak, sladkorna bolezen in duševna bolezen. Vse bolj jasno obliko in široko podporo dobiva tudi zdravstvena unija.

'Ta režim bomo ocenjevali po dejanjih, ne besedah'
18. 08. 2021 12.45
EU, ZDA in še 18 drugih držav so v skupni izjavi talibane pozvale, naj zagotovijo zaščito in pravice žensk in deklic v Afganistanu. Medtem se nadaljujejo evakuacije ameriških in evropskih državljanov ter njihovih afganistanskih sodelavcev. Ameriška vojska je doslej iz Afganistana evakuirala več kot 3200 ljudi, od tega 1100 v torek. V Nemčiji pa je zgodaj davi pristalo letalo s 130 evakuiranimi osebami iz Kabula.

EU priporoča umik omejitev ob potovanju v Unijo za še nekaj držav
18. 06. 2021 13.23
Svet Evropske unije je po predhodnem dogovoru veleposlanikov držav članic objavil posodobljen seznam držav in območij, za katera predlaga postopno odpravo omejitev za nenujna potovanja v države članice Unije. Po novem so na njem še ZDA, Albanija, Severna Makedonija, Srbija, Libanon, Tajvan, Hongkong in Macao.

Janša: Ključni izziv EU je, da si po covidni pandemiji zastavi strateške cilje
01. 06. 2021 17.23
Ključen izziv pred Evropsko unijo v naslednjem obdobju je, da se postavi nazaj na noge po pandemiji covida-19 in si zastavi strateške cilje, del katerih je tudi širitev Unije na Zahodni Balkan, je dejal premier Janez Janša v nagovoru na posvetu slovenske diplomacije na Brdu pri Kranju. Dlje kot bo EU oklevala s spoznanjem, da je širitev strateški odgovor na strateške izzive, večji bo problem, je prepričan.

72 odstotkov družinskih zdravnikov izgorelih, pristojni se jim zahvaljujejo
19. 05. 2021 18.56
Problematika pomanjkanja družinskih zdravnikov se vleče že daljši čas, zato bo treba poskrbeti, da bo poklic postal bolj zanimiv, je poudarila predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović. Kot je dejala ob svetovnem dnevu družinskega zdravnika, o konkretnih ukrepih že potekajo pogovori z zavodom za zdravstveno zavarovanje.

Malavi na tisoče pretečenih odmerkov AstraZenecinega cepiva poslal na uničenje
19. 05. 2021 18.09
Afriška država Malavi je konec marca prejela 102.000 odmerkov cepiva AstraZenece, ki se mu je rok uporabe iztekel 13. aprila. Ker v tako kratkem času niso uspeli porabiti vseh odmerkov cepiva, saj ljudje niso naklonjeni cepljenju, so jih morali skoraj 20.000 uničiti.

Zaradi velikega povpraševanja bi se lahko cene potovanj poleti zvišale
07. 05. 2021 11.00
Cene mednarodnih potovanj bi se lahko poleti zaradi nenadnega povečanja povpraševanja in manj letalskih povezav zvišale, opozarjajo poznavalci letalske industrije. Številne države, še posebej tiste, ki so že precepile velik del prebivalstva, že sproščajo omejitve, a pri tem ostaja še veliko nejasnosti. Vlade po svetu še namreč niso sprejele enotnih pravil o priznavanju statusov cepljenih, prebolelih ali testiranih.

Zdravnikom Navalnega znova preprečili dostop do kazenske kolonije
20. 04. 2021 12.43
Skupini zdravnikov, med katerimi je tudi osebna zdravnica ruskega opozicijskega voditelja in kritika Kremlja Alekseja Navalnega, so preprečili dostop do kazenske kolonije, kjer se v zaporniški bolnišnici zdravi Navalni. Tja so ga premestili, potem ko se je zaradi gladovne stavke njegovo zdravstveno stanje močno poslabšalo. Njegova zdravstvena ekipa je sicer že opozorila, da se njegovo zdravje hitro slabša ter da lahko vsak trenutek umre.

Covidno potrdilo naj bi zaživelo junija, na razpravi pozivi k brezplačnim testom
13. 04. 2021 17.31
Na razpravi o covidnem potrdilu so evropski poslanci opozorili na neodgovorjena vprašanja, predvsem glede varstva osebnih podatkov, pomanjkanja znanstvenih dokazov glede imunosti ter možnosti diskriminacije, saj je potrdilo o cepljenju brezplačno, medtem ko je testiranje pogosto plačljivo. Ukrep covidnega potrdila naj bi sicer potrdili na junijskem plenarnem zasedanju, pilotni projekt pa naj bi potekal že v začetku junija.

Janša: Pogodba z AstraZeneco naj bi bila slaba, nekdo bo moral odgovarjati
17. 03. 2021 06.36
Na povabilo predsednika Pahorja so se na Brdu pri Kranju sešli vodje strank in poslanskih skupin, z izjemo LMŠ in Levice, ter minister za zdravje Janez Poklukar s strokovno skupino. Razpravljali so o strategiji boja z epidemijo in spremembah v zdravstvu, SD in SAB pa sta zahtevali tudi odgovore v zvezi z naročili in dobavo cepiv.

Dirka za cepivo, privilegiranost najbogatejših in 'prvak' v cepljenju Izrael
04. 02. 2021 06.12
Svetovna zdravstvena organizacija je v sredini januarja opozorila, da je bilo v najbogatejših državah cepljenih že 49 milijonov ljudi, v najrevnejših pa 25. Ne 25 milijonov, le 25. Evropsko unijo in Slovenijo kot njeno članico pa medtem skrbijo težave z dobavo cepiv, ki ne poteka po urniku. Cepivo proti covidu-19, ki je glavno orožje proti pandemiji, torej že imamo – a ne vsi in ne dovolj.

Milijarde evrov, dogovori za cepiva, zdravila: Kaj v boju s pandemijo počne EU
24. 12. 2020 06.26
Evropska unija se je dejavno lotila reševanja posledic pandemije covida-19, ki je močno prizadela evropske zdravstvene sisteme in gospodarstvo. Strokovnjaki so si sicer enotni, da bo okrevanje zahtevno, zato bodo potrebni jasni ukrepi, da se zdravstvena kriza ne bi sprevrgla še v gospodarsko depresijo.

V EU 27. decembra začetek cepljenja proti covidu-19
17. 12. 2020 12.53
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na Twitterju potrdila, da se bo v vseh državah članicah EU kampanja množičnega cepljenja proti covidu-19 začela 27. decembra. Da bo predvidoma v ponedeljek cepivo proti covidu-19 ameriškega Pfizerja in nemškega BioNTecha potrdila Evropska zdravstvena agencija, nato pa bi ga lahko hkrati dostavili v vse članice, je povedal tudi nemški zdravstveni minister Jens Spahn. Evropska agencija za zdravila (Ema) je sporočila, da bi Modernino cepivo zeleno luč lahko dobilo že 6. januarja, kar je šest dni prej od načrtovanega.

Pahor: Politična negotovost ne prispeva k temu, da bi se država bolje odzivala na okoliščine
02. 12. 2020 19.57
Predsednik republike Borut Pahor je spregovoril o koronski krizi kot eni redkih, v kateri lahko vsak posameznik prispeva k rešitvi. Prosil je vse, da storijo kaj plemenitega za drugega. "To bo dalo vtis, da nismo sami in lahko skupaj premagamo vse." Zavzel se je tudi za rešitev politične negotovosti, ki smo ji priča.

Požar v grškem centru za migrante zanetili prosilci za azil
09. 09. 2020 07.33
Največji grški center za migrante Moria na otoku Lezbos so v jutranjih urah tako rekoč v celoti uničili plameni, potem ko je po navedbah gasilcev ponoči v njem izbruhnilo več manjših požarov. Velik del prebivalcev centra, ki skupno gosti približno 12.700 ljudi, so kmalu evakuirali, žrtev naj ne bi bilo. Grški minister za migracije Notis Mitarakis je potrdil, da so požar, v katerem je bil ponoči skoraj povsem uničen največji grški center za migrante Moria na otoku Lezbos, zanetili prosilci za azil, ni pa potrdil, da bi šlo za namerno dejanje.

So res države že leta 2017 in 2018 trgovale s testi za covid-19?
06. 09. 2020 16.46
Na spletu se kot požar širi povezava na spletno stran Svetovne banke, ki naj bi kazala, da so države že leta 2017 in 2018 trgovale s covid-19 testi. Na prvi pogled je zadeva nenavadna, a z nekaj kliki je možno videti, da zadeva le ni tako zlovešča, kot bi teoretiki zarot radi povedali. Gre za analitično orodje, ki je bilo na voljo že maja 2020, na plano je pa znova prišlo zdaj. Naloga orodja je, da državam ponudi možnost hitrega in enotnega pogleda na set podatkov o državah izvoznicah medicinskih produktov, ki jih tudi danes uporabljajo s testi covid-19. Pa predvsem, kje bi lahko bile uvozne dajatve in carine težava pri pridobivanju teh produktov.