Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sporočila, da je izredno zaskrbljena zaradi zdravstvenega stanja ogromnega števila migrantov, ki so ujeti na zunanji meji EU v Belorusiji. Direktor WHO za Evropo Hans Kluge je pozval vse države, naj vzdolž beloruske meje zagotovijo pravice beguncev in migrantov, med katerimi številni potrebujejo zdravniško pomoč. "Izredno sem zaskrbljen zaradi tisoče ranljivih ljudi, ki so ujeti na nikogaršnjem ozemlju na beloruski meji s Poljsko, Latvijo in Litvo ter prepuščeni vremenu, medtem ko se zima hitro približuje," je dejal.
Tam je namreč ob temperaturah blizu ledišča obtičalo več tisoč migrantov, večinoma Kurdov, ki si želijo prečkati mejo s Poljsko. A Poljaki jim to preprečujejo in jih tudi nasilno vračajo nazaj v Belorusijo. Tja so sicer prišli na povabilo režima beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka, ki jih, kot to trdijo zahodne države, izkorišča kot maščevanje za sankcije. Te je EU uvedla zaradi Lukašenkovega nasilnega zatrtja opozicijskih protestov po spornih predsedniških volitvah avgusta lani. Evropska unija zato že grozi z razširitvijo sankcij, ki naj bi med drugim zajele letalske družbe, ki migrante iz Afrike ali Azije z namenom nadaljnje poti v EU vozijo v Belorusijo.
Nevladne humanitarne medtem organizacije opozarjajo, da grozi humanitarna katastrofa. Na območju je zaradi nevzdržnih razmer umrlo najmanj deset ljudi, poročajo tuji mediji. Prav danes je poljska policija našla novo truplo. Gre za okoli 20 let starega moškega iz Sirije. Nesrečnega migranta je našel gozdni delavec v gozdu v bližini vasi Wolka Terechowska. Pri sebi je imel sirski potni list. Vzroka smrti zaenkrat ni bilo mogoče ugotoviti in poljske oblasti so odredile obdukcijo.
Po navedbah poljske policije je skušala pri omenjeni vasi mejo prebiti skupina več sto migrantov. Kot navaja nemška agencija dpa, so bili migranti opremljeni s solzivcem, ki so jim ga dali Belorusi za soočenje s poljskimi varnostnimi organi. Beloruski vojaki so tudi poškodovali rezilno žico na meji, poljskim policistom pa nato med begom migrantov nagajali z močnimi lučmi, je na Twitterju sporočila poljska mejna straža. Teh navedb sicer ni mogoče neodvisno preveriti, saj je Poljska zaprla dostop na območje, kjer je razglasila tudi izredne razmere.
"Te begunce in migrante je treba obravnavati z dostojanstvom in spoštovanjem, do katerega so upravičeni po mednarodnem pravu. To vključuje pravico do zdravja. Ženske in otroci spijo na prostem v hudem mrazu. Več ljudi je že umrlo. Število primerov covida-19 v regiji močno narašča. Naša dolžnost je, da podpiramo zdravstvene pravice beguncev in migrantov, zagotavljamo varnost, ustrezno zatočišče, higienske prostore, osnovno hrano in zdravila ter dostop do prostorov za testiranje na covid-19. Obupni prizori zahtevajo nujen, konstruktiven dialog in ukrepanje, WHO pa se zavzema za ohranjanje pravice do zdravja za vse, onstran politike," je še poudaril Kluge.
Lukašenko je danes napovedal humanitarno pomoč ujetim migrantom, predvsem otrokom. Med drugim bodo uredili skupne šotore, v katerih bodo delili hrano.
Rusija in Belorusija v bližini meje s Poljsko urita padalce
V bližini območja, kjer je obtičalo več tisoč migrantov, beloruska vojska skupaj z ruskimi zavezniki v bližini meje s Poljsko izvaja vojaško vajo padalcev. Na poligonu Goški, ki leži v bližini kraja, kjer se odvija migrantska kriza, se uri skupna "bataljonska taktična skupina". Na vaji glede na sporočilo iz Minska sodeluje rusko transportno letalo Il-76 in več beloruskih vojaških helikopterjev. Padalci pa izvajajo "številne bojne vadbene naloge".
Tudi rusko obrambno ministrstvo je potrdilo, da so v Belorusijo poslali skupino ruskih padalcev, da bi izvedli "nenapovedano preverjanje bojne pripravljenosti". Kot so kasneje sporočili, sta med vajami umrla dva ruska padalca, saj njuni padali zaradi vetra nista ustrezno delovali.
Vse več je tudi napetosti in okrepitve vojaških sil na obeh straneh. Poljski obrambni minister Mariusz Blaszczak je med drugim tvitnil, da so jim na pomoč prišli tudi britanski inženirci, ki bodo poljskim vojakom pomagali pri gradnji ograje na meji.
Turčija državljanom Sirije, Iraka in Jemna prepovedala lete v Belorusijo
Medtem pa so turške oblasti sprejele odločitev, da vsem državljanom Iraka, Sirije in Jemna do nadaljnjega prepovejo lete v Belorusijo. Turški urad za civilno letalstvo je včeraj sporočil, da osebam s sirskimi, iraškimi in jemenskimi potnimi listi do nadaljnjega ne bo več dovoljeno kupovati vozovnic ali vkrcati se na letala proti Belorusiji. Beloruska državna letalska družba pa je sporočila, da "v skladu z odločitvijo pristojnih organov v Turčiji" državljanom teh treh držav ne bo dovolila letalskih poletov iz Turčije v Belorusijo, poroča BBC.
Evropski politiki so turško napoved sprejeli z olajšanjem, saj odnosi med Ankaro z Brusljem ostajajo napeti.
Glavni svetovalec predsednika Recepa Tayyipa Erdogana Ibrahim Kalin je medtem dejal, da so obtožbe, da je Turčija na kakršen koli način prispevala k krizi na belorusko-poljski meji, krivične. "Potniki odhajajo v Belorusijo, od tam pa v Litvo, na Poljsko in v druge države EU. Za krizo je preprosto zgrešeno in neutemeljeno kriviti Turčijo ali letalsko družbo Turkish Airlines," je dejal. Turkish Airlines nudi eno najbolj uporabljanih mednarodnih povezav z beloruskim glavnim mestom Minsk. Kalin je še poudaril, da želi Turčija zagotoviti, da se bodo potniki, ki potujejo v Belorusijo, vrnili iz države. Opozoril je še, da če se kdo v Belorusiji "izgubi", za to ni odgovorna Turčija.
Irak je že sporočil, da je pripravljen organizirati vrnitev tistih svojih državljanov, ujetih na območju ob meji med Belorusijo in članicami EU, ki to želijo. Kot je povedal tiskovni predstavnik iraškega zunanjega ministrstva Mohamed al Sahaf, so že poslali svoje diplomate na mejo, da preverijo razmere. Kot je še dodal, so beloruski diplomatski predstavništvi v Bagdadu in Erbilu, ki sta Iračanom izdajali turistične vizume, minuli teden "začasno zaprli". Predstavnik iraške letalske družbe Iraqi Airways Husein Džalil je medtem izpostavil, da je družba že avgusta za nedoločen čas ustavila povezavo med Bagdadom in Minskom. Kljub temu bi lahko izvedli lete med tema dvema destinacijama za vrnitev Iračanov iz Belorusije v domovino, je dejal.
Kremelj po grožnji Lukašenka Evropi zagotavlja nemoteno oskrbo s plinom
Lukašenko je v četrtek zagrozil, da bo prekinil tranzit plina v Evropo, če bo Evropska unija razširila sankcije proti Minsku. Kot je dejal, se bo "odzval" na vse nove sankcije, ki bi jih EU uvedla proti Belorusiji zaradi migrantske krize na poljsko-beloruski meji.
A zatem je Kremelj Evropi zagotovil nemoteno oskrbo s plinom. "Rusija je bila in ostaja država, ki izpolnjuje vse obveznosti glede zagotavljanja plina evropskim porabnikom," je povedal tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov. "Zanesljivost Rusije kot dobavitelja tako v skladu s trenutnimi kot prihodnjimi pogodbami ni vprašljiva," je poudaril. Dodal je še, da Lukašenko svoje izjave ni uskladil z Moskvo, ki plin preko Belorusije na Poljsko dobavlja prek plinovoda Jamal-Evropa.
KOMENTARJI (318)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.