varstvo demokracije

Policija naj bi kazensko ovadila Tonina, Vrtovca, Žaklja in Horvata

02. 07. 2025 15.25

Na mariborski policijski upravi so na specializirano državno tožilstvo podali kazensko ovadbo zoper štiri fizične osebe. Po poročanju portala N1 naj bi šlo za štiri vidne člane Nove Slovenije Mateja Tonina, Jerneja Vrtovca, Janeza Žaklja in Jožefa Horvata, ovadba pa naj bi bila povezana z afero Knovs. Poslanci uradne informacije o ovadbi za zdaj sicer niso prejeli, pravijo na NSi, kjer poudarjajo, da so svoje delo opravili zakonito in skladno s parlamentarno prakso, zato pričakujejo, da bo tožilstvo ovadbe zavrglo. Napovedujejo tudi, da bodo o vsem obvestiti evropske in druge mednarodne institucije za varstvo demokracije in pravne države.

Nevladniki o oddajanju nepremičnin: Vlada je klonila pod pritiski

24. 06. 2025 14.52

Nevladne organizacije ostro kritizirajo milejše predloge vlade glede omejitev kratkotrajnega oddajanja nepremičnin. Vladi očitajo, da je podlegla pritiskom interesnih skupin. Možnost omejitev oddajanja na 270 dni na leto namreč po njihovem diskreditira pojem omejevanja, ostro pa so se odzvali tudi na črtanje člena, ki bi oddajanje dovolil samo fizičnim osebam.

Predali več kot 5000 podpisov pod peticijo 'Kriminalec naj ne bo politik'

17. 06. 2025 15.49

Gibanje Svoboda Mladi je poslancem Svobode v DZ predalo več kot 5000 podpisov pod peticijo Kriminalec naj ne bo politik, s katero pozivajo k uvedbi pogoja nekaznovanosti za opravljanje najvišjih političnih funkcij. Potrdilo o nekaznovanosti morajo ob zaposlitvi predložiti številni javni uslužbenci, za politike pa to ni obvezno, so izpostavili.

Napis Tito na Sabotinu moti italijanske evroposlance

23. 05. 2025 16.33

Skupina 20 evropskih poslancev iz Italije je na evropsko komisijo februarja naslovila vprašanje v zvezi z napisom Tito na hribu Sabotin nad Novo Gorico. Evropski komisar Michael McGrath je v četrtek v odgovoru poudaril nezdružljivost evropskih vrednot z vojnimi zločini, a dodal, da so za politike spominjanja odgovorne države članice.

Afera prenosniki: devet osumljenih in obsežne hišne preiskave

25. 04. 2025 18.19

Obsežne hišne preiskave in devet osumljenih zaradi afere s prenosnimi računalniki v času ministrice Stojmenove Duh. Nacionalni preiskovalni urad je potrdil, da so preiskali 15 stanovanjskih, poslovnih in drugih prostorov na več lokacijah po državi zaradi suma oškodovanja javnih sredstev za okoli 4 milijone evrov. Na ministrstvu za digitalno preobrazbo so potrdili, da so kriminalisti obiskali dva njihova uslužbenca. Sporne računalnike pa so, kot zagotavljajo, končno razdelili.

Neznana storilca ovadena zaradi nacističnega pozdrava v lokalu

20. 03. 2025 13.07

Pravna mreža za varstvo demokracije je zoper neznana storilca vložila kazensko ovadbo zaradi nacističnega pozdrava v lokalu Pritličje v središču Ljubljane decembra lani. Takšna ravnanja predstavljajo del sistematičnega spodbujanja sovraštva, nasilja in vojne, ki je po 63. členu ustave prepovedano, so zapisali v pravni mreži.

Predlagatelji referenduma o Jeku 2 vložili predlog za njegov preklic

22. 10. 2024 11.39

Poslanske skupine, ki so predlagale posvetovalni referendum o projektu nove nuklearke v Krškem (Jek 2), so v državni zbor vložile predlog odloka za razveljavitev njegovega razpisa. O preklicu referenduma naj bi državni zbor odločal v četrtek. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je namreč predhodno povedala, da umik zahteve za razpis referenduma ni mogoč, da pa je treba sprejeti odlok o prenehanju veljavnosti prejšnjega. Državna volilna komisija pa je sporočila, da so že ustavili vse referendumske aktivnosti, ki bi imele finančne posledice.

Ljubljanski mestni svet zavrnil občinski referendum o krajinskem parku

30. 09. 2024 06.34

Ljubljanski mestni svetniki so na seji zavrnili predlog za razpis naknadnega referenduma o spremembah in dopolnitvah odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. V burni razpravi so opozicijski svetniki poudarili, da je presoja zavoda za varstvo narave nujna, koalicijski svetniki pa da okoljska presoja še vedno ostaja.

Kandidaturo za varuha napovedali še Bervar Sternadova in Zavratnikova

16. 09. 2024 16.26

Poleg aktualnega varuha človekovih pravic Petra Svetine, ki se mu mandat izteče februarja, sta kandidaturo za varuha v novem mandatu napovedali direktorica Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja Katarina Bervar Sternad in Simona Zavratnik s fakultete za družbene vede. V medijih se je kot kandidat omenjal še zagovornik Miha Lobnik.

Tožilstvo v primeru neplačevanja javne službe STA z obtožnim predlogom

05. 06. 2024 16.07

Pravna mreža za varstvo demokracije je v sodelovanju z odvetniško družbo Pirc Musar & Lemut Strle maja 2021 na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani zaradi nespoštovanja zakonskih obveznosti do Slovenske tiskovne agencije (STA) kazensko ovadila tedanjega direktorja urada vlada za komuniciranje (Ukom) Uroša Urbanijo. Med drugim so mu očitali, da je izrabil svoj položaj, prestopil meje uradnih pravic in ni opravil uradne dolžnosti, s čimer je agenciji povzročil večjo škodo.

Ustavno sodišče odpravilo preimenovanje Titove ceste v Radencih

03. 06. 2024 17.58

Ustavno sodišče je dokončno odpravilo odlok občine Radenci o imenovanju ulic, trgov in naselij, s katerimi je ta Titovo cesto preimenovala v Cesto osamosvojitve Slovenije. Ob tem ugotavlja, da je župan s prehitro objavo predpisa občanom in občinskim svetnikom samovoljno onemogočil sprožitev začetka referendumskega postopka.

Sporen razpis padel v vodo, brez denarja ostalo več nevladnih organizacij

17. 05. 2024 19.43

Ali so že hišne preiskave potrdile sume, da je nekdanja ministrica za javno upravo Sanja Ajanovič Hovnik zlorabila ministrski položaj in favorizirala prijatelje, ko je šlo za deljenje denarja prek javnega razpisa za nevladne organizacije? 10,6 milijonski razpis je bil voden transparentno, skladno z moralnimi standardi, je ves čas vztrajala Ajanovič Hovnik. A zakaj je bil razpis vmes spremenjen, da je iz vreče sredstva dobil tudi inštitut njene nekdanje sodelavke in poslovne partnerke? Prav zato denarja ne bo videl nihče od izbranih.

Tožilstvo zavrglo protiovadbo Uroša Urbanije v zvezi z nefinanciranjem STA

03. 05. 2024 13.08

Ljubljansko tožilstvo je zavrglo kazensko ovadbo nekdanjega direktorja Ukoma Uroša Urbanije proti predstavnici Pravne mreže za varstvo demokracije Katarini Bervar Sternad in nekdanji odvetnici Nataši Pirc Musar. Urbanija jima je očital, da sta ga krivo ovadili zaradi domnevnega oškodovanja STA. O ovadbi zoper Urbanijo pa tožilstvo še odloča.

Zmaga za Mojco Šetinc Pašek: ustavno sodišče odločilo o Janševem tvitu

21. 03. 2024 11.04

Zmaga za nekdanjo novinarko in trenutno poslanko Mojco Šetinc Pašek; ustavno sodišče je namreč razveljavilo sodbo vrhovnega sodišča v primeru žaljivega tvita Janeza Janše. "Vrhovno sodišče je odločilo, da Janša lahko žali, šest ustavnih sodnikov pa pravi, da ne," je zmago na sodišču v prvem odzivu komentirala Šetinc Paškova, ki je za naš portal poudarila, da je utemeljena kritika seveda dobrodošla, blatenje pa nikakor ne. In kaj pravi ustavno sodišče? Da je vrhovno sodišče z neustreznim ovrednotenjem pomena žaljivega izjavljanja opozicijskega poslanca o novinarki izhodišče presoje zasnovalo pretirano omejujoče za pritožničino pravico do časti in dobrega imena ter s tem sprejelo odločitev, ki ni v skladu z ustavo.

Podmladek AfD ni uspel: ohranja klasifikacijo ekstremistične organizacije

06. 02. 2024 20.03

Nemška notranja obveščevalna agencija je podmladek nemške skrajno desne stranke AfD Mlada Alternativa za Nemčijo (JA) leta 2023 uvrstila na seznam skrajnežev. S čimer pa se JA ni strinjal, da bi odstranili neželeno klasifikacijo, pa so se podali tudi na upravno sodišče. Postopek je zdaj končan, sodišče pa ni ugodilo pritožbi Mlade Alternative. Odločilo je namreč, da se jo lahko še naprej označuje kot ekstremistično. Slednje pa je sprožilo tudi razpravo o tem, ali bi morali skupino prepovedati.

Pirc Musarjeva podelila prvo priznanje za delo na področju človekovih pravic

11. 12. 2023 14.00

Predsednica države Nataša Pirc Musar je podelila prvo priznanje predsednice Republike Slovenije za delo na področju človekovih pravic. Priznanje je prejela Katarina Bervar Sternad s Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja. "Danes si brez uvidov, stališč in izkušenj prejemnice priznanja ni mogoče zamisliti strokovnega pogovora o stanju človekovih pravic in potrebnih sistemskih izboljšavah. Sama pogosto pravi, da je delo na področju varstva človekovih pravic kot maraton," so med drugim dejali v obrazložitvi nagrade.

Policija zaradi neplačevanja javne službe STA kazensko ovadila Urbanijo

11. 12. 2023 12.10

Policijska uprava Ljubljana je v primeru neplačevanja javne službe STA na ljubljansko tožilstvo podala kazensko ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic. Gre za pričakovano dopolnitev ovadbe, ki jo je Pravna mreža podala proti nekdanjemu direktorju vladnega urada za komuniciranje Urošu Urbaniji.

'Socialne prejemke družinam, dijakom in študentom bi morali uskladiti v celoti'

17. 11. 2023 15.37

Več nevladnih, humanitarnih in sindikalnih organizacij poziva vlado in državni zbor, naj se socialni prejemki družinam, dijakom in študentom prihodnje leto v celoti uskladijo z draginjo. Napoved o 70-odstotnem usklajevanju je po njihovem mnenju korak v pravo smer, "a to ni dovolj". Prepričani so, da se 19 milijonov evrov za uskladitev da zagotoviti.

Politika od spodaj

24. 09. 2023 07.00

Koliko možnosti bi pri nas na lokalnih volitvah imeli politiki, ki bi vsak mesec del plače namenili prebivalcem in zagotavljali dostojna stanovanja za vse?

Računsko sodišče in KPK nad izplačila dopustov ministrom Janševe vlade

28. 08. 2023 06.00

Računsko sodišče je jasno: izplačilo neizrabljenega letnega dopusta ministrom in državnim sekretarjem ob koncu zadnje vlade Janeza Janše je bilo v neskladju z zakonodajo in tako je bilo po nepotrebnem izplačanih 204.756 evrov iz proračuna. Računsko sodišče pričakuje ukrepe za vračilo neupravičeno pridobljenega denarja. Tudi Komisija za preprečevanje korupcije je proti devetim ministrom prejšnje vlade – Zdravku Počivalšku, Alešu Hojsu, Andreju Vizjaku, Marku Borisu Andrijaniču, Simoni Kustec, Andreju Širclju, Jožetu Podgoršku, Boštjanu Koritniku in Marjanu Dikaučiču – uvedla prekrškovne postopke zaradi istih izplačil. Po mnenju pravnega strokovnjaka Luke Tičarja je tako izplačilo povsem neprimerno in zgrešeno.

Tožilci pozivajo vlado, naj vodi skupna pogajanja s sodniki glede plač, ne pa ločeno

08. 05. 2023 07.38

"Nenaden zasuk v načinu dela, ko se je vladna stran začela ločeno pogovarjati s sodniki, kljub ustnim in pisnim priporočilom ministrice za pravosodje Dominike Švarc Pipan ministrici za javno upravo Sanji Ajanović Hovnik, naj se usklajevanja nadaljujejo skupaj s sodniki in državnimi tožilci, je v Državnotožilskem svetu spodbudilo dodatno zaskrbljenost in nejevoljo," je v pismu premierju Robertu Golobu, ki smo ga pridobili, zapisal predsednik Igor Lučovnik. Opozarja tudi, da problem prenizkih plač tožilcev že predolgo traja. S tem se strinja tudi generalni državni tožilec Drago Šketa. "Želimo, da se popravijo stare krivice glede tožilskih plač. Tudi sam ne vidim nobenih razlogov za to, da se pogajanja s sodniki in tožilci vodijo ločeno," je povedal za 24ur.com.

Pravna mreža poziva Jakliča, naj sodišču predlaga odločanje o svoji izločitvi

14. 04. 2023 18.03

Pravna mreža za varstvo demokracije poziva k ohranitvi integritete ustavnega sodišča pri odločanju o Radioteleviziji Slovenija (RTVS). Pozdravljajo odločitev sodišča, da je iz odločanja izločilo Nežo Kogovšek Šalamon. Hkrati pozivajo Klemna Jakliča, da predlaga odločanje o svoji izločitvi iz odločanja o RTVS, so zapisali v sporočilu za javnost.

Večja zaščita živali: prepoved privezovanja psov, video nadzor v klavnicah ...

13. 04. 2023 15.53

Koalicijske stranke so v parlamentarno proceduro vložile predlog novele zakona o zaščiti živali, ki med drugim predvideva ustanovitev prehodnih hlevov za odvzete živali, obvezno označevanje mačk in prepoved uporabe živali za nastopanje ter prikazovanje v cirkusu.

Sodniki vladi namenili odprto pismo: pozivajo k izpolnjevanju danih zavez

03. 04. 2023 13.08

Slovensko sodniško društvo predsednika vlade Roberta Goloba v odprtem pismu poziva k izpolnjevanju zavez. Januarja jim je namreč obljubil mesečni dodatek k plači, a ga ne prejemajo. Sodniki pričakujejo, da vlada najpozneje v naslednjem mesecu sprejme ustrezne odločitve v smeri zavez, sicer bodo zaostrili aktivnosti za ureditev plačnega položaja.

'Muslimanska ruta je najbolj stereotipiziran in politiziran kos oblačila'

02. 04. 2023 18.43

Po incidentu, ki se je zgodil na eni izmed ljubljanskih srednjih šol, ko učitelj učenke, ki je nosila hidžab, ni želel poučevati, se je marsikomu porodilo vprašanje, kakšna sploh so pravila na tem področju? Ali lahko muslimansko dekle pri pouku nosi hidžab, nikab ali burko? Odgovor: lahko. Slovenski zakoni in ustava namreč narekujejo versko svobodo in svobodo verskega izražanja. "V Sloveniji se v pravno formalnih okvirjih muslimanska zakrita ženska vsekakor lahko udeležuje izobraževanja," pove religiologinja Nadja Furlan Štante. A vse ni tako enostavno, v določenih primerih se lahko to svobodo namreč tudi omeji. "Vsaka takšna omejitev mora biti seveda vnaprej predpisana in skrbno pretehtana," opozarja varuh človekovih pravic.

Nevladniki vložili intervencijo o vidikih presoje ustavnosti Zakona o RTVS

28. 03. 2023 16.16

Predstavniki Društva novinarjev Slovenije, Mirovnega inštituta, centra PIC in zavoda Open, povezani v koalicijo RTV je ZAkon, so v ponedeljek na ustavno sodišče vložili intervencijo. V njej izkazujejo, da je za varovanje svobode medijev in pravice javnosti do obveščenosti nujna takojšnja uveljavitev novele Zakona o Radioteleviziji Slovenija.

Na Plečnikovem stadionu sadili drevesa: 'Šlo je za mirno in nenasilno akcijo'

07. 03. 2023 12.22

Na Podnebnem štrajku, ki se je pretekli teden odvil v Ljubljani, je večja skupina protestnikov vstopila na Plečnikov stadion, kjer so zasadili 20 dreves. "Šlo je za mirno in nenasilno akcijo, ne razumemo, zakaj se je Policija odločila ukrepati s popisovanjem ljudi," je sporočila skupina Mladi za podnebno pravičnost. Zaradi vdora na tuje zemljišče jim je lastnik stadiona Joc Pečečnik že napovedal ovadbe, skupina pa je popisanim osebam sporočila, naj se v primeru sprožitve kazenskega postopka obrnejo na Pravno mrežo za varstvo demokracije, kjer bodo preučili možnosti za zahtevo sodnega varstva.

Na eni strani strah pred podaljšano agonijo RTV, na drugi zadovoljstvo z odločitvijo

20. 02. 2023 17.21

Marko Milosavljević s Fakultete za družbene vede v Ljubljani ocenjuje, da odločitev ustavnega sodišča o začasnem zadržanju izvrševanja dela novele zakona o RTVS vključuje nekatere nejasnosti in je s tem odprla določene dileme ter tudi možnosti, da bo javna radiotelevizija v naslednjih mesecih paralizirana. V svetu delavcev RTVS pa opozarjajo, da vsak dan ohranjanja dosedanjega stanja prinaša nove škodljive in nepopravljive posledice za delovanje javnega medija. V. d. generalnega direktorja RTVS Andrej Grah Whatmough pa je zadovoljen z odločitvijo sodišča.

Inštitut 8. marec od Hojsa terja 3000 evrov odškodnine

30. 01. 2023 10.52

Inštitut 8. marec je pred tednom dni zoper nekdanjega notranjega ministra Aleša Hojsa vložil tožbo. Kot so sporočili, so tožbo vložili zaradi Hojsovih izjav glede poletnih požarov na Krasu in pomanjkanja vode. "Zahtevamo plačilo odškodnine za nematerialno škodo, in sicer v višin 3000 evrov," je dejala odvetnica Neva Čokert. Direktorica Inštituta Nika Kovač pa je dodala, da je to tožba s simbolnim zneskom odškodnine, s katero pa želijo pokazati, da so takšna dejanja nedopustna. Nekdanji minister nam je dejal, da bo zadevo komentiral, ko bo tožbo prejel.

Neverjetno bogatenje odstotka najpremožnejših

16. 01. 2023 10.58

Tudi letos je Oxfam ob robu srečanja elit v Davosu objavil podatke o premoženju najpremožnejših. Če smo bili doslej vajeni, da je odstotek najbogatejših v žep spravil toliko kot preostalih 99 odstotkov, je tokrat drugače: Zaslužili so skoraj dvakrat toliko kot preostala raja. Hkrati se je prvič v 25 letih povečala ekstremna revščina. Rešitev so višji davki za najbogatejše, menijo v Oxfamu. Dodali so primer: Medtem ko je Elon Musk plačeval davke po triodstotni stopnji, jih je prodajalka v Ugandi, ki mesečno zasluži vsega 74 evrov, po 40-odstotni.