Predlog novele zakona prav tako določa ustanovitev specializirane inšpekcije za zaščito živali in vzpostavitev obveznega internega video nadzora v klavnicah. Predlog prinaša tudi zakonsko osnovo za vzpostavitev mobilnih klavnic, popolno prepoved privezovanja psov, ureja položaj terapevtskih psov in hudo malomarnost izenačuje z mučenjem živali. Prepovedana bo tudi uporaba pripomočkov, ki živalim povzročajo bolečine pri vzreji, vzgoji in šolanju.
Z novelo bi predlagatelji društvom, ki so na podlagi omenjenega zakona pridobila naziv delovanja v javnem interesu na področju zaščite živali, omogočili aktivno sodelovanje pri svetovanju skrbnikom živali in sodelovanje z nadzornimi organi v primeru ugotovljenih nepravilnosti, tako da se imenuje pooblaščene svetovalce za zaščito živali.
Predsednica DZ in podpredsednica Gibanja Svoboda Urška Klakočar Zupančič je izpostavila, da je odnos, ki ga kažemo do drugih živih bitij, tudi odnos, ki ga imamo do življenja in ljudi. "Kot družba smo dosegli stopnjo, ko moramo pokazati, da smo čuteča družba, da smo solidarna družba in da smo družba, ki nam ni vseeno za druga živa bitja in okolje," je dejala. Izrazila je zadovoljstvo, ker so poslanci koalicije pripravili novelo poslanskega zakona, ki izboljšuje pogoje za varstvo in zaščito drugih živih bitij.
Prvopodpisana pod predlogom, poslanka SD Meira Hot, je pojasnila, da so novelo pripravili z jasnim ciljem, in sicer da živali zaščitijo ne samo na papirju, ampak tudi v praksi, in da preprečijo oz. vsaj omejijo človeško krutost in surovost do živali. "Da v največji možni meri preprečimo grozodejstva, zlorabe, mučenja in zanemarjanje živali, ki so žal še vedno del vsakdanjika."
"S sprejemom zakonov ne postavljamo samo pravil, kako naj živimo, temveč družbo z našimi odločitvami sooblikujemo in spreminjamo. Da pa smo lahko tej zahtevni nalogi kos, je treba sprejeti odgovornost in imeti pogum ravnati se po moralnem kompasu, ne merilu večje ali manjše všečnosti," je izpostavila.
Poslanka Levice Tatjana Grefi pa je dodala, da je odnos družbe do živali in živih bitij pokazatelj stopnje humanosti, razvitosti in demokracije. "Skrajni čas je, da ovrednotimo odnos do živali, da z njimi sobivamo in ne, da si jih lastimo. Živali so v družbi in tudi v naravi šibki člen, zato jim moramo ljudje dati glas, jih ščititi in varovati, skrbeti za njihovo dobrobit," je še poudarila.
Predlog zakona:
- določa ustanovitev prehodnih hlevov (predvsem za odvzete rejne živali), saj trenutno vseh teh živali ne moremo namestiti nikamor in so prepuščene dobri volji prostovoljcev,
- uvaja prepoved, da so živali nastanjene v premajhnih in neprimernih prostorih ter brez možnosti zadostnega gibanja,
- huda malomarnost se izenači z mučenjem živali,
- društva bodo opravnomočena pri postopku inšpekcijskih služb, pri ugotavljanju dejanskega stanja in zbiranju dokazov glede kršitve zakona,
- uvedba specializirane inšpekcije za zaščito živali, ki bo opravljala preglede in izvajala ukrepe na celotnem ozemlju RS,
- ureja se položaj terapevtskih psov, delovnih živali in psov vodičem, in sicer se uvaja enakovredno varovanje kot domačim živalim,
- prepoved pripomočkov, ki živalim povzročajo bolečine pri vzreji, vzgoji in šolanju,
- večji nadzor v klavnicah z video nadzorom.
KOMENTARJI (212)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.