Člani skupine Mladi za podnebno pravičnost so komentirali dogajanje na petkovem Podnebnem štrajku, na katerem so vladi sporočili, "da se kljub obljubam na podnebno krizo ne odziva dovolj hitro in ambiciozno". "Uradni del protesta se je zaključil pred vrati Plečnikovega stadiona za Bežigradom, neuradni del pa se je nadaljeval z odprtjem že prej odklenjenih vrat stadiona in zasaditvijo dvajsetih dreves," so sporočili.
Ob koncu protesta pa so policisti začeli preverjati identiteto naključnih prisotnih udeležencev, kot so dejali mladi, tudi identiteto nekaterih novinarjev in fotografov. "Policija je protestnike brez kakršnega koli opozorila začela popisovati ob izhodu iz stadiona. Pred vstopom nas Policija ni pozvala, naj ne vstopamo na območje stadiona, čeprav smo se pred vhodom zadržali vsaj 15 minut," so pojasnili ter dodali, da jih na nobeni točki niso pozvali, naj stadion zapustijo.
"Šlo je za povsem mirno in nenasilno akcijo sajenja dreves, zato ne razumemo, niti nam na licu mesta ni bilo pojasnjeno, zakaj se je Policija odločila ukrepati na takšen način," so dejali. Da naj bi lastnik stadiona Joc Pečečnik popisanim zagrozil s tožbo, pa da so izvedeli šele kasneje iz medijev.
Mladi za podnebno pravičnost so dejali, da dejanja policistov obsojajo, grožnje s tožbo pa da dojemajo kot hud pritisk, "predvsem ker so bile v večji meri legitimirane mlade, tudi mladoletne, osebe".
Dodali so, da se borijo za javno dobro, za zeleni prehod in za podnebno pravičnost, "oblast, Policija in kapitalisti pa da jim takšno prihodnost očitno želijo preprečiti". "S sajenjem dreves in odpiranjem parka opozarjamo na vsakršna dejanja institucij in posameznikov, ki niso v interesu večine prebivalstva. V času podnebne krize in ekstremnih vremenskih pojavov so zelene površine v mestih še toliko bolj pomembne," so dejali.
Poudarili so tudi, da stadion "zaradi zasebnih interesov in uničujoče politike župana Zorana Jankovića" sameva že več kot 16 let ter da je stadion vpisan v register kulturne dediščine državnega pomena. "Stadion zaradi (ne)jasnih razlogov tudi ni postal del Plečnikove Ljubljane in s tem del Unescove kulturne dediščine," so dodali.
Mednarodna organizacija Europa Nostra je leta 2019 Plečnikov stadion prepoznala kot enega izmed sedmih primerov najbolj ogrožene kulturne dediščine v Evropi. Mladi navajajo, da je poleg propada ta spomenik ogrožen tudi zaradi projekta Bežigrajski športni park (BŠP). Predvideni načrti namreč po mnenju stroke ne upoštevajo varstva kulturne dediščine in javnega interesa za uporabo kulturnega spomenika.
"Označiti kulturni spomenik državnega pomena kot lastno dvorišče je naravnost absurdno in ponižujoče. Plečnikov stadion je kulturna dediščina. Je spomenik, ki si zasluži posebno varstvo, ne pa propadanja. Je dediščina, ki bi jo bilo potrebno obnoviti, urediti in ponuditi javnosti. Je park, v katerem prebivalke in prebivalci ne moremo uživati. Načrti za parkirišča in trgovske objekte na Plečnikovem spomeniku pa so v posmeh njegovi celotni zapuščini," so poudarili.
Ob tem pa so pozdravili odločitev višjega sodišča, da parcela z vrtovi ob Plečnikovem stadionu pripada stanovalcem Fondovih blokov. "S tem izvedba projekta Bežigrajski športni park postaja vedno manj uresničljiva, skupnostni vrtovi in zelene površine pa se vračajo prebivalcem. Uničujoče ambicije in interes kapitala pa so vsak dan bolj oddaljeni."
Od Mestne občine Ljubljana in Olimpijskega komiteja Slovenije pričakujejo odstop od pogodbe v družbi Bežigrajski športni park, od vlade pa, da Plečnikov stadion odkupi ter ga ponudi javnosti v uporabo in upravljanje. Pa tudi, da se na situacijo odzovejo, zadevo prednostno naslovijo ter nemudoma in končno razrešijo situacijo. "Poleg tega pričakujemo izvedbo javne tribune o upravljanju z javnim prostorom z upoštevanjem potreb in želja prebivalk in prebivalcev," so še dejali.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.