urgentni centri

Za zdaj preprečili kolaps, bojijo se poletja
19. 03. 2025 18.46Pred napovedanim kolapsom nujne medicinske pomoči v Posočju v Zdravstvenem domu Tolmin mrzlično iščejo rešitve. Zaenkrat so uspeli sestaviti polne reševalne ekipe z zdravniki za naslednji mesec. Največja težava pa ostajajo poletni meseci, ko od Bovca do Tolmina naštejejo milijon nočitev. Številni v Posočje prihajajo ravno v iskanju adrenalina, ki prinaša toliko več tveganja za poškodbe.

Porast respiratornih bolezni na rob potisnil urgentne centre v Sloveniji
28. 01. 2025 19.48"Marsikatero stanje lahko obravnava osebni zdravnik in obisk urgence ob prvi vročini ni nujen," poudarja Sašo Rebolj iz kamniškega zdravstvenega doma. Paciente namreč nenujna obravnava lahko stane tudi 27 evrov. "Zdravnikov in medicinskih sester je premalo in za svoje delo niso dovolj cenjeni," pa pravi ena od zaposlenih v Ljubljani. Kar pa se odraža tudi v preobremenjenosti in s tem izčrpanosti.

Vse o nujni medicinski pomoči 'po novem': rešilec v povprečno 15 minutah in boljša oskrba?
27. 11. 2024 08.38Organizacija nujne medicinske pomoči ostaja ena najbolj perečih tem v državi. Paciente skrbi, kdaj bo do njih prišlo reševalno vozilo, če dežurne službe ne bo v njihovem lokalnem zdravstvenem domu – se bo to zgodilo v eni uri namesto v nekaj minutah? Zaskrbljene so lokalne skupnosti. V uredništvo smo te dni med drugim prejeli pismo, da naj bi zaradi načrtov reorganizacije zdravniki zapuščali sistem zdravstvene oskrbe na Koroškem. Ob poplavi različnih informacij in pričakovanju dodatnega kaosa v sistemu pa osrednje vprašanje ostaja jasno – kdo in kako hitro bo zagotovil pomoč, ko jo potrebujemo?

Obremenjene zaposlene v urgentnih centrih bodo nagradili
18. 11. 2024 18.04Močno obremenjene urgentne centre bo razbremenil sistem manjših satelitskih urgentnih centrov po državi, ki bodo zaživeli do leta 2028, je poudaril državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež. Ob tem je napovedal nagrajevanje zdravstvenih delavcev glede na obremenitve, ki so v urgentnih centrih večje kot na urgencah v manjših krajih.

Rešil ga je protistrup v UKC Ljubljana, a zakaj ga niso odpeljali s helikopterjem?
14. 08. 2024 16.08Po tem, ko je vodjo mariborskega Akvarija-terarija ugriznila ena najbolj nevarnih kač na svetu – klopotača, se je pojavilo več vprašanj glede dostopnosti protistrupa. Poškodovanega so namreč morali prepeljati v ljubljanski klinični center, kjer imajo na voljo protistrup za ugrize kač, ki pri nas ne živijo v naravnem okolju. Bi bilo smiselno, da bi imeli protistrupe tudi drugi urgentni centri in zakaj je bolnika v Ljubljano odpeljalo reševalno vozilo, ne pa helikopter?

UKC Ljubljana ostaja brez reševalcev, ki se zaposlujejo bližje domu
29. 06. 2024 12.32Zaradi uvajanja satelitskih urgentnih centrov po državi na ljubljanski reševalni postaji zaznavajo odliv kadra. Od začetka leta je odšlo 17 reševalcev, kar predstavlja približno 10 odstotkov zaposlenih. Glavna razloga, ki ju reševalci navajajo ob odhodu, sta po besedah vodje postaje bližina stalnega prebivališča in manjše obremenitve.

Bo vlada ponovno proučila lokacije satelitskih urgentnih centrov?
07. 06. 2024 16.59Komisija za peticije, človekove pravice in enake možnosti je na seji razpravljala o predlogu treh občin, da v Zdravstvenem domu Ormož vzpostavijo satelitski urgentni center. Komisija je oblikovala tri sklepe, vladi med drugim predlaga ponovno proučitev lokacij. Glasovanje bodo opravili na dopisni seji, je povedal predsednik komisije Jože Tanko.

Ob dnevu urgentne medicine: 'Sistem je pod velikim pritiskom, ukrepanje je nujno'
27. 05. 2024 15.18Tudi Slovenija ni imuna na posledice podnebnih sprememb, saj je vedno več naravnih nesreč in posledično njihovih vplivov na zdravje ljudi. Tudi zato so v UKC Maribor ob dnevu urgentne medicine pozvali k nujni ureditvi področja nujne medicinske pomoči v državi, pa tudi k zavzetju ničelne tolerance do nasilja nad zdravstvenim osebjem.

V Kamniku proti reorganizaciji urgenc: 'Ko te kača enkrat piči, se bojiš zvite vrvi'
20. 02. 2024 06.00Marsikdo bo umrl, sekunde so odločilne, to je igranje z življenji, Kamnik urgence ne da, je bilo slišati na ponedeljkovem protestnem shodu proti ukinitvi nujne medicinske pomoči v Kamniku. Krajanom je prekipelo tudi zato, ker po novi vladni uredbi v Kamniku ne bo urgentnega satelitskega centra. "Ko te kača enkrat piči, se bojiš zvite vrvi," o razlogih, zakaj ljudje ne verjamejo zagotovilom zdravstvenega ministrstva, da ne ukinjajo enote nujne medicinske pomoči, pravi župan Kamnika Matej Slapar.

Protestniki jasno sporočili vladi: Kamnik urgence ne da!
19. 02. 2024 13.58Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež je po protestu županov Kamnika in Komende ter direktorja Zdravstvenega doma Kamnik poudaril, da vladna uredba ZD Kamnik ne jemlje nujne medicinske pomoči, pač pa jo krepi. Tako bodo tudi tamkajšnji zdravniki še vedno nepretrgoma delovali v nujni medicinski pomoči zdravstvenega doma. Kljub temu se je pred kamniško urgenco zbralo več sto protestnikov, ki so opozorili, da ne bodo pustili slabšanja zdravstvenih storitev v Kamniku.

Kamnik izpadel iz kvote urgentnih satelitskih centrov: 'To je igranje z življenji'
16. 02. 2024 17.57"To je igranje z življenji, nismo drugorazredni državljani," so razburjeni in jezni v Kamniku, ki bi po novi uredbi izpadel iz kvote 15 urgentnih satelitskih centrov. Direktor kamniškega zdravstvenega doma in župana Komende in Kamnika pravijo, da je nedopustno, da bodo morali po njihove občane prihajati iz Domžal in iz Ljubljane.

Nova uredba: krajšanje čakalnih dob in bolj dostopni prvi pregledi
15. 02. 2024 13.32Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto, ki naslavlja potrebe pacientov. "Osredotoča na krajšanje čakalnih dob in izboljšuje dostopnost čakajočih do prvih pregledov specialistično-ambulantnih obravnav, z uvedbo ambulant specializantov družinske medicine in vzpostavitvijo novega standarda ambulante pa prinaša tudi večjo dostopnost do osebnega zdravnika," pravijo na ministrstvu za zdravje.

Ministrstvo predvidelo 15 satelitskih urgentnih centrov
15. 02. 2024 16.50Ministrstvo za zdravje je pripravilo kriterije za določitev lokacij satelitskih urgentnih centrov. Skupaj jih je predvidenih 15. Z njihovo vzpostavitvijo želi ministrstvo razbremeniti urgentne centre, je po seji vlade povedala ministrica Valentina Prevolnik Rupel. Tisti zdravstveni domovi, ki ne bodo imeli statusa satelitskega urgentnega centra, bodo do dokončne vzpostavitve nove mreže nujne medicinske pomoči ohranili neprekinjeno zdravstveno varstvo, če ga izvajajo.

Celjska bolnišnica nima dovolj kadra, iščejo rešitve
03. 10. 2023 16.39Celjska bolnišnica je na posvetu, ki so se ga udeležili župani in direktorji zdravstvenih domov v Savinjski regiji, iskala rešitve za zagotavljanje kadra za nemoteno delo v urgentnem centru. Kot je povedal direktor bolnišnice Dragan Kovačić, za zagotavljanje neprekinjenega zdravstvenega varstva na urgenci nimajo dovolj lastnega kadra.

Satelitski urgentni centri: rešitev ali težava?
03. 04. 2023 18.46Kaj bi lahko preprečilo velenjsko tragedijo? Ena od rešitev bi lahko bili tudi satelitski urgentni centri, vsaj tako je prepričan zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. 16 takšnih centrov naj bi bilo po državi. Sprva še več, a je bilo jasno, da ljudi zanje ni. Trenutno jih ni niti za 16 načrtovanih. V to sta prepričana tako direktor kamniškega kot tudi direktor kočevskega zdravstvenega doma. Prenova sistema nujne medicinske pomoči je nujna, a ne na račun krčenja obstoječih urgentnih centrov, pravita.

Direktor ZD: Nujna medicinska pomoč ni taksi služba za prevoz v bolnišnico
31. 03. 2023 09.38Po tragični smrti 74-letnika iz Velenja, ki je zaradi hudih bolečin sredi noči obiskal dežurno službo ZD Velenje, nato odšel domov, kjer se mu je stanje poslabšalo, zato je znova klical NMP in se odpravil nazaj v zdravstveni dom, a med potjo umrl, je pred medije stopil minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, ki se je svojcem opravičil, hkrati pa dejal, da sta bila oba rešilna avtomobila na voljo, a ju niso aktivirali. Od ZD Velenje bodo zahtevali izredni strokovni nadzor. Medtem v zdravstvenem domu vztrajajo, da je bil, glede na znane informacije, postopek v skladu z vsemi pravili.

'Lokalni šerifi so se šli pogajat v Ljubljano'
13. 03. 2023 06.00Ptujska bolnišnica je po skoraj 10 letih dočakala urgentni center. Druge regijske bolnišnice so jih zgradile že leta 2015, a za zidovi so centri ostali brez vsebine, kadra je premalo ali ga ni. Se ponavlja zgodba takšnih nepremišljenih investicij? Se je zaradi 'lokalnih šerifov', kot jih imenuje ptujski strokovni direktor, Slovenija asimetrično razvijala? Na Gorenjskem se medtem nadaljuje že leta dolg boj med občinami za novo bolnišnico. Katera občina – Kranj, Jesenice ali Radovljica – jo bo dobila?

'Urgentni centri postajajo zasilni zdravstveni domovi'
07. 01. 2023 19.28Izrednih razmer ne ustvarjamo, temveč jih skušamo obvladovati, so se na besede zdravstvenega ministra Bešiča Loredana, "da izredne razmere v zdravstvu nalašč ustvarjajo interesne skupine", odzvali v UKC Ljubljana. Opozorili so, da se soočajo s kadrovsko stisko, a da so že sprejeli več ukrepov za omilitev razmer. Občasno v vseh bolnišnicah po državi zmanjkuje postelj, urgentni centri postajajo zasilni zdravstveni domovi, pa opozarjajo v Slovenskem zdravniškem društvu.

'Potrebujemo konkurenco med zavarovalnicami'
05. 01. 2023 18.18V Koordinaciji zdravniških organizacij so se v izjavi za medije po seji zavzeli za dolgoročne rešitve v zdravstvu. Med njimi so našteli ohranitev standardov in normativov, izboljšanje plač zdravnikov in njihovega delovnega časa. Kljub slabemu stanju zdravstva po navedbah koordinacije zdravniki zagotavljajo visoko strokovnost obravnave. "Tretja svoboda, ki jo potrebujemo, je po našem mnenju konkurenca zavarovalnic, ki bodo z različnimi paketi izvajale zdravstvena zavarovanja," meni tajnik Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Igor Dovnik.

Bešič Loredan kritičen do Jankovića, ta zgrožen nad njegovimi izjavami
05. 01. 2023 06.00V zdravstvu vse bolj vre. V torek bodo stavkali pacienti, v sredo v sindikatu zdravnikov Fides, 130.000 ljudi pa je še vedno brez osebnega zdravnika. V Ljubljani je takih 15.000 ljudi, zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan pa stanje v zavodu označuje za izredno slabo. Obenem pravi, da naj bi ljubljanski župan Zoran Janković signaliziral, da si želi zdravstvena domova prodati, "ker je zemljišče super", a več ni želel komentirati. Odzval se je tudi Janković, ki je dejal, da je zgrožen nad izjavami ministra, poslal mu je tudi dopis in pričakuje odziv. Zadevo bo podrobneje komentiral v torek na novinarski konferenci.

Bolniki na ljubljanski urgenci na posteljo čakajo tudi 36 ur in več
27. 12. 2022 19.51Še nikoli ni bilo tako hudo, težave pa se še stopnjujejo, opozarjajo na dveh največjih urgencah v državi, kjer te dni podirajo rekorde v številu obravnavanih bolnikov. Mariborsko urgenco je denimo samo na božič obiskalo več kot 300 ljudi, Splošno nujno medicinsko pomoč v Ljubljani pa v času praznikov 55 odstotkov bolnikov več kot leto prej. Žal pa bi več kot polovica teh ljudi, celo dve tretjini, lahko poiskala pomoč v primarnem zdravstvu, ocenjujejo na urgencah. Po drugi strani so morali denimo na ljubljanski internistični prvi pomoči ta mesec zaradi prevelikega dotoka bolnikov, premalo prostih postelj in osebja celo aktivirati protokol za množične nesreče.

'Če se bo kar koli spreminjalo, se mora spreminjati na boljše, ne na slabše'
21. 12. 2022 14.19Župani občin zgornje Gorenjske so se na prvi redni koordinaciji po lokalnih volitvah enotno zavzeli za ohranitev mreže nujne medicinske pomoči. Menijo, da bi se morala ta z vzpostavitvijo dodatnega satelitskega urgentnega centra in reševalcem na motorju, ki bi zagotavljal pravočasno pomoč v poletni gneči, pravzaprav krepiti. Do morebitne reorganizacije službe nujne medicinske pomoči, kot je navedena v predlogu delovne skupine ministrstva za zdravje, pa so kritični tudi ponekod na širšem Celjskem in Koroškem.

'65 odstotkov ljudi, ki pridejo v urgentne centre, tja ne sodi.' Kam pa?
15. 12. 2022 09.21Potem ko je v javnosti završalo zaradi delovnega dokumenta, po katerem naj bi ukinili 28 dežurnih ambulant po vsej Sloveniji, so na tokratni seji DZ poslanska vprašanja na to temo kar deževala. Tisti, ki so spraševali, so se vsebinsko ponavljali, a na koncu z odgovori premierja Roberta Goloba in ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana prav zadovoljen najbrž ni bil nihče, ki je te odgovore pozorno poslušal, saj niso vsebovali jasnega zagotovila, da se čas do obravnave za nikogar ne bo podaljšal. Predvsem naj bi ukrepi, kakršni koli že bodo, preprečili še večji zlom zdravstva.

Bešič Loredan zavrnil očitke o krčenju mreže nujne medicinske pomoči
13. 12. 2022 16.00Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je zavrnil očitke, da naj bi ministrstvo z reorganizacijo krčilo mrežo nujne medicinske pomoči. Poudaril je, da je predlog, ki je zaokrožil v javnosti, zgolj delovni dokument, o katerem se mora stroka še uskladiti. Cilj prenove mreže je med drugim razmejiti delo specialistov družinske in urgentne medicine. Bešič Loredan je poudaril tudi, da ni zadovoljen z vodenjem ljubljanskega zdravstvenega doma.

Skupnost občin nasprotuje reorganizaciji mreže nujne medicinske pomoči
09. 12. 2022 14.28V Skupnosti občin Slovenije so se odzvali na predlog delovne skupine zdravstvenega ministrstva o reorganizaciji mreže nujne medicinske pomoči, ki med drugim predvideva ukinitev urgentnih ambulant v nekaterih zdravstvenih domovih. V skupnosti temu nasprotujejo in napovedujejo uporabo vseh razpoložljivih pravnih sredstev, da to preprečijo.

Spremembe, ki jih prinaša reorganizacija NMP in zakaj so nekatere občine proti
07. 12. 2022 12.43Primarni nivo zdravstva je ob kadrovskih težavah in vse večjih zahtevah bolnikov v vse večjih težavah, ob tem pa tudi mreža nujne medicinske pomoči. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je tako že pred časom napovedal ločitev izvajanja NMP od družinske medicine. Če bodo z deležniki našli konsenz, bi sistemske rešitve lahko uveljavili že prihodnjo pomlad. Toda trenutni predlog je naletel na kritike. Potem ko so na noge skočili Kamničani, so se pritožile tudi nekatere druge občine, kjer bi se morali zdravniki po predlogu ob terenskih intervencijah pripeljati iz drugega kraja, urgentne ambulante pa bi bile ukinjene.

Zdravniki in medicinske sestre k zasebnikom po boljše plače
16. 09. 2022 06.00Samo letos je novogoriško bolnišnico zapustilo že več kot 40 zaposlenih. To je le en konkreten primer s kako grozovito stisko se soočajo javne bolnišnice. Medicinske sestre in zdravniki namreč k zasebnikom odhajajo zaradi boljših pogojev in višje plače. Izobraženi kader pa ne odhaja samo k zasebnikom. Boljšo plačo medicinske sestre najdejo tudi zunaj svojega poklica – na blagajni v trgovskem centru. Je poklic medicinske sestre zaradi nizkih plač postal razvrednoten?

Čakalnice prazne, bolniki težko do zdravnikov. Kdaj bo tega konec?
20. 04. 2022 06.00V času epidemije so številni bolniki ostali prepuščeni sami sebi, saj so težko prišli do osebnega zdravnika ali pa sploh niso. Protikoronski ukrepi so tako terjali svoj davek, predvsem pri zdravju tistih, ki so jim prepozno postavili diagnozo. Je že čas, da ukinemo ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa v zdravstvenih ustanovah? Kako pa je z dostopom do urgentne zdravstvene pomoči? Kako bodo omenjene situacije reševale stranke, ki jim javnomnenjske ankete napovedujejo vstop v parlament?

Potočnik: Vpoklicani študentje imajo boljšo plačo kot nekateri zdravniki v urgentnih centrih
18. 11. 2021 06.00Že tretjič ta mesec je bilo potrjenih novih okužb več kot 4000. V slovenskih bolnišnicah je položaj izjemno resen, na kar opozarja tudi specializant infektologije Federico Potočnik. Zdravniki so izgoreli, število zdravnikov pa ni neskončno, pravi in ob tem prosi ljudi, naj jim pomagajo. "Nujno je treba zmanjšati število okužb," trdi in dodaja, da lahko s preventivnim obnašanjem k temu pripomore prav vsak posameznik. Ob tem imajo zdravniki v prvih bojnih linijah tudi eno izmed najnižjih plač, še izpostavlja.

Carotta: Najbolj črn scenarij predvideva tudi zaustavitev onkoloških operacij
15. 11. 2021 22.50V Sloveniji je pozitivnih več kot 50 odstotkov testov PCR, vse bolj polne so tudi bolnišnice. V javnost je prišla celo informacija, da je intenzivnih postelj zmanjkalo. Da je zadeva zdaj že pod kontrolo, zagotavlja koordinator za bolniške postelje Robert Carotta, ki dodaja, da bodo v torek dobili še dodatnih 30 intenzivnih postelj. A stiska je kljub temu velika, glede na najbolj črn scenarij bi namreč potrebovali 330 intenzivnih postelj, kar pomeni, da imamo 30 postelj premalo. Kot pravi Carotta, se bodo o tem, kje dobiti manjkajoče postelje, z bolnišnicami pogovarjali še ta teden.