Na kamniški urgenci so danes med obiskom naše novinarske ekipe prejeli klic, da je v Tuhinjski dolini nezavestna oseba, ki potrebuje oživljanje. "Predstavljajte si, kako dolga je minuta, ko imaš ti nezavestnega svojca, ki potrebuje pomoč, ko je nek srčni zastoj, in koliko časa traja, da bi mi 15 minut čakali ekipo iz Domžal," je povedal direktor kamniškega zdravstvenega doma. dr Sašo Rebolj.
Pravi, da to za njihove paciente pomeni absolutno slabšo oskrbo. Po novem bodo morali na reševalna vozila namreč čakati dlje, saj bodo ta prihajala iz Domžal ali Ljubljane. "Do naše skrajne točke je lahko tudi po 45 minut že iz Kamnika. Do Domžal se bo še podaljšalo. Mi računamo, da se bo povprečni čas do dostopa pacientov podvojil, ampak tega seveda ni prišel nihče pogledat in kaj vprašat. Mislim, da jim je pač vseeno, ker zasledujejo neke svoje temačne interese," je ocenil.
Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel je sicer povedala, da je bila njihova ekipa, ki se ukvarja s postavitvijo mreže nujne medicinske pomoči, "tako rekoč v vseh regijah Slovenije". Pogovarjali so se o tem, kako bi na najboljši način lahko organizirali zagotavljanje nujne medicinske pomoči.
Da nikogar ni bilo pri njih, odgovarja dr. Rebolj. "Kajti če bi prišli, bi videli razsejanost občine in v katerih zaselkih ljudje vse živijo. To je igranje z življenji in tega si noben zdravstveni minister ne bi smel privoščiti," je jasen.
Rebolj pravi še, da ministrica odraža popolno nerazumevanje za delovanje urgence in dodaja, da je "padla pod vpliv nekih interesnih skupin". "Ona je verjetno strokovnjakinja za statistiko, o zdravstveni oskrbi prebivalstva pa mislim, da nima pojma. In nikakršnega občutka za ljudi," je pripomnil.
"Od tega imajo korist kvečjemu pogrebne službe"
Veliko zaskrbljenosti je tudi med občani. Ena izmed njih je povedala, da so pred časom rešili njenega moža, ki je imel anafilaktični šok. "Mi smo v hribih in so v 15 minutah prišli. Zdaj, ko bodo prihajali iz Domžal, pa ne vem, kako bo. Sploh za te ljudi, ki so gor po naseljih," je povedala.
Ministrica pa na drugi strani pravi, da so v krajih, kjer ni urgentnega centra, dežurno službo prestrukturirali. "V smislu uvajanja srečevalnega sistema, se pravi vozila z urgentnim voznikom. To ostaja. In tudi na dodatne lokacije smo dali voznike in smo to mrežo okrepili," je razložila.
Vendar pa je Rebolj prepričan, da od tega sistema pacienti nimajo koristi. "Korist imajo kvečjemu pogrebne službe in pokojninska blagajna," je bil oster.
Kamniška urgenca je lani opravila 2600 nujnih intervencij
Da se igrajo z življenji 37.000 ljudi, kot jih skupaj štejeta občini Kamnik in Komenda, sta jasna župana. "Da nujno medicinsko pomoč ohranimo, bomo uporabili vse možnosti, ki so nam na voljo. Od podpisovanja peticije pa do protestov," je povedal župan Kamnika Matej Slapar.
Župan Komende pa je dodal: "Ne predstavljam si, da bi morali naši občani v najhujših primerih na zdravnika ali katero koli drugo pomoč čakati dlje kot drugi, ker nismo drugorazredni."
Oglasil se je tudi prvak NSi Matej Tonin. "Vedno znova se vidi, da posamezni uradniki z ministrstva za zdravje in posamezni vplivni politiki vedno sforsirajo, da določeni centri ostanejo v načrtu, kamniški pa vedno izpade. Zame je to nesprejemljivo in temu se je treba jasno upreti. Teh kriterijev ne smemo postavljati politično, te kriterije je treba postavljati strokovno – koliko časa ekipa potrebuje, da pride do naših državljanov," je povedal.
Rebolj pa je sklenil še, da se mu zdi določitev popolnoma nerazumljiva in da če ministrica tega ne razume, potem ne more biti ministrica za zdravje.
Kamniška urgenca je lani opravila 2600 nujnih intervencij, od tega je 1500 pacientov potrebovalo hospitalizacijo, na domu pa so pregledali še 650 bolnikov. Kot pravi dr. Rebolj, so te številke dovolj zgovorne, saj bo to po novem pomenilo, da bodo vsi ti ljudje padli na druge urgentne centre.
Ministrstvo: Enota NMP ZD Kamnik se ne ukinja temveč se krepi z enoto VUZ
"Enota NMP ZD Kamnik se ne ukinja ali zapostavlja v smislu izboljšave dostopnosti prebivalcem do nujnih storitev, temveč se v uredbi za leto 2024 okrepi (na podlagi kriterija, da enota pokriva več kot 35.000 prebivalcev) z enoto VUZ (vozilo urgentnega zdravnika)," pravijo na ministrstvu. To pomeni, da deluje zdravnik namesto v reševalnem vozilu, v svojem vozilu skupaj z dipl. zdravstvenikom. "To pomeni manjša obremenitev zdravnika z nepotrebnimi intervencijami, boljšo razpoložljivostjo za delo v ambulanti in/ali morebitnimi sočasnimi invencijami," razlagajo.
Ob tem so dodali, da se sredstva za izvajanje NMP ZD Kamnik na letnem nivoju povečajo iz 1,2 na 1,5 milijona evrov.
"Odločitev za okrepitev enote ZD Domžale (ki ima za izvajanje NMP na terenu podobno kadrovsko zasedbo kot ZD Kamnik in skoraj enko velikost terena – 240 km2) s financiranjem triažne medicinske sestre v SUC, je bila sprejeta na podlagi podatkov oz kriterijev o številu prebivalstva (60.000) in o obremenitvah v ambulanti NMP v času dežurstva, ki so za 50 odstotkov večje kot v ZD Kamnik. To pomeni, da v času morebitne odsotnosti vseh ekip, ostane nekdo vedno na lokaciji ZD in poskrbi za kontinuirano obravnavo," so še zapisali.
Po njihovih besedah krepitev strateške točke pomeni tudi izboljšavo za prebivalce z območja Kamnika, saj lahko v primeru zasedenosti vseh mobilnih enot ZD Kamnik, dobijo zdravniško oskrbo bistveno bližje, kot bi jo morali iskati na urgenci v Ljubljani.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.