Slovenija

Vse o nujni medicinski pomoči 'po novem': rešilec v povprečno 15 minutah in boljša oskrba?

Ljubljana, 27. 11. 2024 08.38 | Posodobljeno pred 3 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
109

Organizacija nujne medicinske pomoči ostaja ena najbolj perečih tem v državi. Paciente skrbi, kdaj bo do njih prišlo reševalno vozilo, če dežurne službe ne bo v njihovem lokalnem zdravstvenem domu – se bo to zgodilo v eni uri namesto v nekaj minutah? Zaskrbljene so lokalne skupnosti. V uredništvo smo te dni med drugim prejeli pismo, da naj bi zaradi načrtov reorganizacije zdravniki zapuščali sistem zdravstvene oskrbe na Koroškem. Ob poplavi različnih informacij in pričakovanju dodatnega kaosa v sistemu pa osrednje vprašanje ostaja jasno – kdo in kako hitro bo zagotovil pomoč, ko jo potrebujemo?

Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež FOTO: Bobo

Odgovore smo iskali na ministrstvu za zdravje in državni sekretar Denis Kordež nam je v daljšem pogovoru pojasnil načrte in aktivnosti ministrstva na tem področju. Tudi tam sicer vseh odgovorov še nimajo, saj gre za projekt, ki se še razvija in prilagaja. Prav tako ni povsem jasno, kako je z natančnostjo analiz, na katerih temeljijo odločitve. A načeloma so, tako zagotavljajo, prepričani, da bo nov sistem boljši za paciente, ki naj bi dobili kvalitetnejšo oskrbo, pa tudi zdravnike, ki bi jih razbremenili, s tem pa tudi povečali privlačnost te veje medicine za mlade in dolgoročno morda omilili kadrovske izzive na tem področju. 

Zagotavljajo, da so bile spremembe pripravljene s fokusom na pacienta. Pa torej poglejmo, kako naj bi se umeščal v "nov sistem", glede na to, kaj o spremembah vemo danes. 

Danes je pri nas na voljo 57 točk, preko katerih lahko bolnik, ki oceni, da je njegovo stanje tako nujno, da potrebuje urgentno obravnavo, vstopi v sistem. Odprte so 24 ur na dan, vse dni v tednu. Gre tako za urgentne centre kot dežurne ambulante.  

"In mi nikoli nismo rekli, da bomo zapirali katero koli od dežurnih mest, ampak situacija je pač takšna, da  določena dežurna mesta obstajajo predvsem na željo ali zahtevo lokalne skupnosti, da ima dežurno ambulanto v svojem zdravstvenem domu, četudi je ta dežurna ambulanta od urgentnega centra oddaljena le kakšnih osem kilometrov. Pri tem pa ima ta ambulanta zdravnika, ki ima izjemno omejene možnosti za diagnostiko in zdravljenje, kar pomeni, da takšna ambulanta v resnici predstavlja samo neko lažno varnost za prebivalce. Kajti če tja pridete s hudo bolečino v prsih ali v trebuhu, tam ni ultrazvoka, rentgena. Torej vam niti z opremo niti s kadrovsko zasedbo niso sposobni nuditi dejansko celostne oskrbe, kot vam jo lahko ponudijo v urgentnem centru," pravi Kordež.  

Tudi zato je njihov cilj postaviti merila in kriterije, ki jih mora izpolnjevati neka točka, da se lahko imenuje služba oziroma točka nujne medicinske pomoči – in je s tem upravičena do sofinanciranja programov izvajanja storitev.

In naslednji cilj? Razbremenitev zdravnikov, ki poleg rednega dela opravljajo tudi dežurstva. "Moramo se vprašati, kje je najprimerneje za zdravnika, da opravlja dežurstvo. Tam, kjer ima na razpolago opremo za diagnostiko, možnosti konzultacije zdravljenja in dokončne oskrbe pacienta. To je torej tisto, k čemur stremimo – k strateško postavljeni mreži lokacij na način, da se pokrije čim večji delež prebivalstva, da imajo ljudje enakomeren dostop in da tam, kjer vstopijo, tudi dobijo dokončno oskrbo."

Danes imamo v državi 12 urgentnih centrov, za katere je že leta jasno, da ne zadoščajo potrebam, na kar je opozarjalo tudi računsko sodišče.

To je vodilo v razvoj koncepta satelitskih urgentnih centrov. Ti naj bi bili še bližje ljudem in naj bi razbremenili urgentne centre, ki so prenatrpani, od koder ljudje poročajo tudi o 10 ur ali več dolgem čakanju na obravnavo.  

Tukaj je težava sicer širša in ni pričakovati, da bo imela enostavno ali hitro rešitev. Pristojni namreč ocenjujejo, da v urgentne centre prihaja tudi po 60 odstotkov pacientov s stanji, ki bi jih lahko obravnaval osebni zdravnik, medtem ko pacienti pogosto pravijo, da pri osebnem zdravniku enostavno – ne pridejo na vrsto.  

A pod črto, satelitski centri, ki so "nivo nižje od urgentnih centrov, a dovolj opremljeni s kadri in opremo, da lahko ustrezno diagnosticirajo in zdravijo tista stanja, ki ne zahtevajo bolnišničnega zdravljenja", naj bi zdaj pomenili nov steber sistema, da bi ta deloval lažje in bolj učinkovito.  

Zdravnike pa so želeli dodatno razbremeniti tudi z vozili urgentnega zdravnika. Kar v praksi pomeni, da zdravnik odhaja na teren s svojim vozilom le takrat, ko to zahteva stanje pacienta. Takšnih intervencij naj bi bilo le okoli 20 odstotkov. "Pred uvedbo tega sistema ali pa tudi tam, kjer dispečerska služba zdravstva še ni vzpostavljena, pa so zdravnika, ki naj bi bil hkrati v ambulanti, povlekli v reševalno vozilo, ker je bil klic takšen, da so domnevali, da bi bilo dobro, da gre zdravnik zraven, a se je izkazalo, da gre za neko manjšo poškodbo, zdravnik pa je bil zaradi tega odsoten uro, dve ali še več. Srečevalni sistem je zdaj komplementarne narave, zdravnika se aktivira izključno takrat, ko to zahteva stanje pacienta, in tudi ko zaključi s svojim delom, se takoj vrne nazaj v urgentno ambulanto in tam nadaljuje obravnavo pacientov."

Bistven del sistema pa je mreža nujnih reševalnih vozil, ki je razpršena po celotni državi. "S ciljem, da se doseže povprečne dostopne čase 15 minut za vsakega prebivalca Slovenije. Temu smo se zavezali tudi v okviru črpanja evropskih sredstev. Trenutno smo nekje na dobrih 16 minutah, torej nam manjka še kakšna minuta. Se pa to seveda razlikuje od lokacije nastanka intervencije."

Na ministrstvu so prepričani, da ima vse skupaj vsaj še eno prednost za uporabnike – povezano je z odprtimi lekarnami, saj se danes bolniki pogosto srečajo s situacijo, ko morajo z receptom iz lokalnega zdravstvenega doma še v oddaljeno dežurno lekarno, ki pa je praviloma zraven dežurnega mesta v večjem kraju.  

Reševalno vozilo
Reševalno vozilo FOTO: Bobo

Hiter seštevek sicer hitro pokaže, da nova mreža pomeni manj vstopnih točk. Če jih je danes omenjenih 57, imamo potem 12 urgentnih centrov in 14 prihodnjih satelitskih centrov, ki jih želijo vzpostaviti do 2028, 15. pa že stoji v Kočevju. 

Ob tem Kordež izpostavlja še dodatne točke. "Radlje ob Dravi so primer strateške točke, ki ni satelitski center, ampak zaradi svoje lokacije med UKC Maribor in bolnišnico Slovenj Gradec zagotavlja začetno oskrbo tistih, ki potrebujejo pomoč," razlaga sogovornik.  

Koliko takšnih točk bomo imeli po državi, še ni jasno. Nastajale bodo, ko bodo s  s pravilnikom vzpostavljena merila in kriteriji in se bo na podlagi tega prilagodila mreža – tudi v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi, da bi se dosegel koncept najboljše možne obravnave.  

Se pa primeri dobre prakse ponekod vzpostavljajo kar sami, meni sogovornik ter izpostavi Šentjur in Šmarje pri Jelšah: "Zdravniki tega zdravstvenega doma so ugotovili, da so urne obremenitve, ki jih morajo namenjati dežurstvu, prevelike glede na frekvenco nekih nujnih stanj, ki k njim prihajajo, zato so se dogovorili, da bodo v Šmarju pri Jelšah zagotavljali skupno točko."

Na ministrstvu so prepričani, da se z novimi načrti za pacienta ne spreminja nič. Tisti, ki potrebuje nujno pomoč, bo s klicem na 112 dobil najbližje reševalno vozilo, tistim z ne tako zelo nujnimi stanji, ki bodo po oskrbo odšli sami, pa naj kakšen kilometer več ne bi predstavljal večje težave.  

Koncept najbližjega reševalnega vozila povzroča precej skrbi zlasti v bolj odročnih krajih. Od kod bodo ta vozila pošiljali? Iz oddaljenega centra? Vozila bodo po zagotovilih tako pri centrih kot tudi na točkah, kjer sicer ambulante ponoči ne bodo več odprte, so pa pomembne za doseganje optimalnega odzivnega časa.  

Razpored je tako vezan na podatke, kako doseči 15 minut povprečnega dostopnega časa, in to se bo spreminjalo. Med drugim je na celjskem območju že predvidena še ena lokacija reševalnega vozila, saj podatki kažejo, da bi bilo to potrebno v okolici Vranskega. "Odzivanje mobilnih enot ni povezano z lokacijo stavbe, ki je odprta 24 ur."

Da reševalnih vozil kdaj ni dovolj, da se tudi tisti, ki jih nujno potrebujejo, na koncu po oskrbo odpravijo kar sami, pa je slišati na terenu.  

Na ministrstvu pojasnjujejo, da država ni lastnik in ne kupuje reševalnih vozil. Da pa je izvajalcev dovolj, programi se še prilagajajo, širijo. V zadnjih letih so močno povečali financiranje, programe in obseg izvajanja nujne medicinske pomoči. "Kar pomeni, da denar sledi potrebam." Te pa se prikazujejo s številom intervencij, časom itd. na podlagi podatkov, ki jih spremlja dispečerska služba. Je pa na koncu nakup reševalnega vozila odvisen od vsakega posameznega izvajalca. A nekaj je jasno, ko se širi program, je treba zagotoviti kadre in opremo – in temu bodo sledili tudi na tem področju, zagotavljajo pristojni.  

Pa se bomo s tem izognili anomalijam? Na ministrstvu konkretnih primerov ne morejo komentirati, a za vzorec smo jim naslikali primer pacienta, ki je najprej čakal na reševalno vozilo, ki naj bi že šlo na pot, nato pa dobil informacijo, da naj se po pomoč odpravi sam, ker tega vozila ne bo.  

Kordež pojasnjuje, da se po tem, ko je vozilo poslano na pot, ne sme zgoditi, da bi ga preusmerili. Prav tako naj bi "ekscesne primere" omejili z dokončno vzpostavitvijo dispečerske službe s ciljem, da se jih v prihodnosti prepreči.  

Pojasnjuje tudi, da odklone vedno resno analizirajo in naredijo nadzor, kar pomeni, da je v primeru, ko pacient meni, da se mu je zgodila krivica, smiselna pritožba.  

Izpostavlja pa, da so dispečerji visoko kvalificirani za opravljanje svojega dela. "Ta sistem je dober."

Vseeno se še enkrat ustavimo pri povprečnih 15 minutah do prihoda reševalnega vozila. Gre za povprečje za celotno državo, kjer je v mestu lahko ta čas zelo kratek, na podeželju pa mnogo daljši? Ljudi namreč skrbi, da nova organizacija pomeni zapostavljanje podeželja.  

Kordež pojasnjuje, da dispečerska služba zdravstva opravi analizo povprečnih dostopnih časov za vsako enoto posebej. Tako je cilj, da vse enote dosegajo enake rezultate. Zato se je dodalo tudi novo lokacijo v Ravnah na Koroškem oziroma v Mežici, Kranjski Gori  ...

Kako pa je v kadrovsko podhranjenem zdravstvu z zagotavljanjem kadrov za vse te nove načrte? "Za  zagotavljanje kadrov so zadolženi izvajalci."  

Ti pogosto tarnajo zaradi kadrov. Pa ne le pri nas, težava presega naše meje. Pri nas je nekoliko manj težav z zdravstvenim osebjem, več težav je z vidika zagotavljanja zadostnega števila specialistov urgentne medicine in pa tistih zdravnikov, ki imajo opravljena usposabljanja za delo v nujni pomoči.  

Eno od pomembnih vprašanj tako je, kako to vejo medicine narediti privlačnejšo. Kordež meni, da se del odgovora vsekakor skriva v razbremenitvi in novih pristopih. "Težko si je predstavljati, da bo nekdo opravljal tako obliko dela vse do upokojitve, da bo delal po 12 ur, podnevi in ponoči, vse dni v letu na urgenci."  

Tako ob denarnem nagrajevanju gledajo dlje, da bi denimo pri določeni starosti specialistu omogočili spremembo načina dela, normalnejšega delovnega ritma. Konsenz tako iščejo skupaj s stroko in stanovskimi združenji.  

In če je v zvezi z načrti, opisanimi v tem članku, kar nekaj kritik nekaterih lokalnih skupnosti in pacientov, kaj na to porečejo zdravniki? Kordež pravi, da ukrepe na splošno pozdravljajo, pohvalili so koncept vozila urgentnega zdravnika, ki prinaša razbremenitev.  

Kaj pa je potem z informacijami, da so nekateri s predlaganimi spremembami tako nezadovoljni, da pišejo odpovedi?

Takšno pismo je namreč te dni v našo redakcijo prispelo s Koroške. Da bodo po ukinitvi zdravnika nujne medicinske pomoči v ZD Slovenj Gradec vsi zdravniki nujne medicinske pomoči zdravstvenega doma Slovenj Gradec delovali v urgentnem centru bolnišnice, območje Slovenj Gradca in okolice pa bi pokrivali zdravniki nujne medicinske pomoči iz sosednje občine Ravne na Koroškem, ki je oddaljena več kot 10 kilometrov – "s tem se bi znatno zmanjšala kakovost storitev in predvsem hitrost nudenja nujne medicinske pomoči v občini Slovenj Gradec". In še: "če pritisk ne bo ponehal, je odpoved delovnega razmerja najavila več kot polovica splošnih zdravnikov v ZD Slovenj Gradec".

Med lovom na odgovore se je izkazalo, da je tamkajšnja problematika precej bolj specifična od samih sprememb na področju zagotavljanja nujne medicinske pomoči v državi, zato bomo pojasnila ministrstva, občine, bolnišnice Slovenj Gradec in območne zastopnice pacientovih pravic še danes objavili v ločenem prispevku.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (109)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

najŽePAdeVladaJJ
28. 11. 2024 20.22
Vsaj 50% je intervencij, ki bi moral biti zdravnik prisoten, ne 20%, zato pa gre vse za bolnico. In je tam gneča. Dispečerski sistem je zgrešen, ker nujna vozila so namenjena nujnim primerom ne pa "taxi" prevozom. Danes dobiš prevoz z rešilcem kadarkoli, samo navesti je treba, da imaš bolečino 6 od 10. Zgrešen protokol sprejemanja nujnih intevencij. Tukaj se gre za primer ZDSG. Radi bi obdržali dežurno ambulanto, otepajo se VUZa.....Nihče od zdravnikov pa ne želi v 50m oddaljeno bolnišnico delat. Če poznaš zadevo jo lahko primerjaš s otroškim vrtcem..
pstwojnc
28. 11. 2024 09.44
Z uvedbo dispečerske službe se je odzivni čas NMP podaljšal za vsaj pet minut. Katastrofa.
avgust.
27. 11. 2024 20.53
Ta članek je kar neki. Blažitev 10 ur čakanja na urgenci.
Professor
27. 11. 2024 18.33
+7
Nestrokoven in neustrezen kader na ministrstvu za zdravje meša drek skupaj z oh in sploh managerji v zdravstvu, ki so prav tako neustrezni in nestrokovni. Kaj potem pričakujete?
miror2012
27. 11. 2024 18.14
-1
Sem preživel cel dan na urgenci kot spremljevalec in sem imel čas opazovati dogajanje. Upam si trditi, daje osebja dovolj, samo neorganizirani so pa do podna.
kr--en
27. 11. 2024 18.17
-1
Vedno z veseljem preberem mnenja strokovnjakov.
vvvilice
27. 11. 2024 17.44
-1
Zdravnikom dajmo večje plače iz fonda za urgenco. Tako ne bodo preobremenjeni.
nikhrast
27. 11. 2024 17.36
-7
Po Severni Ameriki imamo paramedike v postajah, Toronto jih ima 41, tako kot imamo 84 gasilskih postaj.
avgust.
27. 11. 2024 17.07
+3
Če čakaš na urgenci 10 ur, je še najboljše, če pokličeš rešilca torej.
miror2012
27. 11. 2024 18.10
+3
Žal te rešilec pripelje na urgenco in te pusti na hodniku, tako da....
kiropraktik
27. 11. 2024 16.41
+4
Ni panike! Zastoji na cestah se urgence ne dotaknejo! Imamo toliko helikopterjev, da jih pošiljamo še v Gazo!
Em Il Ka
27. 11. 2024 16.24
-1
..nisem prepričan, če je kdaj gen. sekretar poklical DCZ in si zaželel NMP, po mojem bi bil občasno presenečen, nad reakcijskim časo in strokovnimi odzivi tam zaposlenih.... Kaj npr. pomeni informacija uporabniku "žal trenutno na razpolago nimamo vozila, ali lahko pacienta pripeljete na.....lokacijo, do vas bo dlje trajalo, ko dobimo razpoložljivo vozilo.... in kaj se zgodi, ko vozilo pacienta pripelje na NMP, kdo skrbi zanj v čakalnici, če tam ni svojcev, se kdo kdaj izgubi.... ... in lokacije, kolikokrat pride do tega, da je vozilo NMP napoteno na lokacijo, ki to ni...zaradi nepoznavanja terena osebe na DC Z... konfiguracija terena niso ulice, so različni reliefi naše dežele, ki zaradi oddaljenosti centa ne prinašajo + pomoči potrebnim... ...in ekipa strokovnjakov na DCZ jih je najverjetneje visoko medicinsko izobražena, gre za mlade?, ki bi hudo prav prišli v ordinacijah......
geny42
27. 11. 2024 21.35
+1
Treba se je vprašati zakaj ni ekip?! Ravno zaradi DSZ in njihovega indeksa ter zaplankanisti njihovega vodje, ki je večkrat izgubil kompas. Zaposleni v DSZ niso krivi, da so tam, da so jim sprali možgane, do te mere, da so res prepričani da ne smejo razmisljati s svojo glavo. Vozil vsak dan 2x zmanjka, ker je indeks narejen na nacin da vsak ki poklice, dobi resevalno vozilo, tudi ta, ki pove jasno da ga ne potrebuje in bi sam prisel, samo potrebuje info kam. Ljudje na MZ so pa itak sami sebi namen. Zal je v Sloveniji kar nekaj oseb, ki krojijo NMP in si postavljajo neke namisljene spomenike, zal pa so zaspali v letih med 2000 in 2005. Res je da so veliko naredili pred tem za spremembe v NMP. Zal pa sedaj delajo vec skode kot koristi
Lion90
27. 11. 2024 15.43
+3
Najboljse da imamo v sloveniji samo klinicni center v lj.. butale
Marcus Aureliuss
27. 11. 2024 15.34
+13
Rešilc v 15. minutah - to je podobno kot v 30 dneh do specialista ... Nateg ovc ....
Mitja R
27. 11. 2024 15.18
+5
Zmanjšali bi radi število dežurnih mest in to spremembo zavili v celofan, da bi izpadlo, kot da bomo imeli od tega več... To spet pomeni, da bodo urgence v manjših krajih zaprli. Kako bi to lahko bilo boljše, kot to kar imamo sedaj? Urgenco bodo po novem imela samo večja mesta, gneča pa se bo zaradi tega samo še povečala, ker bodo v večja mesta prišli še pacienti, ki so bili do zdaj pogledani na manjših urgencah. Res je čas, da se narod upre, korak po korak nam jemljejo vse kar imamo!!
Mojemnenjeinpika
27. 11. 2024 18.13
-2
Nič se ne zapira, samo zdravnika ponoči več tam ne bo, ker itak nima dela. Bo pa rešilec. A ste vsi nepismeni? Zdravnik bo v sosednjem satelitskem centru, kjer bo tudi vsa oprema in bo na teren šel po potrebi sam, ne v rešilcu. Mi "urgentno prvo pomoč" imamo, ampak te itak za vsak drek pošljejo na urgenco v bolnišnico na diagnostiko. Nazadnje so lahko bolničarji uredili vse sami, z zdravnikom na telefonski zvezi. In takih je 70 % obravnav.
avgust.
27. 11. 2024 15.18
+3
Kakšna zaščita s strani medija in kakšna neobjektivnost. Namesto o 10 urnem čakanju na urgenci in manjšanju čakalnih vrst na način, da se podaljša doba za sprejem napotnic "zelo nujno", olepšujejo tu s stvarmi, ki so bile že od prej. Kakšna neverjetna objektivnost! No, neke pronicljivosti in konkretnih vprašanj o poraznem stanju ter zahtev po odgovorih s strani vlade in ministrstva za zdravje on avtorice niti ni za pričakovati. Sami neki kulturniki tu gor.
TNT4U
27. 11. 2024 15.31
+3
Pred 20 in več leti je vsakdo, ki je končal medicinsko fakulteto moral najprej opraviti prakso v splošni ambulanti, zato ni nikdar in nikjer primanjkovalo zdravnikov splošne medicine. Sčasoma pa so z zakonom o zdravniški službi, kolektivno pogodbo za zdravnike in drugimi posegi enostavno to izbrisali iz obveznosti. Te akte pa so podpisovali zdravstveni ministri (tudi taki kot sedaj kričijo kako je vse narobe) - in ravno ti so odgovorni, da je sedaj takšno stanje.
avgust.
27. 11. 2024 17.06
+3
Včasih je bila življenjska doba 70 let in povprečna starost prebivalstva veliko nižja. Nekaj mesecev prakse ne bo spremenilo ničesar. Dejstvo je, da je za sedanjo starostno sliko populacije zdravnikov premalo in še tisti, ki vztrajajo, jih mediji potlačite, kolikor se da. Ko napišete negativen članek, so vedno samo kratice pri avtorju, ko pa hočete prikazati neko lepšo sliko, je pa polno ime in priimek nekoga, katerega osnovna izobrazba in področje dela je kultura.
Mojemnenjeinpika
27. 11. 2024 18.15
+1
Število zdravnikov se vsako leto povečuje. Krneki, no. Saj jih je še vedno premalo, ampak ni treba lagat, da "redki še vztrajajo". Je pa res, da bežijo v zasebništvo, kjer jim je lažje, ker ni dežurstev.
avgust.
27. 11. 2024 20.52
Dežurstva so najbolje plačana. Tvoj komentar ni logičen, odhod zdravnikov v Avstrijo, še posebno v severnih regijah, je ogromen. Sedaj nas po plačah zdravnikov prekašajo še Hrvati, tako da bomo izobraževali kader za širšo okolico, ker tam več plačajo.
Grma53
27. 11. 2024 14.52
+3
Pomagaj si sam, in Bog ti bo pomagal. To je še edino upanje, ki je ostalo pacientom
Ri_ss
27. 11. 2024 14.44
+7
Ma kakšen Kordež lepo vas prosim. Vant iz naših krajev odšel v Ljubljano, tam ga na urgrnci niso povohali, takoj so mu dali do znanja, da ni sposobem nobene funkcije in nato odide v nek mali zdravstveni dom za reševalca. Sedaj pa “nabija” v prazno, govori o tem kako so dispečerji na nivoju a ves čas odhajajo, ker so v razsulu brez sistema, vsak, ki pokliče iz dolgčasa mu pošljejo rešilca. Naši se vrtijo kot ringišpil. Pa to je bananarepublika. Z Kordežom, tole ministrico, ki je nastavljena kot on, Finkom v DCZ in vso staro gatnituro, ki se drži na ministrstvu koy pijanec plota ne bo nič in se bo samo nadaljeval kolaps. Poglejte samo Zbornico zvezo in Sekcijo reševalcev. Saj nič niso nikoli dosegli, imajo neke hobi programe, ki bi jih še v vrtcu bolje naredili. Pa to je noro! Kdo še v zdravstvu dela, bogi reševalci na terenu kaj jim narekuje tempo, upam, da enega dme nihče ne pride na delo, bomo že zdržali brez in da za vrat primejo te nesposobneže na pozicijah.
Posteni
27. 11. 2024 16.41
+0
To imas na zalost cist prav... kokr vem je poleg vsega se nadut.. kot resevelec je pa delal vse skupaj nekje 2 leti... zalost... da o novi placni reformi za zdravstvo sploh ne govorimo.. nula...
LazneNovice
27. 11. 2024 14.38
+1
Vodovodarju sem dal za uro in pol dela 110€. Ce je vse kar moramo narediti, da jih placamo 80€/h in se tepejo za delo, pa naj bo.
IQ190oRmore
27. 11. 2024 18.09
-1
110€ za 90min dela si dal, ker tega dela nisi sposoben ali pa nisi želel opraviti sam in ker je vodovodarjev, kot večine ostalega kadra, pač vedno manj. Vsaj takšnih, ki bi bili pripravljeni delat.
boyman
27. 11. 2024 13.53
+2
A se ob vseh teh spremembah, spreminja tudi cena osnovnega zavarovanja?
bazilika555
27. 11. 2024 13.18
+3
Malo vas ve (podatki statističnega urada), de se je število starih nad 65 let, od leta 1991 do lani PODVOJILO! A to komu kaj pove?
TNT4U
27. 11. 2024 15.25
+3
Tudi število zdravnikov se je v tem času podvojilo - in kaj zdaj ? Še vedno jih je premalo in vedno jih bo premalo - a tudi to komu kaj pove ? Premalo jih je, ker je sistem tako nastavljen !
hojladri123
27. 11. 2024 12.59
+2
POVPREČNO? torej v mestih kjer je sicer največ intervencij (ampak niso vse življensko ogrožujoče) bo pomoč v max. 10 minutah, na periferiji pa se lahko ta čas zavleče tudi do ene ure... torej za 100 primerov v mestu kjer na kraj pridejo v manj kot 15 minutah lahko 5x na periferijo pridejo v 1h . ali ni vsako življenje enakovredno?
bazilika555
27. 11. 2024 13.12
+5
Taki naslovi le razburjajo ljudi. Bodimo malo bolj realni e pač tako, ne more imeti vsaka vas svoje reševalne službe. Na Krasu je od Sežane do nekaterih vasi tudi do 25 km, Le kdo v naseljih in ovinkih lahko to prevozi v 15-tih minutah? Iz Nove gorice pa je preko 30 km. Torej? Zato niso življenja nič manj vredna, vsi moramo nekje živeti in ne moremo vsi postaviti šotora pred UKC!