Prvo ozko grlo je vsekakor intenziva, je jasen specializant infektologije Federico Potočnik. "Zdravniki, ki delajo na intenzivnem oddelku, imajo posebna znanja, ne more kar vsak zdravnik delati z ventilatorjem." Kot pravi, so prav zato najbolj dragocen kader trenutno prav oni, saj je njihovo število končno. "So končna postaja za vse naše paciente, ki se jim stanje poslabša. Njim gre največja zahvala v teh najtežjih časih," dodaja.
Drugo ozko grlo so urgentni centri, ki so tudi prva bojna linija. Potočnik pravi, da tam delajo najmlajši zdravniki, pripravniki in mladi specializanti. Ob tem izpostavlja, da so prav ti kadri tudi najslabše plačani. "Še študentje, ki so vpoklicani v tem času imajo višjo plačo od njih. Njihov položaj ni le najtežji, temveč tudi najslabši," pravi.
Kot pojasnjuje, plača zdravnika pripravnika znaša okoli pet evrov na uro. "V zadnjih dneh smo videli, da je prišlo do splošnega dviga plač medicinskim sestram, ki si višje plače tudi zelo zaslužijo, je pa prišlo do zelo čudnih nesorazmerij, da sestre, ki delajo z nami in so največ na terenu, dobijo najnižje dodatke, tiste, ki so v pisarnah, pa začuda zelo visoke." Zato, pravi Potočnik, so mladi zdravniki jezni, ko pride do spoznanja, da so v timu, kjer imajo največ odgovornosti, ob tem pa so tudi najslabše plačani.
Na covidnih oddelkih medtem pri odhodu bolnikov opaža predvsem dve stvari. Prva je dolgi covid in posledice okužbe. "Mnogi se bojijo posledic cepljenja, vendar pa so mnogo hujše posledice same bolezni tako na kratek kot na dolgi rok," pravi.
Veliko je tudi obžalovanja: "Vsakdo, ki pride v urgentni center in se srečuje s težkim potekom bolezni in težkimi dnevi, ki ga čakajo, pride vedno do spoznanja, da je bilo cepljenje najboljša izbira." Po odhodu iz bolnišnice pa prebolevniki pravijo, da se bodo šli cepit takoj, ko se bodo lahko. To je tudi glavno sporočilo tistim, ki imajo še vedno dvome oz. ki se še niso odločili. "Da se vsakdo, ki gre skozi to izkušnjo, na koncu odloči za cepljenje. A na žalost je za nekatere takrat že prepozno."
Zdravniki, tudi mladi, so izgoreli
Potočnik je v prvih bojnih linijah že od samega začetka boja s covidom-19. Pravi, da je bilo že na začetku težko, po dveh letih pa da številni zdravstveni delavci pravijo, da je celo neznosno. "Nisem še videl toliko mladih kolegov, ki so stari okoli 30 let in so izgoreli. To ni pojav, ki pritiče 30-letniku, temveč se zgodi, ko si toliko izpostavljen," pravi.
Zato ljudi prosi, naj pomagajo: "Nujno je treba zmanjšati število okužb." Kot pravi, lahko to naredimo na dva načina.
Prvi je ta, da ljudi, ki se ne držijo zdravstvenih ukrepov, na to opozorimo in jih pozovemo k njihovemu upoštevanju. "Druga stvar, ki je zelo pomembna pa je, da tudi sami upoštevate zdravstvene ukrepe, kot so nošnja zaščitne maske, vzdrževanje razdalje in drugo. To je tudi prva stvar, ki jo lahko naredi vsak, da nam je lažje."
KOMENTARJI (450)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.