tropske bolezni

BLOG: Datlji več kot zgolj naravna alternativa sladkorju

27. 04. 2025 07.00

Datlji so moje najljubše suho sadje. Gre za eno najstarejših gojenih vrst sadja, ki so jih civilizacije uporabljale za energijo, zdravje in celo kot del obredov. Kljub njihovi starodavni uporabi jih tudi celo danes mnogi še vedno ne poznajo dovolj dobro – zato sem pripravil ta članek, ki prinaša objektiven in celovit vpogled v njihove koristi, tveganja in možnosti uporabe v vsakdanji prehrani.

Od gojitelja arašidov do predsednika ZDA

30. 12. 2024 06.24

Umrl je najstarejši še živeči nekdanji predsednik Združenih držav Amerike Jimmy Carter. Novico je za ameriške medije potrdil njegov sin. Star je bil 100 let. Carter je od skromnih začetkov na podeželju Georgie vodil državo med letoma 1977 in 1981. Leta 2002 je dobil Nobelovo nagrado za mir.

Strupene ribe že v Jadranu, ali prihajajo tudi nevarne mravlje in papige?

27. 10. 2024 10.24

Na Hrvaškem je vse pogosteje opaziti nekatere nevarne živalske vrste, ki sicer ne izvirajo iz tega okolja. Zaradi podnebnih sprememb in segrevanja ozračja v Jadransko morje prodirata flora in favna iz sicer toplejših morij, nekatere avtohtone vrste pa zaradi spreminjanja razmer zapuščajo svoje naravne habitate in osvajajo druga območja. "Narava nam je napovedala vojno in če se ne bomo spametovali, bo iz nje izšla kot zmagovalka," opozarja hrvaški biolog Aljoša Duplić z Inštituta za okolje in prostor.

Po preplahu testi pri paru ovrgli sum na okužbo z virusom marburg

03. 10. 2024 10.07

Nemška policija je za kratek čas zaprla peron na železniški postaji v Hamburgu, potem ko so prejeli obvestilo, da je na vlaku, ki je prispel iz Frankfurta, mladi par, ki bi lahko bil okužen z virusom marburg. Na kraj je nemudoma prispela zdravniška ekipa v zaščitni opremi, ki je moškega in žensko odpeljala v bolnišnico, specializirano za tropske bolezni. Opravljene preiskave so zdaj pokazale, da Nemca nista okužena z nevarnim virusom, moški pa bo kljub temu ostal v izolaciji še 21 dni.

Zelenortski otoki postali tretja afriška država brez malarije

12. 01. 2024 16.38

Zelenortski otoki so postali tretja afriška država brez malarije, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. V državi že najmanj tri leta niso imeli prenosa te tropske bolezni, za katero na kontinentu še vedno umirajo številni ljudje.

V Tropski hiši na svet prikukala dvojčka moholijevih galagov

11. 12. 2023 21.42

V Tropski hiši v Celju so se razveselili dveh novih članov – dvojčkov moholijevih galagov. Samec Amani in samička Ayanna sta tako že drugič postala starša. Gre sicer za majhne afriške polopice s prepoznavnimi velikimi uhlji ovalne oblike.

V Trstu odkrili prvi primer okužbe s čikungunjo

10. 10. 2023 10.21

V Trstu so zabeležili prvi primer okužbe s čikungunjo, virusno vročinsko boleznijo tropskega pasu, ki jo prenaša tigrasti komar. Zaradi tega so tržaške oblasti prejšnji petek izvedle dezinfekcijo v širši okolici športnih stadionov Grezar in Rocco.

Kaj vse naj vsebuje potovalna lekarna?

01. 07. 2023 07.00

Da bi bile počitnice čim bolj brezskrbne in da bi se v času dopustov pojavilo čim manj zdravstvenih težav in zapletov, je zdravniška zbornica pripravila nekaj praktičnih nasvetov. Katera zdravila naj ne bi manjkala na poti? Kako naj ravnajo kronični bolniki, ki so v času vročine še posebej ranljivi?

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?

09. 03. 2023 06.00

Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

Slovenija bo dobila 1400 odmerkov cepiva proti opičjim kozam

02. 08. 2022 17.28

Ministrstvo za zdravje je sporočilo, da je vlada na dopisni seji sklenila, da sprejme donacijo podjetja Bavarian Nordic v obliki cepiv proti opičjim kozam. Slovenija bo tako od Evropske komisije prejela 1400 odmerkov cepiva Jynneos (Imvanex). Količina cepiva, ki ga bomo prejeli, temelji na načelu o številu prebivalcev države članice.

WHO predstavila novo strokovno skupino za ugotavljanje izvora pandemij

13. 10. 2021 18.14

Svetovna zdravstvena organizacija je v Ženevi sporočila, da je izbrala člane nove svetovalne skupine za preučevanje izvora pandemij, ki bo pomagala pripraviti smernice za prihodnje študije o izvoru pandemij in epidemij ter nadzorovala preiskave.

Pacient mora biti vedno na prvem mestu

02. 09. 2021 00.15

Komarjev spet ogromno, v Sloveniji brez zatiranja

09. 06. 2021 13.32

Komarji niso le nadležni, njihovi ugrizi na koži pustijo tudi rdečino, ki največkrat neznosno srbi. In vsako poletje so tu, enkrat v večjem, drugič v manjšem številu. A že samo en komar nam krajša nočni spanec in zato se številni sprašujejo, zakaj jih v Sloveniji ne uničujemo, kajti v drugih državah jih. Na NIJZ pravijo, da prisotnost in povečano število komarjev ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom, da se zmanjša njihovo število.

Strah – glavni problem krvodajalstva in darovanja organov mladih

13. 03. 2021 17.24

V Sloveniji trenutno kri daruje dovolj ljudi, da smo samozadostni. Problem pa je, da se slovenska populacija stara oziroma se bliža zgornji starostni meji darovanja – 65 let. Zato je za prihodnost krvodajalstva pri nas ključnega pomena izobraževanje mladih. Društvo študentov medicine Maribor si s projektom Epruvetka prizadeva, da bi mlade spodbudilo k rednemu darovanju krvi in da bi postali darovalci organov. Zdaj je ekipa Epruvetke izdala še knjižico, kjer je zbrala vse informacije o tej temi.

V dobrem desetletju izginilo za 20 Slovenij gozdov

13. 01. 2021 10.27

V dobrem desetletju je izginilo toliko tropskih in subtropskih gozdov, da bi z njimi lahko prekrili celotno površino Kalifornije, v novem poročilu ugotavlja WWF. Človeštvo s tem uničuje svojega največjega zaveznika v boju proti podnebnim spremembam. "Večji pomen moramo dati zdravju in naravi, namesto da poudarjamo gospodarsko rast in finančni dobiček za vsako ceno," ob tem poudarjajo in potrošnike pozivajo, naj se izogibajo izdelkom, kot so soja, palmovo olje in določene vrste mesa.

Rebeka Dremelj: Počutim se, kot da sem stara 20 let

25. 07. 2020 08.00

Rebeka Dremelj praznuje okrogli jubilej – 40 let. Z današnjo slavljenko smo se pogovarjali tik pred njeno življenjsko prelomnico. Zaupala nam je, kateri trenutki so najbolj zaznamovali njeno kariero in zasebno življenje, spregovorila pa je tudi o goreči želji, ki bi jo rada še uresničila, pa ji je do zdaj še ni uspelo.

Slovenca, ki je na Brnik prispel s Kitajske, po pregledu poslali domov

28. 01. 2020 11.16

Na brniško letališče je iz Kitajske prispel Slovenec, ki se je počutil slabo, a vročine in ostalih vidnejših simptomov pljučnice ni imel, zato ga je zdravnica napotila domov. Primer pa je pod vprašaj postavil pripravljenost zdravstvenega osebja in pristojnih organov na morebitni primer okužbe s koronavirusom.

Na Filipinih razglasili epidemijo mrzlice denga

06. 08. 2019 16.40

Filipinsko ministrstvo za zdravstvo je razglasilo nacionalno epidemijo tropske bolezni denga. Po podatkih ministrstva je od januarja zbolelo več kot 140 tisoč ljudi. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je letos zabeležena rast števila obolelih tudi v drugih državah jugovzhodne Azije.

Britney Spears na rajskem otočju z mamo

24. 06. 2019 21.03

Ameriška glasbenica Britney Spears si je po daljšem turbulentnem obdobju privoščila tropski oddih na otokih Turks in Caicos. Na počitnicah jo tokrat spremlja njena mama, Lynne Spears.

Znanstveniki opozarjajo na možne izbruhe tropskih bolezni po Evropi

15. 04. 2019 07.00

Znanstveniki so na Evropskem kongresu klinične mikrobiologije in nalezljivih bolezni opozorili na nevarnost vročice in drugih tropskih bolezni, ki jih prenašajo insekti, tudi v severnejših zemljepisnih širinah. Za to obstaja več razlogov, med drugim podnebne spremembe, globalizacija in silovit socialnoekonomski razvoj.

Iz države pobegnili tudi zdravniki. Je pred vrati nova epidemija malarije?

25. 02. 2019 07.00

Strokovnjaki priznane revije Lancet so objavili študijo, v kateri opozarjajo na hitro širjenje bolezni, kot sta malarija in denga, potem ko je zdravstveni sistem v Venezueli zaradi krize popolnoma propadel. Med letoma 2010 in 2015 se je število primerov malarije v državi povečalo za kar 359 odstotkov, do leta 2017 pa še za 71.

Nevarne 'pasti' podzemlja: zakaj so morali dečki deset dni preživeti v karanteni?

18. 07. 2018 17.19

12 tajskih dečkov in njihovega trenerja so po desetih dneh karantene odpustili iz bolnišnice. Medicinsko osebje jih je v tem času testiralo na bolezni in okužbe, ki so jim pretile v jami. A kakšne so pravzaprav sploh nevarnosti podzemnega sveta? Kljub lepotam, ki jih ponuja podzemni svet, jame - sploh tropske - namreč pogosto predstavljajo smrtonosno 'past'.

Medicinske odprave v Keniji: 'Naš cilj je stalna oskrba lokalnega prebivalstva'

13. 05. 2018 07.00

Študenti medicine, ki ob izobraževanju samoiniciativno zbirajo denar in odpotujejo v nerazvite tropske države ter nudijo zdravniško pomoč tamkajšnjim prebivalcem, so v svetu redki. Pri nas pa imajo medicinske odprave v Afriko dolgo tradicijo, študenti se jih z veseljem udeležijo, saj si tako kljub trdemu delu, ki ga tam v treh mesecih opravijo, pridobijo neprecenljive izkušnje.

V Srbiji zabeležili prvo smrtno žrtev zaradi ošpic: umrl je 30-letnik

27. 12. 2017 09.53

30-letnik je prva smrtna žrtev zaradi ošpic v Srbiji. Umrl je v Beogradu zaradi zapletov po okužbi. V Srbiji so od začetka oktobra do danes zaznali 654 primerov okužb z ošpicami. Najmlajša oseba, ki je v državi zbolela za ošpicami, je stara dva meseca, najstarejša pa 60 let.

Zaradi hepatitisa C umre več ljudi kot za posledicami aidsa

28. 07. 2017 06.47

Obeležujemo svetovni dan hepatitisov. WHO letos izpostavlja zaščito pred temi virusi, najpogostejši so hepatitisi A, B, C, D, in E, ter posledice, ki lahko vodijo v odpoved delovanja jeter, raka ali smrt. Najbolj je v porastu hepatitis C, smrtnost je prvič presegla število smrti za posledicami aidsa.

Smo pripravljeni na vse več in vse bolj intenzivne vročinske valove?

31. 03. 2017 12.44

Vse več je vročinskih valov, ki lahko zelo vplivajo na zdravje ljudi. Posebej so občutljivi starejši in bolni ljudje. A vročina vpliva tudi na storilnost zdravih ljudi. Veliko vlogo pri opozarjanju na vročinske valove ima Arso, kjer odločitev o izdaji opozorila vedno sprejme skupina ljudi.

V prihodnosti nas čakajo ekstremi: pozimi manj snega, a več dežja, poleti suše in izrazita vročina

23. 03. 2016 12.50

Podnebne spremembe so dejstvo. Tudi v Sloveniji bo v prihodnosti bolj vroče, bolj suho in bolj mokro. Več bo ekstremov, napovedujejo na Arsu. ''Če imamo danes poleti temperature okoli 38 stopinj Celzija, lahko sredi stoletja pričakujemo temperature krepko čez 40 stopinj Celzija.'' Pozimi bo sicer več padavin, a manj snega.

WHO za 1. februar sklical izredno zasedanje zaradi 'eksplozivnega širjenja' virusa Zika

28. 01. 2016 10.00

Virus Zika se je pojavil tudi v Avstriji - med potovanjem v Brazilijo se je okužila turistka. Zdravstvena organizacija opozarja, da se nevarni virus "eksplozivno širi", zato je za 1. februar sklicala izredno zasedanje. Strokovnjaki pričakujejo, da bi se lahko v Amerikah z virusom okužilo od tri do štiri milijone ljudi.

Strokovnjak za zastrupitve: Zaradi uporabe nedovoljenih kemikalij med ni varen

17. 12. 2015 09.31

Nekateri slovenski čebelarji so na črnem trgu kupovali pripravke za zatiranje varoj pri čebelah, čeprav so vedeli, da ti pripravki niso uradno registrirano zdravilo in da obstaja možnost, da bodo ti pripravki škodovali tako čebelam kot ljudem. Na dogajanje so se odzvali v centru za zastrupitve, kjer so dejali, da med teh čebelarjev ni varen in ga je treba izločiti iz prometa.

Ženska, ki so jo mrtvo našli v Avstriji, ni bila okužena z ebolo

18. 08. 2014 13.13

Avstrijci so našli truplo 48-letnice, ki je nedavno pripotovala iz Nigerije. Mrliški oglednik je kot možni razlog za smrt navedel tudi virusno infekcijo, zaradi česar so oblasti odredile izvedbo testov za ebolo. Izkazalo se je, da ženska ni bila okužena z nevarnim virusom.