Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v novo znanstveno svetovalno skupino za izvor novih patogenov predlagala 26 strokovnjakov, med njimi znanstvenike iz Kitajske, Rusije, ZDA, Sudana, Savdske Arabije in Kambodže.
Na seznamu je tudi nemški virolog Christian Drosten iz berlinske bolnišnice Charité, ki je bil med pandemijo eden najvidnejših strokovnjakov v nemških medijih. Poleg njega pa so tu še dr. Phillip Alviola z Inštituta za biološke raziskave Univerze na Filipinih; dr. Abdullah Assiri, uradnik na ministrstvu za zdravje Savdske Arabije; dr. Stuart Blacksell, profesor tropske mikrobiologije na Univerzi v Oxfordu; dr. Inger Damon iz ameriškega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni; dr. Vladimir Dedkov, namestnik direktorja za raziskave na Inštitutu Pasteur iz Rusije; dr. Elmoubasher Farag, epidemiolog in vodja programa za komunikacijo o nadzoru bolezni pri ministrstvu za javno zdravje Katarja; dr. Thea Fischer, profesorica virologije pri Univerzi v Kopenhagnu in vodja kliničnih raziskav v bolnišnici Nordsjaellands na Danskem; dr. Raman Gangakhedkar z indijskega sveta za medicinske raziskave; dr. Nada Ghosn, vodja programa za nadzor epidemij in članica direktorata za preventivo pri ministrstvu za zdravje v Libanonu; dr. Maria Guzman z Inštituta za tropsko medicino Pedro Kouri s Kube; dr. Christian Happi z afriškega Centra za odličnost na področju genomike nalezljivih bolezni (ACEGID), Univerze Redeemer's iz Nigerije; dr. Marion Koopmans, profesorica in vodja oddelka viroloških znanosti pri Univerzitetnem medicinskem centru Erasmus iz Rotterdama; dr. Sowath Ly , namestnik enote za epidemiologijo in javno zdravje pri Inštitutu Pasteur du Cambodge iz Kambodže; dr. Jean-Claude Manuguerra s francoskega Inštituta Pasteur; dr. Khin Myint z Inštituta za molekularno biologijo Eijkman iz Indonezije; dr. Carlos M. Morel, direktor Centra za tehnološki razvoj na področju zdravstva pri fundaciji Oswaldo Cruz iz Brazilije; dr. Hung Nguyen z Mednarodnega raziskovalnega inštituta za živino iz Kenije; dr. Chinwe Ochu iz Centra za odličnost za migracije in globalne študije pri National Open University iz Nigerije; dr. Masayuki Saijo, direktorica oddelka za medicinsko načrtovanje agencije za javno zdravje mesta Sapporo na Japonskem; dr. Rosemary Sang, svetovalka in vodja raziskav na Centru za raziskave virusov pri kenijskem mediciskem raziskovalnem inštitutu (KEMRI); dr. Kathrina Summermather, vodja Centra za biološko varnost in direktorica laboratorija za biološko varnost pri Inštitutu za nalezljive bolezni Univerze v Bernu v Švici; dr. Marietjie Venter s Centra za virusne zoonoze z Univerze v Pretoriji v Južni Afriki; dr. Supaporn Wacharapluesadee, raziskovalka pri bolnišnici King Chulalongkorn Memorial Hospital; dr John Watson, častni profesor pri Fakulteti za epidemiologijo in javno zdravje pri London School of Hygiene & Tropical Medicine in izredni profesor pri londonskem University College; dr. Yungui Yang s Pekinškega inštituta za genomiko pri Akademiji znanosti na Kitajskem.
Koordinator WHO za nujno pomoč Mike Ryan je poudaril, da politični dejavniki pri izbiri niso imeli nobene vloge.
Svetovalna skupina je odziv na dolgotrajno zavlačevanje pri mednarodni preiskavi izvora novega koronavirusa, še poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Virus se je konec leta 2019 prvič pojavil v kitajskem mestu Vuhan, vendar so smeli tuji strokovnjaki, ki jih je predlagala WHO, na Kitajsko vstopiti šele več kot 12 mesecev po tem.
Kitajska ne dovoli nadaljnje preiskave na terenu, medtem pa jo ameriška vlada obtožuje, da strokovnjakom prikriva informacije.
Generalni direktor WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, je danes dejal, da je "razumevanje izvora novih patogenov bistveno za preprečevanje prihodnjih izbruhov, pri katerih obstaja možnost pojava epidemij in pandemij". "Zelo smo zadovoljni z izbranimi strokovnjaki z vsega sveta, ki sodelujejo v projektu SAGO, in se veselimo sodelovanja z njimi," je še dodal.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.