Pogostost bolezni, ki se prenašajo z insekti, se povečuje – denga, črna mrzlica in encefalitis (vnetje možganov) bi se lahko razširili po Evropi, opozarjajo znanstveniki.
Izbruhi teh bolezni so vedno pogostejši zaradi podnebnih sprememb, pa tudi ker ljudje vedno bolj potujejo po svetu, so znanstveniki povedali na Evropskem kongresu klinične mikrobiologije in nalezljivih bolezni. Tudi prej neprizadeta območja, ki ležijo višje, na primer sever Evrope, so ogrožena, če ne bomo ukrepali, opozarjajo raziskovalci. Treba je izboljšati nadzor in izmenjavo podatkov, še poudarjajo.
"Podnebne spremembe niso edini niti glavni dejavnik, ki vpliva na razvoj teh bolezni. Zagotovo pa k temu prispevajo poleg globalizacije, socialnoekonomskega razvoja, urbanizacije in drugih sprememb, ki spreminjajo podobo Zemlje. Vse to moramo nasloviti, da omejimo vnose teh bolezni in njihovo širjenje," je dejal Jan Semenza, eden glavnih govorcev na kongresu v Stockholmu.
Njegove poglede je podprl tudi Giovanni Rezza z rimskega sanitarnega inštituta. "Stvari, ki smo se jih naučili iz zadnjih izbruhov virusa Zahodnega Nila v Severni Ameriki in virusa chikungunya na Karibih ter Italiji kažejo, da moramo biti pozorni pri predvidevanju tveganj, ki jih s sabo prinašajo te bolezni," je dejal.
Globalno segrevanje je omogočilo komarjem, klopom in drugim insektom, ki prenašajo bolezni, da se lažje prilagodijo na različne letne čase in zaživijo na novih območjih po Evropi. Zato se izbruhi denge pojavljajo tudi v Franciji in Hrvaški, malarija se je pojavila v Grčiji, medtem ko je virus Zahodnega Nila navzoč v jugovzhodni Evropi.
Skrb vzbujajoče je, da raziskovalci opozarjajo, da je to le vrh ledene gore. "Sredozemska Evropa je zdaj del leta skoraj tropska regija, v kateri že živijo prenašalci bolezni, kot so tigrasti komarji," je dejal Rezza. V prihodnosti bi lahko toplejše in bolj vlažno vreme zagotovilo idealne pogoje za azijskega tigrastega komarja, ki prenaša viruse, ki povzročajo dengo in chikungunyo. V takšnih razmerah bi lahko ta komar zaživel tudi v osrednji Evropi in na jugu Velike Britanije.
"Inštituti in agencije za javno zdravje morajo izboljšati nadzor, predvsem sisteme, ki opozarjajo na nevarnost. Prav tako je treba ozaveščati zdravstvene delavce in javnost o potencialnih tveganjih, ki obstajajo pri teh boleznih," še opozarjajo raziskovalci.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.