Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je za 1. februar sklicala izredno zasedanje zaradi "eksplozivnega širjenja" virusa Zika. Ustanovili so posebno skupino, ki bo odločila, ali virus predstavlja globalno nevarnost, pristojni odbor pa naj bi na sestanku pripravil tudi priporočila za ukrepe, ki naj bi jih sprejele prizadete, pa tudi druge države.
"Stopnja nevarnosti je izjemno visoka," je dejala direktorica WHO Margaret Chan. Pojasnila je še, da je v preteklih izbruhih virus Zika, prvič odkrit leta 1947, "občasno povzročal blažje bolezni, ki niso bile zaskrbljujoče", medtem ko je sedanja "situacija dramatično drugačna". Pri tem je spomnila na vse več pokazateljev, da je okužba s tem virusom povezana z boleznijo mikrocefalija, pri kateri se otroci rodijo z nenormalno majhno glavo. "Vzročne povezave med virusom Zika in prirojenimi deformacijami ter nevrološkimi sindromi še niso dokazali, a obstaja zelo velik sum nanjo," je še dejala.
"Pričakujemo lahko od tri do štiri milijone primerov okužb z virusom Zika," pa je povedal vodja regionalne pisarne WHO za nalezljive bolezni in zdravstvene analize v Latinski in Severni Ameriki Marcos Espinal. Po ocenah bi lahko bilo samo v Braziliji, kjer je virus zika izbruhnil lani, okužb že 1,5 milijona.
Zika tudi v Avstriji
Medtem so virus Zika diagnosticirali tudi v sosednji Avstriji. Informacijo je potrdila predstojnica dunajskega inštituta za tropske bolezni Ursula Wiedermann-Schmidt. Razložila je, da se je ženska okužila med potovanjem v Braziliji in da na srečo ni noseča.
Zdravnica omenjenega inštituta Pamela Rendi-Wagner pa je dodala, da ženska kaže le blage znake okužbe, s testom pa so dokazali prisotnost virusa.
Zdravniki pravijo, da ni noseča in da bo bolezen prebolela brez težav. Rendi-Wagnerjeva je poudarila, da ni nevarnosti, da se bo bolezen širila po državi, saj jo prenašajo komarji, ki jih v Avstriji ni.
'Če ni noseča, potem gre za nepomemben dogodek'
Strokovnjak za tropsko medicino Herwig Kollaritsch je ob tem povedal, da je primer okužbe, ob predpostavki, da bolnica ni noseča, "takšnega pomena, kot če bi se na Kitajskem prevrnila vreča riža", torej gre za nepomemben dogodek.
Po njegovem mnenju je pričakovati, da se bodo v Avstrijo v prihodnjih tednih vedno znova vračali potniki, ki bodo okuženi z virusom Zika. "Štiri petine med njimi tega ne bodo niti opazile," je poudaril. "In za prizadete, če niso noseči, je to čisto vseeno," je še dodal.
Prav tako je dejal, da se v Avstriji ni bati epidemije. Na prvem mestu je po besedah Kollaritscha v Avstriji za kaj takega premrzlo, prav tako ni "kompetentega prenašalca".
Je virus 'preskočil' tudi na navadne komarje?
Nekateri brazilski strokovnjaki pa verjamejo, da je virus Zika, ki ga prenašajo komarji vrste Aedes aegypti, morda že "preskočil" tudi na navadne komarje. Če je to res, potem se bo bolezen pospešeno širila po svetu, dodajajo.
Znanstveniki iz Oswaldo Cruz Foundationa v mestu Recife so sporočili, da bodo v slabem mesecu zaključili s svojimi raziskavami, ki bodo najverjetneje dokazale, da so zdaj že okuženi tudi navadni komarji. Vodja raziskave Constancia Ayres je za britansko televizijo Sky News dejala, da v primeru pozitivne potrditve to pomeni, da bo potreben skupen boj zoper virus.
Vanessa Van Der Linden, ki prav tako raziskuje v omenjeni fundaciji, je bila prva strokovnjakinja, ki je opazila najverjetnejšo povezavo med virusom Zika in mikrocefalijo pri otrocih. "Lanskega avgusta sem v enem dnevu obravnavala tri primere mikrocefalije pri novorojenčkih. Normalno bi se z enim primerom mikrocefalije morda srečala na vsake tri mesece," je dejala in poudarila, da je bilo to izredno nenavadno.
Opozorila je, da o virusu vedo izredno malo, da ga strokovnjaki šele zdaj podrobno raziskujejo in preučujejo morebitne vplive na zdravje ljudi.
Zdravilo proti virusu ne obstaja, tudi cepivo ne. Zdaj strokovnjaki hitijo, da ga najdejo. A tudi, če ga odkrijejo v rekordno hitrem času, je za vse otroke, ki so se ali pa še bodo rodili z mikrocefalijo, prepozno. Borili se bodo celo življenje, posledice prirojene okvare so doživljenjske, odvisni bodo od pomoči drugih ... V Braziliji naj bi zaradi tega virusa in mikrocefalije umrlo 68 novorojenčkov.
Zdravnica Angela Rocha, ki je v zadnjih petih mesecih obravnavala 300 primerov mikrocefalije, pravi, da jo matere sprašujejo, ali bo njihov otrok kdaj ozdravel in ali bo kdaj imel normalen obseg glave. "In moram jim povedati: Ne, nikoli ne bo bolje."
V Braziliji že zdaj vlagajo nadčloveške napore v to, da širjenje bolezni omejijo, in sicer tako, da škropijo komarje in odstranjujejo vire, ki so ugodni za njihova gojišča. Oblasti so na ulice poslale tudi vojake, ki pomagajo pri kriznih razmerah. A vse kaže, da v boju zoper bolezen niso preveč uspešni.
Okužba pri odraslih moških in ženskah sicer poteka brez večjih težav. Več kot 80 odstotkov jih sploh ne kaže znakov okužbe. Nevarna pa je za nosečnice oz. za še nerojenega otroka. Okužbo povezujejo z mikrocefalijo - v Braziliji so zaznali skokovit porast števila primerov te bolezni. Prav tako še raziskujejo, kaj pomeni dejstvo, da so virus odkrili v plodovnici in semenski tekočini moškega. Moškemu na Danskem, ki se je okužil med potovanjem po Južni Ameriki, so zdravniki na primer svetovali, da med spolnimi odnosi obvezno uporablja kondom.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.