svet za živila in prehrano

BLOG: Datlji več kot zgolj naravna alternativa sladkorju

27. 04. 2025 07.00

Datlji so moje najljubše suho sadje. Gre za eno najstarejših gojenih vrst sadja, ki so jih civilizacije uporabljale za energijo, zdravje in celo kot del obredov. Kljub njihovi starodavni uporabi jih tudi celo danes mnogi še vedno ne poznajo dovolj dobro – zato sem pripravil ta članek, ki prinaša objektiven in celovit vpogled v njihove koristi, tveganja in možnosti uporabe v vsakdanji prehrani.

BLOG: Ali fit izzivi res delujejo?

13. 04. 2025 13.01

V zadnjih letih smo priče poplavi fit izzivov: 7-dnevni detoks programi, 4-tedenski preobrazbeni načrti, 6-tedenske vadbene rutine in 12-tedenske poti do "nove verzije sebe". Mnogi ob takšnih naslovih zavijejo z očmi – še posebej strokovnjaki s področja gibanja, prehrane in zdravja. In jih razumem. Tudi sam sem dolgo časa čutil podobno. A z leti in izkušnjami, tako osebnimi kot pri delu s strankami, se mi je pogled nekoliko spremenil.

BLOG: Kalčki lucerne – zakladnica hranil in zdravja

22. 12. 2024 08.44

Kalčki lucerne so drobni, a izjemno hranljivi poganjki, ki kljub svojemu bogastvu hranil pogosto ostajajo prezrti v vsakodnevni prehrani. Njihova vsestranskost, bogata hranilna vrednost in številne koristi za zdravje jih postavljajo v sam vrh superživil. V tem članku bom z vami delil vse o kalčkih lucerne – od njihove sestave in prednosti do zanimivosti, zgodovine, uporabe ter nasvetov za gojenje doma in uporabo v kuhinji.

BLOG: Prednosti in tveganja 'carnivore' diete

24. 03. 2024 07.00

Zakaj bi se človek odločil jesti izključno meso? To vprašanje se poraja ob pogledu na fenomen, imenovan "carnivore dieta". Na prvi pogled se zdi, da je obilno uživanje govedine, slanine in piščanca sanjska rešitev za ljubitelje mesa, toda ali je res tako preprosto in zdravo uživanje le živil, ki so izključno živalskega izvora?

Žiranti šova Mali šef: Vsekakor je zelo težko

08. 03. 2024 10.58

Začenja se že šesta sezona kuharskega šova Mali šef Slovenije, v katerem svoje kuharske spretnosti pokažejo najmlajši. Tudi letos bodo njihove dodelane krožnike ocenjevali trije žiranti – Jorg Zupan, Mojca Trnovec in Gregor Jager. Zaupali so nam nekaj o novi generaciji malih kuharjev in delili nekaj 'trikov', kako otroke navdušiti nad kuhanjem in zdravo prehrano.

Smernice glede prehranjevanja otrok v veljavi že naslednje šolsko leto?

10. 05. 2023 18.17

Strateški svet za prehrano je razpravljal o prehrani otrok in mladostnikov v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Skupni cilj so po besedah članov sveta boljše prehranjevalne navade in prehranjevalni status otrok. Računajo, da bodo konsenz glede smernic prehranjevanja dosegli v kratkem, da bi te v veljavo stopile že z naslednjim šolskim letom.

Strateški svet: Gre za možnost izbire in ne za uvajanje veganske prehrane

07. 04. 2023 12.56

Potem ko smo poročali, da pediatri nasprotujejo rastlinskim menijem v šolah in vrtcih, se je odzval Strateški svet za prehrano. Kot pravijo, gre le za možnost izbire med mešanim in rastlinskim obrokom in ne za uvajanje veganske prehrane v vzgojno-izobraževalne zavode.

V vrtcih in šolah več zelenjave, polnozrnatih žit in stročnic

04. 04. 2023 20.56

Člani strateškega sveta za prehrano so se seznanili z recenzijo smernic za prehranjevanje v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Te so nespremenjene od leta 2010, nove pa morajo po besedah predsednice sveta upoštevati uradna priporočila glede omejitev nasičenih maščob, holesterola in prostih sladkorjev ter zagotoviti dovolj prehranskih vlaknin.

Seja sveta za prehrano: Ne opredeljujemo se do nobenega življenjskega stila

10. 01. 2023 06.13

Člani strateškega sveta za prehrano so se sestali na svoji prvi seji. Dogovorili so se o delu za pripravo predlogov ukrepov za cenovno dostopno, kakovostno in varno hrano, ki bo imela čim manjši negativen vpliv na zdravje ljudi, okolje in podnebje. Ena največjih kritik sveta je bila, da so člani predvsem privrženci veganstva. Golob je po seji poudaril, da se ne opredeljujejo do nobenega življenjskega stila. "Ljudi bi radi ozaveščali o zdravih izbirah, nato pa se sami odločijo o svojem življenjskem slogu," je dejal.

Iskanje plastičnega stranišča in izgubljeno dostojanstvo

16. 03. 2022 06.06

Težko se je odpravil v Ukrajino, na nek način se še s težjim srcem poslovil. Vesel, da je na varnem, a del njega je ostal tam. Prestrašeni otroci, solzne mame, obnemogli starostniki. Slike, ki jih ne bo nikoli pozabil, pravi Marko Gregorc. Po Juretu Tepini se je v Ukrajino odpravil še en naš novinar in tudi on je s seboj domov prinesel spomine na humanitarno katastrofo, ki jo je povzročila vojna vihra na evropskih tleh. Tako celo opravljanje najosnovnejših človeških potreb ni več samoumevno.

Ruski napad na Ukrajino bi lahko destabiliziral svetovno oskrbo s hrano

02. 03. 2022 12.55

Vojaški spopad med Ukrajino in Rusijo bi lahko ogrozil svetovne zaloge hrane, opozarja Svetovni program Združenih narodov za hrano. Kmetijski minister Podgoršek je zaradi trenutnih razmer v Ukrajini že imenoval krizno delovno skupino na področju prehranske varnosti. Kot je poudaril, slovenski kmetje in potrošniki vpliva vojne v tem trenutku še ne zaznavamo. Je pa ocenil, da bo izredno težka situacija v Ukrajini imela vpliv na kmetijski in živilski sektor v celotni regiji in Evropski uniji.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'

17. 10. 2021 07.00

Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

Prihajajo podražitve, Kovač: Imamo tri možne rešitve

12. 10. 2021 21.07

Običajno se, ko se začnejo dražiti energenti, draži tudi vse ostalo. Kot je pojasnil ekonomist Bogomir Kovač, imamo po prihodu inflacije tri možne rešitve. Država lahko zamrzne cene, poseže po nižanju davkov, ali pa skuša zadevo reševati s subvencijami. Večina osnovnih živilskih izdelkov se je podražila že lansko leto. Najbolj so se podražili jabolka, za 35,4 odstotka, in mleto mešano meso, za 22,8 odstotka.

EU za prepoved uporabe titanovega dioksida kot aditiva v živilih

08. 10. 2021 17.03

Članice EU so odobrile predlog Evropske komisije za prepoved uporabe titanovega dioksida (E171) kot aditiva v živilih. Če Svet EU ali Evropski parlament do konca leta ne sprejmeta ugovora, bo besedilo predloga začelo veljati v začetku prihodnjega leta, so sporočili iz Bruslja. Sledilo bo šestmesečno obdobje postopnega opuščanja, nato pa bo začela veljati popolna prepoved uporabe v živilih.

Ste zaužili katerega izmed odpoklicanih izdelkov? NIJZ pomirja, da je tveganje nizko

24. 08. 2021 18.05

Že več kot 150 izdelkov je trenutno na seznamu iz prodaje umaknjenih živil zaradi nevarnega in v Evropi prepovedanega etilen oksida prisotnega v aditivu za živila, znanem tudi kot rožičev gumi, in so ga zaznali v posameznih slotih aditiva E410. Med umaknjenimi izdelki je največ sladoledov, sadnih jogurtov in kefirjev, najdejo pa se tudi krofi, radler z okusom grenivke, sadne pijače, piškoti, rezine soljenih svinjskih pleč in živila, katerih sestavina je ingver.

BLOG: Miti o hujšanju

25. 04. 2021 07.05

Brskanje po družbenih omrežjih in spletnih portalih ter razne revije vas izpostavljajo neskončnim informacijam o prehrani in zdravju. Večina je žal napačna. Celo usposobljeni zdravstveni delavci, vključno z zdravniki in dietetiki, so krivi za širjenje dezinformacij o prehrani in v javnosti ustvarjajo še večjo zmedo. Ne nasedajte zgodbam o hitrem hujšanju, doseženem z malo ali nič truda. Izguba teže ni enostavna. Zahteva doslednost, ljubezen do sebe, trdo delo in potrpljenje.

Odpadna hrana: povprečno gospodinjstvo v koš na leto 'odvrže' 336 evrov

29. 09. 2020 06.00

Na globalni ravni zavržemo okoli 1,3 milijarde ton hrane, po drugi strani pa je vsak osmi prebivalec planeta lačen, vsak tretji pa trpi zaradi pomanjkanja hrane. V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva, vsak Slovenec je leta 2018 namreč v povprečju zavrgel kar 24 kilogramov še užitne hrane. Več hrane pomeni tudi več toplogrednih plinov in s tem veliko obremenitev okolja. Kaj lahko ukrenemo sami? Zbrali smo nekaj nasvetov. Na mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane, ki ga obeležujemo prvič, imate tako edinstveno priložnost, da spremenite svoje navade in prispevate k bolj trajnostni družbi.

BLOG: Katera živila so primerna za zdravje dojk?

27. 10. 2019 07.24

Oktober je mesec, ki je posvečen ozaveščanju o preventivi, kurativi ter psihološki podpori pri raku na dojkah. Skozi lastno izkušnjo sem doživel, da se je ljudem zelo težko začeti odrekati stvarem, ki sicer hranijo dušo, a kaj ko obenem lahko hranijo oziroma spodbujajo tudi razvoj bolezni.

Celulit, ga je možno odstraniti tik pred poletjem?

30. 05. 2019 00.01

Do poletja nas loči samo še nekaj tednov in bliža se čas, ko bomo skočile v kopalke in kratka oblačila. Veliko žensk se v teh dneh obremenjuje z lastnim videzom in išče rešitve, kako bi se čim hitreje znebile pomarančne kože na zadnjici in stegnih. Je to v tako kratkem času sploh možno?

Od Kamniških Alp do Ljubljanskega barja: kulinarična ponudba za vse okuse

24. 04. 2019 06.00

Osrednja Slovenija, ki jo sestavlja 25 občin, je nadvse razgibana. Združuje namreč tako gorski svet Kamniških Alp in predalpsko hribovje kot ravninsko področje Ljubljanske kotline, kraška polja, podzemne jame in jezera ter edinstveno okolico Ljubljanske barja. Temu primerno so razgibani tudi okusi tamkajšnjih krajev, ki jih bomo v sklopu našega kulinaričnega sprehoda raziskovali tokrat. Iz Osrednje Slovenije, natančneje iz Škofljice, namreč prihajata Sara Knez in Tevž Žagar, ki sta se zmage razveselila v drugi oddaji zabavnega kuharskega šova Mali šef Slovenije.

Po aferi s spornim mesom na Poljskem zdaj še bolezen norih krav

04. 02. 2019 06.24

Po aferi s spornim mesom s Poljske poročajo še o bolezni norih krav. Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec je sicer povedala, da se je izkazalo, da 1500 kilogramov mesnega pripravka za kebab izhaja iz drugega obrata in ne iz zloglasne klavnice, za pol tone mesa, ki so ga zadržali, pa še preverjajo, ali je dejansko sporno. In kako izsledljivo je v resnici poreklo mesa?

Računsko sodišče: slovenske šole ne ravnajo dovolj učinkovito s hrano

20. 12. 2018 10.59

Računsko sodišče je izvedlo prečno revizijo pravilnosti in učinkovitosti ravnanja s hrano v šestih osnovnih šolah. Ocenili so, da ena od šol ne ravna pravilno s hrano, ostale pa s pridržkom. Prav vse so se izkazale kot zgolj delno učinkovite pri ravnanju s hrano. Zato so zaključili, da šole učencem sicer ponujajo uravnoteženo prehrano, vendar bi lahko storile več, da bi jo učenci tudi pojedli, ter učinkoviteje ravnale z odpadno hrano.

Avtomobili polepljeni z zdravstvenimi opozorili – bo to naslednja regulacija držav?

19. 05. 2018 09.44

Vožnja ubija, vožnja resno ogroža vas in okolico, vožnja lahko povzroči počasno in bolečo smrt. To je nekaj primerov zdravstvenih opozoril, ki bi v prihodnosti lahko ’krasila’ avtomobile, če bi se države odločile okoljsko problematiko in naše zdravje reševati na ta način. Ima država pravico, da s takimi ukrepi ogrozi blagovne znamke, nam potrošnikom pa vsili, da se vozimo v popisanih avtomobilih? Kako daleč gre lahko država s prepovedmi, kje so meje?

Raziskovalci odkrili povezavo med ultra predelano hrano in nastankom rakavih bolezni

15. 02. 2018 12.14

Francoski raziskovalci z novo študijo opozarjajo na povezavo med industrijsko visoko predelanimi živili in nastankom raka. Med visoko predelana živila uvrščajo pecivo, čokolado, sladke pijače, slane prigrizke, kruh in piščančje medaljone. Kritiki pa trdijo, da bolezni niso povezane samo z nezdravo hrano.

Zaradi škandala z jajci, zastrupljenimi s fipronilom, kar 10 odstotkov ljudi pravi, da tega živila ne jé več

12. 08. 2017 10.16

Raziskava, ki so jo naredili v Nemčiji, je pokazala, da je škandal s fipronilom vplival na tamkajšnjo potrošnjo jajc. 16 odstotkov ljudi pravi, da jedo manj jajc, 10 odstotkov pa tega živila sploh ne uživa več. Medtem so se oblasti v Hongkongu odločile za poostren nadzor vseh jajc, uvoženih iz Evrope.

V Romuniji odkrili tono jajčnega produkta z insekticidom, belgijska policija že izvedla racije

10. 08. 2017 14.39

Belgijska in nizozemska policija sta v skupni akciji v Belgiji izvedli več racij, povezanih z afero z zdravju potencialno škodljivim insekticidom fipronil v jajcih. Nizozemske oblasti so potrdile, da so dva osumljenca, direktorja družbe, ki naj bi uporabljala fipronil na perutninskih farmah, tudi pridržali. Medtem so v Romuniji odkrili kar tono kontaminiranih jajčnih produktov.

Motnje hranjenja: ko želja po izklesanem telesu postane smrtno nevarna

02. 05. 2017 09.25

Medijske podobe favorizirajo izklesano žensko in moško telo, mladost, idealne mere in popolnost, saj naj bi prav to prineslo nekakšno zadovoljstvo in srečo v življenju. A različne shujševalne diete lahko pripeljejo do motenj hranjenja. Že znanim, kot so anoreksija, bulimija in kompulzivno prenajedanje, sta se v zadnjem času pridružili še ortoreksija in bigoreksija.

Po srbskih čokoladicah še srbski džuveč, madžarske sardine in makedonski ajvar

29. 12. 2016 13.00

Hrvaška vojska ima na svojem jedilniku srbski džuveč, madžarske sardine in makedonski ajvar kljub geslu "Kupujmo hrvaško", opozarjajo hrvaški mediji. Ne gre za nacionalizem, trdijo, temveč za dejstvo, da ima Hrvaška morje polno sardin, večino živil pa lahko tudi sama proizvaja, kar bi povečalo zaposlenost.

Unicef: Pet od šestih otrok, mlajših od dveh let, ne dobi dovolj hranilno bogate hrane

15. 10. 2016 07.00

Na svetovni ravni pet od šestih otrok, mlajših od dveh let, ne dobi dovolj hranilno bogate hrane, primerne njihovi starosti. To pomeni, da so prikrajšani za energijo in hranilne snovi, ki jih potrebujejo v najbolj kritičnem obdobju fizičnega in kognitivnega razvoja, je pokazalo poročilo Sklada ZN za otroke (Unicef).

Svetovalka za zdravo prehrano: 'Najprej poskrbite zase, potem pa za svet'

28. 04. 2016 06.30

"Ko ženska cel dan skrbi za druge in misli, da bo zvečer poskrbela zase, ji bo vsak večer zmanjkalo energije, vsaj meni jo je," pravi Minka Gantar, svetovalka za zdravo prehranjevanje in osebno rast. Našteva največje napake, ki jih je delala med hujšanjem, in svetuje: Ne zaženite se prehitro, nezdrave navade začnite spreminjati postopno.