Hongkong se je odločil za poostren nadzor jajc, uvoženih iz Evrope, so danes sporočile tamkajšnje oblasti. V nekaterih jajcih je bil namreč odkrit insekticid fipronil, kar je Hongkong napravilo za prvo ozemlje zunaj stare celine, ki ga je prizadel veliki škandal.
V Evropi so trgovci s polic umaknili na milijone jajc in na tone jajčnih izdelkov, oblasti pa so zaprle več kot 100 perutninskih farm, potem ko so v nekaterih jajcih odkrili zdravju potencialno nevarni fipronil. Evropska komisija je v petek navedla, da je škandal z okuženimi jajci zajel 15 držav članic EU in dve nečlanici - Švico in Hongkong.
Hongkonška ministrica za zdravje Sophia Chen je tako danes sporočila, da oblasti "poostrujejo" nadzor nad jajci iz Evrope. "Center za varnost hrane sedaj podrobno pregleduje jajca iz Evrope, bodisi ob uvozu bodisi v trgovinah," je dejala.
Center je namreč odkril dva vzorca jajc z Nizozemske, ki sta vsebovala večje količine fipronila, kot dovoljujejo lokalna pravila. Oporečna jajca so že umaknili iz prodaje oziroma so trgovce pozvali, naj jih umaknejo s polic.
Kako je afera vplivala na potrošnjo jajc?
V Nemčiji so medtem naredili raziskavo o tem, kako je škandal s fipronilom vplival na tamkajšnjo potrošnjo jajc. 16 odstotkov ljudi pravi, da jedo manj jajc, 10 odstotkov pa tega živila sploh ne uživa več. 65 odstotkov sodelujočih se medtem ne pusti vznemirjati in jajca jedo v enakih količinah kot doslej, kaže raziskava inštituta Yougov.
15 odstotkov vprašanih je ob tem povedalo, da od izbruha škandala s fipronilom preverjajo državo izvora jajc. Skoraj vsak drugi je bil na to pozoren že doslej, so navedli.
Ločena raziskava nemške televizije ZDF je v petek medtem imela podobne rezultate, da skoraj dveh tretjin vprašanih fipronil ne skrbi. 61 odstotkov jih ne verjame, da je škandal ogrozil njihovo zdravje, 36 odstotkov pa jih to skrbi. 73 odstotkov vprašanih je ocenilo, da bi bilo treba poostriti zakonodajo in nadzor.
Fipronil je pogosto uporabljen v proizvodnji veterinarskih produktov za zatiranje bolh, uši in klopov. Vendar pa ne sme biti uporabljen za zdravljenje živali, ki so namenjene za človeško prehrano, kot so piščanci. V večjih količinah lahko namreč ta insekticid škoduje jetrom, ščitnici in ledvicam.
Doslej zbrani podatki kažejo, da je škandal zakuhalo nizozemsko podjetje Chickfriend, ki so ga kmetje najeli za zdravljenje kokoši, ki jih je napadel zajedavec rdeča pršica.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.