Zabavni kuharski šov Mali šef Slovenije lahko spremljate vsako nedeljo ob 18.10 na POP TV in navijajte za svoje favorite, ki nas bodo iz tedna v teden navduševali s svojimi kuharskimi spretnostmi. Mali junaki se v parih potegujejo za naziv Mali šef Slovenije in za denarno podporo za svojo šolo. Vsaka od njih pripravlja namreč en projekt, ki bo izboljšal njihovo šolsko okolje oziroma počutje učencev, Mercator, prijatelj oddaje Mali šef Slovenije, pa bo s sredstvi podprl njihove želje. Zanje lahko glasujete TUKAJ! |
Kulinarični sprehod med Kamniškimi Alpami in Ljubljanskim barjem
Slovenija je razdeljena na pokrajine in statistične regije in zaradi lažjega pregleda smo tokrat pod drobnogled vzeli okuse Osrednjeslovenske regije oziroma dela le-te. Zakaj dela? Zato, ker iz ene od občin te regije prihaja še en par otrok, kar pomeni, da bomo drugo polovico značilnih jedi teh koncev predstavili v enem od naslednjih tednov.
Številne gostilne v Brezovici pri Ljubljani so znane predvsem po dobrotah iz divjačine, saj je tamkajšnje področje bogato z divjimi živalmi, kot so divji prašiči, srnjad in jelenjad. Pod sloganom Dobrote Blagajeve dežele se skiva kulinarična zgodba občine Dobrova – Polhov Gradec, sestavljajo pa jo dobrote lokalnih proizvajalcev. Če se preselimo v Medvode, ne smemo pozabiti omeniti kransjko klobaso, ki ji v tej občini tradicionalno vsako leto pripravijo tudi festival. Čeprav nismo niti še na polovici kulinaričnega sprehoda po Osrednjeslovenski regiji, pa bomo tokrat pod drobnogled vzeli le še Ljubljano, ostalim občinam pa se kot rečeno posvetimo v enem od naslednjih tednov. Ker je bila Ljubljana zaradi svoje lege že pred stoletji pomembno prometno in trgovsko središče, so na tamkajšnji tržnici že davno tega ponujali ribe, sadje in druga živila z vseh koncev. A to je bila le kaplja v morje k bogati kulinarični tradiciji današnje prestolnice. Vredno je omeniti, da je Valentin Vodnik leta 1799 napisal in v Ljubljani izdal prvo kuharsko knjigo v slovenskem jeziku, naslednja omembe vredna kuharska knjiga, ki jo je napisala Magdalena Knafelj Pleiweis, pa je iz leta 1868 in v njej lahko najdemo celo nekaj jedi, imenovanih 'ljubljanske'. V 19. stoletju se je uveljavilo značilno 'ljubljansko kosilo', ki so ga domačini pripravljali doma, ravno tako ga če danes strežejo v številnih restavracijih in – če smo iskreni – se predvsem ob nedeljah te značilne jedi znajdejo na krožnikih tudi na drugih koncih naše lepe zelene dežele. Tipično ljubljansko kosilo namreč sestavljajo goveja juha z rezaci ali 'bleki', pražen krompir, kuhan goveji rep ali drug kos govedine iz juhe, jabolčni ali smetanov hren, solata z motovilcem in trdo kuhanim jajcem ter skutne palačinke s pehtranom ali jabolčni zavitek. Seveda pa, ko smo že v Ljubljani, ne moremo mimo žabjih krakov, pa tako imenovanih 'letečih žgancev', ki so pravzaprav piščančja bedra in perutnice, znana sta tudi ljubljanski golaž in ljubljanski štrukelj. Čeprav v prestolnici ni veliko zelenih površin, pa tako domačini kot gostinci stavijo na lokalne izdelke in pridelke, saj se zavedajo, da so ti pomemben del uravnotežene prehrane, hkrati pa doddajo piko na i okusu vsake jedi.
Tudi v Mercatorju cenijo lokalno
Obojega pa se zavedajo tudi v Mercatorju, zato sodelujejo s široko družino partnerjev, ki jo gradi več kot 100 lokalnih kmetovalcev in pridelovalcev ter 20 kmetijskih zadrug. V preko 260 Mercatorjevih prodajalnah po vsej Sloveniji boste na posebnih stojnicah in policah, označenih z rdečim srčkom in nazvom Radi imamo domače, našli pestro paleto pristnih domačih izdelkov; teh je sedaj že preko 1.000 vrst.
Ker je v šovu prepoznal sporočilnost, ki sovpada z njihovimi projekti in ponudbo za aktivne družine z mlajšimi otroki, je Mercator poleg naštetega tudi partner oddaje Mali šef Slovenije. Spodbujanje otrok, naj osvajajo nove spretnosti in se osamosvajajo pri ključnih dnevnih opravilih, kot je kuhanje, pa je tudi temelj skupnih prizadevanj za bolj lokalno, uravnoteženo in raznoliko prehrano. Male šefe bo Mercator prijateljsko podprl s sestavinami izbranih dobaviteljev in bogatim denarnim skladom za šole, ki so prispevale zmagovalne ekipe.
Kako spretno mali junaki v oddaji vihtijo kuhalnice, pa lahko spremljate vsako nedeljo ob 18.10 na POP TV. Kot že veste, se potegujejo za naziv Mali šef Slovenije in za denarno podporo s strani Mercatorja za svojo šolo. Zanje lahko glasujete TUKAJ!
Sponzorirana vsebina