stolpi

Vlak, ki nikoli ne zamuja
27. 03. 2025 06.00
Ste že slišali za posebno vinsko klet, ki se le nekajkrat na leto, drdrajoč po železniških tirih, zapelje na posebno avanturo in ob tem nikoli ne zamuja? Gre za vinski vlak, inovativno idejo peščice domačinov, ki z vinskim popotovanjem po skoraj opusteli železniški progi Nova Gorica–Ajdovščina želijo širšemu krogu ljudi na bolj trajnosten način približati vinsko kulturo Vipavske doline. In to očitno precej uspešno, saj so njihovi aranžmaji do konca leta že skoraj povsem razprodani.

Trumpov triumf, blato v Valencii, novembrska megla in množični protesti
10. 11. 2024 18.33
Kateri prizor se vam je prvi teden novembra najbolj vtisnil v spomin? Morda znamenita fotografija, na kateri se po zmagi na volitvah objemata in poljubljata Donald in Melania Trump? Ali pa pretresljivi prizori posledic poplav v Valencii, kjer se še vedno borijo z debelimi plastmi mulja? Teden so zaznamovali tudi številni protesti. V Ljubljano pa se je z novembrom vrnila gosta megla.

IAEA: Hladilni stolp v Zaporožju je po požaru neuporaben
05. 09. 2024 11.03
Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Grossi je v sredo že petič od začetka vojne v Ukrajini obiskal nuklearko v Zaporožju, ki jo zasedajo ruske sile. Med obiskom si je ogledal notranjost hladilnega stolpa, ki ga je nedavno zajel požar, in dejal, da je ta neuporaben in bo zato verjetno v bodoče porušen.

Geomagnetna nevihta: možne motnje radijskih frekvenc in ples severnih luči
25. 03. 2024 12.04
Zemljo je dosegel močan Sončev izbruh ter posledična geomagnetna nevihta. Kaj nam prinaša? Meteorologi opozarjajo, da bi se lahko zgodile motnje radijskih frekvenc, kot se je že zgodilo decembra lani. Na nočnem nebu pa bi lahko medtem geomagnetna nevihta pričarala tudi barvito predstavo severnih luči. Pa bo auroro borealis mogoče videti tudi pri nas?

V domovih z legionelo zagotavljajo, da se stanovalci počutijo dobro
13. 03. 2024 16.08
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac se je seznanil s stanjem v ljubljanskih socialnovarstvenih zavodih, v katerih so potrdili okužbo z legionelo. Minister ugotavlja, da so vodstva zavodov nemudoma ukrepala v skladu s protokoli, iz domov pa poročajo, da se stanovalci dobro počutijo in da njihovo zdravstveno stanje ni zaskrbljujoče.

V več domovih za starejše potrdili okužbe oskrbovancev z legionelozo
12. 03. 2024 17.38
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so v zadnjem obdobju potrdili devet primerov okužb z bakterijo legionelo. Legionelozo, ki jo povzroča omenjena bakterija, so potrdili pri oskrbovancih več socialnovarstvenih zavodov na območju Ljubljane.

Redko zgodnje delo Van Gogha prodano za več milijonov evrov
11. 03. 2024 15.03
Redko Van Goghovo delo, naslikano okoli leta 1884, z naslovom Glava stare kmetice z belo kapo (Tete de paysanne a la coiffe blanche), je bilo konec tedna prodano za več milijonov evrov. Novico so sporočili iz galerije M.S. Rau s sedežem v New Orleansu, ki je sliko ponudila na sejmu umetnosti TEFAF v nizozemskem Maastrichtu.

Leteča 104-letnica, potopljene letalonosilke in 'baklada' sredi prestolnice
07. 10. 2023 10.56
Tudi ta teden so fotografi v svoje objektive ujeli nekaj neverjetnih prizorov. Med drugim ognjemet, ki je razsvetlil našo prestolnico, pa več desetletij potopljene letalonosilke sredi Tihega oceana, pred fotoaparat je dobesedno priletela 104-letnica, ki je skočila s padalom, po več kot 140 letih pa so 'okronali' še dva stolpa Sagrade Familie. Teden žal ni minil brez nekaj nesreč, fotografi so ujeli požar v Osijeku, pa tudi tragično prometno nesrečo avtobusa v Benetkah.

Več kot 140 let po začetku gradnje 'okronali' še dva stolpa Sagrade Familie
03. 10. 2023 07.16
Slovito nedokončano arhitekturno delo, ki ga je zasnoval pokojni španski arhitekt Antoni Gaudí, je postalo simbol Barcelone. A tudi Gaudíjev večni projekt se počasi bliža koncu. Več kot 140 let po začetku gradnje je Sagrada Familia (bazilika Svete družine) dosegla nov mejnik. S kipi so namreč zdaj "okronani" vsi štirje stolpi, ki predstavljajo po enega od štirih evangelistov: Mateja, Janeza, Marka in Luko.

Nad Kitajski zid sta se spravila z bagrom, da bi si ustvarila prehod
04. 09. 2023 16.34
Po uničevanju Koloseja v Rimu je zdaj na vrsto za skrunjenje očitno prišel še Kitajski zid v severni provinci Šaanši. Kitajske oblasti so namreč sporočile, da so aretirale dve osebi, ki sta se nad zid spravili z bagrom, da bi ustvarili bližnjico za prehod.

V vetru, snegu in sodri: v vsakem vremenu skrbijo za delovanje oddajnikov
26. 01. 2023 16.50
Skoraj vsak Slovenec uporablja telefon, osem od desetih Slovencev pa vsakodnevno tudi mobilni ali fiksni internet. A tudi radio, televizija in druge komunikacijske naprave ne bi delovale brez oddajnikov, za katere je treba še posebej skrbeti v slabih vremenskih razmerah. Kot pravijo pri Telekomu, se, če je situacija nujna, serviserji na teren podajo v kakršnih koli okoliščinah. Kako pa je poskrbljeno za varnost?

Kakšne zaklade vse še skriva ptujska Panorama? Rimsko svetišče, terme, vojaški tabor ...
21. 01. 2023 12.45
Da se pod ptujskim mestnim gričem Panoramo skriva zakopan pravi rimski kolosej, se že desetletja šušlja med domačini. A resničnost je morda še bolj skrivnostna od legende – arheologi na podlagi zadnjih raziskav sklepajo, da se tam z gotovostjo skriva obsežno rimsko svetišče, le streljaj stran ostaline zgodnjekrščanske cerkve, pa napreden vodovodni sistem, ki je rimsko Petovio oskrboval z vodo iz kar pet kilometrov oddaljenega izvira. Našli so tudi ostanke vile, ki je imela celo svoje terme, z gotovostjo pa potrdili še lokacijo prvega vojaškega tabora, ki ga je obdajalo obzidje s stolpi. In možnosti, kaj vse bodo tam še našli, so skorajda neskončne – velik del Panorame je namreč še neraziskan.

Biden: Ian bi lahko bil najsmrtonosnejši orkan v zgodovini Floride
29. 09. 2022 06.24
Orkan Ian, ena najmočnejših neviht v ZDA v zadnjih letih, je v sredo z vso močjo dosegel jugozahodno obalo Floride in ulice spremenil v reke, mesta pa v jezera. Nekateri so ostali ujeti v svojih poplavljenih domovih, saj niso upoštevali ukaza o evakuaciji. Na Floridi so doslej potrdili sedem žrtev zaradi orkana Ian, prave razsežnosti uničenja in škode pa ne bodo znane še nekaj časa. Brez elektrike je ostalo 2,5 milijona ljudi, uničeni so stolpi za mobilno telefonijo, tisti z zvezami pa so preplavili nujne številke s prošnjami za rešitev.

Kako bomo (pre)živeli brez ledenikov?
31. 08. 2022 10.34
Podnebna kriza uničuje svetovne ledenike. Ker se drastično hitro topijo, se s tem uničujejo ekosistemi. Švicarski ledeniki so v manj kot sto letih izgubili več kot polovico svoje prostornine, letošnje dolgo vroče poletje pa je pospešilo taljenje, kaže nova študija. Ledenike pogosto imenujemo vodni stolpi Evrope. Shranjujejo zimski sneg in ga poleti nežno izpuščajo ter tako zagotavljajo vodo za evropske reke in pridelke, pa tudi za hlajenje jedrskih elektrarn.

Iz izsušene Donave pokukale potopljene nacistične ladje
20. 08. 2022 09.02
Zaradi rekordne suše, ki je močno znižala gladino Donave, so se izpod površja prikazale nacistične ladje iz časa druge svetovne vojne. Mimoidoči lahko na površju naštejejo več deset ladij, ki so se leta 1944 tam potopile kot del črnomorske nemške flote. A čeprav je prizor izjemen, stara plovila močno ovirajo morski promet.

Rusija naj bi odbila napad na Kačji otok, Putin napovedal uporabo sodobnih orožij
21. 06. 2022 15.19
Ruska vojska je sporočila, da je v ponedeljek odbila ukrajinski napad na strateško pomemben Kačji otok v Črnem morju, ki ga je Moskva zavzela že ob začetku invazije. Prav tako naj bi ruske sile odrezale ukrajinsko vojsko od oskrbe na širšem območju Severodonecka in Lisičanska. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem na srečanju z diplomanti vojaške akademije v Moskvi izjavil, da je ponosen na ruske vojake v Ukrajini, in dodal, da "delujejo pogumno, profesionalno, kot pravi junaki". Obljubil je uspešno spopadanje s sankcijami proti Rusiji in napovedal uporabo sodobnejših orožij.

Od Karavank do Primorske: 10 idej za nepozabne izlete in vzpone
18. 06. 2022 07.37
Se tudi vam zgodi, da vam zmanjka idej ali pa preprosto nimate volje, da bi raziskali, kam se odpraviti v hribe glede na telesno pripravljenost in planinsko znanje, ki ga imate? Da bi olajšali miselno delo tistim, ki razmišljanje v poletnem času z veseljem odložijo, smo zbrali spisek planinskih izletov in vzponov ter jih razvrstili v tri težavnosti. Vsako soboto – torej tri zapored – bomo predstavili eno. Članki ne bodo zgolj ideje, ampak tudi napotki, kako se za določeno težavnost pripraviti, kaj vzeti s sabo, na kaj paziti. Ker v hribih velja načelo postopnosti – od manj k bolj težavnemu, tudi mi začenjamo z nezahtevnimi izleti in vzponi.

Pred črno luknjo v kamnitem breznu
13. 06. 2022 06.00
Po približno osmih kilometrih vožnje iz Lipce se zasliši glasen hrup, ko šofer odpre vrata avtobusa. Smo v kamniti luknji južno od Divače, za katero je bilo izkopanega približno 100.000 kubičnih metrov materiala. Znotraj nje zeva še ena velika črna luknja, pravzaprav dve. Gledamo vhod v dvocevni predor Lokve, ki bo najdaljši predor na trasi drugega tira, ki ga bodo pridodali obstoječi železniški progi Divača-Koper. Megalomanski gradbeni projekt je dvigoval prah že vrsto let prej, preden je sploh bila zasajena prva lopata, zato na ogled gradbišča niso povabili samo novinarjev, pač pa tudi zainteresirano javnost.

Nova ljubljanska atrakcija: 'Razgledni stolpi so v modi'
08. 05. 2022 07.14
Slovenija je polna prečudovitih izletniških točk, a v zadnjem času se zdi, da se ponudniki še dodatno trudijo privabiti obiskovalce. Med bolj privlačnimi dodanimi vrednostmi lokacij je na primer razgled, ki ga marsikje zastirajo drevesa. Ponudniki se tako odločajo za razgledne stolpe, novega so postavili tudi na Orlah. "Zdaj so razgledni stolpi v modi," je v šali povedal lastnik, ki je zadovoljen, da stolp po šestih letih končno stoji.

77 let kasneje na kraju trpljenja: 'Vse upanje pustite zunaj'
08. 05. 2022 07.13
Ko po približno petih urah vožnje prispemo v avstrijski Mauthausen, je nebo sivo, dežuje. Primerna kulisa za sivo obzidje, nad katerim se dvigajo nekdanji stražni stolpi. Smo namreč na območju nekdanjega koncentracijskega taborišča. Z nami je Dušan Stefančič. Prvič je sem prišel pred več kot 77 leti in bil je med tistimi, ki so tudi odšli. Pa ne (zgolj) zaradi sreče. Predvsem zato, ker je verjel, da se njegovo življenje tukaj ne bo končalo, poudari.

Ukrajinski vojaki na Kačjem otoku: od mrtvih herojev do vojnih ujetnikov
01. 03. 2022 11.42
Po tem, ko je odjeknila novica, da je 13 ukrajinskih vojakov s Kačjega otoka še vedno živih, se pojavlja vprašanje, kaj se je zares zgodilo, in očitki o lažnih novicah. Seveda obstajata ruska in ukrajinska plat zgodbe. Medtem ko Rusi trdijo, da so vojaki v hipu prostovoljno odložili orožje in se predali, Ukrajinci pravijo, da so se junaško borili, dokler jim ni zmanjkalo municije. Vojaki so zdaj v ujetništvu v Sevastopolu. Rusko obrambno ministrstvo je objavilo njihove fotografije in napovedalo, da jih bo izpustilo, če se bodo zavezali, da se ne bodo več borili.

Urška Pribošič nastope končala v kvalifikacijah
14. 02. 2022 07.14
Slovenska deskarka prostega sloga Urška Pribošič je na olimpijskih igrah v Pekingu v kvalifikacijah akrobatskih skokov zasedla 18. mesto (106,75 točke) in tudi v svojem drugem nastopu ostala brez finala. Med 30 tekmovalkami iz 21 držav s startne liste je bila najboljša Novozelandka Zoi Sadowski Synnot (176,50), že zlata v snežnem parku. Pribošičeva je za prvi skok dobila 43 točk in je bila 18., od želene dvanajsterice jo je ločilo 17 točk. Drugi nastop se ji ni posrečil, 25,75 točke so ji dodelili sodniki za 23. izid tega skoka. Enaintridesetletna Blejka je bila s skupno oceno 68,75 po dveh tretjinah kvalifikacij na 17. mestu, a že 44,75 točke za finalom.

5G in letala v Sloveniji: Posegi na vplivno območje letališč le ob zeleni luči CAA
07. 02. 2022 10.47
Januarja je več letalskih družb odpovedalo polete v ZDA, šlo pa je za odziv na bojazni, da bi lahko aktivacija komunikacijskih stolpov za omrežje 5G blizu letališč zmotila delovanje navigacijskih sistemov letal. Britanska agencija za civilno letalstvo je letalskim družbam izdala varnostno opozorilo. V nekaterih delih ZDA so vmes zaustavili aktivacijo omenjene tehnologije, drugod se njeno uvajanje zdaj nadaljuje. Dogajanja v zvezi s to problematiko, predvsem morebitna motenja radijskih letalskih višinomerov s 5G signali, skrbno spremljajo tudi po Evropi, enako v Sloveniji. Glede morebitnega postavljanja stolpov, denimo v okolici Brnika, bi bilo preverjanja treba začeti že v fazi prostorskega urejanja, pravijo pristojni.

Verizon in AT&T odložila aktivacijo omrežja 5G blizu letališč
18. 01. 2022 21.32
Telekomunikacijska velikana AT&T in Verizon sta se na pobudo letalskih družb, Zvezne uprave za zračni promet (FAA) in po osebnem posredovanju predsednika Joeja Bidna odločila za preložitev aktivacije komunikacijskih stolpov za omrežje 5G blizu nekaterih letališč. Po opozorilih pristojnih bi namreč lahko prišlo do motenj za letalski promet.

Strela med nogometom poškodovala devet otrok
22. 11. 2021 10.43
Huda nevihta je konec tedna v Južni Afriki med igranjem nogometa presenetila večje število otrok. Otroci so si zavetje poiskali pod drevesom, v katero pa je treščila strela. Dva otroka sta na kraju nesreče umrla, ostale pa so reševalci hudo poškodovane prepeljali v bolnišnico.

Razgledna ploščad na Starem gradu presega dovoljeno višino
09. 05. 2021 19.52
Razgledni ploščadi na Starem gradu nad Kamnikom očitno ni usojeno, da bi jo kdaj lahko obiskali turisti. Po skoraj treh letih, kolikor čaka na obratovalno dovoljenje, je morda zadnje dejanje pripadlo gradbeni inšpekciji, ki je investitorju naložila odstranitev na lastne stroške in povrnitev v prvotno stanje. Inšpektorji so namreč ugotovili, da je za 61 centimetrov previsoka in tako presega dovoljeno višino, ki bi jo uvrščala med enostavne gradnje, za katere še ni potrebno gradbeno dovoljenje.

Ciril Jazbec med nagrajenci fotografskega natečaja World Press Photo
16. 04. 2021 12.52
Slovenski fotograf Ciril Jazbec je na mednarodnem fotografskem natečaju World Press Photo osvojil drugo nagrado v kategoriji Okolje. Nagrajen je bil za serijo fotografij, ki jih je posnel v severni Indiji, objavljene pa so bile lani v reviji National Geographic. Doslej so nagrado na tem natečaju prejeli le trije slovenski fotografi.

Bencin in dizel pol leta po sprostitvi cen dražja za okrog 20 odstotkov
19. 03. 2021 10.58
Cene 95-oktanskega bencina in dizla zunaj hitrih cest in avtocest so se po liberalizaciji v pol leta dvignile za okrog 20 odstotkov, rast pa je opaznejša predvsem v zadnjih tednih, ko se opazneje na svetovnih trgih draži nafta. Na ministrstvu za gospodarstvo so ocenili, da se cene goriv v Sloveniji gibljejo podobno kot v sosednjih državah EU.

Topovi so sekali, padale so krogle: privid davnih časov, ko je pred Mariborom 'klonil' celo Sulejman Veličastni
15. 06. 2020 06.00
Dobrih šest kilogramov težka, z 18 centimetri premera, iz litotamnijskega apnenca. Na prvi pogled nič posebnega, a v sebi skriva odraz izjemne zgodovine štajerske prestolnice. Srednjeveška kamnita topovska krogla, ki so jo v Dravi med čistilno akcijo našli potapljači, je nema priča neuklonljivosti in borbenosti starih Mariborčanov. Ki pred zvedavim opazovalcem naslika dogodke preteklosti, ko je 'borih' tisoč meščanov z njej podobnim orožjem rodno mesto ubranilo (tudi) pred stotisočglavo turško vojsko.

Padec Berlinskega zidu: 'Nismo pričakovali, da se bo zgodovina odvila tako hitro'
09. 11. 2019 07.08
"Več tisoč ljudi je stalo na zidu, peli in plesali so ob pesmih Beatlov," se Sascha Moellering spominja tiste prelomne noči 9. novembra 1989, ko je padel Berlinski zid – pregrada, ki je delila kapitalistični zahod in komunistični vzhod, delila ulice, ceste, družine… in katere padec je vodil k zlomu železne zavese.