Fokus

77 let kasneje na kraju trpljenja: 'Vse upanje pustite zunaj'

Mauthausen, 08. 05. 2022 07.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
162

Ko po približno petih urah vožnje prispemo v avstrijski Mauthausen, je nebo sivo, dežuje. Primerna kulisa za sivo obzidje, nad katerim se dvigajo nekdanji stražni stolpi. Smo namreč na območju nekdanjega koncentracijskega taborišča. Z nami je Dušan Stefančič. Prvič je sem prišel pred več kot 77 leti in bil je med tistimi, ki so tudi odšli. Pa ne (zgolj) zaradi sreče. Predvsem zato, ker je verjel, da se njegovo življenje tukaj ne bo končalo, poudari.

Ko se ozre po kompleksu nekdanjega taborišča, kjer je danes spominski park, njegov obraz ne izraža navala čustev. Ne, ker tukaj ne bi videl in doživel grozot, ampak zato ker, kot pravi, ne mara jamranja. Priznava, da ga je taboriščna izkušnja pomembno spremenila, izklesala v človeka, kakršen je, ni pa si dopustil, da bi ga zaznamovala ali uničila. "Imel sem znance, ki so se po vrnitvi zapili," poudari. "Na srečo takrat ni bilo kakšnih močnejših drog."

Mauthausen leži približno 20 kilometrov vzhodno od Linza. Kraj je, potem ko si je Tretji rajh leta 1938 priključil Avstrijo, postal prizorišče ene največjih grozot človeštva. Tukaj je namreč od leta 1938 vse do konca druge svetovne vojne delovalo koncentracijsko taborišče Mauthausen, poleg Auschwitza in Dachaua eno najhujših in največjih koncentracijskih taborišč v Evropi. 

Koncentracijsko taborišče Mauthausen, ki je imelo 49 podružnic, je bilo taborišče tretje stopnje. Sem so torej poslali tiste zapornike, za katere niso predvidevali, da se bodo vrnili domov. Umrli naj bi zaradi razmer v taborišču, lakote, dela in nasilja esesovcev. V tem taborišču in vseh njegovih podružnicah je bilo zaprtih skoraj 200.000 ljudi, polovica jih je umrla.

Prihod v pekel

Stefančič je tukaj preživel le kratek čas. Mauthausen je bil njegova že tretja taboriščna postaja. Prva je bila Dachau, kjer je, ko je stopil z vlaka, pomislil na Danteja in Pekel. "Vse upanje pustite zunaj, sem pomislil," pravi. Izkazalo se je, da je imel prav. Star le dobrih 16 let je prišel v pekel. 

Po tem se je srečal s taborišči Natzweiler in Sainte Marie aux Mines. Do trenutka, ko je bil na poti za Mauthausen, je že zelo dobro vedel, da življenje v taborišču pomeni trdo delo, lakoto, prezeblost, fizično in psihično nasilje, vsak trenutek pa je lahko tudi zadnji. Prav tako je taborišče pomenilo transformacijo iz človeka v ničvredno kombinacijo številk: "Tvoje identitete ni več. Ti si bil taboriščnik, nisi bil človek, bil si taboriščnik številka toliko in toliko."

Nacistični morilski stroj je Jude poslal naravnost v plinske celice, ob tem pa je imel še spekter drugih nezaželenih skupin, ki so si morale smrt pridelati. Ljudi so hoteli izmučiti do zadnjega atoma energije, s tem pa se na koncu uniči tudi določena nacija. Številni taboriščniki so v takšnih razmerah preživeli le nekaj mesecev. "Vseeno je bilo, ali si bil mlad ali star, delati smo morali vsi enako," pravi Stefančič. Ko nisi bil več zmožen za delo, si bil mrtev. Še posebej je bila konstantna grožnja smrti težka za tiste, ki so imeli doma družine, pravi Stefančič. Verjame, da sta mu tudi mladost in neobremenjenost z dogajanjem doma pomagali preživeti. 

V svoji 'taboriščni karieri', kot ji sam pravi, je opravljal najrazličnejša dela. K nekoliko boljšemu delu, kot je bilo delo vratarja ali telefonista v tunelu, mu je pomagalo znanje nemščine. Tega jezika se je po naključju naučil že kot otrok, saj se je družina zaradi očetovega dela pogosto selila. 

Sicer pa se je v taboriščih delalo tudi po 18 ur v krutih pogojih, taboriščniki so bili brez primernih oblačil in obutve. Ko se z vrha hriba ozremo proti dnu, tako v Mauthausnu vidimo stopnice smrti, po katerih so taboriščniki nosili tudi več kot 50 kilogramov težke kose granita, številni so pod težo omagali, padli in s seboj v smrt potegnili še druge. Le malo smo oddaljeni od rovov, kjer je potekala industrijska proizvodnja. 

Taboriščniki so delali popolnoma sestradani ob hrani, ki je bolj kot na zelenjavno juho spominjala na vodo. Za številne so mejo med življenjem in smrtjo tako pomenili paketi od doma. Stefančič še hrani pisma, ki jih je pisal domačim, v njih je prosil za pakete hrane. Ko lista med pismi, je jasno, da je bila vsebina precej podobna. Bila je namreč določena. Pismo, v katerem bi bila resnica o taborišču, bi ostalo neodposlano. "Je bilo pa treba paket skrbno čuvati, saj bi lahko hitro izginil, lahko so te tisti, ki so bili še bolj sestradani, tudi napadli."

Preteklost ali prihodnost? 'Saj ni slabo, dajmo še malo poskusiti, morda bomo naredili bolje'

Koncentracijskih taborišč si sicer niso izmislili nacisti. Bila so britanska domislica, prvič videna v letih 1899–1902 v burski vojni. So jih pa nacisti načrtno spremenili v najhujše uničevalne ustanove.

"Taborišče opisati, opisati življenje v taborišču, to je nemogoče. Povedati je že mogoče. Ni pa mogoče razumeti. Najprej že sama atmosfera. Potem pa sam vonj po taborišču. Vse je smrdelo. Krematorij … Če so vanj vrgli trupla, je iz dimnika najprej prihajal vonj po pečenki. Čez nekaj časa pa po zažganem," pripoveduje Stefančič.

Prav ta nezmožnost predstaviti grozo teh krajev pomeni dodatno nevarnost ponovitve takšnih dogodkov, opozarja, ko se ustavimo na mestu, kjer je nekoč stala baraka številka 18, v kateri je bival. "Ljudje to danes doživljajo kot "Pa saj ni bilo tako slabo, saj so imeli barake in pograde". Ko pogledaš barako, kot je danes, res ni slaba. Ampak ni pa jasno, da tam v neznosnem smradu ležiš z nekom, ki prav tako ni umit kot ti, ki je umazan kot ti, ušiv kot ti … Zdaj prideš v barako, ki ima spolirana tla. No, saj tla so bila tudi takrat lepa, ker smo jih morali drgniti. Je bila pa celotna slika zelo drugačna kot danes, ko si ljudje rečejo, saj ni slabo, dajmo še malo poskusiti, morda bomo naredili bolje!"

Vseeno pa je ključno, da preteklost ne ostane v preteklosti, saj lahko tudi na primeru Ukrajine vidimo, da niti Evropa ni imuna na nove vojne grozote. Zato pravi, da namerava tako dolgo, kot bo pri močeh, pripovedovati o preteklosti in o tem, kako za "nadčloveka" človek ni bil več človek. Govori tudi v imenu vseh tistih, ki tega ne morejo več, ker so bili umorjeni. Kajti kot pravi: "Če nehamo govoriti o tem, kaj se je zgodilo, je tako, kot da se to nikdar ni dogajalo."

38 kilogramov

Po krajšem postanku v Mauthausnu, kjer ga na njegovo presenečenje niso poslali na delo v kamnolom, ampak v klet lupiti krompir, je pristal v bližnjem Gusnu. Tam ga je čakalo delo za letalsko industrijo nacistične Nemčije. "Bil je kotel, v kotlu je bil raztopljen soliter, temperatura je bila 500 stopinj. Zakovice so prihajale v košarah, za 20 minut so se spustile v raztopino, potem pa v ledeno mrzlo vodo. In to smo delali dan in noč," pravi o svojem delu. Opekline niso bile redkost. 

Še posebej hudo je bilo v Gusnu dve, kjer je ob prihodu najprej zagledal kup trupel. Odhod od tukaj je bil le skozi dimnik. Na srečo se je že bližal konec vojne in osvoboditev. 

"Takrat sem delal v taborišču Gusen 2, pod zemljo smo delali avione, izjemen nemški dosežek, letalo Messerschmitt 262," se spominja Stefančič. "To ni enostavno reči, ampak ko je šlo za tehniko, so bili špica. Klobuk dol."

"Eno jutro sem se torej zbudil, bil je zelo velik vrvež.  Nočna izmena je prišla iz tunela, rekli so nam, da ne delamo več. Po dveh dneh pa se je vnel vik in krik. Američani so! Razplamtel se je krik, svobodni smo!" 

Medtem ko so nekateri takoj odšli domov kar peš, so drugi hiteli iskati hrano, vnel pa se je tudi obračun s tistimi, ki so se prej znašali nad taboriščniki. "Tiste dni po osvoboditvi sem tudi jaz rekel, da se prostovoljno javim za stražarja v taborišče, kjer bodo na drugi strani samo esesovci." 

Sam je domov odšel v večji skupini. Ko je zapuščal taborišče, je tehtal 38 kilogramov. 

Na območju Gusna danes na trpljenje taboriščnikov opominja manjši muzej. Večina področja, kjer je nekoč stalo taborišče, pa pokrivajo družinske hiše, nekatere med njimi ponujajo razgled na nekdanjo peč krematorija, ki je jasno vidna, ko so odprta vrata spominskega objekta. 

'Nikoli več' sta (žal) le besedi

Mauthausen in Gusen smo obiskali v času obletnice osvoboditve. Osvoboditvi je sledila zaobljuba: "Nikoli več." 

Stefančič meni, da trajni mir ni v človeški naravi. "Živali se vedno borijo za nadoblast. Tudi človek je žival, ki pa ima slabo lastnost, obremenjen je z razumom, ki ga ne zna uporabljati. To, kar počne, predvsem slabe stvari, jih počne premišljeno in to je posebej slabo."

"Nikoli več je čudovita besedna zveza, ki naj bi imela vsebino, ampak izvršitev te vsebine ... To je pa druga stvar! Tega pa ni. Ta nikoli več se je ponavljal skozi stoletja in stoletja, pa smo zmeraj prišli nazaj na isto. Sumim, da se spet rojevajo podobne zamisli, kot so bile v preteklosti in so zmeraj prinesle gorje," opozori, ko sediva v spominskem parku.

"Veste, jedro Mauthausna ni v teh sivih zidovih. Jedro je v tem, da se ljudje spominjajo tega taborišča in dajo oznako, da se je tukaj res nekaj dogajalo. To je to. Ta park spomenikov, ki je mogočen in nekaj pomeni," pravi, medtem ko v vetru plapolajo zastave narodov, ki so se tukaj poklonili svojim umrlim. Tudi slovenska. 

Ga pa dejstvo, da danes nekateri zanikajo grozo taborišč, ne preseneča. "To je človeška narava. Zadnje čase je tudi spet prišla ideja, da Zemlja ni okrogla. Ti poveš človeku nekaj, ta bo povedal drugemu, malo bo olepšal in na koncu bo iz laži nastala resnica."

Ko se odpravljamo iz taborišča, pravi, da če bi ljudje vedeli, če bi razumeli, kaj se je tukaj dogajalo, tega ne bi nikoli ponovili. "Sprava bi morala že zdavnaj biti, ampak ne potem to stvar ponavljati in ponavljati. Ampak v človeštvu je maščevanje in tega se mora premagovati s silo. Samo od sebe to ne pride. Moraš enostavno reči ne, tega ne bomo ponavljali, to se enostavno ne sme več zgoditi."

 

 

Celotno oddajo si lahko ogledate na Voyo. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (162)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

gmajna
09. 05. 2022 18.28
+3
Kakor ze TITO in PARTIZANI so zmagali vojno, bili so dobri, zato se danes porazenci lahko tako glasno oglasate in pljuvate nase dede ZMAGOVALCE, ce bi zmagali BELI , BELOGARDNI DEDI , se danes ne bi vec pogovarjali SLOVENSKO, partizani pa bi bili po vojni le bled spomin z druzinami vred. ZIVELA SVOBODA, TITO in DOMOVINA. SPOKOJNI MIR NASIM RDECIM DEDOM.
User2324232
09. 05. 2022 12.20
+4
Hm... Kakšen ciničen prispevek. Nazaj se EU humano spominja kako so ljudje trpeli v najhujšem peklu. Nič krivi, otroc, mladi, stari, civili. Po drugi strani pa EU v ukrajini zalaga neonacije z orožjem. Zdaj pa bodi pameten in si misli svoje o primitivni zlagani EU. Adijo pamet.
patogen
09. 05. 2022 11.54
+1
V knjižnicah je že desetletja knjiga o nesrečniku, ki je bil zaprt v dachau, ko se je vrnil, pa je bil obtžen kot gestapovski agent v Dachau in poslan na Goli otok. kar med prestajanjem kazni pa je izvedel, da je postal Informbirojevec in fasal še dodatna leta kazni iz tega naslova.
Komendator
09. 05. 2022 12.01
+3
On ni bil edini, preberi več o Dachauskih procesih....
Komendator
09. 05. 2022 12.06
+3
En delček: Dachauski procesi na Slovenskem so bili izvedeni v obdobju med letoma 1948 in 1949, priprave na procese pa so se začele že prej, v letu 1946. Skupno je bilo izvedenih deset kazenskih sodnih procesov, ter predhoden proces, t.i. Pufflerjev proces. Obtoženim osebam, ki so bili bivši taboriščniki, naj bilo skupno dejstvo, da naj bi bili agenti GESTAPA in bi posledično vohunili v koncentracijskem taborišču Dachau, kar pa je bil popoln konstrukt. Pri procesih je šlo tudi za obračun mlajše partijske generacije s starejšo generacijo komunistov. Med njimi je bil na primer Mirko Košir, predvojni komunist in krajši čas tudi sekretarja PK KPJ za Slovenijo (1936–1937), ki je preživel koncentracijsko taborišče Dachau, bil na dachauskih procesih obsojen na 20 let zapora. Ko je prišel na prestajanje zaporne kazni v taborišče na Golem otoku, so ga tam z udarci v špalirju pobili do smrti. Zaradi hudega mučenja v sodnih zaporih so trije umrli še pred razsodbo. Preostali pa so bili obsojeni.
za naše
09. 05. 2022 12.14
+1
Tem nepismenim levičarjem brezveze to govoriš, saj ne vejo kaj je to knjižnica
MojsterSplinter
09. 05. 2022 11.14
+3
Pretresljiva zgodba, ki nam bi morala biti v poduk. Sadisti in ljudje z nizko čustveno inteligenco ne smejo imeti v družbi nikakršnega vpliva, ne glede na to, koliko so "naši".
resslovenka
09. 05. 2022 10.00
+9
Moje spoštovanje gospodu. Tisti, ki zanikajo strahote, ki jih je doživel ta narod med 2.svetovno vojno s strani okupatorja in njegovih pomagačev in vidijo zgolj "svojo" stran dogajanja so vsega pomilovanja vredni. Ker jim je nekdo tako spral možgane o dogajanju, da jim lahko samo še Bog pomaga, pa nihče drug. Za vsako takratno zgodbo so ljudje s svojo bolečo preteklostjo. Ne sodite ljudi, ki so šli skozi grozote vojne, sodite tiste, ki so jo povzročili. Vsaka vojna pobere krvavi davek, nedolžnih in s sovraštvom zaslepljenih. 😎
patogen
09. 05. 2022 11.51
-1
Če bi prebrala kakšno knjigo bi drugače pisala. Sploh kakšno o teharjah pa povojnem maščevanju, ki mu ni para v civiliziranem svetu. Spirala nasilja pa se je začela z Komunistično Revolucijo. Tudi uradni naziv sodišč med vojno na ozemlju današnje slovenije je bil "Antikomunistična sodišča".
SIMON ROZIC
09. 05. 2022 12.24
-1
---če si se rešil iz Golega otoka, si moral zapriseći, da nikoli nikomur ne boš povedal o sistemu "dela" v taborišču. in- nekateri reveži so molčali kot grob do samega groba! Strah, ki so jim ga "prevzgojitelji" komunisti pognali v kosti, je bil neopisljiv! Naj se ta komunistična zgodovina še enkrat napiše takšna, kot je bila!
SDS_je_poden
09. 05. 2022 09.20
+10
Glede na komentarje spodaj, ki praktično zanikajo in poskušajo zmanjševati pomen teh tragičnih zgodb, mislim, da se bo ta zgodovina kmalu ponovila. Človeška vrsta je ena najslabših vrst na tem planetu.... ne da uničujemo okolje in masovno pobijamo živali, mi smo slabši kot živali do samih sebe. Res poden od vrste.
Zdravko Lajh 1
09. 05. 2022 14.10
-3
A3umf
08. 05. 2022 20.57
+5
Za te grozote, ki so jih povzrocili clovestvu nacisti so znana imena zrtev in zlocincev! Za ZLOCINE, ki so jih na nasi domaci grudi zagresili KOMUNISTICNI ZLOCINCI pa se danes OBLASTNIKI ne dovolijo povedati imen zlocincev in zrtev! Narod, ki hodi po nepokopanih truplih nima prihodnosti!
felixkp
09. 05. 2022 08.14
+2
User2324232
09. 05. 2022 12.23
+2
Heh znana imena najhujših nacističnih krvnikov ja, ki so jih lepo ameri pohopsal in jih integriral, beri zaposlili, v svojih tajnih službah in se od njih učili izprijenosti. Mislim da je odgovarjalo nekje 3% nacistov, vsi ostali so živeli lepo v miru. Toliko o tvojih komunistih.
za naše
08. 05. 2022 20.52
+1
Preživel taborišče med vojno ,po vojni se vrnil domov nevede v drugo taborišče imenovano SFRJ, koliko sem ga razumel ,da mu komunizem ni bil ravno všeč ,..res so si bili takrat ubogi naši ljudje.
SIMON ROZIC
08. 05. 2022 19.53
-32
Dajte, no dajte, še ena potvorjena zgodovina! Gospod tovariš, ki še danes zgleda odlično, je bil po moje nemški vohunček, ki so mu reveži iz taborišča zelo zaupali, on pa je vse to nosil na nos gestapu, sicer ga res ne bi pošiljali kot za stavo iz enega v drugo taborišče ...Njegov sloves je zelo dvomljiv, saj Nemci svojih zapornikov niso premeščali kot kake turistične agente iz ene na drugo "destinacijo"...to si je moral zasluži in si tudi je! Znal je dobro Nemško ! Priznal je, da nima in da ni imel nikoli veliko prijateljev (vest mu tega ni dovolila), saj se je v osnovi bal, da ga bo kdo spoznal!...in tako ta zgodba zveni menim in mnogim mojim prijateljem !
bob0802
09. 05. 2022 09.16
+12
A te ni sram. Da tako zaničuješ človeka in ostale ki so trpeli med drugo svetovno vojno, so bili pobiti v taborišču..
hanss
09. 05. 2022 09.29
+6
SIMON ROZIC
09. 05. 2022 11.15
-4
Preživel je, hvala večnemu, tako ali drugače; mnogi niso, tudi v Jugo taboriščih ne, samo popis teh manjka in nobene slave jim ne pojete? Zakaj ne? Ker so bili samo proti komunizmu, te pa je bilo potrebno odstraniti kar se da hitro! To jim je uspelo, še pokopati jih niso uspeli, kar zmetali so jih v jaške in globeli... In- v čam se sedaj razlikujejo komunistični od fašističnih morilcev?
tona Iteb
09. 05. 2022 11.59
+4
Simon, po vojni zmagovalci poberejo vse!!! Nobena vojna ni pravična!!! Je pa tako, če si ti izdal enega od mojih najbližjih, potem zate ne bo miru pred mano, dokler ne maščujem svojih!!!! Žal je tako!! Če lahko ti mene bom pa še jaz tebe!!!! Tako kot sem rekel, nobena vojna ni dobra!!!!!!🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇
SIMON ROZIC
09. 05. 2022 12.28
+1
Ni opravičila za vse grozote na tem svetu! Častihlepje in politika sta naravnana točno k največjim grozodejstvom!
Putler
08. 05. 2022 19.35
+11
Govor na stadionu, shodi putove mladine, ki malikujejo crko z, parada ponosa, zahrbtna invazija, ... vzporednice med nacizmom in rusizmom, isti 💩💩💩
SIMON ROZIC
09. 05. 2022 11.18
-4
...pozabil si na Titovo mladino, pa na shode in parade, ki smo jih gledali lačni kot psi in žejni svobode!
hanss
09. 05. 2022 11.32
+0
Simon ne nakladaj kaj ti je pa manjkalo ne laži,da si bil lačen kot pes lažeš
patogen
08. 05. 2022 19.28
+0
Sistemi nemških koncentracijskih taborišč, z vzorčnim in prvim Dachau, so bili posnetek sovjetskih Gulagov, z 10 letno tradicijo pred nemškimi. O sovjetskih ne vemo nič, o nemških vemo vse. Danes pa se je začela avreola ruskih rušiti, zato bomo v prihodnosti še marsikaj izvedeli.
SIMON ROZIC
08. 05. 2022 19.55
+5
...najbolje se je narediti gluhega , nič vedeti, nič slišati...za vse te Ruske mučilnice , gulage se je vedelo, samo molčalo, tako kot za Jugoslovanske!
najseve
08. 05. 2022 19.04
+33
Nikoli ne počni tistega, za kar ne želiš, da bi drugi počel tebi. Če bi se tega vsi držali, bi bilo življenje mnogo lepše za vse.
SPECnutZ
08. 05. 2022 18.34
-9
Nemcija je skor do Moskve prišla, ampak trpeli so pa samo tabeli!
Korintos11
08. 05. 2022 18.51
+6
Tudi Napoleon je tam nekje dajal kraljestvo za konja.
patogen
08. 05. 2022 19.25
+3
Takrat so Rusi imeli zaveznike in nasprotnika na 2 frontah. Danes nimajo nobenega zaveznika več.
SIMON ROZIC
09. 05. 2022 11.22
-2
...kar potolaži se, že v naši Sloveniji je rusofilov na tisoče Vsi novodobni tajkuni, razni forumaši, skriti in prekriti zločinci komunizma in njihov pomladek! ... tajkuni in buržuji, ki so izšli
Ate_ist
08. 05. 2022 18.09
+0
pozdrav slava ukrajini je enakovreden nemškemu pozdravljanju z iztegneno roko med drugo svetovno vojno. zločinski!!! preverite, kako so se pozdravljali ukrajinci pod poveljstvom nemcev
Korintos11
08. 05. 2022 18.23
+0
Poglej posnetke kako se je mladina na stadionu pozdravljala lansko leto in leta nazaj.
Bibler8
09. 05. 2022 10.54
+1
Bo treba zadeve v cel kontekst postavit, ne pa samo nam ljube izsečke gledat ... kot v Ukrajini kot v Sloveniji je bilo stanje med 2. svetovno zapleteno in kot tam so tudi tu določeni deli populacije stegovali roko v nacistični pozdrav ... zakaj bi ene zdaj ene imeli imeli za domoljube, druge pa ne ...
Ate_ist
08. 05. 2022 18.07
+0
se je v tem času situacija kaj spremenila? Dušan bi lahko rekel, da ne! Kraljica, ki je takrat kot prestolonaslednica dvigala roko v nacistični pozdrav, je dan danes na prestolu države, ki nacizem na ukrajini velikodušno podpira.
Zmaga Ukrajini ........
08. 05. 2022 21.50
+4
7 let stara prestolonaslednica! Na začetku pojava nacizma! Kako se boš šele ti tolkel po glavi, ko in če boš ugotovil, da si popolnoma podlegel ruskim lažem. Pa najbrž nisi star 7 let.
Zmaga Ukrajini ........
08. 05. 2022 21.53
+5
Pravzaprav takrat (leta 1933) sploh še ni bila prestolonaslednica. Edvard je abdiciral leta 1936!
Ate_ist
08. 05. 2022 17.56
+5
v ZN so že večkrat poskusili obsoditi nacizem in fašizem. dve državi vedno glasujeta proti resoluciji. o čudo! Amerika in Ukrajina!!! slovenija je med tistimi, ki se kot sramežljiva prostitutka vzdrži pri glasovanju. toliko o naših prestavnikih pri organizaciji ZN, toliko o naši politični, gospodarski in kulturni eliti, ki to sprejema za samoumevno in proti temu nikoli ne vzdigne svojega glasu.
Flavio
08. 05. 2022 17.53
-21
Ampak zdaj pa ima fajn penzijo in po vojni imel bonitete
Jure Slanovic
08. 05. 2022 21.32
+5
Flavio>Spel se na noro komentirat,ker si nor.
Flavio
08. 05. 2022 12.52
-31
Kako dolgo bodo še ta komunist živel?
Korintos11
08. 05. 2022 12.58
+12
Sedaj bodo v Opoziciji 4 leta potem pa bomo videli.
Crater
08. 05. 2022 13.47
+17
Ate_ist
08. 05. 2022 17.52
+12
flavio a ne, kako neugodno ko so očividci zločinov tvojih prednikov nad lastnim narodom še živi
SIMON ROZIC
09. 05. 2022 11.25
-1
...gotovo ima nasledstvo! Pravnuki bojo še malo "gepirali", a ne?
SKRIPT
08. 05. 2022 12.51
+15
Čas bi bil, da desničarski troli odidejo iz tega portala na portal nore24tv, ker tu s svojimi lažmi samo izgubljajo cas
SIMON ROZIC
09. 05. 2022 11.26
-1
hanss
09. 05. 2022 11.37
Izgleda,da fejst boli ste volitve zgubil al kaj.Zapomni si desničarji ne boste več na vladi.
Levi smradi
08. 05. 2022 12.45
+9
Spet zavajanje samo, da se pozabi kaj se trenutno dogaja...kaj potem ta zgodovina pomaga...
SKRIPT
08. 05. 2022 12.49
+5
Desničarji so v težavah, dejstev ne morejo zanikati, zato jih potvarja jo, vse v imenu Jezusa Kristusa
Levi smradi
08. 05. 2022 12.54
+7
Vedno je več resnic zato se narodi pobijajo...
SIMON ROZIC
09. 05. 2022 11.30
-1
...še malo pa bo mobilizacija drugače mislečih! Pripravi si culo, topla oblačila in kako flašo slivovke in neka evrov, da boš Kordiša ali Goloba ali Mesca ali ... oh, celo serija jih je- podkupil, ko boš bežal preko meje.... Samo en strel bo, tja v tvoje zatilje in že te ne bo več!
hanss
09. 05. 2022 11.35
Ali pa strel v prazno glavo a ja slama se lahko vname.Ti boš zbežal med prvimi simonček mamin sinko