Fontane, stolpi in druge turistične atrakcije v zadnjih letih pospešeno vznikajo po Sloveniji. V Kamniku si želijo obiskovalce privabiti z razgledno ploščadjo.
"Naravna danost je takšna, da jo lahko primerjamo s podobnimi projekti v tujini. V Sloveniji, konkretno, jo primerjam s stolpom Vinarium," pojasnjuje investitor Stanko Knez.
Namesto izjemnih razgledov v lepem vremenu – pogled seže do Triglava – je po treh letih zaradi nevzdrževanja ploščad prepuščena vremenskim vplivom in vandalizmu.
"Ploščad ima kulturno-varstveno soglasje, vendar je kasneje zavod odločil, da zemljišče ostaja nezazidljivo," pojasnjuje arhitekt in idejni oče ploščadi Tomaž Schlegl.

Projekt se je znašel v zapletenem birokratskem vrtincu. Sprva načrtovan kot enostaven objekt, ki ne potrebuje gradbenega dovoljenja, ga po ugotovitvah inšpektorjev zdaj potrebuje. Glede na uredbo se objekt z višino 4,11 metra uvršča med nezahtevne objekte. Kar pomeni, da presega višino, po kateri bi bil uvrščen med enostavne objekte, so zapisali v odločbi.
Schlegl pojasnjuje: "Ko so se dela začela izvajati, se je ugotovilo, da je na mestu temelja krušljiva skala in je bilo treba določen del tega terena splanirati, da smo prišli do utrjenega terena. To pa je pomenilo, da smo šli globlje za 61 centimetrov."
Ob kulturno-varstvenem nesoglasju odločba inšpektorata zahteva, da Knez, ki je investiral izključno svoj denar, objekt poruši. Razen, če občina sprejme nov prostorski načrt.
"Dokument, ki bo na področju Starega gradu dovoljeval razvoj. Kajti vsi vemo, da propadle ruševine ne pritegnejo nikogar," pravi župan Kamnika Matej Slapar.
Časa za potrebne spremembe imajo do decembra. Je pa že zdaj bolj ali manj jasno, da bo ploščad samevala tudi to poletno sezono.

KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.