Ukrajinska mornarica je v ponedeljek sporočila, da je vesela, ker so "njihovi bratje živi in zdravi". Po njihovih besedah je 13 stražarjev na Kačjem otoku, potem ko so ruski bojni ladji ladji zabrusili, naj gre k vragu, dvakrat pogumno odbilo napad okupatorjev, a boja niso mogli nadaljevati, ker jim je zmanjkalo streliva.
Rusi so z obstreljevanjem popolnoma uničili otoško infrastrukturo, vključno s svetilniki, stolpi in antenami, ter tako prekinili komunikacijo s celino. Posledično od vojakov ni bilo več glasu, zato so Ukrajinci sklepali, da so padli v boju.
Na drugi strani pa je tiskovni predstavnik ruskega obrambnega ministrstva sporočil, da je bilo ukrajinskih vojakov 82, vsi pa so "odložili orožje in se prostovoljno predali". Ni pa navedel, ali je ruska vojaška ladja izvedla kakšne napade na otok ali povzročila žrtve.
Vojaki so v ruskem ujetništvu
Rusi so ukrajinske vojake s Kačjega otoka odpeljali v ujetništvo v pristaniško mesto Sevastopol na polotoku Krim. Enako so storili s posadko ukrajinske reševalne ladje, ki je na otok priplula po napadu, da bi preverila, ali je še kdo živ. Na njej sta bila tudi dva duhovnika.
Ukrajinci zdaj zahtevajo, da njihove sodržavljane takoj izpustijo. "Nezakonit zaseg civilnega plovila, ki ni izvajalo nobene vojaške naloge, je kršitev pravil vojaškega in mednarodnega humanitarnega prava," so pozvali.
Rusko obrambno ministrstvo je objavilo več fotografij, ki prikazujejo vojake, kako se vkrcavajo na avtobus, sedijo v njem ter stojijo v vrsti pred ladjo in dobivajo plastenke vode. Provladni medij Russia Today je celo objavil posnetek pogovora z enim od vojakov, ki trdi, da jih je domovina pustila na cedilu.
Pojasnili so, da jim bodo v bližnji prihodnosti omogočili vrnitev k družinam, če bodo le podpisali zavezo, da ne bodo sodelovali v nadaljnjih sovražnostih.
Spomnimo
V četrtek, 24. februarja, je ukrajinska državna mejna straža sporočila, da je ruska mornarica s križarko Moskva in patruljnim čolnom Vasilij Bikov napadla Kačji otok. Ukrajinske vojake je po radiu pozvala k predaji, ti pa so se – glede na zvočni posnetek, ki ga je objavila Ukrajinska pravda in katerega pristnost je preverila tudi ukrajinska vlada – odzvali s kletvico: "Ruska vojna ladja, j*** se!" Sledilo je bombardiranje, zatem pa so se ruski vojaki izkrcali na otoku in prevzeli nadzor.
Zvečer je služba državne mejne straže sporočila, da je bila komunikacija z otokom prekinjena in da so ruske sile po pomorskem in zračnem obstreljevanju, ki je uničilo vso infrastrukturo na njem, zavzele otok. 13 mejnih policistov, ki so predstavljali celotno ukrajinsko vojaško prisotnost na otoku, je bilo ubitih. To je potrdil tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in napovedal, da bodo posmrtno prejeli naziv herojev Ukrajine, najvišjo ukrajinsko vojaško čast.
Kačji otok leži v bližini ukrajinske in romunske obale ob Črnem morju in je bil pred tem predmet teritorialnega spora. Na otoku je pomorska raziskovalna postaja, njene morske meje pa segajo na območje, strateško pomembno za vire, kot je nafta.
KOMENTARJI (324)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.