Velika geomagnetna nevihta je že dosegla Zemljo in ponekod motila radijske komunikacije, po poročanju Euronewsa opozarjajo meteorologi, ki so opazili izbruh na površini Sonca. Podobno se je zgodilo že decembra, ko je največji sončni izbruh v zadnjih letih prekinil radijske komunikacije.
Nevihta bi lahko namreč prekinila visokofrekvenčne radijske prenose kot na primer pri letalih, ki komunicirajo s stolpi za nadzor prometa. A tudi v tem primeru ima večina potniških letal vgrajene druge rezervne mehanizme za komuniciranje, kot so satelitski prenosi podatkov.
Satelitski operaterji bi lahko imeli medtem težave pri sledenju svojim vesoljskim plovilom, težave pa bi se lahko pojavile tudi na električnem omrežju. Vendar pa nič od tega ne bi bilo dolgotrajno ali nerešljivo, pravi Jonathan Lash iz Centra za napovedovanje vesoljskega vremena ameriške Nacionalne uprave za oceane in atmosfero (NOAA).
Aurora borealis tudi pri nas?
Kaj pa še lahko povzroči takšna geomagnetna nevihta? "Če bo nočno nebo jasno in boste na višjih zemljepisnih širinah, bo to lahko odlična priložnost, da vidite, kako se nebo razsvetli," je dejal Lash. Občudovalcem plesa severnih luči bo namreč geomagnetna nevihta pripravila pravi nočni spektakel.
NOAA v Boulderju v Koloradu je že v soboto izdal obvestilo, da bi lahko aurora borealis znova zažarela na nočnem nebu. Z malo sreče pa jo bomo lahko opazovali tudi nad našimi kraji. V noči z nedelje na ponedeljek so se sicer pogoji za razvoj severnega sija poslabšali in ga tako pri nas nismo uspeli videti. Vendar pa po napovedih ljubiteljskih vremenoslovcev ostaja še ena možnost. Severni sij bi namreč lahko nad Slovenijo zaplapolal tudi v noči s ponedeljka na torek.
Sončev cikel v povprečju traja okoli 11 let – to je povprečna dolžina obdobja med dvema zaporednima maksimumoma oz. minimumoma aktivnosti Sonca. Aktivnost Sonca pa se med tem ciklom spreminja. Trenutno se nahajamo v obdobju povečane Sončeve aktivnosti oz. sončnem maksimumu.
V tem obdobju lahko geomagnetne nevihte tipa, kot je nedavna, ki je k nam prispela v nedeljo, Zemljo prizadenejo nekajkrat na leto.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.