Že v sredo smo poročali o tem, da se je serviser telekomunikacijskih naprav v izjemno težkih pogojih odpravil na Javornik, da bi popravil oddajnik. Pri podjetju Telekom, ki sicer ne zaposluje omenjenega delavca, pa so za naš portal povedali, da tudi njihovi zaposleni na terenu v vseh vremenskih razmerah skrbijo za nemoteno delovanje baznih postaj. Ker vedo, kako hude so lahko okoliščine na terenu, so veseli, da se je v dotičnem primeru vse dobro izšlo.
Delo zaposlenih serviserjev organizirajo tako, da uporabnikom ves čas zagotavljajo nemoteno delovanje komunikacijskih storitev, k čemur telekomunikacijska podjetja sicer zavezuje tudi zakonodaja. "Vzdrževanje storitev je še posebej pomembno ob izrednih okoliščinah," dodajajo.
Ker so razmere za delo takrat izredno otežene, delavci na terenu se namreč srečujejo s snegom, žledom, podrtimi drevesi in obilnimi padavinami, delo prilagodijo takratnemu stanju. Poleg zagotavljanja storitve naročnikom je pomembna tudi varnost delavcev. V izrednih vremenskih okoliščinah se tako na teren podajo le, če je to res nujno, celovito sanacijo pa nadaljujejo ob izboljšanju razmer.
A kako je za varnost poskrbljeno na terenu? "Svojih sodelavk in sodelavcev v nobenem primeru ne izpostavljamo situacijam, v katerih bi lahko ogrožali življenja," zagotavljajo. Pri vzdrževanju baznih postaj in lokacij omrežja zato na teren vedno pošljejo več članov ekipe, vsaj dva ali tri. "V snežnih in poledenelih razmerah, ko so stolpi baznih postaj zamrznjeni, poti do lokacij pa ovirane, je ekipno delo še posebej pomembno," pravijo na Telekomu.
Zatrdili so, da so zaposleni na terenu vedno opremljeni z zaščitno opremo, kadar se podajo na težje dosegljive lokacije, pa tudi z dodatno opremo, kot so motorne sani.
V torek serviser več kilometrov gazil po snegu
S Telekoma so še sporočili, da okoliščin dogodka na Javorniku ne poznajo. Tam je v torek eden izmed serviserjev oddajnikov, ki ni zaposlen pri njih, s težkim nahrbtnikom kar tri kilometre gazil po visokem snegu, ki je na trenutke segal tudi do pasu, da bi dosegel oddajnik. Skozi debelo snežno odejo se je prebijal kar štiri ure, nato pa je omagal, zato mu je na pomoč priskočilo 19 gorskih reševalcev. V megli, sneženju in globokem snegu so podhlajenega, dehidriranega in izčrpanega moškega našli po dveh urah, ga oskrbeli ter mu nato pomagali pri vrnitvi v dolino.
A ta izkušnja ga pri njegovem delu ni ustavila. Kot poudarja, je to le njegova služba, zaradi okvar pa se na takšno pot tudi večkrat na zimo odpravlja že zadnjih 20 let. S svojim delom skrbi, da ima okoli 400 okoliških prebivalcev telefonski signal. In zaradi tega se je do oddajnika znova podal že dva dni kasneje.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.