sprememba volilnih okrajev

Preferenčni glas, 18 volilnih enot in več poslancev

17. 01. 2025 14.49

Poslanci Svobode so v državni zbor vložili predlog za spremembo ustave, s katerim bi na volitvah v DZ uvedli preferenčni glas. Poudarjajo, da so dolžni slediti volji, ki so jo volivci izrazili na referendumu. Ker pa se zavedajo, da za spremembe potrebujejo 60 poslanskih glasov, ki pa jih koalicija nima, so se odločili, da sopodpišejo predlog opozicijske NSi. A kaj ko zdaj ta podpisov ne želi zagotoviti.

Golob: 'Sprememba volilnega sistema je uresničljiva.' Jeziček na tehtnici bo NSi

03. 07. 2024 06.23

Po posvetu vodij parlamentarnih strank o spremembi volilnega sistema z uveljavitvijo preferenčnega glasu na volitvah v DZ je premier Robert Golob ocenil, da je ta uresničljiva. Ker je zanjo potrebna dvotretjinska večina v DZ, je jeziček na tehtnici NSi, ki predlaga povečanje števila volilnih enot in izvoljenih poslancev. SDS predlogom nasprotuje.

Ali sledijo ustavne in volilne spremembe? 'Ta proces je smiselno začeti'

24. 10. 2022 07.35

Predsednik vlade Robert Golob je sklical vrh parlamentarnih strank, na katerem so opravili posvet glede morebitnih ustavnih sprememb in sprememb volilne zakonodaje. Povabljeni so bili predsedniki parlamentarnih strank in vodje poslanskih skupin. "Imeli smo prvi posvet o tem, ali lahko v tem mandatu pričakujemo tudi ustavne spremembe. Pokazalo se je, da je ta proces smiselno začeti in da bo lahko dal rezultate," je na srečanju dejal premier Robert Golob.

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?

14. 05. 2022 07.41

Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Poslanci potrdili zakon: meje nekaterih volilnih okrajev se spreminjajo

16. 02. 2021 07.31

DZ je na izredni seji potrdil zakon, s katerim se spreminjajo meje nekaterih volilnih okrajev za državnozborske volitve. Potem ko je propadel poskus ukinitve volilnih okrajev, ki bi za potrditev potrebovala dvotretjinsko večino, je za potrditev tokratne novele zadostovala navadna.

Vložen predlog novele zakona, ki spreminja meje volilnih okrajev

21. 12. 2020 06.25

V DZ so po skrajšanem postopku vložili predlog novele zakona o določitvi volilnih enot za parlamentarne volitve, ki spreminja meje volilnih okrajev. Z današnjim dnem se namreč izteka rok, ki ga je ustavno sodišče dalo državnemu zboru, da volilno zakonodajo uskladi z ustavo. Ustavno sodišče je 21. decembra 2018 ugotovilo, da je del zakonodaje o volitvah v DZ zaradi prevelikih razlik med volilnimi okraji v neskladju z ustavo.

Tudi drugi poskus sprememb volilne zakonodaje neuspešen

18. 12. 2020 07.37

Spremembe volilne zakonodaje z ukinitvijo okrajev in uvedbo preferenčnega glasu, ki so jih vložile poslanske skupine SAB, LMŠ, Levica in SD, tudi tokrat v državnem zboru niso dobile potrebne dvotretjinske večine. Za novelo zakona je glasovalo 55 poslank in poslancev, proti 26, navzočih jih je bilo 84. Za uspeh bi namreč bilo potrebnih 60 poslanskih glasov.

'Skice spremenjenih meja ne morejo biti podlaga za način volitev v DZ'

20. 11. 2020 18.14

Ministrstvo za javno upravo bo koalicijskim poslancem poslalo predlog sprememb meja volilnih okrajev, da ga vložijo v postopek DZ. Medtem pa v LMŠ, SD, Levici in SAB opozarjajo, da predlog sprememb, ki so ga prejeli od ministrstva, ne odpravlja ključnih očitkov, ki jih vsebuje odločba ustavnega sodišča.

Pahor zaključil prvi del posvetovanj za mesto ustavnega sodnika

14. 05. 2020 14.16

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je zaključil prvi del posvetovanj z vodji poslanskih skupin in predstavnikom narodnih skupnosti Državnega zbora o kandidatih za mesto sodnika ustavnega sodišča. To se bo izpraznilo 14. julija letos s potekom mandata ustavni sodnici dr. Dunji Jadek Pensa. Najbolje kaže Barbari Zobec in Andražu Teršku.

Volilni zakonodaji do potrebnih 60 glasov manjka le en glas

04. 02. 2020 16.26

Predstavniki parlamentarnih strank, ki predlagajo spremembe volilne zakonodaje, upajo, da jim bo 60. glas, potreben za njeno sprejetje v DZ, uspelo pridobiti med samim parlamentarnim postopkom. "Pred nami je namreč odgovornost, da pravočasno rešimo položaj, v katerem smo se znašli," je ob predstavitvi predloga v DZ povedala Tina Heferle (LMŠ).

Štirje predsedniki o pokrajinah, okoljski problematiki in volilni zakonodaji

11. 12. 2019 13.14

Vrh slovenske politike je spregovoril tudi o uvedbi pokrajin, podnebni politiki in spremembah volilne zakonodaje. Po besedah predsednika republike Boruta Pahorja bodo pozvali vodje poslanskih skupin, ki podpirajo ukinitev volilnih okrajev in uvedbo prednostnega glasu, da januarja predlog dokončno uskladijo in zanj začnejo zbirati podpise.

Na MJU bodo pripravili nov predlog sprememb meja volilnih okrajev

20. 09. 2019 14.33

Na srečanju pri predsedniku Borutu Pahorju so se predstavniki parlamentarnih strank dogovorili, da bo ministrstvo za javno upravo v mesecu dni pripravilo nov predlog meja volilnih okrajev, po katerem bo lahko razlika med največjim in najmanjšim okrajem nekoliko večja, in sicer do 25-odstotna.

Pahor: Podpore za preoblikovanje ali ukinitev volilnih okrajev ni

17. 01. 2019 18.10

Predsednik republike Borut Pahor pravi, da zadostne podpore (vsaj za zdaj) za preoblikovanje volilnih okrajev ali za njihovo ukinitev ni. Ustavno sodišče je sicer ugotovilo neustavnost pri območjih volilnih okrajev.

V dveh letih ukinitev volilnih okrajev in uvedba možnosti preferenčnega glasu?

13. 12. 2018 11.36

Ustavno sodišče je ugotovilo, da je 4. člen zakona o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v državni zbor v neskladju z ustavo. Zakonodajalcu je zato naložilo, da mora neskladje odpraviti v dveh letih. Med najverjetnejšimi spremembami se omenjata ukinitev volilnih okrajev in uvedba možnosti preferenčnega glasu.

Irska rekla 'da' porokam istospolnih parov

23. 05. 2015 10.50

Irci so na referendumu glasovali za legalizacijo porok istospolnih parov. Po preštetih glasovih iz 40 od 43 volilnih okrajev je za spremembo ureditve na tem področju glasovalo 62,3 odstotka udeležencev referenduma, proti pa 37,7 odstotka. Gre za prvo državo na svetu, ki bo istospolne poroke dopustila z referendumom.

Skupščina ljudstva: EU je hlapec špekulantov, ki so nas pahnili v krizo

06. 05. 2013 17.46

Skoraj 40 civilnodružbenih skupin se je udeležilo prve izredne skupščine ljudstva. Nasprotovali so ustavnim spremembam, ki se nanašajo na spremembe referendumske zakonodaje in vpis fiskalnega pravila.

Na volitvah le še preferenčni glasovi?

09. 11. 2009 14.27

Volilne okraje bi po novem predlogu zamenjalo osem volilnih enot, iz vsake pa bi lahko izvolili le 11 kandidatov. Volivec bi moral ob tem svoj glas obvezno oddati enemu od kandidatov in ne listi.

'Zmagovalec bo sestavil vlado'

25. 08. 2008 17.13

Borut Pahor meni, da je SD edini porok za spremembo vlade. Prednost SDS pa je v tem, meni Pahor, da zaključuje šele prvi mandat. Tudi Golobič je prepričan, da je zamenjava oblasti nujna.

'Zmagovalec bo sestavil vlado'

25. 08. 2008 18.17

Borut Pahor meni, da je SD edini porok za spremembo vlade. Prednost SDS pa je v tem, meni Pahor, da zaključuje šele prvi mandat. Tudi Golobič je prepričan, da je zamenjava oblasti nujna.

Peterle ne bo stal križem rok

12. 07. 2008 11.02

Predsednica LDS Kresalova meni, da bodo po volitvah del zmagovite koalicije. Član NSi Peterle ne razmišlja o ustanovitvi nove stranke.

Parlament razbremenil nizke plače

13. 07. 2004 00.00

Poslanci so sprejeli novelo zakona, s katerim se bodo davčno razbremenile plače, precej nižje od državnega povprečja.

Koalicija še neusklajena

02. 07. 2003 00.00

Ministri in nekateri poslanci koalicijskih strank niso dosegli dogovora glede morebitnih sprememb volilne zakonodaje. Predlaganim spremembam, predvsem zaradi ukinitve volilnih okrajev, nasprotujeta SLS in DeSUS. Osnutek zakona naj bi kljub temu obravnavali na petkovi seji.

SLS proti spremembi volilnega zakona

01. 07. 2003 00.00

Napovedane spremembe volilne zakonodaje so, kot kaže, nekaj več kot leto dni pred volitvami zapletle odnose v koaliciji. SLS namreč nasprotuje vladnemu predlogu, ki predvideva ukinitev volilnih okrajev in uzakonitev preferenčnega glasu, s katerim bi volivci odločali ne samo o listah, ampak tudi o konkretnih imenih na strankarskih listah.

Koalicija se usklajuje

05. 05. 2003 00.00

Predsedniki štirih koalicijskih strank in vodje koalicijskih poslanskih skupin (LDS, ZLSD, SLS in DeSUS) so se pogovarjali o projektih pomembnih za delovanje vlade in države ter za učinkovit vstop Slovenije v Evropsko unijo. Glavne teme pogovora so bile sprememba volilnega sistema, sprememba ustave, rebalans proračuna in izvajanje koalicijske pogodbe.

Oba možna izhoda brez podpore komisije

23. 12. 1999 12.25

Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe se je na današnji seji opredelila do obeh možnosti, ki jih je pri iskanju rešitev glede novega volilnega sistema nakazala skupina strokovnjakov. Vendar pa nobena od možnosti - tako dvokrožni večinski volilni sistem z 88 okraji kot sprememba ustave in s tem fiksno ali fleksibilno povečanje števila poslancev - ni dobila zadostne večinske podpore članov komisije. Komisija bo tako na naslednji seji po 10. januarju 2000 obravnavala zakon o volitvah poslank in poslancev, ki ga je po rednem postopku vložil Janez Janša (SDS).