Slovenija

Koalicija še neusklajena

Ljubljana, 02. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ministri in nekateri poslanci koalicijskih strank niso dosegli dogovora glede morebitnih sprememb volilne zakonodaje. Predlaganim spremembam, predvsem zaradi ukinitve volilnih okrajev, nasprotujeta SLS in DeSUS. Osnutek zakona naj bi kljub temu obravnavali na petkovi seji.

SLS se ne strinja s predlaganimi spremembami
SLS se ne strinja s predlaganimi spremembami FOTO: POP TV

Pri obravnavi zakonskega predloga, ki ukinja volilne okraje in uvaja absolutni preferenčni glas, bo vlada upoštevala vprašanja in dodatne rešitev, ki jih je v torek odprla strokovna skupina. Po besedah notranjega ministra Rada Bohinca bo vlada pri odločanju upoštevala tudi današnja stališča koalicijskih partneric, četrtkova razprava pa bo dokončno pokazala stopnjo soglasja glede predlaganih rešitev.

Pogovore bodo sicer koalicijske partnerice na ravni predsednikov strank nadaljevale še v četrtek. Prav na podlagi teh pogovorov pa se bo Rop dokončno odločil, ali bo vlada predlog zakona obravnavala ali ne. Kljub temu, da strankam ni uspelo najti soglasja, pa so ohranile možnost, da v okviru obravnav v državnem zboru najdejo rešitev, ki bi bila sprejemljiva tudi za stranki, ki zakonskemu predlogu sedaj nasprotujeta.

Spor v koaliciji je nastal zaradi ukinitve volilnih okrajev, enotnega mnenja pa ni niti o tem, ali morajo kandidati imeti stalno bivališče v volilni enoti. Stanke imajo različna mnenja tudi o tem, ali volivci morajo uporabiti preferenčni glas, torej, da morajo obvezno obkrožiti ime kandidata na listi ali lahko dajo glas za celotno strankarsko listo.

Spor v koaliciji je nastal zaradi ukinitve volilnih okrajev, enotnega mnenja pa ni niti o tem, ali morajo kandidati imeti stalno bivališče v volilni enoti. Stanke imajo različna mnenja tudi o tem, ali volivci morajo uporabiti preferenčni glas, torej, da morajo obvezno obkrožiti ime kandidata na listi ali lahko dajo glas za celotno strankarsko listo.

V SLS si prizadevajo, da bi ob morebitni ukinitvi volilnih okrajev sprejeli kakšno drugo možnost, ki bi zagotovila tiste cilje, ki jih zagotavljajo okraji, torej povečanje števila volilnih enot in uvedbo domicila. Vendar je to tema zakona o volilnih enotah, ki pa ni bil predmet tokratnih koalicijskih usklajevanj, je dejal minister za pravosodje Ivan Bizjak. SLS podpira osnovno načelo, da se omogoči večji vpliv volivcev na izvolitev kandidatov, vendar bi z ukinitvijo volilnih okrajev naredili le en korak, prizadevajo pa si za zagotovitev tudi drugega načela, in sicer enakomerno zastopanost različnih območij. Prav zato bi morali hkrati odpreti tudi vprašanja volilnih enot. Bizjak je poudaril, da zakonski predlog ni usklajen, o konkretnem ravnanju ministrov SLS na jutrišnji seji vlade pa se bodo še dogovorili, vendar pravosodni minister trenutno ne vidi možnosti, da bi njihovi ministri zakon podprli.

Vodja poslanske skupine DeSUS Ivan Kebrič je dejal, da podpira takšne rešitve, ki bi omogočile čim večji vpliv volivk in volivcev ter čim večjo razpršenost po vsej Sloveniji. Sicer Kebrič dvomi, da bi v stranki pred počitnicami lahko vnovič preučili zakonski predlog. Poleg tega je prepričan, da vprašanje volilne zakonodaje ni tako nujno, da bi ga morali rešiti čez noč.

ZLSD se je pripravljena pogovarjati tudi o danes predlaganih rešitvah, pa je pojasnil vodja poslanske skupine Miran Potrč, vendar meni, da je bistvo vseh razprav o spremembah volilnega sistema le eno: ali naj se ukinejo volilni okraji ali ne. Če bo prvo osnovno vprašanje rešeno, se bo koalicija lahko dogovorila tudi o vseh ostalih vprašanjih. V ZLSD ukinitev volilnih okrajev podpirajo, temeljni kriterij za izbiro poslank in poslancev pa bi moral biti oddan preferenčni glas. Kar se tiče domicila, je po Potrčevem mnenju treba to vprašanje natančno ustavno presoditi.