"Pričakujem, da bomo po volitvah lahko oblikovali novo razvojno vodenje Slovenije in da bomo sodelovali v novi ekipi“, je za današnjo Sobotno prilogo o prihajajočih parlamentarnih volitvah dejala predsednica LDS Katarina Kresal.
O tem, zakaj ljudje na prihajajočih volitvah ne bi volili SDS pa je mnenja, da zato, ker je ravno SDS s svojo koalicijo pokazala, "kaj res pomeni neizpolnjevanje volilnih obljub, kaj res pomenijo aroganca, klientelizem, korupcija in kaj pomeni voditi državo brez vsake vizije za dolgoročno korist njenih državljanov". Zato bodo tisti, ki so bili pred štirimi leti v dvomu, ali LDS zaupati, gotovo ponovno premislili, ali ni LDS tista stranka, ki ji je vredno nameniti glas.
"Vakuum, v katerem se je znašla Slovenija, kar kliče po nekem jasnem, vsebinskem vodenju prihodnja štiri leta.“. O konkretnih osebah za ministrska mesta Kresalova ni želela spekulirati. "V teh štirih letih smo se prenovili, osvežili, dopolnili svojo ekipo, se konsolidirali, predvsem pa smo ljudem pokazali, tudi s svojim programom in s tem, kdo vse je prišel v našo stranko, da smo še kako kredibilna stranka“, je še dejala.
Kresalova o aretacijah
Pojasnila je, da so v programu stranke konkretni ukrepi, kako zagotoviti večjo kvaliteto in učinkovitost sodišč, tožilstev in vseh ostalih organov, ki morajo skrbeti za pregon kriminala. V LDS so prepričani, da morajo v resni državi ti organi delovati vsak dan vsakega leta, ne pa zgolj pred volitvami in za doseganje kratkotrajnih populističnih efektov.
"Osnova naše civilizacije in naše demokracije je, da se ne more nikomur vzeti prostosti, če za to niso dani utemeljeni razlogi za sum, da je storil kaznivo dejanje. V teh aretacijah je, po tem, kar smo doslej videli, povsem jasno, da gre za zelo populistična predvolilna ravnanja. Praktično te oblasti ne zanima niti pravni red, niti delitev oblasti, niti to, kdo sploh je pristojen za preganjanje storilcev kaznivih dejanj," je poudarila Kresalova.
Pokrajinski zakon
Vlada s svojim ravnanjem jasno kaže, da je pripravljena iti tudi z glavo skozi zid, samo da bi dosegla svoje kratkotrajne populistične uspehe, je še poudarila Kresalova. Vse to pa se je po njenem mnenju pokazalo na pokrajinskem referendumu, ko je kar 90 odstotkov ljudi ostalo doma. Da vlada še vedno sili s konceptom, ki ni domišljen, je po mnenju Kresalove "skrajno neodgovorno in nestrokovno".
O tem, v katerem od ljubljanskih okrajev natančno bo kandidirala, pa se v stranki še niso odločili.
Peterle: Ne bom stal križem rok
Član NSi in poslanec Evropskega parlamenta Lojze Peterle je mnenja, da se bo NSi, če bo hotela priti v parlament morala "zelo potruditi“. Na vprašanje, ali pričakuje bodisi spremembe v NSi, ki bi vodile v sodobno krščansko demokracijo, ali pa novo stranko s tovrstnim profilom, je Peterle odgovoril, da je bilo veliko nagovarjanj. Po njegovem je tudi Marko Štrovs šel v tej smeri, da bi celo še pred volitvami ustanovili SKD. Sam je bil proti temu, čeprav bi se dalo pridobiti 200 podpisnikov za ustanovitev stranke. Po njegovem mnenju bi ta linija še teže prišla v parlament. Peterle je še dejal, da ne verjame v "neko hitro podjetje tik pred volitvami", še piše danšnji Dnevnikov objektiv.
Peterle samega sebe ne vidi kot možnega soustanovitelja nove stranke po jesenskih volitvah. Počakal bo na volitve in napoveduje, da zagotovo ne bo stal križem rok, "če krščanskodemokratske smeri v našem prostoru ne bi bilo".
Kaj je s krščanskim etosom?
"Krščanska demokracija v razvitih državah je praviloma ena najmočnejših strank oz. se pomemben del volivcev prepozna v njenem programu." Ti glasovi gredo po njegovem mnenju v "abstinenco“. Meni,da je "zelo zanimivo in bi kazalo malo bolj raziskati, kaj se je zgodilo z volivci strank, ki so se sklicevale na krščanski etos. Na prvih demokratičnih volitvah med Demosovimi strankami nista zmagali ne SDZ ne takratna SDS, ampak SKD in Kmečka zveza - stranki, ki sta izrecno zapisali, da izhajata iz krščanskih vrednot," je poudaril Peterle.
Peterletova analiza kaže na to, "da so ljudje takrat zaupali tem strankam tudi zato, ker so v času totalitarizma doživeli največji pritisk in so računali, da bo sprememba oblasti prinesla drugačno življenje, popravo krivic, resnico o preteklosti. Potem je krščanska demokracija, ki je takrat presenetljivo zmagala, doživela napad od zunaj in tudi od znotraj in se je dogajalo, kot se je," še meni Peterle.
Združevanje z SLS
Pomen združevanja s SLS bil v tem, da bi to demokrščansko linijo okrepili, da ne bi imeli dveh strank s skoraj identičnim programom, a stvar ni uspela, ocenjuje Peterle. Pojasnil je, je delitev oziroma nastanek NSi potem omogočila, da so ljudje v njej prepoznali nadaljevanje krščanske demokracije in je bil rezultat za mnoge presenetljiv, saj so na volitvah leta 2000 dobili skoraj devet odstotkov glasov. "Danes pa jih je en del v SLS, en del pri SDS, en del Demosovega volilnega telesa se od volitev do volitev premika sem in tja. Del jih je volilo tudi LDS. Tisti, ki so za tršo nacionalno linijo, pa so šli k Jelinčiču," je še dejal Peterle.
"V SLS se je zgodilo nekaj, kar bi označil kot vprašanje identitete, in to bo stranka morala sama urediti. Če NSi, v kateri je največ krščanskih demokratov ne bo izkoristila priložnosti, se bo moral zgoditi nov pojav“, meni Peterle.
Evropski poslanec je za pluralizem v desnem centru. Ne uživa namreč v dejstvu, da ima vladajoča koalicija precej manj točk, kot jih je imela na zadnjih volitvah. Navsezadnje za vladanje potrebuješ tudi partnerje, pravi. To partnerstvo pa v tem mandatu ni bilo takšno, da bi ga manjši partnerji izkoristili za svoj napredek. Ne krivi Janše, on je zase, tako Peterle, odigral odlično vlogo.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.