slovenski kirurgi

Zdravniki posvarili pred posledicami novele zakona o zdravstveni dejavnosti

24. 03. 2025 11.15

Več kot 4000 zdravnikov je v javnem pismu poslancem DZ, ki bodo v četrtek odločali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, posvarilo pred posledicami novele. Novela bi lahko vodila v zmanjšanje števila zdravstvenih storitev in bi ogrozila nekatere stroke, je opozorila predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović.

Slovenska zdravstvena ekipa iz Makedonije: Bili smo na robu solz

19. 03. 2025 06.00

Slovenski zdravniki, ki so prepeljali štiri poškodovane v hudi tragediji v makedonskem klubu, pravijo, da so ti hudo opečeni, tako njihova telesa kot njihove dihalne poti, in da so v smrtni nevarnosti. Tudi zdravstveni delavci, vajeni marsičesa hudega, so bili na robu solz.

Kače v poslovnih oblačilih: trpinčenje sodelavcev in milijarda evrov gospodarske škode

15. 12. 2024 06.00

Psihopati na delovnem mestu lahko destabilizirajo celotne organizacije, povzročajo mobing, agresivno vedenje in uničujejo karierne poti sodelavcev. To vodi v absentizem, izgorelost in zmanjšano učinkovitost, kar povzroča visoko gospodarsko škodo, izpostavljata dr. Andreja Pšeničny in dr. Leonida Zalokar. V Sloveniji naj bi psihopati v gospodarstvu in javni upravi povzročili letno milijardo evrov škode, predvsem zaradi korupcije in finančnega kriminala, izpostavlja dr. Pšeničny.

Prebojno zdravljenje bolnikov s tveganjem za motnje srčnega ritma

28. 05. 2024 15.32

Kardiologi in kirurgi Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so v sodelovanju s kardiologi splošnih bolnišnic v Izoli in Celju s študijo kot prvi na svetu uspeli potrditi, da je preventivna katetrska ablacija koristna strategija zdravljenja za bolnike z visokim tveganjem za nastanek življenjsko ogrožajočih motenj srčnega ritma.

Prepolovljena ekipa kirurgov za težke operacije oči – daljše čakalne dobe?

02. 11. 2023 06.00

Bolniki lahko le v dveh zdravstvenih ustanovah v Sloveniji na napotnico pridejo do posega vitrektomija – gre za operacije na zadnjem delu očesa, pri nekaterih bolnikih jih je treba opraviti v 24 urah, sicer lahko ostanejo s trajno poškodovanim vidom ali celo oslepijo. Večino teh posegov opravijo na očesni kliniki UKC Ljubljana, od koder pa kirurgi odhajajo. V enem letu se je ekipa prepolovila, kmalu bi ostali samo z dvema kirurginjama, a jim je uspelo zadržati vrhunskega kirurga Xhevata Lumija. Se bodo zaradi kadrovske stiske podaljšale čakalne vrste, lahko to vodi v samoplačništvo in ali se bodo bolniki po pomoč kirurgov oftalmologov še bolj obračali v tujino, zlasti na Hrvaško?

Kline: Moja prioriteta v prihajajoči sezoni niso tekme, ampak stik s snegom

16. 10. 2023 08.33

Edini slovenski zmagovalec smuka v Kvitfjellu Boštjan Kline po hudi poškodbi, kompliciranem zlomu desne goleni, v kateri je skoraj ostal brez noge, in dolgotrajnem okrevanju ne razmišlja o koncu športne poti. Čeprav več kot 18 mesecev ni smučal, je želja po vrnitvi na tekmovalne proge velika.

Smrt otrok s srčno napako: ni bilo zdravnika, ki bi lahko operiral?

19. 09. 2023 16.14

Julija sta v Izraelu po operaciji srca umrla dva slovenska otroka, stara osem in deset mesecev. Tja naj bi jih po pričevanju staršev poslali, ker na ljubljanskem UKC po odpovedih na oddelku srčne kirurgije ni več ostal nobeden, ki bi ju lahko operiral. Po dveh mesecih so se na UKC odločili, da bodo opravili strokovni nadzor. Ob tem zatrjujejo, da odhod dveh kirurgov na zdravljenje otrok v Centru za obravnavo bolnikov s prirojenimi srčnimi napakami ni vplival in da program že ves čas poteka nemoteno. Strokovni direktor Pediatrične klinike Marko Pokorn si želi, da bi bil nadzor temeljit in opravljen kar se da ažurno.

'Ko vam povedo takšno diagnozo, se vam poruši svet'

05. 07. 2023 18.31

Za starša ni hujšega kot to, da otrok zboli. Še toliko bolj boleča je nemoč, ko otroku ne moreš pomagati, saj je zdravje v rokah drugih oseb, zdravnikov, kirurgov. V takšni situaciji se letno v Sloveniji znajde okoli 100 staršev otrok, ki se rodijo s srčnimi napakami in potrebujejo operacijo. Nekateri otroci, ki nujno potrebujejo operacijo na srcu in bi jo lahko opravila le srčna kirurga, ki sta odšla iz ljubljanskega UKC, so zdaj napoteni v tujino.

Dim, ki je zakril pogled, in 'plonklistek' na roki podpolkovnika

22. 10. 2022 17.00

Pol ure so v hribih nad Postojno odmevale eksplozije, slišali so se streli. V zraku sta bili vojaški letali, na tleh tanki in oklepniki. Pehota se je prebijala mimo minskih in žičnatih ovir, ki jim jih je nastavil nasprotnik. Pri tem so utrpeli tudi izgube, po najhuje ranjenega vojaka je moral prileteti helikopter. Ta scenarij ni iz akcijskega filma ali bližnje Ukrajine, pač pa z vojaške vaje, ki je na poligon Poček poleg novinarjev privabila tudi najvišji politični vrh, povezan z vojsko. Čepki za ušesa, ki so jih razdelili zbranim, so prišli še kako prav.

Vsako leto se za 2,5 odstotka poveča število bolnikov s kožnim rakom

21. 05. 2022 17.47

Po podatkih nacionalnega registra raka za kožnim melanomom letno zboli več kot 600 ljudi, število obolelih pa se vsako leto poveča še za 2,5 odstotka, kar je največ med vsemi raki. Možnosti preživetja so se v zadnjem obdobju znatno povečale in danes že več kot 90 odstotkov bolnikov preživi več kot pet let po diagnozi. Kljub temu pa strokovnjaki na Onkološkem inštitutu Ljubljana (OI) pozivajo, da ob morebitnih sumljivih kožnih spremembah o tem takoj obvestimo osebnega zdravnika, saj je od pravočasnosti diagnostike odvisna uspešnost zdravljenja.

Slovenski zdravniki so pri Kosiju potrdili zlom nosu in leve ličnice, hrbtenica ni poškodovana

29. 12. 2018 18.35

Klemen Kosi, ki je včeraj na smuku v Bormiu grdo padel, je bil pregledan v UKC Ljubljana. Potrdili so zlom kosti nosu in leve ličnice. Dodatno so bile narejene preiskave zaradi suma na poškodbo vratne hrbtenice, ki pa so, na srečo, poškodbo ovrgle.

Rekonstrukcija nosu: 'Kot da bi iz teme prišla na svetlobo'

09. 10. 2018 10.44

Slovenski kirurgi so ženski, ki so ji zaradi invazivnega kožnega raka amputirali nos, kot prvi na svetu s pomočjo 3D-modela napravili nos na podlakti. Nato so ga kot ožiljen in oživčen oblikovan del telesa prenesli na obraz. "To je tako, kot da bi se na novo rodila," je povedala. "Vrhunska medicina mora ostati ponos Slovenije," pa je jasen kirurg Uroš Ahčan.

V manj kot šestih urah operirajo hudo poškodovano hrbtenico

21. 09. 2018 18.48

Slovenski travmatologi so pri oskrbi zlomov v samem svetovnem vrhu. Celo edini na svetu v manj kot šestih urah operirajo hudo poškodovano hrbtenico. Pomembno znanje že 50 let nabirajo v največji in najpomembnejši organizaciji na svetu za izobraževanje pri oskrbi zlomov.

'Naša realnost je, da Emanuela živi izposojen čas'

29. 08. 2018 07.00

Emanuelino življenje je trikrat viselo na nitki. Rodila se je namreč z redko srčno napako, in to ravno v času, ko je naša otroška srčna kirurgija razpadala. "Če bi bili v Ljubljani, ne bi preživela," je prepričana njena mama Katarina, ki je kot novinarka pred leti tudi sama spremljala dogajanje na tem področju. Nedopustno je to, kar se dogaja, poudarja in dodaja, da je Bratislava dokaz, da se da z dobrim vodstvom ustvariti uspešen center za otroško kardiologijo.

Slovenski kirurg izumil simulator prsnega koša, na katerem se učijo svetovni kirurgi

01. 06. 2018 19.21

Kirurg Tomaž Štupnik, ki je pred tremi leti prvi v Sloveniji odstranil tumor na pljučih skozi en sam rez, je izumil poseben simulator za učenje te malo-invazivne tehnike – dejansko poenostavljeno repliko človeškega prsnega koša. Na tem modelu se je te dni, ko je v Ljubljani potekal Evropski torakalni kongres, učilo približno 160 kirurgov in bodočih kirurgov.

Kdaj bodo na novem inštitutu začeli zdraviti otroke, še ni jasno

25. 05. 2018 15.08

Do 1. julija naj bi začel administrativno delovati Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni, kdaj pa bodo začeli tudi z zdravljenjem ljudi, še ni jasno. V inštitutu bodo zagotovo delali tuji strokovnjaki, domači otroški srčni kirurgi pa se bodo morali izobraževati v tujini, saj pri nas to ni možno.

Čebašek Travnikova: Trenutni projekti glede otroške srčne kirurgije ne morejo zagotoviti varne obravnave otrok

21. 05. 2018 13.00

Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Zdenka Čebašek Travnik meni, da trenutni projekti ministrstva za zdravje in sklenjene pogodbe UKC Ljubljana s tujimi strokovnjaki ne sledijo priporočilom mednarodne presoje o otroški srčni kirurgiji in tako ne morejo zagotoviti strokovne ter varne obravnave otrok s prirojenimi srčnimi napakami.

Cerar: Otroci na otroški srčni kirurgiji so varni, iskanje rešitev intenzivno poteka

11. 05. 2018 12.25

Slovenski otroci s srčno napako, ki so bili v preteklosti operirani pri izraelskem kirurgu Davidu Mishalyju, bodo ob soglasju UKC Ljubljana znova lahko obravnavani pri tem zdravniku, če bodo starši tako želeli. Cerar pa je prepričan, da so otroci, ki se zdravijo v Ljubljani, varni. Predsednica zdravniške zbornice Zdenka Čebašek-Travnik poziva k čimprejšnjemu ukrepanju.

Otroško kardiologijo zapuščajo še trije zdravniki, ministrstvo rešitev vidi v novoustanovljenem centru

10. 05. 2018 10.42

Kdo bo zdravil otroke s srčnimi boleznimi? S Pediatrične klinike odhajajo še trije zdravniki specialisti za otroško kardiologijo. "Imamo težave, ki mejijo na nacionalni problem," pravi generalni direktor UKC Ljubljana Aleš Šabeder.

V tujini presaditve organov vsakdanjik, kako pogoste pa so pri nas?

30. 04. 2018 18.19

Francoz Jerome Hamon je prvi človek na svetu, ki je prestal dve presaditvi obraza. Tudi pri nas sicer kirurgi opravijo veliko presaditev organov, najpogostejše so transplantacije zaradi raka na prsih. Okrevanje je dolgotrajno, a pomembnejše kot to je psihično sprejemanje novega dela telesa, poudarjajo slovenski kirurgi.

VIDEO: Na eni strani smrt, na drugi življenje. 'Pogovore s svojci umrlih opravljam zaradi enega preprostega razloga'

18. 12. 2017 06.30

Mnogi si ta hip le nemočno želijo, da bi prejeli darilo, ki ga ni moč kupiti. "To je najmočnejši razlog, zaradi katerega zmorem to sploh početi," pravi centralni transplantacijski koordinator Gorazd Čebulc, ki v najtežjih trenutkih pri žalujočih svojcih išče voljo umrlih. Svoje delo dojema kot poslanstvo.

VIDEO: Z novo 3D-tehniko rekonstrukcije dojke so se naši kirurgi uvrstili med svetovno kirurško elito

22. 05. 2017 09.17

Ženske, ki so zaradi raka po operaciji ostale brez dojke, se vedno pogosteje odločajo za rekonstrukcijo dojke. V zadnjih 15 letih so v UKC Ljubljana opravili 2379 rekonstrukcij, tokrat pa so se ljubljanski kirurgi z novo 3D-tehniko rekonstrukcije uvrstili med svetovno kirurško elito. Ta tehnika je velika prednost za bolnice, saj je operacija manj zahtevna, okrevanje je krajše, manj je zapletov.

To so poklici, ki bodo iskani čez 10, 20 let!

07. 12. 2016 11.12

Si predstavljate, da bi bil vaš otrok po poklicu trgovec s časom, varuh podatkov, pogajalec ob spletnih ugrabitvah? Kaj pa kirurg, ki bo znal izbrisati slabe spomine, ali čistilec ozračja? Vsi ti poklici se nam danes resda zdijo še nekoliko neverjetni, a že čez dve ali tri desetletja naj bi bili med najbolj iskanimi na svetu. V tem času naj bi se namreč pojavilo kar 65 odstotkov poklicev, o katerih se nam danes še niti ne sanja.

Italijanski zdravnik: Verjamem, da pri zdravljenju deklice Neže v Ljubljani ni bilo napak

29. 11. 2016 19.10

Predstojnik italijanske klinike v Padovi verjame, da pri zdravljenju dveletne Neže Arnolj v Ljubljani ni bilo nobenih napak. Kot je zatrdil za našo televizijo, bodo v Padovi storili vse, da bodo deklici pomagali, a za zdaj je nemogoče napovedati, do kakšnih možganskih poškodb je prišlo pri malčici.

Tudi državna sekretarka na ministrstvu za zdravje popravljala napake Zimmermanna, a ga ni prijavila

26. 05. 2016 13.20

Zasebni zdravnik Janez Zimmermann naj bi več let pod nož vabil zdrave ljudi, ki naj bi jih zavajal, da jim bo pozdravil žilne zaklopke. Za njegovo sporno prakso so vedeli številni zdravniki, tudi državna sekretarka, ki pa ga ni prijavila. Zbornica je že opravila nadzore nad zdravnikom in mu izrekla opomin. Zimmermann napoveduje tožbe. ZZZS pa poziva bolnike, ki so imeli slabe izkušnje s tem zdravnikom, naj to prijavijo.

Valentino Kanzyani: Didžej, ki je razburil cerkvene zanesenjake in se bil prisiljen zagovarjati pred avstralskimi policisti

06. 05. 2016 07.30

Valentino Kanzyani je po petih letih bivanja na Ibizi spakiral kovčke in se vrnil domov. V rodni Koper, v katerem je nazadnje bival pred 15 leti. Čeprav za zdaj še vedno ustvarja in vrti glasbo, pa si v prihodnje želi odpreti center za alternativno medicino, v katerem bi zdravil ljudi z glasbo in z delavnicami. Roko pa želi ponuditi tudi mladim didžejem.

Zdravstveni svet podprl strategijo razvoja programa otroške srčne kirurgije

02. 03. 2016 17.54

Vzpostavitev sodelovanja s tujim centrom, nato razvoj nacionalnega centra za bolnike s prirojenimi srčnimi napakami – načrt, ki mu je Zdravstveni svet prikimal. Se bodo razmere na področju otroške srčne kirurgije končno izboljšale?

Otroci so bili kar sedem let resno ogroženi. Nekateri priklopljeni na aparate kar 2 do 3 tedne čakali na operacijo

21. 08. 2015 10.31

To, kar se je kar sedem let dogajalo na otroški srčni kirurgiji, je nedopustno in je resno ogrožalo varnost malih bolnikov, je ugotovila mednarodna komisija. Vse štiri smrti otrok v letu 2012 pa bi morda lahko preprečili, a je vodstvo UKC tak nesprejemljiv program dovoljevalo – čeprav je bil edini usposobljeni kirurg na voljo le nekaj dni v mesecu, pogosto pa je takoj po operaciji odšel v Izrael.

'Bolje bi bilo, da se tak program ne bi izvajal'

20. 08. 2015 18.01

Komisija, ki je opravila nadzor nad programom otroške srčne kirurgije, naj bi ugotovila, da so zaradi napačnega zdravljenja ali neustrezne obravnave umrli vsaj štirje otroci in ne 10, kot so poročali nekateri mediji. Program so označili za neetičen, nestrokoven in nesprejemljiv in zapisali, da bi bilo bolje, če ga ne bi izvajali. Z nekaterimi primeri smrti se ukvarja tudi policija.

Najbolj boleč kirurški vstop v telo je razmak reber, a slovenski kirurgi obvladajo drugačen način

03. 02. 2015 10.56

Kirurg Tomaž Štupnik je ob pomoči izbrane ekipe prvič doslej bolnikoma s pljučnim rakom tumor odstranil le skozi komaj štiri centimetre velik kožni rez. Gre za precej manj boleč poseg, o katerem slovenski kirurgi poučujejo kolege po vsej Evropi.