Znanost in tehnologija

Prebojno zdravljenje bolnikov s tveganjem za motnje srčnega ritma

Ljubljana, 28. 05. 2024 15.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Kardiologi in kirurgi Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so v sodelovanju s kardiologi splošnih bolnišnic v Izoli in Celju s študijo kot prvi na svetu uspeli potrditi, da je preventivna katetrska ablacija koristna strategija zdravljenja za bolnike z visokim tveganjem za nastanek življenjsko ogrožajočih motenj srčnega ritma.

Pri bolnikih s srčnim popuščanjem in zamašeno žilo z infarktno brazgotino, ki so jim poleg vstavitve defibrilatorja v raziskavi izvedli tudi preventivno katetrsko ablacijo, je prišlo do 67-odstotnega zmanjšanja pojavnosti motenj srčnega ritma in posledičnih šokov z defibrilatorjem. Pomembno manj je bilo tudi hospitalizacij zaradi aritmij, so sodelujoči v raziskavi predstavili na novinarski konferenci Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.

Slovenski zdravniki so v študijo vključili 60 bolnikov.
Slovenski zdravniki so v študijo vključili 60 bolnikov. FOTO: Shutterstock

Študijo so izvajali med letoma 2017 in 2024. Vanjo so vključili 60 slovenskih bolnikov, večinoma moških, ki so bili v povprečju stari 67 let in pol. Vsi so imeli srčno popuščanje in zamašeno žilo z infarktno brazgotino, niso pa še imeli motenj srčnega ritma. Bolnike so spremljali 44 mesecev. Doslej so bolnikom z opisanimi zdravstvenimi težavami v skladu s smernicami vstavili defibrilator. V primeru aritmije jo namreč defibrilator prekine, s tem pa prepreči nenadno srčno smrt, je pojasnil idejni vodja novega koncepta zdravljenja David Žižek iz laboratorija za srčno spodbujanje in resinhronizacijo interne klinike ljubljanskega UKC.

A vsak tak šok pacienti z defibrilatorjem opisujejo kot zelo neprijeten. Ker je šok zelo močan, ga nekateri primerjajo z "brco konja". Pogosto razvijejo strah in anksiozne motnje, saj se lahko motnja ritma, ki zahteva šok defibrilatorja, razvije kadarkoli in kjerkoli. Pacient lahko za kratek čas izgubi zavest, pade, se spotakne, poškoduje.

"Naša predpostavka je bila, da če pacientom ob vstavitvi defibrilatorja izvedemo preventivno katetrsko ablacijo, preden razvijejo motnje srčnega ritma, to bistveno zmanjša nastanek motenj srčnega ritma, sprožitev defibrilatorjev in posledično zmanjša hospitalizacije zaradi nastanka aritmij. To se je v študiji tudi potrdilo," je pojasnil Žižek. Doslej so ta poseg pri bolnikih izvedli šele, ko so doživeli enega ali celo več šokov, ki niso vplivali le na delovanje srca, pač pa tudi bolnikovo psihofizično stanje.

Poseg pri bolnikih opravijo skozi dimeljske žile, je pojasnil Matevž Jan s kliničnega oddelka za kirurgijo srca in ožilja. Pacienti med posegom niso v splošni anesteziji, so pa sedirani in torej spijo. Pri posegu poleg zdravnika sodeluje še vsaj ena medicinska sestra ter radiološki inženir in elektroinženir. Verjetnost za zaplete je pri preventivnih posegih majhna, bolj tvegani pa so posegi pri bolnikih, ki že imajo motnje ritma, je pojasnil.

Pri izvedbi raziskave so strokovnjaki iz UKC Ljubljana sodelovali s kolegi iz Splošne bolnišnice Izola in iz Splošne bolnišnice Celje. Vodja kardiološke dejavnosti v SB Izola Jurij Avramovič Gregorič je povedal, da so v študiji z veseljem sodelovali, Rafael Skale s kardiološkega oddelka SB Celje pa, da sodelovanje več centrov v raziskavi predstavlja standard v klinični raziskovalni dejavnosti.

Gre za prvo tovrstno študijo, ki je po navedbi UKC Ljubljana prebojna v svetovnem merilu. Kot je dejal Žižek, je študija nastala izključno v Sloveniji. "Zanašali smo se na dobro idejo in dokazali, da kljub temu, da je izjemno težko prodreti na svetovnem nivoju, se tudi to da, če je ideja dobra in dobro izpeljana," je poudaril. 

Rezultati raziskave sicer še niso dovolj za spreminjanje klinične prakse, je pojasnil. So pa z njimi odprli vrata v možnost preventivnih ablacij. Razmišljajo o razširitvi študije, saj je znanost v času izvajanja študije zelo napredovala. Padla je pobuda, da bi pri tem morda sodelovali tudi s centri v tujini. Študija sicer predstavlja izjemen finančni in logistični zalogaj, je dodal. Prvi defibrilator so sicer bolniku z opisanimi zdravstvenimi težavami pri nas vsadili leta 1989. V 80. letih so začeli zdraviti s kirurškimi pristopi, ki jih danes ne uporabljajo več. Prav tako v 80. letih pa so začeli zdraviti tudi s katetrsko ablacijo, je pojasnil Matjaž Šinkovec iz laboratorija za elektrofiziološke posege.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JohannDoe
28. 05. 2024 21.49
@zapiramvam "v resnici preusmerite prave probleme kot je invazija rakavih bolezni" -------- Te invazije ne bodo rešili v kliničnem, ampak v parlamentu. In šele, ko si bomo tudi javno in uradno nalili čistega vina, da je ta "zelena Slovenija", v kateri živimo, v resnici zelo zasvinjana. Zasvinjan je zrak. Zasvinjane so zelenice. Zasvinjana je naša "kvalitetna pitna voda". Zasvinjani so naši potoki. In svinjanje se ne neha, lepo gre dalje ko karavana samo pokašljuje. Še šerif gradi drekovod direktno čez zajetje, za kar mu ploskajo samo njegovi partijski sledilci, ki se ne dajo. Tak je vsesplošen odnos pri nas že 70 let. In temu ustrezno vodimo v evropskem merilu tudi pri pojavnosti raka. Na kliničnem tega ne bodo rešili.
zapiramvamustaaa
28. 05. 2024 20.31
+2
Kaj pa preboj za rakava obolenja?Kdaj boste to naredili?!Nehajte nam dajati kost za glodanje da v resnici preusmerite prave probleme kot je invazija rakavih bolezni.
medŠihtom
28. 05. 2024 21.46
-1
haha, kašne maš, raka pridelaš z neznanjem, poneumljenim življenskim slogom in naivno vodljivostjo, za kar si s takilem pisunjenjem prvovrsten kandidat. ni nobene invazije "rakavih bolezni", lol, razen invazije poneumljenih cepljenih ovčk ki blejajo in slepo verjamejo vse kar preberejo. rak ne pride sam od sebe, raka pridelaš z neznanjem in poneumljenim življenskim slogom, zapomni si ! raka pozdraviš z preprostimi naravnimi metodami, noben preboj ni potreben ker je vse kar se potrebuje že dolgo znano in se s pridom uporablja in ima vrhunske rezultate. na ovčkah pa ne deluje, to je pa res, tle pa ni pomoči !
JohannDoe
28. 05. 2024 21.51
Motnje srčnega ritma niso pravi problem? Kaj pa so potem za obolele, pridobitev?
Kamulator
28. 05. 2024 19.37
+0
Izti pogoji za use učencu prosim.
Tone 12345
28. 05. 2024 19.33
+2
Meh noben ni za skoz!ni sam ta aritmija je še neskončno drugih hudih bolezni o katerih sploh ne vedo za kaj se gre!!!skoraj vse nevrološke bolezni eaki itd...
Vesna Kovacevic
28. 05. 2024 19.10
+2
Slavni medij tudi zdravstva ne prezrete in ne primanjkuje.To je ene vrste znanost tudi tehnologija
Kamulator
28. 05. 2024 19.00
+2
Ka je bil potres al kaj?
medŠihtom
28. 05. 2024 16.51
+18
kardiološke operacijske dvorane v kleti UKC niso hec. ko te pripeljejo noter in se prične postopek priprave, se sam pri sebi zaveš in vprašaš, ali je mogoče to to, ali se bo tukaj in sedaj končalo, za večno. nekaterim se. nekateri pa imajo srečo in pridejo ven živi, prestrašeni in ponižni.
PerjatiJoker
28. 05. 2024 16.32
+14
Evo, to smo te pravi Slovenci, ki jih je samo se za vzorec! Ponos na ponos, uspeh na uspeh, zmagovalci na velik podrocjij, potem si nas pa balkani drznejo zalit. Skratka bravo rojaki!