Po tem, ko so mediji poročali o tem, da je komisija, ki je opravila nadzor nad programom otroške srčne kirurgije v UKC Ljubljana, ugotovila številne nepravilnosti, so danes te navedbe neimenovani viri potrdili tudi za STA.
Po ugotovitvah komisije je od leta 2007 do 2014, torej v obdobju, za katerega je komisija opravila nadzor, v slovenskem programu otroške srčne kirurgije umrlo nekaj več kot 30 otrok. Podatek, da je zaradi napak pri zdravljenju umrlo 10 otrok, pa naj ne bi držal.
Komisija je ugotovila, da so zaradi napačnega zdravljenja oz. neustrezne obravnave v programu zagotovo umrli vsaj štirje otroci, je za STA povedal vir, ki želi ostati neimenovan. Vse štiri smrti naj bi se zgodile leta 2012. Tako so v poročilu o nadzoru tudi opisani posamezni primeri otrok in njihovega zdravljenja.
Prirejanje podatkov o uspešnosti programa
Koliko naj bi bilo vseh otrok, ki so umrli zaradi neustreznega zdravljenja, je težko oceniti. Komisija naj bi imela velike težave pri pridobivanju dokumentacije in statistike o zdravljenju. UKC naj namreč ne bi ustrezno vodil statistike, podatkov o zdravljenju otrok, zapletov in smrtnosti pa niso vnašali v evropsko bazo podatkov.
"Če bi to storili, potem bi v roku dveh let iz baze prišlo opozorilo, da program ne poteka v redu," poudarja vir.
Prav tako naj bi v UKC Ljubljana v preteklosti prirejali podatke o uspešnosti programa, ki so jih predstavljali javnosti. Tako naj bi bila tudi smrtnost v programu otroške srčne kirurgije v resnici dvakrat višja od podatkov, ki so jih predstavljali.
Večino operacij ves čas opravljal Mishaly
Komisija je v poročilu tudi opozorila, da program ne more teči tako, da je kirurg v bolnišnici prisoten tri dni na mesec. Izraelski kirurg David Mishaly je namreč v Slovenijo prihajal približno enkrat na mesec in ostal nekaj dni, v katerih je operiral več otrok. Nato pa je odletel nazaj v Izrael.
Prav tako naj bi poročilo razkrivalo, da je v obdobju, ko je Mishaly operiral v UKC Ljubljana, delež operacij, ki jih je on izvedel, ostal enak. Torej naj ne bi držale navedbe vodstva UKC iz tistega obdobja, da naj bi slovenski kirurgi, ki jih je Mishaly učil, skozi leta napredovali in sami opravljali večino operacij.
Z nekaterimi primeri se ukvarja tudi policija
Mednarodna nadzorna komisija naj ne bi bila zadovoljna niti s zdajšnjim programom. Za izboljšanje naj bi v poročilu podala številna priporočila. Po neuradnih informacijah naj bi v novem programu delo potekalo brez reda, nikoli naj se ne bi vedelo, kateri tuji kirurg bo operiral posameznega otroka.
Za nekaterimi smrtmi v okviru programa otroške srčne kirurgije se ukvarja tudi policija. Na Policijski upravi Ljubljana so pojasnili, da je zadeva še v fazi predkazenskega postopka. Policija pa "sodeluje tudi z drugimi institucijami, ki preiskujejo okoliščine dogodkov".
Postopek policija vodi od lanskega maja, oktobra pa so o zbranih obvestilih z vmesnim poročilom obvestili tožilstvo.
Ministrstvo in UKC za zdaj še brez komentarja
Ministrstvo za zdravje je v pisnem sporočilu poudarilo, da zapisnika ne morejo komentirati, saj postopek še ni zaključen. "Ministrstvo za zdravje namreč opravlja nadzor nad zakonitostjo dela zbornice pri izvajanju javnih pooblastil. Prav tako v veliki večini primerov postopkov, o katerih odloča Zdravniška zbornica Slovenije, predstavlja instančni, tj. drogostopenjski pritožbeni organ, v skladu z zakonom o splošnem upravnem postopku," so zapisali.
Tudi v UKC Ljubljana poročila ne želijo komentirati, saj še ni dokončno. Vsi vključeni v nadzor imajo namreč po zakonu 15 dni časa, da podajo pripombe na poročilo. Te pripombe bo obravnavala zdravniška zbornica, po napovedih njenega predsednika Andreja Možine bodo po zaključku omenjenih formalnosti poročilo tudi uradno predstavili javnosti.
Na zdravniški zbornici zavračajo poskuse diskreditacije nadzorne komisije za otroško srčno kirurgijo
Na Zdravniški zbornici Slovenije poudarjajo, da so dobro razmislili, zakaj so v nadzorno komisijo za "otroško srčno kirurgijo izbrali najbolj priznane mednarodne presojevalce z ugledom, znanjem in številnimi referencami v svetovnem merilu". V javnosti so se namreč pojavile nekatere izjave posameznikov, ki so po mnenju zbornice zavajajoče in izražajo dvom v kompetentnost članov nadzorne komisije.
Na zbornici pojasnjujejo, da so bili poskusi diskreditacije članov komisije prisotni že na samem začetku izbire, kar da je bilo glede na občutljivo tematiko in interese tudi pričakovati.
Nikakor pa ne drži trditev, da v komisiji ni bilo otroškega srčnega kirurga. V komisiji so namreč trije kardiokirurgi, od tega dva otroška kardiokirurga, vsi z največ izkušnjami, položaji in referencami, ki so dostopne javnosti na svetovnem spletu, pravijo.
Komisija je z izrednim strokovnim nadzorom nad programom začela julija lani. Mednarodne strokovnjake na tem področju je v komisijo imenovala Zdravniška zbornica Slovenije, kateri je izvedbo strokovnega nadzora naložilo ministrstvo za zdravje.
Komisijo sestavljajo kardiovaskularni kirurg Igor Gregorič, Metka Derganc in Andrej Robida ter nizozemska kardiotorakalna kirurga Tjark Ebels in Mark Hazekamp.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.