Premier, ki opravlja tekoče posle, Miro Cerar je v odzivu na dogajanje na otroški srčni kirurgiji UKC Ljubljana dejal, da ima zagotovila, da so otroci, ki se tam zdravijo, varni, sicer pa da UKC skupaj z ministrstvom za zdravje intenzivno išče rešitve.
Kot je ob robu predvolilnega dogodka SMC v Mariboru dejal Cerar, je danes po telefonu govoril z generalnim direktorjem UKC Ljubljana Aleš Šabedrom, ki mu je zagotovil, da so otroci na varnem, da oddelki delujejo normalno in da v sodelovanju z ministrstvom intenzivno iščejo rešitve za naprej. Dokler teh ne najdejo, je za Cerarja najbolj pomembno, "da so lahko starši ta hip povsem pomirjeni, otroci pa na varnem".
Varnost otrok je po Cerarjevih besedah zagotovljena s tem, da so predvideni in zagotovljeni zdravniki, ki bodo izvedli vse operacije po določenem vrstnem redu. "Pri tem ne bo nekih zamikov. Zadeve bodo v varnih rokah. Odpovedni roki namreč trajajo nekaj časa," je dejal. Prihodnji teden se bodo sicer vodilni v UKC in pristojni zdravniki po njegovih besedah srečali s starši in jim predstavili položaj.
Vodstvo UKC in ministrstvo po premierjevih navedbah sicer dobro vesta, v katero smer je treba delati, da se zagotovi rešitev na daljši rok, a vseh podrobnosti o tem še ni želel razkriti. "V teku so številni dogovori z različnimi zdravniki, ki bi lahko prevzeli to vlogo pravočasno, da se bo proces nadaljeval v dobro otrok, staršev in vseh nas. Slovenija namreč potrebuje otroško srčno kirurgijo, zato je treba narediti vse, da jo bomo zagotovili tudi v prihodnje," je dejal.
Ministrstvo za zdravje sicer rešitev vidi v samostojnem Nacionalnem inštitutu za otroške srčne bolezni, ki naj bi začel delovati 1. julija. O tem, ali je to, da ta še ne deluje, neuspeh njegove vlade, se Cerar ni želel opredeljevati. "Neuspeh ali uspeh – mi na tem delamo. To so problemi, ki so se kopičili 20 let, mi smo jih podedovali in zdaj jih rešujemo," je dejal in dodal, da delajo v pravo smer.
Na dogajanje se je za Svet na Kanalu A odzval tudi predsednik republike Borut Pahor. Zapisal je: "Problem, ki je v zadnjih dneh dosegel zares zaskrbljujoče razsežnosti, zahteva premišljeno sistemsko rešitev, ki je vlada v odstopu ne more rešiti – je pa dolžna poiskati primerno začasno rešitev, ki bo zagotovila ustrezno zdravniško oskrbo otrok v času do oblikovanja nove vlade, ki bo morala čimprej najti sistemsko rešitev."
Medvedova: Z nekaterimi zdravniki že dogovorjeni za sodelovanje v inštitutu za otroške srčne bolezni
Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Ana Medved je danes zagotovila, da je ustanavljanje Nacionalnega inštituta za otroške srčne bolezni tako daleč, da bo zagotovo začel delovati najpozneje do 1. julija. Po njenih besedah so že dogovorjeni za sodelovanje z nekaterimi zdravniki, doslej so iskali zlasti kirurge, sedaj bodo še kardiologe.
Medvedova je v današnji izjavi medijem dejala, da s temi strokovnjaki formalno še niso podpisali dogovorov oz. pogodb, zato njihovih imen ni želela razkriti.
Dodala je, da je proces vzpostavljanja novega Nacionalnega inštituta za otroške srčne bolezni precej kompleksen, saj prehajajo na novo organizacijo dela. Tako bodo znotraj inštituta združeni vsi strokovnjaki, ki so do sedaj v programu otroške srčne kirurgije delovali ločeno po oddelkih in klinikah, tudi posledica tega pa so bili slabši medsebojni odnosi.
Pojasnila je, da je vzpostavljanje inštituta kompleksno tudi zaradi tega, ker je glede na zgodovino dogajanja v programu čedalje manj strokovnjakov v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana in Sloveniji.
"Vztrajno in trdoživo iščemo in se pogovarjamo z različnimi centri, katerih kirurgi bodo v inštitutu stalno izvajali posege in učili naše strokovnjake," je dejala. Kot je dodala, se za varno oskrbo otrok močno in skupno borijo ter iščejo rešitve tako ministrstvo, UKC Ljubljana in Zdravniška zbornica Slovenije. V vmesnem času bodo za otroke, ki imajo bolezni srca, poskrbeli v UKC ob sodelovanju s praško bolnišnico Motol.
"Vsakodnevno moramo sodelovati, se pogovarjati, kako se bodo postopoma prenesle te dejavnosti na nacionalni inštitut," je dejala in dodala, da so z vodstvom UKC vsak dan v stikih in so sproti obveščeni o vsem, kar se dogaja, skupaj tudi odločamo o naslednjih korakih.
Glede na to, da odpovedni rok treh otroških kardiologov, ki so nedavno dali odpoved v UKC Ljubljana, znaša dva meseca, bodo opravljali svoje delo do ustanovitve novega inštituta, je zatrdila Medvedova. Po njenih besedah so omenjeni zdravniki zagotovili, da bodo v tem času poskrbeli za svoje bolnike. Tako so tudi sedaj vsi trije redno vpeti v delovne aktivnosti, opravljajo preglede in obravnava bolnikov potek nemoteno.
Nekateri od odhajajočih kardiologov v tem času želijo izkoristiti še dopust, kar bi močno okrnilo otroško kardiologijo, glede na to, da po odhodu trojice v službi za kardiologijo pediatrične klinike za zdaj ostaja le še ena specialistka pediatrije, ki se je urila za otroško kardiologinjo, a ji pogodba o zaposlitvi poteče čez en mesec. Medvedova je prepričana, da bodo zdravniki dopust izkoristili tako, da otroci ne bodo ostali brez oskrbe.
V vsakem primeru pa ima po njenih navedbah vodstvo UKC možnost, da se jim dopusta ne odobri, ampak se jim nato kompenzira bodisi v obliki prostih ur ali dodatnega izplačila ob zaključku delovnega razmerja.
Če pa bi do kadrovskega izpada vseeno prišlo v teh dveh mesecih, pa "imamo zelo trdne načelne dogovore s tujimi strokovnjaki, ki so nam pripravljeni pomagati v tem krajšem času, do prebrodimo to krizo in otroci pridejo do teh storitev, ki jih potrebujejo," je dejala Medvedova.
Medvedova je priznala, da je višina plačila ob privabljanju tujih strokovnjakov problem. Če bi se tuj zdravnik redno zaposlil v našem javnem zdravstvenem sistemu, bi bil enako plačan kot naši zdravniki. Če pa gre za delo po pogodbah bodisi v sodelovanju med UKC in tujo ustanovo ali UKC in tujim zdravnikom, pa gre za pogodbeno razmerje, pri čemer bo treba opredeliti, kakšna bo najvišja cena za storitev.
Predsednica zdravniške zbornice Zdenka Čebašek-Travnik poziva k čimprejšnjemu ukrepanju
Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Zdenka Čebašek-Travnik je dejala, da je bil odhod treh otroških kardiologov pričakovan, saj za njihove predloge ni bilo posluha. Razmere na pediatrični intenzivni terapiji ocenjuje kot alarmantne. Povedala je da, je zbornica pri urejanju zadev pomoč ponujala tako ministrstvu kot UKC, a jih nobena od strani ni vključila v iskanje rešitev.
Pristojne je pozvala, naj ne čakajo na zadnji dan, torej 1. julij, ko naj bi začel delovati Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni, ampak naj takoj poiščejo ustanovo, v kateri se bodo otroci zdravili, če programa v Sloveniji ne bo mogoče obdržati.
Otroci s srčno napako s soglasjem UKC znova na zdravljenje k Michalyju v Izrael
V preteklih letih se je namreč zatikalo ravno pri soglasju pristojnih z Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana za napotitev v Izrael. Ker zdravniki iz UKC takšnega soglasja za napotitev na zdravljenje v Izrael niso dali, so starši, če so želeli, da njihovega otroka vseeno operira izraelski kirurg David Mishaly, morali samoplačniško kriti stroške zdravljenja. Nekaj staršev se je zaradi tega odločilo za tožbo proti Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije, da bi izterjali stroške zdravljenja v Izraelu.
Vodstvo UKC je navedlo, da so se za ponovno soglasje odločili zato, ker so ocenili, da je "za posameznega otroka, ki potrebuje kirurško zdravljenje prirojene srčne napake, najbolj kakovostno in varno zdravljenje, če se nadaljuje kontinuiteta in otroka obravnava in spremlja isti kirurg".
UKC je sodeloval z Mishalyjem od konca leta 2007 do aprila 2014, ko so z njim prekinili pogodbo. V Ljubljano ga je pripeljal takratni predstojnik kliničnega oddelka za kirurgijo srca in ožilja Borut Geršak, saj je otroški srčni kirurg Vladimir Sojak septembra 2007 zapustil UKC.
Mishaly je v UKC prihajal operirat nekajkrat na mesec, leta 2012 pa so v javnost prišle informacije o visokih izplačilih izraelskemu kirurgu. Pozneje je zaradi načina sodelovanja z Mishalyjem dalo ugovor vesti deset zdravnikov, ki so sodelovali v programu otroške srčne kirurgije.
Medtem so zaradi nenehnih razprtij med sodelujočimi iz programa odšli praktično vsi domači kirurgi, ki so se šolali za otroškega srčnega kirurga. Množično so odhajali tudi intenzivisti s kliničnega oddelka za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo. Nazadnje so pred dnevi oznanili svoj odhod še trije otroški kardiologi, Tomaž Podnar, Samo Vesel in Stevan Bajić.
Vodstvo UKC sicer išče rešitve in strokovnjake doma in v tujini, tako želijo privabiti otroške kardiologe. A generalni direktor UKC Ljubljana Aleš Šabeder ne izključuje niti ukinitve programa. UKC sicer trenutno sodeluje z otroškimi srčnimi kirurgi iz praškega centra Motol, ki bodo prihajali v Slovenijo operirat nekaj dni v mesecu. Pred tem so pol leta z Motolom sodelovali tako, da so njihovi kirurgi bili pet dni v tednu navzoči v Ljubljani.
Ministrstvo za zdravje vidi rešitev v samostojnem Nacionalnem inštitutu za otroške srčne bolezni, za katerega ministrstvo napoveduje, da bo začel delovati najkasneje 1. julija. Na ministrstvu so sicer sprva napovedovali, da bo inštitut začel delovati do 1. maja.
V četrtek so na ministrstvu zagotovili, da priprave na začetek delovanja inštituta potekajo intenzivno, izbrani so prostori v okviru UKC Ljubljana, določena je oprema, prav tako potekajo pogovori z domačimi in tujimi kirurgi, ki bodo delali v centru, in dogovori s tujimi centri o zagotavljanju strokovne podpore.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.