sledenje okužbam

V evropski regiji največje število primerov ošpic v več kot 25 letih
13. 03. 2025 14.35Analiza UNICEF-a in Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo kaže, da je bilo v evropski regiji lani prijavljenih 127.350 primerov ošpic, kar je dvakrat več kot leto prej in največ od leta 1997. Za več kot polovico obolelih je bila potrebna hospitalizacija.

Na Hrvaškem zaradi koronavirusa v enem tednu umrlo 42 oseb
17. 12. 2023 09.14Štiri leta po začetku epidemije covida-19, prvi zabeleženi primer se je decembra 2019 pojavil v kitajskem Vuhanu, ta virus še vedno ni popolnoma iztrebljen, v zimskem času pa so številke znova začele rasti. Žal tudi tiste črne. Na Hrvaškem je tako zaradi koronavirusa v enem tednu umrlo 42 oseb. Vendar tamkajšnji epidemiologi mirijo, da razmere še niso dramatične.

'Veliki brat' več svetovnih vlad: aplikacije za sledenje in prepoznavo obrazov
01. 01. 2023 13.06Med pandemijo covida-19 se je več vlad po svetu odločilo za uvedbo aplikacij za sledenje, s pomočjo katerih bi preprečevali širjenje nove bolezni. A z uvedbo teh so državni organi dobili širok vpogled v lokacije, zdravstveno stanje, fotografije, pa tudi druge osebne podatke državljanov. Preiskave so pokazale, da je več držav, sploh v Aziji, te podatke izrabilo.

Na Otoku ob odpravi brezplačnih testov rekordno število okuženih
01. 04. 2022 08.10V Veliki Britaniji so odpravili brezplačno testiranje na koronavirus, hkrati pa v državi beležijo rekordno število okuženih. V Italiji so se medtem končale izredne razmere zaradi koronavirusa, ki jih je vlada v Rimu uvedla pred več kot dvema letoma. Z iztekom izrednih razmer, na katerih je temeljilo več vladnih odlokov za boj proti pandemiji, se je v državi sprostila večina ukrepov. Tudi v Švici so odpravili še zadnje ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa, s čimer maske niso več nujne na javnem prevozu in v zdravstvenih ustanovah.

ECDC: Samo cepljenje ne bo ustavilo širjenja omikrona, potrebni so ukrepi
15. 12. 2021 17.27Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je opozoril, da "samo cepljenje" ne bo zaustavilo naraščanja okužb z različico omikron novega koronavirusa. Oceno tveganja za vpliv različice omikron na javno zdravje je dvignil na "zelo visoko" in priporočil vrsto tako imenovanih "nefarmacevtskih ukrepov" ter večjo previdnost ob bližajočih se praznovanjih in potovanjih.

Omikron potrjen v ZDA in 11 članicah EU
01. 12. 2021 08.42Prisotnost seva omkrion so potrdili v ZDA in 11 državah EU. Največ okužb so potrdili na Nizozemskem (16) in na Portugalskem (14). Večina potrjenih primerov nove koronavirusne različice v EU je sicer povezanih s potovanji na jug Afrike.V Avstriji pa je november drugi najboljši mesec po številu razdeljenih odmerkov cepiva proti covidu-19. Medtem zaradi širjenja nove različice omikron vse več držav po Evropi in tudi drugod po svetu zaostruje ukrepe za zajezitev virusa. Za to so se med drugim odločile Irska, Portugalska, Švedska in Japonska. Novi sev so sicer v zadnjem dnevu potrdili v Braziliji in Nigeriji.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva
10. 11. 2021 07.44Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Janša: NIJZ je na začetku epidemije funkcioniral kot v 19. stoletju
24. 09. 2021 06.44Preiskovalna komisija državnega zbora, ki se na zahtevo opozicije ukvarja z ukrepanjem vlade med epidemijo covida-19, je nadaljevala svoje delo. Na današnjo sejo je bil kot priča vabljen predsednik vlade Janez Janša, ki je bil kritičen do pripravljenosti NIJZ na epidemijo. Zdravstvena kriza je po njegovi oceni razkrila tudi velikansko ignoranco do oskrbe starejših, ki se je nabirala desetletja.

Bodo šole slab mesec dni pred koncem pouka vendarle uporabile teste za 450 tisočakov?
19. 05. 2021 06.00Zdravstveni minister Janez Poklukar je za nekatere dijake začetek samotestiranja napovedal že za ponedeljek, datum začetka v osnovnih šolah še vedno ni znan. Po skoraj dveh mesecih napovedi in priprav številna vprašanja še vedno ostajajo neodgovorjena. Kako naj bi samotestiranje potekalo v praksi tudi na šolah ne vedo, saj natančna navodila ministrstva še čakajo. Zastavlja pa se tudi vprašanje o sami smiselnosti začetka obširnega projekta, ki nas je stal skoraj pol milijona evrov, manj kot mesec dni pred zaključkom šolskega leta.

V Španiji ukinili izredne razmere, na Otoku bodo spet dovolili objemanje
09. 05. 2021 10.51V Španiji so po več kot šestih mesecih ukinili izredne razmere, ki so jih oblasti uvedle zaradi epidemije covida-19. Prebivalci so ob sproščanju omejitev zadovoljni, regionalne oblasti, pristojne za zdravstvo, pa opozarjajo, da so ostale brez pomembnega orodja za boj z epidemijo. Tudi britanski premier napoveduje dodatne sprostitve v državi. Medtem ko se ponekod razmere umirjajo, pa nekatere druge države še niso prejele niti ene doze cepiva proti covidu-19. Pri tem gre večinoma za afriške države.

Pot v sosednje države: katera potrdila potrebujete?
07. 05. 2021 09.35Avstrija, Italija, Madžarska in Hrvaška so trenutno na slovenskem rdečem seznamu držav s slabšo epidemiološko sliko. Ob vrnitvi iz teh držav tako velja, da se oseba napoti v 10-dnevno karanteno, če ne predloži enega od veljavnih potrdil oziroma če ne spada med izjeme. Če Avstrija in Italija od slovenskih državljanov trenutno poleg negativnega testa zahtevata tudi karanteno, je Hrvaška bolj fleksibilna. V našo južno sosedo lahko odpotujete že s hitrim testom, če ste cepljeni ali ste preboleli covid-19, pa lahko vstopite brez omejitev.

V Mariboru zagnali najzmogljivejši superračunalnik v Sloveniji
20. 04. 2021 07.18V Mariboru so zagnali trenutno najzmogljivejši superračunalnik v Sloveniji, ki so ga vzpostavili v okviru projekta nadgradnje nacionalnih raziskovalnih infrastruktur (HPC RIVR). Poimenovali so ga po matematiku Juriju Vegi in je nameščen v prostorih Instituta informacijskih znanosti Maribor (Izum). Po besedah prorektorja mariborske univerze Zorana Rena uvršča Slovenijo med svetovne velesile po računalniški moči ter tako omogoča slovenskim in evropskim znanstvenikom izjemna odkritja.

Slovenija po precepljenosti boljša od Nemčije, po dostopnosti podatkov zaostaja
11. 02. 2021 06.00Z dvema odmerkoma je bilo v Sloveniji do 9. februarja cepljenih 43.008 ljudi. A kdo so ti ljudje? Na podlagi česa so bili cepljeni – zaradi poklica, starosti, ker so kronični bolniki? Zakaj še vedno niso bili cepljeni nekateri, ki so stari okoli 90 let in si tega želijo, zakaj se ne ve, koliko starejših je, ki na cepivo še čaka? Nemčija medtem vse te podatke beleži, dnevno posodablja in javno objavlja.

KOMENTAR: Dost' 'mam
22. 01. 2021 08.26Če kdo misli, da je to članek, v katerem bom jadikoval nad ukrepi, se moti. Večina ukrepov je bila nujna. Če kdo misli, da bom pokazal s prstom na ljudstvo, se tudi moti. V tem članku je rezime podrobnega spremljanja epidemije, podatkov, ukrepov in ravnanja različnih akterjev in celotne slovenske družbe v času epidemije.

1445 novookuženih, na testiranje prihajajo osebe z že potrjeno okužbo
21. 01. 2021 09.58V Sloveniji smo včeraj na okužbo z novim koronavirusom skupno testirali 11.599 ljudi, od tega jih je bilo pozitivnih 1445. V bolnišnicah se zdravi 1159 covidnih bolnikov, 27 oseb je umrlo. Se pa epidemiološka slika v državi izboljšuje, zaradi česar je devet statističnih regij iz črne prešlo v rdečo fazo sproščanja ukrepov. Najboljše razmere so na Koroškem. Medtem pa v novogoriškem zdravstvenem domu opozarjajo, da k njim na hitro testiranje prihajajo osebe, pri katerih so okužbo predhodno že potrdili s PCR-testom ter takšni z očitnimi znaki okužbe.

Na Otoku preiskava zaradi napake v razpredelnici, ki je podvojila število okužb
05. 10. 2020 17.35Združeno kraljestvo je v nedeljo zabeležilo dnevni rekord števila okuženih z novim koronavirusom. Rekordni porast okužb so pripisali tehnični napaki, zaradi katere skoraj 16.000 primerov ni bilo v sistem vnesenih pravočasno. Vlada je sporočila, da so sprožili preiskavo o tem, zakaj napake v razpredelnici niso odkrili prej.

Janša o načrtu ukrepanja: Ključna bo zasedenost v bolnišnicah
29. 09. 2020 10.44Kljub večjemu številu potrjenih okužb kot v prvem valu epidemije covida-19 so razmere zaradi manjšega števila hospitalizacij še vedno obvladljive, zato potrebe po strožjih ukrepih trenutno ni, je v nastopu na poslovnem zajtrku Amchama Slovenija dejal premier Janez Janša. Medtem v zdravstvenih sindikatih zahtevajo, da se razglasi epidemija za območje javnih zdravstvenih in socialno varstvenih zavodov, in trdijo, da pogoji za to obstajajo že danes.

Slovenija – dežela pametnih skupnosti?
19. 09. 2020 07.00Koronavirusna kriza pritrjuje, da ima Slovenija velik potencial za tehnološki razvoj, ki neizogibno spodbuja gospodarstvo in povezuje ljudi. Ena izmed največjih spečih priložnosti tehnološkega razvoja pa ne leži zgolj v državni aplikaciji za sledenje okužbam, temveč v trenutno še neizkoriščenih potencialih pametnih skupnosti. Ne bi pretiravali, če le-to označimo za pravi začetek naslavljanja aktualne zdravstveno-gospodarske in zdaj že družbene krize, temveč tudi za začetek procesa digitalne pismenosti državljanov. A zato potrebujemo pametno oblast.

V Španiji potrdili največ dnevnih okužb od izbruha pandemije
11. 09. 2020 16.09V Španiji so v zadnjem dnevu potrdili 12.183 novih okužb z novim koronavirusom, kar je največ od izbruha pandemije. Avstrija v prizadevanjih za zajezitev vnovičnega porasta števila okužb z novim koronavirusom s širšo obveznostjo nošenja zaščitnih mask in omejitvami glede udeležbe na dogodkih zaostruje preventivne ukrepe. Država se namreč sooča z najvišjimi številom novih okužb, odkar je bila spomladi v karanteni. Oblasti BiH pa kljub velikemu številu novih okužb odpirajo meje.

Do mobilne aplikacije za sledenje stikom okuženih z javnim naročilom
12. 07. 2020 16.12Ministrstvo za javno upravo je objavilo poziv za oddajo ponudbe za prilagoditev mobilne aplikacije za obveščanje o stikih z okuženimi s koronavirusom. Ponudbe bodo zbirali do 12. ure v sredo, izbrali pa bodo ekonomsko najugodnejšo ponudbo, pri čemer bodo poleg cene upoštevali vsebino ponudbe, ki jo bodo točkovali, in reference podjetja.

Veljati začenja četrti protikoronski zakon: uvedba aplikacije, koriščenje bonov ...
11. 07. 2020 09.20V veljavo stopa zakon o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val covida-19, ki predvideva uvedbo za mnoge sporne mobilne aplikacije za sledenje okužbam z novim koronavirusom. Podaljšuje tudi subvencioniranje čakanja na delo doma ter določa, da bo nadomestila plač delavcev v karanteni krila država.

Nov protikoronski zakon potrjen, poudarek na ohranitvi delovnih mest
09. 07. 2020 20.15Zakon o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val covida-19, katerega poudarek je na ohranitvi delovnih mest, daje pa tudi pravno podlago za mobilno aplikacijo za sledenje okužbam, je v DZ podprlo 50 poslancev, poleg koalicijskih tudi SNS in en poslanec LMŠ. Proti jih je bilo 23, večinsko v Levici, SD in LMŠ.

24 novih okužb, vlada znova omejuje druženje na 10 oseb
08. 07. 2020 07.15V zadnjih 24 urah so v Sloveniji potrdili 24 novih okužb s covidom-19. Vlada je zaradi povečanja števila pripravila ukrep o omejevanju zbiranja na največ 10 oseb. Zbiranje med 10 in 50 osebami bo dovoljeno pod pogojem, da organizator pozna vse osebe, vodi interno evidenco ter mesec dni hrani kontakte. Dom na Krasu, v katerem so pri dveh osebah potrdili okužbo, je medtem zaprt za obiskovalce. Zdravstveni inšpektorat pa začenja poostren nadzor lokalov.

UKC podal prijavo zoper dve osebi zaradi suma prenašanja nalezljive bolezni iz malomarnosti
06. 07. 2020 06.57V nedeljo so v Sloveniji ob 530 testiranjih potrdili 16 okužb z novim koronavirusom, hospitaliziranih je 11 bolnikov s covidom-19. Jelko Kacin je na novinarski konferenci povedal, da se večina ljudi sicer drži karantenskih omejitev, za tiste, ki pa se ne, vlada namerava sprejeti sankcije. Z UKC Maribor so medtem sporočili, da je okužena študentka, ki je pri njih opravljala prakso. V ZD Maribor imajo na novo okuženega reševalca. V vipavskem domu starejših pa so potrdili še dve okužbi: eno med stanovalci in eno med zaposlenimi.

Kacin: Udeleženci teh velikih rajanj so turisti in to bi bilo res nevarno žarišče
29. 06. 2020 21.39Je klic slovenskega premierja Janše hrvaškega kolega Plenkovića zalegel? Z otoka Pag že novica, da letos zabav v znamenitih Zrćah ne bo. Pri nas pa medtem nove okužbe v UKC Maribor, ki so marsikoga presenetile. Je lahko mariborski klinični center novo žarišče okužb? Tudi prvi val koronavirusa se je začel v medicinskih vrstah.

V Nemčiji zagnali aplikacijo za sledenje okužbam
16. 06. 2020 13.17V Nemčiji so zagnali aplikacijo za slednje okužbam z novim koronavirusom. Ob zagonu je vlada zagotovila, da je aplikacija za sledenje trenutno najboljša na področju zasebnosti in varovanja podatkov.

Cepivo bi lahko bili pripravljeno v letu dni, toda 'virus morda nikoli ne bo povsem izginil'
14. 05. 2020 07.14Ameriške zvezne države nadaljujejo z odpravljanjem ukrepov proti širjenju pandemije, predsednik Donald Trump pa je pozval k odpiranju šol po ZDA. Strokovnjaki pri WHO opozarjajo, da se bo človeštvo moralo sprijazniti z dejstvom, da gre za virus, ki morda tudi po iznajdbi cepiva nikoli ne bo povsem izginil. Medtem pa je Evropska agencija za zdravila sporočila, da bi bilo lahko cepivo proti novemu koronavirusu pripravljeno v letu dni.

Danski strokovnjaki ne pričakujejo drugega vala epidemije
12. 05. 2020 17.46Epidemija novega koronavirusa na Danskem je pod nadzorom, ocenjuje tamkajšnja vlada, ki v prihodnje načrtuje okrepljeno testiranje in sledenje okužbam. Drugi val izbruha je glede na stanje po rahljanju ukrepov po oceni zdravstvenih strokovnjakov le malo verjeten.

V Vuhanu testiranje vseh prebivalcev, Norveška bo izplačala 38 milijard evrov iz 'naftnega' sklada
12. 05. 2020 13.05V Rusiji so znova zabeležili več kot 10.000 okužb z novim koronavirusom. Kljub nadaljnjemu širjenju okužb so po državi začeli previdno rahljati ukrepe. Končalo se je tudi obdobje dela prostih dni, ki je v okviru ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa veljalo od 30. marca. V kitajskem Vuhanu, ki je epicenter svetovnega izbruha novega koronavirusa, medtem načrtujejo množično testiranje vseh 11 milijonov prebivalcev. Norveška pa bo gospodarstvu pomagala s kar 38 milijardami evrov iz naložbenega sklada. V ZDA je število mrtvih preseglo 81.000.

Po svetu že več kot štiri milijone okuženih z novim koronavirusom
10. 05. 2020 10.07Konec tedna je zaznamoval nov mejnik v širjenju koronavirusa: po svetu so potrdili že več kot štiri milijone okužb z novim koronavirusom, za boleznijo, ki jo povzroča, pa je umrlo že več kot 279.000 ljudi.